Udostępnij
Skomentuj

Szklany czajnik elektryczny – jaki sprawdzi się najlepiej?

Szklane czajniki elektryczne to połączenie niepowtarzalnego designu z funkcjonalnością. Jaki model wybrać?

Szklane czajniki elektryczne stają się coraz popularniejsze. Wpływ na to ma przede wszystkim ich elegancki wygląd, za sprawą którego mogą pełnić w kuchni także rolę dekoracyjną. Na jaki czajnik elektryczny szklany warto się zdecydować?

Polecane czajniki elektryczne szklane

Jaki szklany czajnik elektryczny będzie odpowiedni?

Wbrew pozorom szklane czajniki elektryczne to urządzenia charakteryzujące się dużym zróżnicowaniem. Z łatwością więc wybierzemy model, który sprosta naszym wymaganiom. Z drugiej strony jednak tak szeroki asortyment sprawia, że trudno zdecydować się na konkretne rozwiązanie. O czym więc warto pamiętać przy wyborze szklanego czajnika elektrycznego?

 • Pojemność. Jest jedną z najważniejszych kwestii. Przesądza ona o funkcjonalności sprzętu. Zasada jest prosta: im więcej osób będzie korzystać z czajnika, tym większą pojemność powinien on mieć.

  Jeżeli urządzenie będzie na co dzień wykorzystywane przez jedną osobę, wówczas odpowiednim wyborem będzie niewielki model o pojemności 0,5 l. Jeśli zaś przez dwie – 1,5 l. W przypadku kilkuosobowej rodziny dobrze sprawdzi się czajnik elektryczny 2 litrowy.

 • Rodzaj grzałki. Element ten odpowiada za efektywność czajnika oraz jego żywotność. Uwzględniając rodzaj grzałki, na rynku dostępne są szklane czajniki elektryczne:
 • z grzałką spiralną – w porównaniu z czajnikami płytowymi charakteryzują się niższą ceną oraz wyższą kulturą pracy (są cichsze). Ich dodatkowym atutem jest również energooszczędność. Oddają bowiem ciepło na całej swej powierzchni, dzięki czemu woda zagotowuje się szybciej, co sprzyja mniejszemu zużyciu prądu. Wadą urządzeń tego typu jest natomiast to, że na grzałkach spiralnych kamień szybciej się osadza,
 • z grzałką płytową – to coraz chętniej stosowane rozwiązanie w przypadku wszystkich czajników elektrycznych, nie tylko tych szklanych. W urządzeniach tego typu kamień osadza się jedynie w niewielkich ilościach, co ułatwia codzienną pielęgnację. Co ważne, urządzenia mające grzałki płytowe cechują się większą mocą, ale niestety są mniej efektywne.
 • Moc grzałki. W zależności od rodzaju zastosowanej grzałki, moc czajnika elektrycznego może być różna. W przypadku grzałki spiralnej najczęściej mieści się ona w przedziale od 200 do 2200 W. Jeżeli urządzenie będzie miało grzałkę płaską, wówczas jego moc sięga od 600 do 3100 W.

Powyższa lista obejmuje jedynie najważniejsze parametry techniczne szklanych czajników elektrycznych, które należy sprawdzić przed podjęciem decyzji o zakupie konkretnego modelu. By wybrać funkcjonalne rozwiązanie, warto zwrócić uwagę także na rodzaj zastosowanego filtra, głośność pracy czy też bezpieczeństwo obsługi. Przyjrzyjmy się również producentowi sprzętu i opiniom na jego temat.

Na jaki szklany czajnik warto się zdecydować? Użyteczne funkcje

Szklany czajnik elektryczny powinien być przede wszystkim praktyczny. Na rynku dostępne są nowoczesne modele, które oferują ciekawe funkcje. Dużą popularnością cieszy się szklany czajnik elektryczny z regulacją temperatury. Czy warto kupić taki model?

Wszystko zależy od tego, czy jesteśmy smakoszami herbat. Jeśli tak, doskonale wiemy, że każdy gatunek herbaty wymaga innej temperatury parzenia. Tylko wówczas możemy się rozkoszować pełnią walorów smakowych i zapachowych napoju, czerpiąc z tego największą przyjemność. Podobnie jest w przypadku kawy. Zalewanie jej wrzątkiem nie jest dobrą praktyką. Względy te sprawiają, że czajniki elektryczne z regulacją temperatury cieszą się dużą popularnością. Nie ma w tym nic dziwnego. Są bardzo praktyczne.

Na rynku dostępne są również szklanej czajniki elektryczne, które oferują funkcję podtrzymywania określonej temperatury wody, działając w tym względzie niczym termos. Coraz większe uznanie zdobywa również szklany czajnik bezprzewodowy. Składa się on z wbudowanej grzałki i podstawki zasilającej, dzięki czemu jest bardzo praktyczny. Może być wyposażony w wiele użytecznych funkcji, w tym we wspomnianą wcześniej funkcję regulacji temperatury.

Co więcej, znakomita większość szklanych czajników elektrycznych oferuje również podświetlenie LED. Nie jest to niezbędna funkcjonalność. Jednak dzięki niej model prezentuje się bardzo efektownie. Część dostępnych na rynku rozwiązań wyposażona jest również w filtr, który można łatwo zdjąć z dzióbka. Zapobiega on przedostawaniu się ewentualnych zanieczyszczeń do zaparzanych napojów.

