Udostępnij
Skomentuj

Rolki freestyle - sprzęt dla zaawansowanych. Jakie wybrać?

Rolki do szybkiej jazdy, rolki agresywne czy do slalomu. Które z nich wybrać do freestyle na rolkach.

Kiedy jeździmy już jakiś czas na rolkach, dochodzimy często do wniosku, że chcemy więcej, że wciągnęliśmy się w temat tak bardzo, że zwykłe jeżdżenie już nas nie zadowala. Chcemy spróbować czegoś nowego, może zacząć robić jakieś tricki? Wtedy też pada pytanie o nasz sprzęt - często dotąd rekreacyjny, teraz przydałby się bardziej zaawansowany. Jakie rolki do freestyle więc kupić?

Polecane rolki

Na początek dobrze jest w ogóle wiedzieć o co chodzi z rolkami typu „freestyle”. Można powiedzieć, że jest to pewien styl czy rodzaj jazdy, który charakteryzuje się tym, że rolkarz jeździ bardzo swobodnie, daje upust swojej wyobraźni, może jeździć bardzo szybko, przemieszczać się po mieście, albo skakać na rolkach przez przeszkody, przodem, tyłem czy bokiem. Jest to rodzaj jazdy dla odważnych i chcących wyciągnąć z rolek jak najwięcej. Oczywiście, wymaga to pewnego zaawansowania technicznego oraz umiejętności. Nie są to rolki dobre „na pierwszy raz”, dla początkujących. Najlepiej jest się nauczyć najpierw na zwykłych modelach dla amatorów, a dopiero potem przejść na rolki freestyle, wśród których rozróżnia się rolki agresywne, freeridowe oraz slalomowe. Jakie rolki dla zaawansowanych będą dla ciebie najlepsze?

Jakie rolki agresywne?

Nazwa wydawać się może osobom niewtajemniczonym stosunkowo dziwna, bądź kojarzyć się w pierwszej chwili negatywnie. Tymczasem rolki agresywne to po prostu sprzęt, na którym można wykonywać różne triki i ewolucje. Są nieco inaczej zbudowane, niż te tradycyjne - wymagają także użycia lepszej jakości materiałów. Są to jedne z najbardziej wytrzymałych modeli. Osoby, które na nich jeżdżą, często odwiedzają skateparki, wykorzystują różne rampy, przeszkody, aby móc się na nich ślizgać czy też skakać. Wiadomo, że w takim przypadku sprzęt musi wytrzymać ciężar ciała oraz tarcie z przeszkodą.

Jakie rolki do jazdy agresywnej na początek? Dobre będą te renomowanych marek. Nie bój się, że zrobisz sobie w nich krzywdę. Rolki agresywne mają specjalne zabezpieczenia i muszą chronić maksymalnie stopę przed urazami. Niektórzy porównują ich wygląd do buta narciarskiego z kółkami – są bowiem masywne i wyglądają nieco inaczej niż reszta rolek. Są też cięższe i sztywniejsze. Różnią się także tym, że posiadają płozę ze specjalnym paskiem. Souplate, bowiem tak się on nazywa, jest szeroki - pozwala na przejechanie po krawędzi jakieś przeszkody, jednocześnie nie uszkadzając kółek. Warto zapytać sprzedawcy czy posiadają systemy amortyzujące wstrząsy, czy też drgania. W takich butach warto też zwrócić uwagę na wiązania - od klamr zdecydowanie lepsze będą sznurowadła. Kółka są dość twarde i mogą mieć różne warianty ułożenia: flat (cztery kółka takiej samej wielkości), antirocker (dwa większe kółka na zewnątrz i dwa mniejsze kółka wewnątrz), oraz freestyle (tylko dwa kółka na zewnątrz).

Rolki freeride - jakie rolki do szybkiej jazdy?

Jeżeli lubisz szybką jazdę, to zdecydowanie musisz zakupić rolki freeride. Pozwalają one na rozwinięcie dużych prędkości, sprawne przemieszczanie się po mieście i na znacznych odległościach. Dla niektórych osób są najlepszym sposobem na uniknięcie stania w korku. Dzięki nim można także zrezygnować z komunikacji miejskiej.

Czym powinny się charakteryzować rolki do jazdy szybkiej? Przede wszystkim można wybrać wysoki lub półwysoki but. Wybór należy do ciebie - musisz się w nich po prostu dobrze czuć. Najlepiej, by były ergonomiczne i dopasowane - inaczej mogą pojawić się otarcia. Fajnie, jakby wewnętrzna część buta dała się wyjąć i wyprać.

„Freeridówki” zazwyczaj mają trzy duże koła (około 100 mm), które mają sporą twardość - szybka jazda sprawia, że kółka szybciej się ścierają. Płozy są krótkie (najlepsze są aluminiowe), żeby zapewnić zwrotność. Ważnym elementem jest regulowany hamulec - abyś to ty sam decydował, kiedy ma się stykać z ziemią. Mimo, iż rolki do freeride są lekkie, to są też niezwykle stabilne, żeby można było skupiać swoją uwagę na mocnych odepchnięciach.

Rolki slalomowe

Rolki slalomowe służą do wykonywania różnych wariacji podczas jazdy, która w związku z tym musi być płynna i wymaga precyzji oraz mocnej stabilizacji. Najczęściej do slalomów używa się specjalnych kubeczków o różnych kolorach. Podczas zakupów należy kupić swój odpowiedni rozmiar - niestety nie może posiadać żadnych luzów.

Slalomy są bardzo techniczne, więc niech but przylega dobrze do nogi. Ich cechą charakterystyczną jest wyżej położona pięta (ułatwia to omijanie przeszkód) oraz maksymalna sztywność na boki. Ważna jest także długość szyn - od 207 do 243 mm. Dłuższe nie będą wygodne i zwrotne. Ten rodzaj jazdy na rolkach wymaga dużej cierpliwość i powtarzania trików, dlatego warto szukać rolek, które są wykonane z materiałów, które dopasują się do stopy. Kółka powinny być średniej twardości (podłoże slalomowe jest raczej proste, bez dziur i nierówności).

Mamy nadzieję, że niniejszym artykułem rozwialiśmy nieco twoich wątpliwości i już nie będziesz musiał sobie zadawać pytania jakie rolki freestyle kupić, bowiem dokładnie wiesz, czego potrzebujesz. Życzymy ci zatem udanych łowów oraz rozwijania swoich umiejętności!

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 09:50
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.