Udostępnij
Skomentuj

Rolki figurowe – jak wybrać najlepsze? Czym się kierować?

Jazda figurowa na rolkach z roku na rok staje się coraz popularniejszą dyscypliną sportową.

Jak wybrać rolki figurowe? Na co zwrócić uwagę podczas ich zakupu? Wrotkarstwo figurowe wywodzi się z łyżwiarstwa i jeszcze parę lat temu uprawiane było jedynie w miastach, które nie posiadały w swojej infrastrukturze lodowisk całorocznych. Dziś dyscyplina ta wybierana jest świadomie przez wielu sportowców oraz amatorów. Wrotkarze figurowi mogą poruszać się zarówno na tradycyjnych wrotkach czterokołowych, jak i nowoczesnych łyżworolkach. Jazda na rolkach figurowych wymaga nie tylko gładkich powierzchni bez dziur i łączeń, ale także odpowiedniego sprzętu. Jak wybrać najlepsze rolki figurowe? Podpowiadamy w dzisiejszym poradniku.

Polecane rolki

Jazda figurowa na rolkach – co to?

Jazda figurowa na rolkach – nazywana również z angielskiego inline figure skating, przez wiele osób uważana jest za doskonałą alternatywę dla łyżwiarstwa i rzeczywiście nią jest, przede wszystkim ze względu na brak przymusu poruszania się po lodowisku. Zawody we wrotkarstwie figurowym rozgrywane są zarówno na halach sportowych o specjalnej nawierzchni, jak i odpowiednio przygotowanych salach gimnastycznych. Podobnie jak w łyżwiarstwie, zawodnicy rywalizują tutaj w różnych kategoriach: jeździe solowej pań, panów, parach sportowych, parach tanecznych oraz jeździe synchronicznej. Jak zostało wspomniane wcześniej, wrotkarze figurowi mogą poruszać się zarówno na tradycyjnych czterokołowych wrotkach, jak i rolkach figurowych.

Jakie rolki do jazdy figurowej?

Profesjonalne łyżworolki do jazdy figurowej umożliwiają wykonywanie elementów figurowych identycznych jak na lodzie. Akrobacji tych nie da się zaprezentować należycie na zwykłym sprzęcie – rolkach fitness, freestylowych czy rolkach do jazdy szybkiej. Rolki figurowe dobiera się indywidualnie do potrzeb użytkownika, muszą być one idealnie dopasowane, w przeciwnym razie ciężko o komfortową jazdę i precyzyjne wykonywanie figur.

Dwoma najważniejszymi elementami rolek figurowych są buty oraz płozy, które dobiera się osobno i montuje w całość. But do jazdy figurowej na rolkach musi spełniać te same wymogi, co obuwie łyżwiarskie i często modele te używane są zamiennie. Ważne, aby stabilizował on odpowiednio stopę, musi być sztywny – wskaźnik sztywności w tym przypadku nie może być niższy niż 45.

Jedną z charakterystycznych cech rolek figurowych jest hamulec, który w przeciwieństwie do modeli rekreacyjnych, znajduje się z przodu.

Czym kierować się podczas zakupu rolek figurowych?

Rolki figurowe zarówno dla użytkowników początkujących, jak i zaawansowanych muszą być lekkie, zwrotne i umożliwiać wykonywanie rozmaitych figur: ostrych łuków, pętlic, piruetów, zwrotów i innych. Sprzęt ten powinien zapewniać precyzyjną kontrolę, stabilność jazdy oraz odpowiednią przyczepność.

Na jakie elementy zwrócić uwagę podczas zakupu rolek do jazdy figurowej? Przede wszystkim na:

  1. Kółka w rolkach figurowych – muszą zapewniać odpowiednią amortyzację podczas wykonywania skoków i piruetów, doskonale, jeśli wykonane są z kauczuku syntetycznego. Kółka oznaczone parametrem A pozwolą na komfortową jazdę po każdej nawierzchni – po parkiecie drewnianym, podłodze z tworzy sztucznych, a także po betonie oraz asfalcie. Wybierając ich rozmiar, warto pamiętać, że im mniejsze kółka, tym większa zwrotność oraz przyczepność. Rolki figurowe dla początkujących powinny być wyposażone w kółka małe, które zapewnią niedoświadczonym użytkownikom stabilność i bezpieczeństwo. Kółka w rolkach figurowych muszą być również odporne na ścieranie.
  2. Płozy w rolkach figurowych – można tutaj wyróżnić dwa najczęściej wybierane rozwiązania – płozy PIC Skate oraz Snow White. Obydwa rodzaje mogą być stosowane do tradycyjnych butów łyżwiarskich. Płozy w rolkach figurowych mają wiernie naśladować kształt płóz łyżwiarskich – są lekko wygięte, a kółka znajdują się tutaj na różnych wysokościach, dzięki czemu dają wrażenie jazdy na głębokich krawędziach. Zastosowane w płozach stopery – imitujące ząbki łyżew, umożliwiają wykonywanie skoków, piruetów, spirali i skomplikowanych sekwencji tanecznych.
  3. Odpowiednia wentylacja – to jeden z kluczowych elementów wpływających na komfort użytkowania rolek. Jak wiadomo, wrotkarstwo figurowe można ćwiczyć nie tylko w pomieszczeniach zamkniętych, ale także w plenerze – latem oraz wiosną. Buty w rolkach figurowych muszą być przewiewne, aby stopy nie pociły się podczas intensywnych treningów w upalne dni.
  4. Producent rolek do jazdy figurowej – zarówno rolki rekreacyjne, rolki wyczynowe, jak i figurowej muszą wyróżniać się trwałością, solidnością i bezpieczeństwem użytkowania, dlatego najlepiej sięgać po sprzęt pochodzący z oferty cenionych producentów. Akcesoria te są nieco droższe, jednak zapewniają komfort użytkowania, są też wytrzymałe i niezawodne, a dzięki temu mogą być użytkowane przez lata. Większość znanych i cenionych producentów posiada w swojej ofercie rolki w rozmaitych rozmiarach, a także o ciekawej kolorystyce – największą popularnością od lat cieszą się jednak rolki białe figurowe oraz rolki czarne.

Rolki figurowe – cena

Rolki do jazdy figurowej należą do jednych z droższych modeli wśród tego rodzaju akcesoriów sportowych. Nie ma się czemu dziwić – konstrukcje te wykonane są z najlepszych materiałów i gwarantują bezpieczeństwo w czasie wykonywania trudnych figur. Najtańsze rolki figurowe można kupić za około 700 zł, droższe, ale wysokiej jakości modele z płozami PIC Skate oraz Snow White kosztują około 1500 zł. Sprawdź popularne rolki Spokey oraz rolki Blackwheels

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 01:57
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.