Czajnik elektryczny szklany czy plastikowy?

Biorąc pod uwagę materiał, z którego produkuje się czajniki elektryczne, największą popularnością cieszą się warianty plastikowe. Tymczasem coraz więcej mówi się o szkodliwości tego tworzywa. Jeżeli więc zależy nam na zdrowiu, lepiej zdecydować się na szklany czajnik elektryczny. Opinie o nim bywają podzielone. Zupełnie niesłusznie. Szklany korpus jest bowiem bezzapachowy i bezpieczny dla zdrowia, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na model wyprodukowany ze szkła borokrzemowego.

Zaletą czajników szklanych jest również ich lekkość, jednak w tym względzie wypadają nieco słabiej niż warianty plastikowe. Są również od nich droższe, przez co modele z tworzyw sztucznych wciąż cieszą się dużą popularnością.

Szklany czajnik a kamień

To, czy na powierzchni szklanego czajnika będzie osadzał się kamień, uzależnione jest przede wszystkim od rodzaju grzałki. Jeżeli będzie to model płytowy, wówczas problem osadzania się kamienia nie będzie tak dotkliwy. Gdy zaś zakupimy wariant spiralny, musimy liczyć się z koniecznością częstszego czyszczenia czajnika elektrycznego.

Na szczęście pozbycie się kamienia nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Możemy sięgnąć po specjalne odkamieniacze do urządzeń AGD jak tabletki odkamieniające do czajników elektrycznych. Odpowiednie będą również domowe sposoby walki z kamieniem, o których piszemy niżej.

Szklany czajnik elektryczny – czyszczenie

By zachować niepowtarzalny wygląd szklanego czajnika elektrycznego, należy go regularnie czyścić. Tylko w ten sposób będzie on stanowić ozdobę kuchni. Na szklanym korpusie wszelkie zabrudzenia i osady są bowiem łatwo dostrzegalne. Pytanie, jak czyścić szklany czajnik elektryczny, wydaje się więc jak najbardziej zasadne. Wbrew pozorom nie jest to jednak tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Z pomocą przychodzą nam sprawdzone domowe sposoby.

 • Ocet- To niekwestionowany król domowych porządków. Za jego pomocą z łatwością usuniemy osad z kamienia i wszelkie zabrudzenia znajdujące się wewnątrz czajnika. Wystarczy wlać do niego szklankę octu i pół szklanki wody, a następnie zagotować roztwór i pozostawić mieszaninę na około godzinę, aż ocet upora się z brudem. Na koniec należy umyć wnętrze czajnika płynem do mycia naczyń i kilkukrotnie zagotować w nim wodę, by pozbyć się nieprzyjemnego zapachu.
 • Sok z cytryny- Działa łagodniej niż ocet, przez co jest mniej skuteczny. Niemniej upora się on z zabrudzeniami i osadem z kamienia. Komorę czajnika możemy umyć, wcierając w jej ścianki przekrojoną połówkę cytryny lub czyszcząc ją szmatką nawilżoną sokiem z cytryny.
 • Soda oczyszczona- To z kolei królowa domowych porządków. Z łatwością pozbędzie się zabrudzeni i osadu z kamienia. Wystarczy wsypać dwie łyżeczki sody oczyszczonej do wody i zagotować mieszaninę, by czajnik lśnił nowością. Na koniec należy dokładnie umyć naczynie, by pozbyć się resztek białego proszku i przykrego zapachu.
 • Coca-cola- Miłośnicy tego napoju z pewnością nie będą zadowoleni z takiego sposobu jego wykorzystania. Jeśli jednak borykamy się z problemem osadu z kamienia, Coca-cola może się okazać naszym wybawieniem. Wystarczy wlać ją do czajnika, dolać trochę wody, zagotować i gotowe. Po zabrudzeniach ani śladu.

  Czyszczenie szklanego czajnika elektrycznego jest niezwykle istotne, jeśli chcemy zachować jego nienaganny, stylowy wygląd. Na szczęście nie wymaga ono zbyt wiele zachodu, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na model wyposażony w grzałkę płytową. Pamiętajmy jednak, że w tym względzie liczy się systematyczność. Lepiej czyścić czajnik regularnie. Wówczas łatwiej usuniemy wszelkiego rodzaju zabrudzenia oraz osad z kamienia.

Jeszcze do niedawna szklane czajniki elektryczne nie były chętnie wybieranymi urządzeniami. Wszystko za sprawą mocno nagrzewających się ścian i podatności na uszkodzenia. Gdy niedoskonałości te zostały wyeliminowane przez producentów, coraz więcej osób zaczęło używać tego ciekawie prezentującego się sprzętu. Obecnie staje się on coraz popularniejszym elementem kuchennego wyposażenia, zwłaszcza we wnętrzach urządzonych nowocześnie. Łączy bowiem w sobie niebywałą lekkość, funkcjonalność oraz niepowtarzalny design. Cóż więcej można chcieć od czajnika?

Udostępnij
3,5
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 13:55
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.