Udostępnij
Skomentuj

Wrotki czy rolki - dla dorosłych i dla dzieci. Które wybrać?

Jazda na rolkach i wrotkach cieszy się ogromną popularnością, jakie rolki a wrotki damskie, męskie czy dla dzieci wybrać.

Szukając nowych wyzwań sportowych, nowych sposobów na spędzanie czasu, czy też inspirując się po prostu znajomymi, widzimy coraz większą popularność jazdy na rolkach i wrotkach. Szczególnie dzieci często mają marzenie, by nauczyć się jazdy na takim sprzęcie, jednak wśród osób dorosłych także nie brakuje zapaleńców. Na początek jednak musisz sobie odpowiedzieć na pytanie co wybrać: rolki czy wrotki?

Polecane rolki

Rolki czy wrotki - co łatwiejsze?

Zazwyczaj kiedy pierwszy raz zastanawiamy się czy wybrać rolki czy wrotki, to chcemy wiedzieć na czym łatwiej się jeździ. Nie ma na to dobrej odpowiedzi - jednemu bardziej przypadną do gustu rolki, innemu wrotki. Jednak są pewne różnice, które być może pomogą ci podjąć właściwą decyzję.

Przede wszystkim największa różnica pomiędzy tymi sprzętami to rozkład kółek. W rolkach są one umieszczone jedna za drugą, natomiast we wrotkach w dwóch rzędach. To powoduje, że te drugie są o wiele pewniejsze, łatwiej na nich złapać równowagę. Jednak jest jedno małe „ale” - nie rozwiniesz na nich takiej prędkości, jak w rolkach. Dużo osób chwali sobie rolki za to, że o wiele łatwiej jest się potem przerzucić na łyżwy, których motoryka jest bardzo podobna. Kiedy zadajesz sobie pytanie jakie rolki czy wrotki dla początkujących, to pamiętaj także o hamowaniu. W obydwu przypadkach można hamować sposobem „na literę T” (jedna noga prostopadle do drugiej), jednak jeśli chodzi o wykorzystanie hamulców – tutaj już widzimy znaczne różnice. We wrotkach znajdują się one na przodzie, natomiast w rolkach z tyłu. Musimy więc uważać hamując na wrotkach, by nas za bardzo nie wyrzuciło do przodu. Moment trzeba po prostu wyczuć, a nie ma lepszej metody niż jazda, jazda, jazda. I kilka wywrotek też.

Rolki czy wrotki dla dziecka?

A co w przypadku, gdy to nasze dziecko chce rozpocząć jazdę? Zazwyczaj nie kieruje się ono tym, co jest łatwiejsze, tylko może coś zobaczyć w telewizji czy po prostu u znajomych. Wraca moda na wrotki i to chyba jest dobra wiadomość dla rodziców. Przede wszystkim na wrotkach łatwiej utrzymać równowagę, co może powodować, że do rolek dziecko się zniechęci (szczególnie gdy bardzo mocno przeżywa upadki). Na wrotkach mogą już jeździć pięciolatki - oczywiście nie zapominajmy o ochraniaczach na rolki jak: ochraniacze na kolana, nadgarstki, łokcie oraz o kasku. Ponadto nieumiejętna jazda na rolkach może powodować skrzywienia kolan - szczególnie podatne są małe dzieci, których układ kostny jeszcze się buduje i przy jeździe z kolanami do środka może ten defekt się utrwalać.

Na dobry początek więc lepszym wyborem wydają się wrotki. Szczególnie, gdy dziecko zaczyna jeździć w bardzo młodym wieku. Starsze dzieci mogą spokojnie zaczynać na rolkach, na których osiągana prędkość jest większa - zbyt wolna jazda na wrotkach może je nudzić.

Wybierając wrotki czy rolki bierzmy pod uwagę także charakter naszego dziecka - może bardziej spodoba się mu jazda szybka, a może bardziej będzie wolał się skupiać na trikach albo slalomach pomiędzy kubeczkami. Dobrym wyborem jest zakup sprzętu, którzy będzie rósł wraz z dzieckiem - dziecięca stopa szybko rośnie, a nie chcemy kupować czegoś na jeden sezon. Tym bardziej, że cena idzie w parze z jakością - jeżeli chcemy kupić wrotki czy też rolki dobrej jakości, które dobrze będą trzymały kostkę, to musimy zapłacić od 200 do nawet 600 złotych. Pozwólmy dziecku na wybór koloru - producenci prześcigają się w różnych designach i każde dziecko może znaleźć coś dla siebie.

Rolki i wrotki - korzyści

Abstrahując od wyboru jakiego dokonasz - na pewno nie będziesz żałował, wybierając wrotki czy też rolki dla siebie lub dziecka. Jest to świetny sposób, żeby wzmocnić swoje ciało - nie tylko nogi, ale także mięśnie głębokie, bowiem cały czas będą one skupione na utrzymaniu równowagi. Wyrzeźbione mięśnie nóg to pewnik. Jeżeli masz nadprogramowe kilogramy, to ruch na takim sprzęcie pomoże ci je zrzucić - nie licz, że będzie łatwo - nie raz i nie dwa złapiesz zadyszkę. Ponadto po prostu zrelaksujesz się i poćwiczysz swoją cierpliwość - nie od razu wszystko będzie szło gładko.

Jeżdżenie na rolkach czy wrotkach ma wiele zalet. I nieważne, czy będziemy mieli do czynienia z rolkami czy wrotkami dla 4/5 latka, dla nastolatka czy dla dorosłej osoby. Jest to świetna zabawa, która może rozwinąć się w pasję. Kto wie, że może zapragniesz czegoś więcej i później będziesz się uczył trików?

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 15:29
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.