Udostępnij
Skomentuj

Butorolki – jak je wybrać? Które najlepsze?

Butorolki cieszą się niesłabnącą popularnością. Jak je wybrać?

Butorolki – co to, jak działają?

Butorolki można określić jako buty z rolkami. Od klasycznych butów odróżnia je jednak to, że w podeszwę mają wbudowane jedno lub dwa kółka, co pozwala nie tylko na chodzenie i bieganie w nich, ale i jeżdżenie. Wyróżniają się również nieco grubszą podeszwą. Z wierzchu zaś nie odbiegają wyglądem od standardowego obuwia i mogą być zapinane na rzep lub zawiązywane za pomocą sznurówek.

Dzięki swej nietypowej konstrukcji butorolki są łatwe w transporcie. Zajmują o wiele mniej miejsca niż rolki, a i zawsze można z nich wyjąć kółka, co pozwoli je przekształcić w klasyczne buty. Wystarczy kilka ruchów za pomocą płaskiego śrubokręta. Na rynku dostępne są specjalne zaślepki, które pozwalają zabezpieczyć otwory po kółkach przed ubrudzeniem.

Jak jeździć na butorolkach?

Wbrew pozorom jazda na butorolkach nie jest skomplikowana. Dziecko nie powinno więc mieć z tym żadnych trudności. Jedyne, co trzeba zrobić, to przenieść ciężar ciała na pięty i odepchnąć się od podłoża. Tyle wystarczy, by buty zaczęły przemieszczać się niczym rolki. Przyjemna jazda gwarantowana.

Jak wybrać butorolki?

Butorolki to gadżety zróżnicowane pod wieloma względami. Dzięki temu można je bez trudu dobrać do indywidualnych potrzeb użytkownika. Kupując sprzęt, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów. Co jest szczególnie ważne?

  • Liczba kółek. Na rynku dostępne są zarówno butorolki z dwoma kółkami, jak i jednym kółkiem. Te drugie są zwrotniejsze. Łatwiej się również rozpędzają. Na początku ich stosowania użytkownik może mieć jednak problemy ze stabilnością i utrzymaniem równowagi. Wraz z nabieraniem wprawy kłopoty te powinny zniknąć.

Butorolki z dwoma kółkami pojawiły się na rynku stosunkowo niedawno. Są stabilniejsze od rozwiązań z jednym kółkiem. Łatwiej się również na nich poruszać, przez co poleca się je głównie najmłodszym fanom butorolek. Niestety modele te wolniej się rozpędzają, a skręcanie w nich jest trudniejsze. Najczęściej jednak producenci oferują możliwość demontażu jednego kółka, co pozwala na ich przemianę w klasyczne butorolki, jeśli zajdzie taka potrzeba.

  • Rozmiar. Dobiera się go identycznie jak w przypadku klasycznych butów. Nie ma w tym więc nic skomplikowanego. Jeżeli kupno następuje przez Internet, należy zmierzyć długość stopy, a następnie porównać otrzymany wynik z rozmiarówką producenta, co pozwoli na prawidłowe dopasowanie butorolek.
  • Materiały użyte do produkcji obuwia. Kółka butorolek są najczęściej wykonane z poliuretanu (PU). To tworzywo sztuczne, które zapewnia odpowiednią wytrzymałość, a także dobry ślizg podczas jazdy. Wykonana najczęściej z kauczuku podeszwa, zapewnia z kolei dobry kontakt z podłożem. Wewnątrz buta zwykle znajduje się miękka wkładka (np. z pianki EVA), co zapewnia komfort użytkowania.
  • Kolorystyka. Z uwagi na fakt, że butorolki przeznaczone są przede wszystkim dla dzieci, ich kolorystyka jest bardzo zróżnicowana. Na rynku dostępne są zarówno stonowane modele, jak i warianty urzekające barwą. Wśród najmłodszych dużą popularnością cieszą się świecące w ciemności butorolki o neonowych kolorach. Obok takich rozwiązań nie sposób przejść obojętnie. Niektóre butorolki wyposażone są w LED-y umiejscowione w podeszwie, co nadaje im niepowtarzalnego, lekko kosmicznego wyglądu.

Butorolki cieszą się wśród najmłodszych dużą popularnością. Również i niektórzy dorośli patrzą na nie z zainteresowaniem. To ciekawa opcja, która pozwala urozmaicić każdy spacer. W butorolkach można bowiem nie tylko chodzić czy też biegać, ale i jeździć, co jest gwarancją nie lada frajdy. Wszystko za sprawą kółek zamontowanych w podeszwie.

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)