Udostępnij
Skomentuj

Jakie wybrać kółka do rolek? Które będą najlepsze?

Jazda na rolka to jedna z najpopularniejszych aktywności okresu wiosenno-letniego. Jakie rolki wybrać?

Jej miłośników wciąż przybywa, co jest widoczne w rozmaitych parkach oraz na wielu bocznych uliczkach. Jazda nigdy nie okaże się jednak przyjemna, jeżeli zdecydujemy się na rolki z powolnymi bądź nieprzystosowanymi kółkami. Jakość ich wykonania decyduje o płynności poruszania się na rolkach, a także prędkości, jaką będziemy w stanie rozwinąć w normalnych warunkach. Powinny ponadto gwarantować stabilność i bezpieczeństwo jazdy. Wszystkie te kryteria zostaną spełniona dopiero wówczas, gdy kółka zostaną w sposób odpowiedni dopasowane – to zaś możliwe jest wyłącznie po dokonaniu dogłębnej analizy najważniejszych parametrów.

Rolki kółka – oznaczenia

Na kółkach od rolek najczęściej znajdują się oznaczenia typu: „78/82A”. Ich prawidłowe odczytanie pozwala na dobór kółek do naszej stylu jazdy. Pierwsza liczba (78) określa ich średnicę, która podawany jest w milimetrach, natomiast druga (82) wskazuje na twardość kółek. Jeżeli chodzi o symbol (w tym przypadku „A”), odnosi się on do tak zwanej skali Shore’a, która również oznacza twardość tworzywa.

Polecane rolki

Wszystkie wymienione wskaźniki powinny zostać w odpowiedni sposób zinterpretowane, a następnie dostosowane do naszego stylu jazdy. Na nieco inne kółka zdecydują się bowiem osoby dopiero rozpoczynające swoją przygodę z rolkami niż profesjonaliści.

Kółka do rolek – rozmiary

Choć zakres wartości jest dosyć szeroki, na rynku panuje podział kół na 3 kategorie:

 • kółka małe – ich rozmiar będzie mieścił się w przedziale od około 45 do 70 milimetrów. Są to więc produkty przeznaczone przede wszystkim dla początkujących, dla których zwrotność i stabilność jazdy to kwestie nadrzędne. Kółka niewielkie przekładają się również na lepsze pochłanianie wszelkiego rodzaju drgań generowanych podczas jazdy. Nie rozwijają ponadto zbyt dużych prędkości, co również ma znaczenie – zwłaszcza dla osób, które rolki mają pierwszy raz na nogach.

Poza początkującymi, na kółka małe decydują się również ci, którzy lubują się w bardzo agresywnym stylu jazdy, opierającym się na wykonywaniu szybkich ruchów i zwrotów.

 • kółka średnie – przedział rozmiaru wynosi od 71 do około 84 milimetrów. Tego typu kółka umożliwiają rozwijanie nieco większych prędkości, dzięki czemu doskonale sprawdzą się podczas codziennej jazdy rekreacyjnej.

Nadal są to kółka zapewniające przyzwoitą przyczepność, zwrotność oraz stabilność jazdy, dlatego mogą być wykorzystywane również przez osoby początkujące.

 • kółka duże – w tym przypadku rozmiar wynosi od 85 do ponad 100 milimetrów. Tak duże kółka gwarantują rozwijanie naprawdę sporych prędkości, nawet przekraczających granicę 30 km/h. Oczywiście przekłada się to również na nieco mniejszą stabilność jazdy, dlatego korzystać z nich powinny wyłącznie osoby jeżdżące już od dłuższego czasu.

Pamiętać należy o tym, że duże kółka są o wiele mniej zwrotne, dlatego okażą się mało przydatne podczas jazdy slalomem czy wykonywania dynamicznych zwrotów. Lepiej sprawdzą się w szybkiej jeździe po prostej trasie.

Kółka rolki – twardość

Przechodzimy do kolejnego parametru, który również ma wpływ na profil jazdy. W tym przypadku kółka dzielone są jednak nie na trzy, a na dwie kategorie:

 • kółka miękkie – czyli te, których parametr twardości mieści się w przedziale od 74A do około 82A. Ze względu na swoją konstrukcję, są w stanie rozwinąć dość ograniczone prędkości – wpływ na to ma duży opór, jaki stawiają nawierzchni, po której się poruszają.

