Udostępnij
Skomentuj

Jakie rolki wybrać? Które będą najlepsze?

Jazda na rolkach cieszy się ogromną popularnością. Jak wybrać odpowiedni rozmiar?

Ładna pogoda dodatkowo sprzyja tej formie rozrywki, niezależnie czy potrzebujesz sprzętu do jazdy fitness czy agresywnej. Sprawdź jakie kupić rolki dziecięce, rolki damskie a jakie modele rolek męskich. Jazda na rolkach każdemu sprawia przyjemność, profesjonaliści wiedzą który sprzęt będzie dla nich najlepszy, lecz osoby początkujące powinny zwrócić uwagę na nastepujące kwestie. Wybierając się do sklepu bez bladego pojęcia, co chcemy kupić, musimy przygotować się na zmarnowanie pieniędzy i skuteczne zniechęcenie do dalszej jazdy już po kilku próbach. Należy bowiem wybrać rolki dopasowane do naszego stylu, potrzeb, umiejętności etc. Początkujący rolkarz nie powinien decydować się na wyczynowe modele, natomiast osoba chcąca jeździć wyczynowo bądź turystycznie powinna unikać rolek rekreacyjnych. Poznajmy zatem podstawowe rodzaje rolek.

Polecane rolki

Rolki regulowane

To bardzo popularny rodzaj rolek, na który decydują się przede wszystkim młodsi użytkownicy oraz rodzice, którzy nie chcą co chwilę wymieniać sprzętu dzieci. Rolki regulowane pozwalają bowiem na dobranie odpowiedniego rozmiaru w zależności od wielkości stopy. Większość modeli pozwala na regulację w zakresie 4 rozmiarów, dzięki czemu dziecko posiadające w danej chwili rozmiar stopy np. 28, może korzystać z rolek nawet do rozmiary 31-32. Ponadto rolki tego typu o wiele lepiej dopasowują się do stopu niwelując luz lub zbytni ucisk. Pamiętajmy jednak, że tego typu rozwiązanie jest dla bardzo początkujących użytkowników. Są one dość wolne, ale jednocześnie bezpieczne i idealne do nauki.

ZALETY

 • Możliwość regulacji rozmiaru
 • Idealne dla początkujących, w szczególności dla dzieci

WADY

 • Tylko dla początkujących użytkowników
 • Bardzo ograniczony zakres rozmiarów oraz maksymalnej masy użytkownika

Rolki z wymienną płozą

To kolejna propozycja dla początkujących użytkowników, głównie dzieci ze względu na ograniczenia w rozmiarze – zazwyczaj do 41 – oraz dopuszczalnej wadze osoby jeżdżącej tj. do 60 kilogramów. Takie rozwiązanie w połączeniu z możliwością regulacji rozmiaru sprawia, że jeden zakup może służyć użytkownikowi wiele lat. Wymienne płozy znacząco rozszerzają funkcjonalność, gdyż po zakończonym sezonie jazdy na rolkach możemy wymienić płozy na łyżwy i dalej korzystać z tego samego sprzętu. Reasumując – kupujemy jeden sprzęt i korzystamy z niego przez cały rok.

ZALETY

 • Jeden model na cały rok
 • Idealne dla miłośników łyżwiarstwa

WADY

 • Nie nadają się dla zaawansowanych użytkowników
 • Ograniczony wybór modeli i rozmiarów

Rolki rekreacyjne

To pierwsza grupa rolek przeznaczonych dla początkujących osób dorosłych, które sprawdzą się praktycznie w każdych warunkach, zarówno podczas nauki jazdy, jak i późniejszej eksploatacji rekreacyjnej. Należy pamiętać, że nie jest to propozycja dla tych, którzy lubią jeździć szybki i po wszystkim. W tym przypadku trzeba pamiętać o tym, że są to rolki przeznaczone do spokojnej jazdy po równym terenie i w dobra pogodę. W tym przypadku zazwyczaj stosuje się łożyska SG5 lub ABEC5, natomiast wielkość kółek mieści się w przedziale od 78 do 82 milimetrów. Jeśli zaś chodzi o twardość, jest to współczynnik 82-84A. O doborze twardości i wielkości kółek opowiemy w dalszej części artykułu. Najpopularniejsze modele rekreacyjne to rolki Blackwheels oraz rolki Spokey.

ZALETY

 • Najlepsze do spokojnej jazdy
 • Najbardziej uniwersalny rodzaj rolek
 • Bardzo duży wybór rozmiarów, modeli, wersji itp.

