Udostępnij
Skomentuj

Jakie wybrać łyżworolki? Które będą najlepsze?

Łyżworolki - jazda na nich doskonale działa na sylwetkę, pomaga pracować nad koordynacją i równowagą.

Jazda na łyżworolkach to jeden z popularniejszych rodzajów indywidualnej aktywności sportowej i to zarówno wśród dzieci, jak i wśród dorosłych. Ten rodzaj ruchu na świeżym powietrzu dostarcza wielu wrażeń, ale może mieć też znaczenie na przykład wówczas, gdy pracujemy nad sylwetką.

Polecane rolki

Łyżworolki a odchudzanie

Choć jazda na łyżworolkach nie kojarzy się w pierwszej kolejności z odchudzaniem, to jednak sport tego typu pomaga pracować nad sylwetką. Podczas jazdy na łyżworolkach bardzo mocno pracują mięśnie nóg i pośladków, ale również rąk i kręgosłupa. Sama jazda na łyżworolkach nie zapewni nam szczupłej sylwetki, ale na pewno nie zaszkodzi podczas pracy nad redukcją wagi i nad kształtowaniem lepszej figury.

Łyżworolki z rolki – czy to dokładnie to samo?

Choć pojęcia te są stosowane wymiennie i na łyżworolki bardzo często mówi się po prostu „rolki”, to jednak w założeniu są to dwie różne rzeczy.

 • Łyżworolki, jak sama nazwa wskazuje, to połączenie rolek i łyżew oraz zastosowanie kółek, które można odpiąć i wymienić je na płozy. Na łyżworolkach, w zależności od tego, czy przypniemy do nich płozy czy kółka, można poruszać się po drogach, chodnikach i po lodzie.
 • Rolki teoretycznie różnią się od łyżworolek właśnie tym, że nie przypina się do nich płóz. W praktyce sami producenci rolek i łyżworolek stosują te określenia wymiennie, a w dodatku można znaleźć produkty określane mianem rolek, w których jednak można dokonać wymiany kółek na płozy.

Jak widać, w kwestii nazewnictwa nie ma spójności i konsekwencji, dlatego przy zakupie należy kierować się ustalonymi kryteriami wyboru i zwracać uwagę na wymienne płozy, jeśli to właśnie na nich nam zależy.

Rolki – jak wybrać?

Zanim zdecydujesz się na zakup łyżworolek, poświęć chwilę na rozeznanie się w dostępnych możliwościach. W sprzedaży jest wiele typów łyżworolek, a poszczególne modele bardzo różnią się pomiędzy sobą nie tylko pod względem ceny i designu, ale także pod względem przeznaczenia i funkcjonalności.

Rodzaje rolek

 • Rolki rekreacyjne najczęściej wybierane z uwagi na to, że są przeznaczone właśnie do jazdy rekreacyjnej. To dobry wybór dla dzieci i dla dorosłych, dla osób początkujących i dla tych, którzy jeżdżą już od jakiegoś czasu.
 • Rolki regulowane doskonałe rozwiązanie dla najmłodszych. Regulacja pozwala na dopasowanie i zmianę rozmiaru buta w zakresie do czterech rozmiarów. To świetny wybór dla dziecka, które wciąż rośnie.
 • Rolki agresywne dość zabudowane, wzmacniane łyżworolki z niewielkimi kółkami, które służą do dynamicznej i wyczynowej jazdy. To właśnie w takich łyżworolkach można jeździć po barierkach, murkach i rampach. Łyżworolki agresywne są niezwykle zwrotne – można wykonywać w nich prawdziwe akrobacje. To, zdecydowanie, rozwiązanie dla zaawansowanych użytkowników.
 • Rolki terenowe – to inaczej nartorolki. To rozwiązanie w sam raz dla tych, którzy cenią jazdę po zróżnicowanym, bardziej wyboistym terenie.

To tylko najpopularniejsze typy łyżworolek, bo w rzeczywistości można spotkać się także z łyżworolkami do poszczególnych technik jazdy, a nawet znaleźć łyżworolki elektryczne. Większość osób wybiera jednak klasykę, czyli łyżworolki rekreacyjne bądź regulowane.