Wszystko to sprawia, że kółka miękkie będą wybierane raczej przez osoby początkujące, a także lubujące się w jeździe rekreacyjnej. Zaletą kółek miękkich jest to, że bardzo dobrze pochłaniają drgania, dlatego naszego nogi nie męczą się zbyt szybko. Ich wadą jest natomiast dość słaba wytrzymałość,

 • kółka twarde – parametr twardości wynosi od 83A do ponad 100A, co przekłada się na ich zdecydowanie większą wytrzymałość mechaniczną. Dzięki temu nie zużyją się tak szybko, jak modele miękkie.

Zwiększona twardość przekłada się również na możliwość rozwijania o wiele większych prędkości. Związane jest to jednak ze słabszym pochłanianiem drgań, dlatego jazda w wielu sytuacjach może okazać się mniej komfortowa. W omówionym przedziale twardości znajdują się również kołka do rolek agresywnych, które wykorzystywane są przede wszystkim do skatingu.

Rolki kółka – łożyska

Wpływ na profil jazdy ma również rodzaj łożysk zamontowanych w kółkach. Poszczególne rozwiązania oznaczane są za pomocą symboli (ABEC, SG, ILQ etc.) oraz cyfr – im ona większa, tym kółka obracają się z szybciej, gdyż stawiają one mniejszy opór podłożu.

W ramach numeracji standardowej, najwolniejsze kółka posiadają łożyska typu 1 oraz 3. Zalecane są one przede wszystkim osobom początkującym, które nie są w stanie utrzymać równowagi przy szybszej jeździe. Łożyska o większych parametrach szybkościowych oznaczane są cyframi 5, 7 oraz 9. Analizują jakość wykonania łożysk, zwrócić uwagę należy również na ich rozmiar – produkty do jazdy standardowej wyróżniają się rozmiarem „608” – łożyska większe przeznaczone są dla bardziej zaawansowanych rolkarzy.

Kółka do rolek – profil

Jak się okazuje, nie tylko rozmiar, twardość i rodzaj łożysk decydują o tym, jak kółka będą zachowywały się podczas jazdy. Dzielone są one bowiem również ze względu na profil, który może być płaski, ścięty bądź okrągły.

 • Płaski profil kółek przekłada się na doskonałą przyczepność kółek do podłoża. Sprawia to, że tego typu produkty montowane są w rolkach przeznaczonych do jazdy wyczynowej i technicznej – pozwalają bowiem na wykonanie wielu ewolucji.
 • Profil ścięty powinien zainteresować głównie miłośników rolek do jazdy szybkiej. Ze względu na mniejszy opór, pozwala ona na dynamiczne rozpędzenie rolek w stosunkowo krótkim czasie. Czym natomiast charakteryzuje się profil okrągły? Jego konstrukcja przekłada się na poprawę parametru zwrotności – z takich kółek powinni korzystać więc rolkarze wykonujący wiele dynamicznych ruchów oraz skrętów na niewielkim obszarze. Są to więc doskonałe rolki freestyle.

Z jakiego materiału produkowane są kółka?

Przyszedł czas na ostatni ważny parametr, który ma wpływ na jakości i żywotność kółek. Pod względem wykorzystywanego materiału, kółka do rolek dzielą się na 3 kategorie:

 • kółka PU – wykonane są z poliuretanu, którego struktura oraz wygląd przypomina kauczuk. Wiele osób twierdzi, że rolki kauczukowe wykonane są z naturalnego tworzywa, co jednak jest nieprawdą – zawsze będzie to tworzywo sztuczne. Kółka z poliuretanu są wykorzystywane najczęściej, warto sprawdzić jednak, ile tego materiały został wykorzystane – producenci tanich kółek często na nim oszczędzają, co oczywiście przekłada się na obniżenie jakości.
 • kółka plastikowe – montowane są przeważnie w rolkach słabej jakości i w rolkach dziecięcych. Tego typu kółka charakteryzują się bowiem słabą przyczepnością oraz krótką żywotnością. Wykorzystanie plastiku sprawia również, że kółka te są głośne.
 • kółka gumowe – rzadko spotykane, są to raczej modele pneumatyczne, które charakteryzują się sporą ceną. Są one również bardzo ciche.

