Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Rolki dziecięce - jakie wybrać? Które najlepsze dla dziecka? Jak dobrać?

Wybór rolek dla dziecka, a w szczególności pierwszych rolek, nie jest prosty. Jakie rolki wybrać dla dziecka?

Jazda na rolkach jest niezwykle popularna wśród dzieci i młodzieży i trudno się temu dziwić. To ciekawa i przyjemna forma spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu, która dostarcza również wielu emocji.

Rodzaje rolek dla dzieci

Jeszcze przed zakupem warto zorientować się, jakie są typy rolek dla dzieci i jaka jest ich charakterystyka. To pozwoli wyrobić sobie opinię na ich temat i dokonać dobrego wyboru podczas zakupu. Rolki dziecięce można podzielić na dwie grupy:

1. Rolki dla dzieci z miękkim butem (soft shell) – przeważająca część takiego buta jest faktycznie miękka, elastyczna i przewiewna, a tylko w punktach kluczowych stosowane są elementy usztywniane, które stabilizują stopę i zapobiegają kontuzjom.

ROLKI Z MIĘKKIM BUTEM – ZALETY I WADY

ZALETY

 • Miękki but jest wygodniejszy, bardziej elastyczny. Można dopasować go do nogi.
 • Miękki but jest wykonany z przewiewnego materiału.

WADY

 • Miękki but nie usztywnia za bardzo nogi więc odrobinę utrudnia utrzymanie odpowiedniej pozycji początkującym rolkarzom.
 • Słabe usztywnienie stawu skokowego oraz kostek, co może wpływać na ewentualne kontuzje.

2. Rolki dla dzieci z twardym butem (hard shell) – rolki tego typu są zdecydowanie bardziej sztywne i stabilne, ale trudniej dopasować je idealnie do nogi, możliwe są także otarcia podczas użytkowania. Gorsza jest w typ wypadku również wentylacja.

ROLKI Z TWARDYM BUTEM – ZALETY I WADY

ZALETY

 • Bardzo dobre usztywnienie nogi.
 • Usztywnienie stopy, stawu skokowego oraz kostki.
 • Sztywny but ułatwia utrzymanie pionowej pozycji, co ułatwia początki nauki jazdy na rolkach.

WADY

 • Trudność w idealnym dopasowaniu buta do nogi.
 • Sztywny but jest mniej wygodny od miękkiego. Może powodować otarcia.
 • Sztywny but jest zdecydowanie mniej przewiewny od miękkiego.

Polecane rolki i łyżworolki

Na co zwrócić uwagę przy wyborze rolek dla dzieci?

Przy wyborze rolek dla dzieci warto zwrócić uwagę zarówno na estetykę rolek, jak również na parametry techniczne, które będą miały wpływ na komfort jazdy. Nie dajmy się zwieść podejrzanie niskim cenom. Choć może się wydawać, że rolki dla dziecka powinny być tanie, bo może się nimi znudzić i szybko wyrośnie z zakupionego rozmiaru, to jednak nie warto iść na całkowity kompromis pod względem jakości rolek, bo to odbije się na wygodzie użytkowania, a nawet na bezpieczeństwie (na przykład w postaci gorszej stabilizacji nogi). Przed zakupem warto zwrócić uwagę na poniższe parametry:

 • Płozy – mogą być wykonane z kompozytu lub aluminium. Te pierwsze są tańsze i sztywne, co wpływa na stabilizację podczas jazdy. Płozy aluminiowe są droższe, ale też lżejsze.
 • Kółka – mnogość wariantów może przyprawić o zawrót głowy. Dla dzieci najlepiej wybrać rolki o mniejszych kółkach (im mniejsze koła, tym wolniejsza, stabilniejsza i bezpieczniejsza jazda). Kółka różnią się nie tylko rozmiarami, ale również materiałem, z którego zostały wykonane. Najczęściej są to kółka kauczukowe lub plastikowe. Kauczuk lepiej amortyzuje, plastik jest tańszy i mniej komfortowy podczas użytkowania.
 • Udźwig – producenci określają maksymalne obciążenie, jakiemu można poddać rolki. To ważne, by upewnić się, czy dane rolki będą nadawały się dla dziecka o określonej wadze.
 • Estetyka – to kwestia, która również może mieć znaczenie dla dziecka. Warto wybrać rolki zawierające kolorowe elementy albo jakieś ozdobne akcenty.
 • Wygoda – to kluczowa kwestia. Rolki nie mogą uwierać w stopę, kostkę lub łydkę. Nie powinny być za małe lub za duże.

