Udostępnij
Skomentuj

Płozy do rolek - jakie wybrać? Które będa najlepsze?

Na potrzeby różnych sportów wymyślono łyżworolki, w których kółka można wymienić na płozę łyżwiarską.

Na potrzeby miłośników różnych sportów wymyślono łyżworolki, w których kółka można wymienić na płozę łyżwiarską i tym samym śmigać po lodzie.

Płozy do łyżworolek

Koncept łyżworolek zakłada, że latem można korzystać z rolek, a zimą po wymianie płozy z łyżew. Takie rozwiązanie 2 w 1 to spora oszczędność. Szczególnie świetnie sprawdza się przy dzieciach. Dodatkowo na rynku można znaleźć rolki z regulacją rozmiaru co również wydłuża czas ich użytkowania.

Rolki z wymienną płozą umożliwiają szeroki wachlarz możliwości jazdy po lodowisku – od płóz figurowych, które nadają się do tańca na lodzie poprzez hokejowe do gry w hokeja, czy jazdy rekreacyjnej. Co więcej, możliwość wymiany płóz pozwala na optymalny wybór płozy do rolek tzn. szyny oraz typu kółek do konkretnego typu jazdy – slalomowej, freestylowej, czy jazdy fitnessowej.

Polecane rolki i łyżworolki

Jaka płoza do rolek?

W nomenklaturze rolkarskiej płoza to dobrze wyprofilowana szyna, na której z jednej strony przymocowane są kółka, a z drugiej przytwierdzona jest ona do buta. Płoza do rolek to główny element konstrukcyjny decydujący o stylu jazdy.

Przy wyborze płozy do rolek należy zwrócić uwagę na:

 • kompatybilność z butem
 • sposób mocowania
 • rozmiar płozy
 • limit wagowy, do którego jest przeznaczona
 • styl jazdy, który umożliwia
 • materiał z jakiego została wykonana (aluminiowa, kompozytowa, z włókien węglowych, inne)

Jak wybrać rolki z wymienną płozą?

Rolki z wymienną płozą powinno się wybierać sprawdzając następujące elementy:

 • łatwość instalacji płóz
 • materiał i sposób zapięcia buta
 • lekkie łożyska
 • rozmiar buta i limit obciążenia
 • rodzaj płóz i kółek ze względu na typ jazdy

Istotnym kryterium są również certyfikaty spełniające europejskie normy, gwarancja na rolki oraz sprawdzona marka.

Jakie marki płozy do rolek?

Do najpopularniejszych firm płóz do rolek zalicza się następujące marki: K2, Rollerblade, Spokey i Worker.

Sprawdzone firmy stanowią gwarancję jakości, trwałości i bezpieczeństwa. Dają także pewność, że płoza do rolek posłuży dłużej niż jeden sezon.

Jak wymienić płozę w rolkach?

Płoza do rolek przymocowana jest za pomocą śrub. W celu wymiany płozy należy zlokalizować miejsca, w których zostały one zamontowane, a następnie za pomocą śrubokręta je odkręcić. Po rozmontowaniu rolki można wymienić płozę na nową szynę z rolkami bądź płozę od łyżew. Ważne by sprawdzić dokładność dokręcenia śrub przed wejściem na lód bądź jazdą na rolkach.

Jak dbać rolki z wymienną płozą?

Podstawą dbałości o łyżworolki jest regularne ostrzenie płóz oraz sprawdzanie, czy płoza do rolek została poprawnie przymocowana. Po jeździe na lodzie zaleca się wytarcie płóz oraz postawienie ich do wysuszenia. Nie można w łyżwach chodzić po innej powierzchni niż lód. W przypadku rolek również należy pamiętać o doborze powierzchni by nie uszkodzić kółeczek.

Jak zadbać o bezpieczeństwo podczas jazdy na łyżworolkach?

Podczas jazdy na łyżworolkach zaleca się stosowanie ochraniaczy oraz kasku. Zabezpieczanie jest szczególnie ważne podczas pierwszych chwil jazdy, a także dla dzieci. Rolki z wymienną płozą warto przed założeniem sprawdzić, czy płozy zostały poprawnie zamontowane – zarówno w formie płozy od figurówek i hokejówek, jak i szyn z kółkami.

Podsumowując, rolki z wymienną płozą to świetne rozwiązanie dla miłośników zarówno jazdy na rolkach, jak i łyżwach. Przy zakupie należy zwrócić uwagę na wybór odpowiedniego modelu płozy dopasowanej do preferowanego stylu jazdy. Przy każdej wymianie płozy powinno się upewnić, że została ona prawidłowo przytwierdzona do buta. Korzystając z łyżworolek zaleca się nakładanie kasku i ochraniaczy oraz wybór właściwej nawierzchni do jazdy.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 16:18
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.