Rolki kółka – rodzaje

Po przeanalizowaniu wszystkich najważniejszych parametrów kółek, możemy wskazać kilka ich rodzajów, które zostały specjalnie dostosowane do konkretnych typów jazdy.

 • Kółka do slalomu – są to produkty należące do kategorii modeli małych, a więc takich, których średnica jest mniejsza niż 70 milimetrów. W większości przypadku im kółka mniejsze, tym większą zwrotność oferują. W przypadku takiej jazdy, warto decydować się także na modele o profilu okrągłym.
 • Kółka do rolek rekreacyjnych i dla początkujących – rodzaj ten jest bardziej zróżnicowany pod względem rozmiarów. Mogą być to bowiem zarówno kółka małe, na które decydują się przeważnie osoby początkujące bądź w rozmiarach oscylujących wokół 80 milimetrów. Tego typu kółka są najczęściej wykorzystywane przez osoby średniozaawansowane w ramach codziennej jazdy. Jeżeli chodzi natomiast o twardość, zwykle wynosi ona od 78A do 82 A.
 • Kółka do rolek freestyle – standardowe produkty wyróżniają się okrągłym profilem oraz twardością ponad o wartości od 82A wzwyż, niemniej w środowisku coraz popularniejsze jest ułożenie kółek typu „banan”. Oznacza ono, że pierwsze i ostatnie kółka są mniejsze od środkowych – przekłada się to na większa zwrotność, która jest istotna chociażby podczas jazdy slalomem.
 • Kółka do rolek agresywnych – są to modele bardzo małe i twarde (przeważnie około 90A). Tego typu budowa umożliwia jazdę po rampach i krawężnikach.

Na rynku dostępne są również specjalne kółka na deszcz, które zdecydowanie poprawiają przyczepność do podłoża, a także produkty zawierające różnego rodzaju dodatki. Dobrym na to przykładem są chociażby kółka do rolek LED, które świecą podczas jazdy

Kółka do rolek – cena

Ostateczny koszt omawianych produktów uzależniony jest oczywiście od ich rodzaju. Najtańszy zestaw kierowany przede wszystkim do początkujących zakupić możemy już za kilkanaście złotych. Jeżeli zależy nam jednak na modelach bardziej wytrzymałych, które okażą się odpowiednie do jazdy w różnych warunkach, kwotę tę należy zwiększyć do około 50 złotych za komplet.

Oczywiście jeszcze droższe będą kółka montowane w rolkach wyczynowych bądź przeznaczonych do jazdy szybkościowej. W takich przypadkach koszt może nawet przekroczyć granicę 100 złotych. Przed dokonaniem zakupu warto zwrócić uwagę na nazwę producenta, który odpowiada za przygotowanie kółek. Nie warto decydować się na produkty najtańsze i przygotowane przez nieznane firmy. Początkowe oszczędności bardzo szybko okażą się bowiem jedynie pozorne – my zaś po kilku jazdach będziemy musieli rozglądać się za nowymi kółkami.

Wszystko to sprawia, że omawiane produkty warto kupować w sklepach internetowych. Są one bowiem bardzo dobrze opisane, dzięki czemu możemy na spokojnie dopasować je do naszego profilu jazdy oraz rolek, jakimi dysponujemy. Sklep internetowy gwarantuje również dostęp do opinii innych użytkowników, którzy chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami z użytkowania konkretnych produktów.

Jeżeli chodzi natomiast o wymianę kółek w rolkach, zarówno rolkach damskich jak i rolkach męskich nie powinna przysporzyć nam większych problemów. Wystarczy bowiem tylko dobrać odpowiedni klucz, a następnie odkręcić śruby podtrzymujące kółka. Po wymianie sprawdźmy, czy śruby na pewno zostały dokręcone do końca i czy kółka nie chwieją się.

Udostępnij
5,0
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 03:31
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.