Łyżworolki można podzielić nie tylko ze względu na typ, ale także ze względu na wiek i płeć użytkowników, dla których zostały stworzone. Przy zakupie zwróć uwagę, czy masz przed sobą:

 • Rolki męskie jeden z wariantów łyżworolek dla dorosłych. Modele męskie mają zazwyczaj stonowaną kolorystykę i dynamiczny design, ale różnią się od damskich nie tylko pod względem wizualnym. Łyżworolki męskie są zazwyczaj nieco szersze – ten sam rozmiar prawdopodobnie będzie nieco większy niż damski odpowiednik.
 • Rolki damskie są nie tylko delikatniejsze pod względem designu od łyżworolek męskich, ale też lepiej dopasowane do rozmiarów kobiecych stóp.
 • Rolki dziecięce (dziewczęce i chłopięce) – dla dzieci najlepiej wybrać łyżworolki regulowane, które można będzie dopasować do rosnącej stopy dziecka.

Łyżworolki – jak kupować? Na co zwrócić uwagę?

Kluczową kwestią przy zakupie jest wybór odpowiedniego rodzaju łyżworolek. Kolejny etap to zwrócenie uwagi na inne parametry oraz dobór właściwego rozmiaru. Szczególnie to ostatnie zagadnienie może sprawić trudność.

Jak dopasować łyżworolki pod względem rozmiaru?

Dobór rozmiaru łyżworolek może sprawiać problemy, ponieważ każdy z producentów może stosować indywidualne standardy rozmiarów. Kupowanie łyżworolek w ciemno, na podstawie noszonego najczęściej rozmiaru buta to błąd. Jak wobec tego dobrać rozmiar łyżworolek?

 • Kluczową kwestią jest zmierzenie długości stopy. Najlepiej odrysować ją na kartce papieru i potem zmierzyć dokładnie odległość pomiędzy czubkiem palców a krawędzią pięty.
 • >Jeśli producent podaje nie tylko długość wkładki, ale też inne wymiary (szerokość stopy, wysokość podbicia), to również należy dokonać dokładniejszego pomiaru stóp – to umożliwi jeszcze lepsze dopasowanie odpowiedniego rozmiaru.

Warto wiedzieć!

Pomiar warto wykonać w skarpetkach, a jeśli uzyskany wymiar znajduje się pomiędzy rozmiarami łyżworolek, zawsze należy wybrać większy model.

Gdy już uda się zamówić wybrane łyżworolki, należy je przymierzyć i ocenić, czy rozmiar faktycznie jest perfekcyjny. Łyżworolki należy założyć i zapiąć, a następnie należy stanąć w nich z lekko ugiętymi nogami. To metoda na zweryfikowanie czy cholewka nie uciska łydek, a przód buta nie gniecie w palce. Warto sprawdzić również czy zapięcia zapewniają odpowiednią stabilność kostkom oraz stawom skokowym.

Łyżworolki – jakie kółka?

Wybór właściwego modelu łyżworolek to także wybór tego modelu, który charakteryzuje się odpowiednimi kołami. Do wyboru mamy kółka małe i duże, miękkie oraz twarde. Które będą lepsze?

 • Kółka małe (średnica do 70 mm) - jeździ się na nich stosunkowo powoli, ale są to kółka bardzo zwrotne i stabilne.
 • Kółka duże (średnica powyżej 84 mm) – można rozwinąć na nich większą prędkość, ale kosztem stabilności i zwrotności.
 • Kółka miękkie (do 82A) – jeździ się na nich wolno, ale za to wygodnie, bo dobrze amortyzują nierówności.
 • Kółka twarde (powyżej 84A) – można dzięki nim jeździć szybciej, ale za to mniej wygodnie.

Jeśli nie mamy pewności lub zależy nam na kompromisowym rozwiązaniu, sięgnijmy po kółka o średnim rozmiarze i średniej twardości.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze łyżworolek?

Odpowiedni typ, konstrukcja, rodzaj kółek czy design już omówiliśmy. Czas na pozostałe cechy, na które także warto zwrócić uwagę przy zakupie.

