Udostępnij
Skomentuj

Rolki do 200zł - jakie wybrać na początek?

Jak zacząć przygodę z jazdą na rolkach? Które wybrać na początek? Czy najtańsze modele wystarczą?

Wiosna tuż, tuż – jest to idealny moment, aby zacząć uprawiać sport na świeżym powietrzu. Dyscyplin do wyboru jest mnóstwo, ale ludzie coraz częściej sięgają po proste i skuteczne rozwiązania – na przykład rolki. Jazda na rolkach przynosi dużo radości i przyjemności, a co równie ważne – satysfakcjonujące efekty dla zdrowia i figury. Coraz więcej osób chce praktykować tę dyscyplinę, ale początki zwykle bywają trudne. Już sam fakt wyboru odpowiednich rolek może przysporzyć wiele kłopotów.

Polecane rolki do 200zł

Jakie rolki wybrać? W jakiej cenie? Jakie rolki dla amatora? Pytań jest mnóstwo – a odpowiedzi jakie można znaleźć w Internecie, nierzadko nie są wyczerpujące i satysfakcjonujące. Żeby zacząć czerpać prawdziwą radość z jazdy, trzeba najpierw dobrze poznać odpowiedzi na te podstawowe pytania.

Jakie rolki na początek?

W pierwszej kolejności trzeba dobrze się zastanowić czy zakup jest przemyślany. Istotne jest, żeby już na początku odpowiedzieć sobie na pytanie, gdzie i jak często zamierzasz jeździć. Do wyboru jest zdumiewająco wiele rodzajów rolek i każde dostosowane są do umiejętności, jak i do predyspozycji danej osoby. Jakie rolki dla początkujących? Bez wątpienia nie będą to rolki agresywne lub typu downhill. Polecane dla amatora to tak zwane rolki fitness lub rekreacyjne. Co je charakteryzuje i czyni idealnymi i rekomendowanymi dla niedoświadczonych adeptów?

Jakie rolki rekreacyjne i fitness?

Przeciętnie osiągalna prędkość dla rolek tego typu to około 15-20 km/h. Bez wątpienia są one najbardziej polecane dla początkujących rolkarzy i właśnie takie łyżworolki kosztują najmniej - można znaleźć produkt tego rodzaju za niezbyt wygórowaną cenę np. w granicy do 200-300 zł. Co jest w nich takiego charakterystycznego i dlaczego warto w nie zainwestować, jeśli chcesz zacząć uprawiać ten sport? Poniżej krótka charakterystyka.

Wielkość i twardość kółek - rolki rekreacyjne są rolkami na 4 kółkach i charakteryzują się ich wielkością od 78 mm do 82 mm. Jak wiadomo, im większe są kółka, tym większe są możliwości rozwinięcia dużych prędkości. Dla początkujących zalecane są mniejsze, z tego powodu, że zbyt szybka jazda mogłaby okazać się niebezpieczna. Rolki, które mają już ponad 100 mm, są typowo przeznaczone na maratony i dla osób, które chcą rozwijać bardzo duże prędkości. Oprócz tego, dla amatorów polecane są rolki z miękkimi kółkami, ponieważ są zdecydowanie bardziej komfortowe i zwiększają przyczepność, co również wpływa na dynamikę jazdy. Nie da się ukryć, że wiąże się to także z szybszym zużywaniem kółek, lecz twarde polecane są już zasadniczo dla bardziej doświadczonych rolkarzy, którzy chcą poczuć przysłowiowy wiatr we włosach.

Łożyska - bardzo istotne są także łożyska - dla amatorów polecane są ABEC 5, które umożliwiają płynną jazdę, bez rozwijania zawrotnych i znacznych prędkości.

Tworzywo - zalecane są kółka wykonane z kauczuku, na inne nawet nie warto zwracać uwagi. Kiedyś rolki kauczukowe były rzadkością, częściej można było spotkać rolki plastikowe. Obecnie prawie wszystkie mają kółka kauczukowe, co znacznie przekłada się na jakość i komfort jazdy.

Płozy - mało osób zwraca na nie uwagę - większość skupia się na kółkach. Należy jednak pamiętać, że płozy także odgrywają ważną rolę w doborze odpowiednich rolek. Karbonowe, aluminiowe, kompozytowe… które wybrać? Zalecane są kompozytowe, ponieważ pomagają utrzymać odpowiednią stabilność podczas jazdy i ograniczają odczuwalnie drgań.

Jakie rolki kupić do 200 zł?

Kiedy uda ci się już dowiedzieć jakie rolki są idealne dla ciebie, musisz ustalić jaki fundusz przeznaczysz na ten zakup. W sklepach znajdziesz mnóstwo rolek, w różnych cenach. Niektóre kosztują 100 zł, inne 1000 zł. Jak wiadomo, im droższe, tym lepsza jakość, ale w sklepach bardzo często można znaleźć takie, które oscylują w granicy 150-300 zł i także spełniają wymagane warunki. Jeśli jesteś początkującym rolkarzem i nie wiesz jak potoczy się twoja przygoda z tym sportem, lepiej rozejrzeć się za tańszymi, a z czasem można pomyśleć o droższym zakupie - chociaż stanowczo odradza się zakup jak najtańszego sprzętu, bez uprzedniego sprawdzenia i zapoznania się z jakością produktu, chociażby przez fachowe zasięgnięcie porady. Jakie rolki kupić do 200 lub 300 zł ? Bez wątpienia, nie będą one doskonałe jakościowo, ale całkiem dobre rolki rekreacyjne i fitness, które polecane są dla początkujących, można znaleźć często właśnie w takich cenach. Rolki dla początkujących są tańsze, głównie z takich powodów jak :

  • mniejsze i bardziej miękkie kółka;
  • krótsza szyna;
  • grupa docelowa – amatorzy, początkujący rolkarze;
  • plastikowa konstrukcja.

Dla osoby, która dopiero zaczyna przygodę z rolkarstwem i nie wie czy zostanie przy tym sporcie na dużej, istotne jest to, aby nie przepłacić, dlatego w wielu sklepach można rozejrzeć się za dobrymi rolkami do 200-300 zł.

Must have dla początkującego rolkarza

Potknięcia i upadki na początku jazdy są nieuniknione, dlatego nigdy nie można zapominać o podstawowej ochronie, która pomoże przynajmniej w pewnym stopniu oszczędzić bólu. Kask na rolki i ochraniacze na rolki– to prawdziwy must have dla każdego. Faktem jest, że podczas upadku najbardziej narażone są kolana, dlatego ich ochrona to podstawa.

Rolki – jaki rozmiar?

Jeśli jesteś początkującym rolkarzem, którego stopa już nie rośnie, nie kupuj regulowanych rolek. Nie będą ci potrzebne, a mogą być dodatkowym utrapieniem, w dodatku są droższe. Rozmiar bardzo łatwo określić, poprzez zmierzenie dokładnie swojej stopy na kartce i dodanie do wyniku około 1 cm, za to w sklepie stacjonarnym warto po prostu przymierzyć rolki.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 20:27
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.