Udostępnij
Skomentuj

Rolki plastikowe czy kauczukowe? Które kółka lepsze?

Wśród rolek, które znajdziemy w sprzedaży, są zarówno modele z plastikowymi, jak również z kauczukowymi kółkami. Czym się różnią?
Niezależnie od tego, czy rolki mają służyć do jazdy rekreacyjnej, figurowej, czy też wykonywania najrozmaitszych akrobacji, muszą być wyposażone w odpowiednie kółka. W ofertach producentów znajdują się zarówno kółka miękkie, twarde, małe, duże, jak i modele o profilu płaskim, ściętym oraz okrągłym. Jak wybrać najlepsze rolki? Jak dobrać do nich kółka? Podpowiadamy w niniejszym poradniku.

Polecane rolki

Kółka w rolkach – kluczowy element

Przy wyborze rolek wiele osób kieruje się kryteriami cenowymi, designem, rozmiarem, a nawet marką, a tymczasem jedną z najważniejszych kwestii (zaraz po doborze optymalnego rozmiaru) są właśnie koła. Kółka w rolkach to element, który może zadecydować o komforcie jazdy, stabilności, szybkości i możliwości wykonywania różnorodnych manewrów. Jeśli sięgniemy po pierwsze z brzegu rolki, może okazać się, że wydatek jest zupełnie nietrafiony, bo koła nie spełniają naszych preferencji i oczekiwań. Zarówno rolki wyczynowe, jak i rolki rekreacyjne wyposażone mogą być w kółka wykonane z plastiku lub kauczuku syntetycznego. Różna może być także ich średnica, twardość oraz profil. Wszystkie wymienione elementy mają wpływ na komfort jazdy, osiągane prędkości, przyczepność, a także amortyzację drgań.

Rolki kauczukowe czy plastikowe? Wady i zalety

Kółka plastikowe czy kauczukowe? Materiał, z którego wykonano kółka do rolek, będzie miał bezpośredni wpływ na komfort jazdy, prędkość i bezpieczeństwo, ale też na żywotność kółek oraz całych rolek. Kółka do rolek można podzielić na plastikowe oraz kauczukowe. Rolki z plastikowymi kółkami nie są polecane ze względu na głośną pracę i krótką żywotność. Z kolei rolki kauczukowe damskie oraz męskie wyróżnia nie tylko wygoda użytkowania, ale i wysoka jakość wykonania.

Rolki plastikowe kółka

 • wyróżnia je głośna praca,
 • są mniej wytrzymałe niż rolki kauczukowe, przez co częściej należy wymieniać w nich kółka,
 • nie zapewniają wysokiego poziomu komfortu podczas jazdy,
 • charakteryzują się słabą przyczepnością oraz niską amortyzacją drgań,
 • są tanie i dzięki temu chętnie wykorzystywane przez osoby początkujące.

Rolki koła kauczukowe

 • wykonuje się je z poliuretanu, zwanego również kauczukiem syntetycznym, który strukturą oraz wyglądem przypomina naturalny kauczuk,
 • w przeciwieństwie do rolek plastikowych są ciche i komfortowe podczas jazdy,
 • wyróżnia je także większa wytrzymałość i dłuższa żywotność,
 • produkowane są w rozmaitych wielkościach oraz twardościach,
 • są przyczepne i dobrze amortyzują drgania,
 • rolki męskie oraz rolki damskie kauczukowe należą do rozwiązań droższych niż modele wyposażone w kółka z plastiku.

Rolki plastikowe czy kauczukowe – jaka twardość kółek?

Rodzaj kółek, a raczej materiał ich wykonania, będzie miał duży wpływ na komfort podczas jazdy, ale to nie wszystko, co warto sprawdzić przed zakupem. Jeśli chodzi o kółka do rolek, to równie istotna będzie ich twardość oraz wielkość. Twardość kółek określa się literą A oraz liczbami w zakresie 74-101 – im mniejsza wartość, tym kółka są bardziej miękkie. Biorąc pod uwagę kryterium twardości, wyróżnić można:

 • Kółka miękkie – ich parametr twardości wynosi od 74A do 82A. Koła tego typu nie są zbyt szybkie, ponieważ stawiają dość duży opór, ale za to są polecane osobom początkującym oraz dzieciom. Miękkie kółka w rolkach znacznie lepiej amortyzują wszelkie drgania oraz drobne nierówności terenu, wyróżnia je wysoka przyczepność, a w konsekwencji również komfortowa jazda. Ich największym mankamentem jest natomiast słabsza wytrzymałość – kółka miękkie dość szybko się ścierają.
 • Kółka twarde – to kółka do rolek, których parametr twardości wynosi powyżej 82A (zazwyczaj zawiera się on w przedziale 82A-101A). Koła tego typu umożliwiają rozwijanie znacznie większych prędkości, są wytrzymalsze na ścieranie, niestety charakteryzują się mniejszą przyczepnością. Mankamentem twardych kółek jest również fakt, że niezbyt dobrze amortyzują drgania i przez to są mniej wygodne w użytkowaniu.
Jak dobierać twardość kółek w rolkach kauczukowych oraz plastikowych? Przede wszystkim należy kierować się wagą użytkownika. Osoby cięższe sięgnąć powinny modele z nieco twardszymi kółkami – doskonałym rozwiązaniem będą w tym przypadku kółka o twardości 80A.