 • Marka – przed zakupem warto zorientować się, jakie firmy produkujące łyżworolki są szczególnie polecane i dobrze oceniane. Popularne marki to na przykład WORKER, Spokey, NILS Extreme czy Hudora.
 • Jakość wykonania – warto zwrócić uwagę na każdy detal: na jakość zastosowanego tworzywa, na materiał, z którego wykonane jest wnętrze buta, a także zapięcia i koła. To czynniki, które wpłyną na komfort jazdy oraz na trwałość łyżworolek.
 • Funkcjonalność – łyżworolki są dostępne w różnych wariantach. Najpopularniejsze to łyżworolki 2 w 1, czyli rolki oraz płozy do jazdy po lodzie, ale są też łyżworolki 3w1, a nawet 4w1 i 5w1, które łączą w sobie funkcję rolek, łyżew, wrotek na trzech kółkach, wrotek na czterech kółkach i wrotek klasycznych. Takie wielofunkcyjne modele są dostępne przede wszystkim w wersji dla dzieci i mogą zastąpić kilka różnych sprzętów.
 • Dodatkowe wyposażenie (zestawy) – zamiast zastanawiać się, jaki kask na rolki kupić oddzielnie na łyżworolki albo jakie ochraniacze na rolki dobrać do kompletu, można sięgnąć od razu po gotowy zestaw. To dobra opcja także wtedy, gdy kupujemy łyżworolki na prezent dla dziecka.

Łyżworolki – jak zacząć?

Nauka jazdy na łyżworolkach wymaga czasu i odpowiedniego terenu. Jeśli jesteśmy absolutnie początkujący, wybierzmy się na równe boisko lub na specjalny tor do jazdy na rolkach (o ile taki znajduje się w okolicy). Z całą pewnością nie powinno się rozpoczynać nauki jazdy na łyżworolkach na ruchliwej ulicy albo w miejscu, gdzie nawierzchnia jest nierówna, dziurawa lub pełna stromych zjazdów i podjazdów.

Na łyżworolkach jeździ się podobnie, jak na wrotkach i na łyżwach. Pozycja powinna być delikatnie pochylona, kolana lekko ugięte. Jazda przed siebie wymaga jedynie wykonywania posuwistych ruchów stopami (czubki butów powinny kierować się na zewnątrz). A jak hamować na łyżworolkach? Przede wszystkim poprzez odpowiednio wczesne wytracanie prędkości, ale też za pomocą hamulca, w który są wyposażone łyżworolki.

Łyżworolki czy coś całkiem innego?

Jeśli wciąż się wahasz, czy łyżworolki to najlepsze rozwiązanie dla Ciebie lub dla dziecka, zastanów się jeszcze nad kilkoma innymi opcjami. Najczęstsze dylematy to:

 • Łyżworolki czy wrotki? Oba rozwiązania mają swoich zwolenników i służą temu samemu – jeździe. Jednak to właśnie łyżworolki cieszą się większą popularnością z uwagi na fakt, że są bardziej zwrotne i szybkie, a w dodatku można wybrać model z wymiennymi płozami i jeździć w nich także po lodzie.
 • Łyżworolki czy łyżwy? W zasadzie łyżworolki z wymiennymi płozami mogą pełnić także funkcję łyżew, ale dla osoby, która stawia głównie na naukę i doskonalenia jazdy figurowej na lodowisku, to łyżwy będą lepszym wyborem. Jeśli zaś szukasz rozwiązania maksymalnie uniwersalnego, postaw na łyżworolki.
 • Łyżworolki czy rower? To tak różne sprzęty sportowe, że trudno je porównywać. Rower z pewnością będzie droższy w zakupie, ale też umożliwia szybkie przemieszczanie się po mieście. Łyżworolki to z kolei możliwość zwrotnej jazdy pełnej akrobacji.
 • Łyżworolki czy nartorolki? Łyżworolki sprawdzają się w terenie miejskim, dobrze zagospodarowanym, a nartorolki można polecić miłośnikom jazdy terenowej.

Łyżworolki to sprzęt sportowy, który można polecić niemal każdemu – dzieciom, dorosłym, mężczyznom i kobietom. Jazda na nich to świetny rodzaj aktywności ruchowej, który jest bardzo dobrą alternatywą dla jazdy na deskorolce czy rowerze.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 11:49
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.