Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Rolki do jazdy miejskiej - jakie wybrać do jazdy po mieście?

Przemieszczanie się po mieście w rolkach jest przyjemniejsze od jazdy w korku. Jakie rolki miejskie wybrać?

Dla większości z nas nie ma zbyt dużej różnicy pomiędzy poszczególnymi modelami rolek. Oczywiście rozróżnimy rolki od wrotek, może zauważymy gołym okiem inne kolory czy nawet wiązania, ale na tym zwykle będą się kończyć zauważalne dla nas różnice.

Tymczasem producenci rolek tworzą różnorodne serie o odmiennym przeznaczeniu, a amatorzy tego sportu są w stanie wykazać dlaczego będą woleli dany model od innego. Zatem zastanawiając się jakie rolki do jazdy po mieście wybrać, moglibyśmy liczyć na to, że wybierzemy po prostu model z serii miejskiej. Sprawa jednak nie jest taka prosta, ponieważ nie istnieją modele dedykowane dosłownie pod ten rodzaj użytkowania. Dlatego jeżeli zastanawiamy się na tym, jakie rolki do jazdy miejskiej będą najlepsze, należy rozważyć kilka czynników.

Rolki na asfalt czy na chodnik?

Pierwszą istotną sprawą, którą trzeba rozważyć przed zakupem rolek, jest to, co dokładnie oznacza dla nas jazda miejska. Należy zastanowić się, gdzie mamy zamiar na nich jeździć i na jakie przeszkody możemy tam natrafić. Jeżeli chodzi tylko i wyłącznie o jazdę prostymi alejkami, to sprawa może okazać się dość prosta. Odpowiedź na pytanie jakie rolki na asfalt będą w sam raz, jest raczej łatwa – będą to rolki rekreacyjne. Będzie to opcja w sam raz dla nas - przede wszystkim ze względu na to, że nie obciążą one tak znacząco naszej kieszeni, jak rolki dedykowane dla innego stylu jazdy. Z kolei w momencie, kiedy będziemy jeździć tylko i wyłącznie po prostej, płaskiej powierzchni, wszelkie ulepszenia i udogodnienia będą dla nas zbyteczne.

Kiedy zastanawiamy się, jakie rolki rekreacyjne kupić, należy brać pod uwagę przede wszystkim dwa czynniki – ich cenę i wygodę. Równie istotne jak to, by nie przepłacać, jest to, by nasza noga czuła się w rolce dobrze – czasem nawet rolka rekreacyjna , która jest tańsza, będzie dla nas wygodniejsza z jakiegoś względu od teoretycznie lepszego modelu i zwykle właśnie tę należy wybrać. Jeżeli jednak nie mamy w swojej okolicy tak komfortowych warunków i musimy uwzględnić również to, jakie rolki na chodniku sprawdzą się najlepiej, wówczas wybór będzie nieco bardziej skomplikowany. Niestety zwykle mamy do czynienia właśnie z tą drugą sytuacją, gdyż często nawet jeżeli znajdziemy potencjalnie idealną alejkę, to okaże się, że jest pełna dziur i nierówności. Należy jednak zauważyć, że dla wielu z nas może to być tak naprawdę dodatkowy atut – tak zróżnicowany teren umożliwia inny, bardziej zaawansowany i ciekawszy sposób jazdy, wykonywanie różnego rodzaju akrobacji czy tricków. Jak zatem zdecydować jakie rolki terenowe kupić? Jakie czynniki wziąć pod uwagę?

Polecane rolki

Rolki do miejskiego buszu

Kupując rolki do jazdy po takim skomplikowanym terenie musimy przede wszystkim przygotować się na to, że jej cena będzie zauważalnie wyższa, niż w przypadku rolek rekreacyjnych. Innym ważnym czynnikiem będzie to, że zwykle rolki do jazdy terenowej nie będą się pokrywały z tym, jakie rolki dla ciężkiej osoby byłyby najlepsze – jeżeli jazda na rolkach ma być dla nas metodą na utratę kilogramów, mimo wszystko powinniśmy zastanowić się nad tym, gdzie moglibyśmy zacząć od jazdy rekreacyjnej.

Krótko odpowiadając na pytanie, jakie rolki nadadzą się najlepiej do jazdy typowo miejskiej, można by stwierdzić, że będą to rolki do freestyle slalom. Jest to jednak spora generalizacja niewiele mówiąca osobie, która temat zna w bardzo ograniczonym stopniu, ponieważ modeli w tej kategorii jest naprawdę wiele.

Pierwszym elementem rolki, na który należy zwrócić uwagę, jest płoza. Istotna jest zarówno jej trwałość, jak i długość. Do jazdy miejskiej przyda nam się rolka o nieco krótszej płozie, gdyż wówczas umożliwi nam ona większą zwrotność, pozwoli nam na zwinniejsze ruchy. Ponadto płoza powinna być dość twarda, aby nie ulegała szybkim zniszczeniom – w jeździe miejskiej czeka nas najprawdopodobniej wiele skoków i wstrząsów, a wszelkie zniszczenia lub zniekształcenia płozy będą obniżały nasz komfort jazdy, lub wręcz nam go uniemożliwią.

Inna kwestia, to wielkość kół. Im będą one większe, tym większą prędkość będziemy w stanie osiągać. Niestety, będziemy jednocześnie tracić na zwrotności. Nie ma tutaj uniwersalnej receptury i zwykle konieczne są testy tego, jaki rozmiar kół będzie dla nas najbardziej odpowiedni. Plusem jest jednak fakt, że w większości modeli możemy wymieniać kółka, więc nie musimy się zniechęcać do danego modelu tylko dlatego, że wolelibyśmy go z kółkami w innym rozmiarze.

Ponadto bardzo istotny w rolce, która będzie przeznaczona do jazdy miejskiej, jest brak hamulca tylnego. Może brzmieć to nieco bezsensownie, ponieważ takie nastawienie z punktu widzenia początkującego zmniejsza nieco bezpieczeństwo, jednakże tylne hamulce ograniczają możliwość wykonania określonych manewrów. W przypadku jazdy terenowej czasem nawet mogą stwarzać zagrożenie.

Ostatnią kwestią, którą należy wziąć pod uwagę, ale nie będącą bynajmniej najmniej ważną, jest wygoda rolek. Zwykle jeden wypad na miasto w rolkach będzie trwał dość długo, dlatego też powinno nam zależeć na tym, aby rolki były odpowiednio wentylowane. Nasza stopa nie powinna się w niej zbytnio pocić, skóra powinna oddychać. Dlatego też warto odpuścić sobie rolki szczelnie obudowane, na przykład te skierowane do jazdy szybkiej lub sportów kontaktowych. Kwestia wiązań zależy od naszych preferencji, jednak zwykle lepsze będą takie, które będą nieco mniej wygodne, ale za to pewniejsze i zagwarantują nam, że rolka nie obsunie się nam z nogi w trakcie skoku.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 03:41
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.