WADY

 • Nie nadają się dla zaawansowanych użytkowników i do jazdy w trudnych warunkach

Rolki agresywne

To prawdziwe przeciwieństwo rolek rekreacyjnych. Na rolki agresywne decydują się przede wszystkim doświadczone osoby, które lubią wykonywać ewolucje na różnych przeszkodach i w tzw. skateparkach. Cechą szczególną tego rozwiązania są bardzo małe kółka w różnym układzie na przykład z przerwą pomiędzy parami itp. Mogą to być również nietypowe połączenia, takie jak dwa kółka małe i dwa duże, układ z tylko dwoma kółkami itp. Warto również zwrócić uwagę na o wiele bardziej masywną konstrukcję, gdyż ze względu na agresywny charakter jazdy, but musi wytrzymać większe obciążenia, uderzenia, a przy tym mocno stabilizować nogę.

ZALETY

 • Idealne do wyczynowej jazdy
 • Przeznaczone dla zaawansowanych użytkowników
 • Bardzo wytrzymałe i solidne

WADY

 • Nie nadają się do nauki jazdy
 • Bardzo wymagające
 • Dość ciężkie

Rolki szybkościowe

To propozycja dla osób bardzo zaawansowanych, którzy oprócz przejażdżek po parku chcą od czasu do czasu udać się na specjalny tor i tam osiągać bardzo wysokie prędkości. W tym przypadku cechą charakterystyczną są bardzo duże kółka o średnicy nawet 90 milimetrów lub większe. Ciekawostką może być także but, który może sięgać zarówno za kostkę, lub być zupełnie niski – wszystko zależy od indywidualnych preferencji użytkownika. Producenci przy tworzeniu tego typu rolek stosują łożyska ABEC9.

ZALETY

 • Pozwalają osiągać wysokie prędkości
 • Szeroki wybór modeli nie tylko dla zaawansowanych

WADY

 • Mało zwrotne
 • Dla początkujących niebezpieczne

Rolki freestylowe

Niektórzy mylą ten rodzaj rolek z modelami agresywnymi, do jazdy wyczynowej. To błąd, gdyż rolki freestyle służą zazwyczaj do szybkiej jazdy na przykład slalomem, na specjalnym torze itp. W tym przypadku dość duże kółka ułożone są bardzo ciasno, co umożliwia wykonywanie gwałtownych zwrotów. Rolki tego typu są również dużo lżejsze od innych odpowiedników.

ZALETY

 • Bardzo zwrotne i dość szybkie
 • Idealne do jazdy po mieście

WADY

 • Raczej nie dla początkujących

Rolki hokejowe

Warto również wspomnieć o rolkach hokejowych, które, jak sama nazwa wskazuje, służą do gry w hokeja. Nie są one zbyt popularne wśród użytkowników, którzy jeżdżą na przykład po parku lub mieście, dlatego też ich konstrukcja może się wydać nietypowa. W przypadku bramkarzy, płoza została wyposażona w aż 5 kółek o niewielkiej średnicy, natomiast gracze pola posiadają płozy uzbrojone w 4 kółka o średnicy do 80 mm. Twardość takich kółek waha się w granicach 74A-84A, natomiast łożyska to ABEC3 i większe.

ZALETY

 • Idealne dla miłośników hokeja
 • Pozwalają na grę o każdej porze roku
 • Dość szeroki wybór modeli

WADY

 • Nie nadają się do jazdy na co dzień

Dobór odpowiednich kółek

Nie ma wątpliwości, że najważniejszym elementem rolek są kółka. Zazwyczaj spotkamy modele rolek na 4 kółkach, choć są także odmiany rolek 3 kołowych, z dwoma kołami lub nawet pięcioma kółkami. Unikajmy modeli z kółkami wykonanymi z plastiku czy innych twardych i kruchych materiałów. Najlepszym rozwiązaniem jest poliuretan, który jest wytrzymały, w pewnym stopniu elastyczny i przyczepny.

Średnica

Dobór kółek to również odpowiednia wielkość. Rolki do jazdy szybkiej będą miały duże kółka, ale ich zwrotność będzie mizerna. Rolki wyczynowe pozwalają wykonywać ewolucje i nagłe zwroty za sprawą niewielkich kółek, ale jazda po nierównej nawierzchni będzie dość trudna.

Jeśli więc szukamy rozwiązania uniwersalnego, najlepiej zdecydować się na model z kółkami w rozmiarze od 70 do około 85 milimetrów. Co prawda kupując rolki po jakimś czasie możemy wymienić kółka, ale pamiętajmy, że każda szyna ma ograniczoną tolerancję związaną ze średnicą kółka.