Jaki rozmiar kółek w rolkach kauczukowych oraz plastikowych?

Średnica kółek w rolkach wyrażana jest w milimetrach i w dużej mierze to ona odpowiada za przeznaczenie danego modelu. Należy pamiętać, że im mniejsze kółka, tym wolniejsza jazda, dlatego właśnie rolki do jazdy szybkiej wyposażone są w duże koła, umożliwiające im osiąganie odpowiednich prędkości.

Rolki do jazdy rekreacyjnej zazwyczaj wyposażone są w kółka o wielkości 74-84 milimetrów, które zapewniają jazdę z umiarkowanymi prędkościami, są też wygodne i wykazują się dobrą przyczepnością.

Dokonując podziału kółek ze względu na średnicę, wyróżnić można:

 • Kółka małe – czyli kółka o średnicy do 70 milimetrów. To rodzaj kółek polecany szczególnie osobom początkującym, gdyż jazda na rolkach, w których zastosowano małe kółka, jest łatwiejsza. Kółka tego typu lepiej pochłaniają drgania i amortyzują od podłoża, ale nie są w stanie rozwinąć dużych prędkości. Wyróżnia je także doskonała zwrotność.
 • Kółka średnie – to kółka o średnicy do 84 milimetrów tzw. kółka rekreacyjne, które rozwijają nieco wyższe prędkości, nadal umożliwiają jednak stabilną jazdę. Kółka średnie są przyczepne i zwrotne.
 • Kółka duże – czyli kółka o średnicy powyżej 84 milimetrów. Kółka tego typu są polecane zaawansowanym użytkownikom, ponieważ słabiej amortyzują drgania i umożliwiają rozwijanie naprawdę dużych prędkości jazdy. Poruszanie się na rolkach wyposażonych w duże kółka jest mniej komfortowe i mniej stabilne.
Ostatnim z trzech najważniejszych elementów doboru kółek do rolek jest ich profil, który może być płaski, ścięty lub okrągły. Rolki o profilu płaskim umożliwiają wolną, ale stabilną jazdę, są przyczepne i dobrze amortyzują drgania. Tego rodzaju kółka stosowane są przede wszystkim w rolkach agresywnych. W konstrukcjach freestylowych, rekreacyjnych oraz hokejowych używa się zazwyczaj kółek o profilu okrągłym, który umożliwia jazdę ze średnimi prędkościami. Są to kółka charakteryzujące się umiarkowaną przyczepnością. Trzecim z dostępnych profili – ściętym, wyróżniają się kółka w rolkach szybkościowych. Konstrukcje te umożliwiają szybką i agresywną jazdę, są za to mniej stabilne i mało przyczepne.

Rolki plastikowe łożyskowane czy rolki kauczukowe łożyskowane – jakie łożyska?

Odpowiednia praca kółek w rolkach związana jest z zastosowanymi w nich łożyskami. Niezależenie, czy są to rolki kauczukowe, czy rolki plastikowe, producenci stosują w nich przede wszystkim łożyska metalowe. Najczęściej oznaczane są one skrótem ABEC, rzadziej SG. Różnice w obu wymienionych rozwiązaniach związane są ze sposobem smarowania – łożyska ABEC smarowane są żelem silikonowym, z kolei łożyska SG – smarem.

Stosowane w rolkach łożyska oznacza się cyframi nieparzystymi z przedziału 1-9, które określają, jak szybko będą kręciły się kółka w nie wyposażone. Im większa wartość, tym większą prędkość można osiągnąć podczas jazdy na rolkach.

Nie bez znaczenia dla komfortu poruszania się na rolkach kauczukowych oraz plastikowych są również płozy. To na nich mocuje się kółka wraz z łożyskami. Płozy produkowane są przede wszystkim z tworzyw sztucznych, włókien karbonowych oraz metalu – stopów aluminium. Płozy metalowe są lekkie, szybkie i bardziej stabilne, z kolei konstrukcje kompozytowe o wiele lepiej amortyzują drgania w czasie jazdy.

Decydując się na zakup rolek, warto poświęcić trochę czasu na przeanalizowanie kluczowych parametrów. Jedną z ważniejszych kwestii, które będą miały wpływ na komfort jazdy, jest rodzaj, wielkość oraz twardość zastosowanych kółek. Kółka kauczukowe będą charakteryzowały się lepszymi parametrami od plastikowych, ale plastikowe są nagminnie stosowane w najtańszych modelach rolek rekreacyjnych. Sprawdź rolki Spokey oraz rolki Fila w ofercie naszego sklepu.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 07:32
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.