Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Rolki do 200zł - jakie wybrać na początek?

Jak zacząć przygodę z jazdą na rolkach? Które wybrać na początek? Czy najtańsze modele wystarczą?

Wiosna tuż, tuż – jest to idealny moment, aby zacząć uprawiać sport na świeżym powietrzu. Dyscyplin do wyboru jest mnóstwo, ale ludzie coraz częściej sięgają po proste i skuteczne rozwiązania – na przykład rolki. Jazda na rolkach przynosi dużo radości i przyjemności, a co równie ważne – satysfakcjonujące efekty dla zdrowia i figury. Coraz więcej osób chce praktykować tę dyscyplinę, ale początki zwykle bywają trudne. Już sam fakt wyboru odpowiednich rolek może przysporzyć wiele kłopotów.

Jakie rolki wybrać? W jakiej cenie? Jakie rolki dla amatora? Pytań jest mnóstwo – a odpowiedzi jakie można znaleźć w Internecie, nierzadko nie są wyczerpujące i satysfakcjonujące. Żeby zacząć czerpać prawdziwą radość z jazdy, trzeba najpierw dobrze poznać odpowiedzi na te podstawowe pytania.

Jakie rolki na początek?

W pierwszej kolejności trzeba dobrze się zastanowić czy zakup jest przemyślany. Istotne jest, żeby już na początku odpowiedzieć sobie na pytanie, gdzie i jak często zamierzasz jeździć. Do wyboru jest zdumiewająco wiele rodzajów rolek i każde dostosowane są do umiejętności, jak i do predyspozycji danej osoby. Jakie rolki dla początkujących? Bez wątpienia nie do jazdy agresywnej lub typu downhill. Polecane dla amatora to tak zwane rolki fitness lub rekreacyjne. Co je charakteryzuje i czyni idealnymi i rekomendowanymi dla niedoświadczonych adeptów?

Jakie rolki rekreacyjne i fitness?

Przeciętnie osiągalna prędkość dla rolek tego typu to około 15-20 km/h. Bez wątpienia są one najbardziej polecane dla początkujących rolkarzy i właśnie takie łyżworolki kosztują najmniej - można znaleźć produkt tego rodzaju za niezbyt wygórowaną cenę np. w granicy do 200-300 zł. Co jest w nich takiego charakterystycznego i dlaczego warto w nie zainwestować, jeśli chcesz zacząć uprawiać ten sport? Poniżej krótka charakterystyka.

Wielkość i twardość kółek - rolki rekreacyjne i fitness mają cztery kółka i charakteryzują się ich wielkością od 78 mm do 82 mm. Jak wiadomo, im większe są kółka, tym większe są możliwości rozwinięcia dużych prędkości. Dla początkujących zalecane są mniejsze, z tego powodu, że zbyt szybka jazda mogłaby okazać się niebezpieczna. Rolki, które mają już ponad 100 mm, są typowo przeznaczone na maratony i dla osób, które chcą rozwijać bardzo duże prędkości. Oprócz tego, dla amatorów polecane są rolki z miękkimi kółkami, ponieważ są zdecydowanie bardziej komfortowe i zwiększają przyczepność, co również wpływa na dynamikę jazdy. Nie da się ukryć, że wiąże się to także z szybszym zużywaniem kółek, lecz twarde polecane są już zasadniczo dla bardziej doświadczonych rolkarzy, którzy chcą poczuć przysłowiowy wiatr we włosach.

Łożyska - bardzo istotne są także łożyska - dla amatorów polecane są ABEC 5, które umożliwiają płynną jazdę, bez rozwijania zawrotnych i znacznych prędkości.

Tworzywo - zalecane są kółka wykonane z kauczuku, na inne nawet nie warto zwracać uwagi. Kiedyś rolki z kółkami kauczukowymi były rzadkością, częściej można było spotkać te z tworzywem plastikowym. Obecnie prawie wszystkie mają kółka kauczukowe, co znacznie przekłada się na jakość i komfort jazdy.

Płozy - mało osób zwraca na nie uwagę - większość skupia się na kółkach. Należy jednak pamiętać, że płozy także odgrywają ważną rolę w doborze odpowiednich rolek. Karbonowe, aluminiowe, kompozytowe… które wybrać? Zalecane są kompozytowe, ponieważ pomagają utrzymać odpowiednią stabilność podczas jazdy i ograniczają odczuwalnie drgań.

Polecane rolki

Jakie rolki kupić do 200 zł?

Kiedy uda ci się już dowiedzieć jakie rolki są idealne dla ciebie, musisz ustalić jaki fundusz przeznaczysz na ten zakup. W sklepach znajdziesz mnóstwo rolek, w różnych cenach. Niektóre kosztują 100 zł, inne 1000 zł. Jak wiadomo, im droższe, tym lepsza jakość, ale w sklepach bardzo często można znaleźć takie, które oscylują w granicy 150-300 zł i także spełniają wymagane warunki. Jeśli jesteś początkującym rolkarzem i nie wiesz jak potoczy się twoja przygoda z tym sportem, lepiej rozejrzeć się za tańszymi, a z czasem można pomyśleć o droższym zakupie - chociaż stanowczo odradza się zakup jak najtańszego sprzętu, bez uprzedniego sprawdzenia i zapoznania się z jakością produktu, chociażby przez fachowe zasięgnięcie porady. Jakie rolki kupić do 200 lub 300 zł ? Bez wątpienia, nie będą one doskonałe jakościowo, ale całkiem dobre rolki rekreacyjne i fitness, które polecane są dla początkujących, można znaleźć często właśnie w takich cenach. Rolki dla początkujących są tańsze, głównie z takich powodów jak :

  • mniejsze i bardziej miękkie kółka;
  • krótsza szyna;
  • grupa docelowa – amatorzy, początkujący rolkarze;
  • plastikowa konstrukcja.

Dla osoby, która dopiero zaczyna przygodę z rolkarstwem i nie wie czy zostanie przy tym sporcie na dużej, istotne jest to, aby nie przepłacić, dlatego w wielu sklepach można rozejrzeć się za dobrymi rolkami do 200-300 zł.

Must have dla początkującego rolkarza

Potknięcia i upadki na początku jazdy są nieuniknione, dlatego nigdy nie można zapominać o podstawowej ochronie, która pomoże przynajmniej w pewnym stopniu oszczędzić bólu. Kask i ochraniacze – to prawdziwy must have dla każdego. Faktem jest, że podczas upadku najbardziej narażone są kolana, dlatego ich ochrona to podstawa.

Rolki – jaki rozmiar?

Jeśli jesteś początkującym rolkarzem, którego stopa już nie rośnie, nie kupuj regulowanych rolek. Nie będą ci potrzebne, a mogą być dodatkowym utrapieniem, w dodatku są droższe. Rozmiar bardzo łatwo określić, poprzez zmierzenie dokładnie swojej stopy na kartce i dodanie do wyniku około 1 cm, za to w sklepie stacjonarnym warto po prostu przymierzyć rolki.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 02:58
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.