Twardość

Kolejnym ważnym aspektem jest także twardość kółek. Określa je parametr liczbowy poprzedzony literą A. Im niższa wartość liczbowa, tym kółka są bardziej miękkie. A jakie powinniśmy wybrać?

Miękkie kółka o oznaczeniu od 74A do 82A stawiają większy opór podczas jazdy, a co za tym idzie pozwalają osiągnąć niższą prędkość. Poza tym pochłaniają więcej drgań i nierówności, dzięki czemu jeździ się na nich wygodniej. Niestety ulegają dość szybkiemu zużyciu. Jeśli jednak wolimy szybszą jazdę kosztem komfortu, powinniśmy zwrócić uwagę na kółka twarde o oznaczeniu od 84A do 101A. Takie rozwiązanie jest bardziej wytrzymałe, dzięki czemu nie musimy martwić się o szybką wymianę zużytych kółek.

Profil i odbicie

Oprócz wielkości i twardości, powinniśmy także zwrócić uwagę na profil i odbicie kółek. Parametry te wpływają na szybkość, zwrotność i stopień przyczepności rolek.

Płaski profil wykorzystywany jest w jeździe wyczynowej ze względu na wysoki poziom przyczepności do podłoża. Rolki ze ściętymi kółkami natomiast pozwalają osiągać wysokie prędkości ze względu na niewielki kontakt z podłożem. Okrągły profil przeznaczony jest dla zaawansowanych użytkowników, którzy preferują jazdę typu freestyle oraz grę w hokeja.

Parametr odbicia będzie interesował przede wszystkim zaawansowanych rolkarzy, którzy dobierają sprzęt wyczynowy do indywidualnych preferencji.

Wybieramy łożyska

Wiele osób nie zwraca uwagi na ten parametr. To spory błąd gdyż rodzaj łożyska wpływa na sprawność kręcenia się kółek. Im mniejszy opór, tym większe prędkości osiągniemy. Do oznaczeń łożysk używa się różnych skrótów. Składają się one zawsze z liter oraz cyfr, a najczęściej spotykanym rodzajem jest łożysko ABEC oraz jego odmiany. W sklepie znajdziemy takie modele, jak ABEC3, ABEC5, ABEC7 oraz ABEC9. Im wyższe oznaczenie cyfrowe, tym łożyska będą szybsze, a tym samym pozwolą nam na rozwinięcie większej prędkości. Początkujący użytkownicy powinni sięgnąć po niższe modele łożysk, zaawansowani zaś po ABEC7 lub ABEC9.

Warto wiedzieć!

Jeśli wybierzemy rolki z wyższej półki, po pewnym czasie możemy je w pewnym stopniu zmodyfikować np. wymieniając łożyska, kółka, dobierając odpowiednią płozę itp.

Jak dobrać odpowiedni rozmiar rolek?

Na zakończenie najważniejsza kwestia – rozmiar. O ile rolki regulowane można w pewnym sensie dopasować do stopy i zniwelować luzy bądź uciski, tak w rolkach tradycyjnych dobór rozmiaru ma kluczowe znaczenie. Nigdy nie kupujmy rolek „na oko” i nie sugerujmy się tylko i wyłącznie rozmiarem. Pamiętajmy, że rozmiar pasujących do nas rolek może zdecydowanie odbiegać od rozmiaru noszonego na co dzień obuwia. Przed zakupem warto zmierzyć swoją stopę i zapisać wynik, aby łatwiej dobierać modele do przymierzenia.

Do przymierzania rolek załóżmy skarpety, w których będziemy jeździć. Po założeniu buta i odpowiednim zapięciu, należy wstać i ugiąć nogi. But nie może nigdzie uwierać ani uciskać, gdyż długa jazda może diametralnie spotęgować występujący dyskomfort. Pamiętajmy, że rolki wykonane są zazwyczaj z twardych materiałów, więc nie ma szans, aby coś się „rozciągnęło i ułożyło”. Nasze stopy również nie przyzwyczają się do ucisków. Zamiast tego powstaną bolesne odciski i otarcia. Szczególną uwagę należy zwrócić na końcówki palców, łydkę i tył pięty. Te miejsca z reguły są najbardziej narażone na obtarcia.

Gdyż już mamy założone rolki, nie może być zbyt dużych luzów – but musi stabilizować stopę aby zniwelować możliwość przesunięcia podczas jazdy. Sprawdźmy także, czy klamry i sznurowadła zapewniają odpowiednią stabilizację stawu skokowego. Nigdy nie wybierajmy rolek w pośpiechu i pobieżnie, gdyż nieodpowiedni dobór może zniechęcić do jazdy lub nawet spowodować poważny uraz!

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 21:52
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.