Jak dobrać właściwy rozmiar rolek dla dziecka?

Dobór właściwego rozmiaru rolek jest kwestią absolutnie kluczową. Nie powinno się kupować rolek o rozmiar większy, bo stopa przesuwająca się wewnątrz rolek nie jest stabilna, a to sprzyja kontuzjom oraz utrudnia korzystanie z rolek.

Jeśli zależy nam na tym, by rolki posłużyły dziecku jak najdłużej, a jego stopa szybko rośnie, wybierzmy model regulowany, który będzie można powiększyć i sprawić, że rolki posłużą dziecku kilka sezonów.

Rolki powinno się mierzyć na skarpetę o standardowej grubości (nie na stopki ani wełniane, grube skarpety), w której dziecko zazwyczaj będzie jeździło na rolkach.

Rolki powinno się mierzyć w pozycji stojącej, przy lekko ugiętych kolanach. Cholewka butów nie może uciskać łydek ani powodować dyskomfortu. Sam but nie może cisnąć w palce lub pięty. Należy kupować rozmiar zgodny z rozmiarem stopy (pomóc może odrysowanie stopy na kartce papieru i zmierzenie jej długości), a nie większy.

Dlaczego warto kupić dziecku rolki?

Jazda na rolkach cieszy się ogromną popularnością wśród dorosłych, młodzieży i dzieci. Dostarcza sporej dawki ruchu i jest świetną okazją do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Dlaczego jeszcze warto kupić dziecku rolki?

 • Nauka jazdy na rolkach, rowerze czy łyżwach o wiele łatwiej przychodzi dzieciom niż dorosłym. Umiejętności manualne i koordynacja ruchowa kształtowane już od najmłodszych lat będą miały pozytywny wpływ na rozwój dziecka i jego zdolności oraz na umiejętności jazdy na rolkach w dorosłym wieku.
 • Jazda na rolkach dostarcza dziecku ruch, a ten jest niezbędny do kształtowania się sprawności oraz zdrowej, wysportowanej sylwetki.
 • Jazda na rolkach jest emocjonująca i ciekawa – to świetna zabawa.
 • Osoby potrafiące jeździć na rolkach dość łatwo nauczą się jeździć także na łyżwach.

Jakie akcesoria dodatkowe warto kupić dziecku do jazdy na rolkach?

Aby jazda na rolkach była nie tylko przyjemna, ale też bezpieczna, warto zadbać o odpowiednie akcesoria do jazdy na rolkach.

 • Kask na rolki – powinno się go potraktować, jak rozwiązanie obowiązkowe. Jazda na rolkach bywa niebezpieczna i nie tak trudno o upadek. By ewentualna kolizja z przeszkodami lub wywrotka nie były tak groźne, warto kupić dziecku kask do jazdy na rolkach.
 • Ochraniacze – na łokcie i na kolana. Bardzo przydatne podczas jazdy na rolkach, ponieważ chronią punkty newralgiczne, które są najbardziej narażone na otarcia podczas upadku.

Inne akcesoria, które mogą się przydać dziecku do jazdy na rolkach:

 • Mały plecaczek sportowy lub saszetka nerka – to akcesoria dla starszych dzieci, które wychodzą pojeździć samodzielnie. W plecaku lub saszetce będą mogły schować klucze oraz drobne przedmioty, które mogą się przydać (na przykład plastry opatrunkowe lub chusteczki higieniczne).
 • Okulary sportowe przeciwsłoneczne – niezastąpione latem. Chronią oczy przed słońcem, ale też przed drobinkami pyłu, pyłków, piaskiem i owadami.

Jazda na rolkach to świetna zabawa dla dzieci i dlatego warto sięgnąć po dobre rolki, które będą dla nich jeszcze jednym powodem do aktywnego i ciekawego spędzania wolnego czasu.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 15:30
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.