Udostępnij
Skomentuj

Jak wybrać czajnik elektryczny? Jaki najlepszy?

Czajniki elektryczne są bardzo wygodne w użytkowaniu. Jak wybrać najlepszy czajnik do kuchni?

Czajnik to jedno z podstawowych urządzeń kuchennych. Jeszcze jakiś czas temu w kuchniach dominowały czajniki gazowe, ale obecnie o wiele większą popularnością cieszą się czajniki elektryczne. Jak wybrać urządzenie tego rodzaju? Na co zwrócić uwagę?

Polecane czajniki elektryczne

Jak wybrać czajnik elektryczny?

Oferta czajników elektrycznych jest bardzo szeroka, a urządzenia te są dostępne w wielu wariantach, rozmiarach i kolorach. Ponieważ elektryczny czajnik zazwyczaj bywa przechowywany na kuchennym blacie i pozostaje cały czas widoczny, przy zakupie warto wziąć pod uwagę jego:

 • Design – w sprzedaży można znaleźć zarówno czajniki o nowoczesnym i minimalistycznym designie, jak również modele w estetyce retro. Warto dobrać to urządzenie do wystroju kuchni, a także do innych sprzętów AGD.
 • Kolorystykę – popularnym wyborem jest zarówno czajnik elektryczny czarny, jak również czajnik elektryczny biały lub srebrny, ale wybór jest o wiele większy. Obudowa czajnika może być kremowa, czerwona, niebieska, zielona, wielobarwna, a nawet ozdabiana wzorami.
 • Jakość wykonania – szczególnie istotną kwestią jest materiał wykonania urządzenia, a może to być tworzywo sztuczne, metal, ceramika, a nawet szkło lub połączenie kilku materiałów. Który wybrać?
  • Czajnik z tworzywa sztucznego – to, zazwyczaj, najtańsza zdecydowanie najlżejsza opcja. Plastik nie nagrzewa się w takim stopniu jak metal, dlatego tego typu czajniki są bezpieczniejsze. Wadą modeli z tworzywa sztucznego jest ich niższa trwałość i większa podatność na uszkodzenia mechaniczne.
  • Czajnik elektryczny metalowy – jest cięższy, jednak charakteryzuje się nowoczesnym wyglądem. Czajnik metalowy może być wykonany ze stali nierdzewnej lub innego metalu. Jeśli chce się kupić solidny i nowoczesny czajnik elektryczny stal nierdzewna może być dobrym wyborem. Większość czajników metalowych została wyposażona w termoizolację, by zapobiec nagrzewaniu się obudowy czajnika, co jednocześnie przyczynia się do dłuższego utrzymywania ciepła wody.
  • Czajnik elektryczny szklany – często bywa wykonany z kilku materiałów (np. szkła i metalu). Czajnik szklany elektryczny ma nowoczesny design. Przeszklenie eksponuje zawartość czajnika, proces gotowania wody jest doskonale widoczny, a często czajnik elektryczny przezroczysty posiada również podświetlenie. Czajnik elektryczny podświetlany to efektowna ozdoba kuchni, aczkolwiek szklane elementy mocno się nagrzewają i są podatne na uszkodzenia mechaniczne.
  • Czajnik elektryczny ceramiczny – ciekawa, choć nieco mniej popularna propozycja. Czajnik ceramiczny jest dość ciężki, ale za to nadrabia specyficznym designem. W większości przypadków jest to czajnik retro elektryczny – stylizowany na klasyczny imbryk. 

Oczywiście design i kolorystyka czajnika to nie wszystko, co warto wziąć pod uwagę podczas zakupu. Bardzo istotne są pozostałe parametry techniczne.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze czajnika elektrycznego?

Nawet najlepsze czajniki elektryczne mogą okazać się nietrafionym wyborem, jeśli nie zwróci się uwagi na ich parametry i nie dopasuje ich do oczekiwań użytkownika. Do najważniejszych kwestii, którym warto poświęcić uwagę, należą:

 • Pojemność czajnika – to jeden z kluczowych parametrów. Pojemność czajnika warto dopasować do ilości miejsca w kuchni, ale też do liczby jego użytkowników. Małe czajniki elektryczne świetnie sprawdzą się w małej kuchni, ale taki czajniczek elektryczny nie wystarczy, by przygotować gorące napoje dla wielu osób. Mini czajnik elektryczny może mieć pojemność zaledwie 0,5 l, ale popularniejsze są nieco większe modele. Czajnik bezprzewodowy mały to dobre rozwiązanie na wyjazdy. Czajnik elektryczny 1 l to częsty wybór do domu lub biura, chętnie wybierane są też czajniki elektryczne 1,5 l lub większe.
 • Rodzaj grzałki – dobrej jakości grzałka odpowiada za efektywność czajnika, a w dużej mierze również za jego żywotność. W czajnikach elektrycznych są stosowane grzałki spiralne lub płaskie. W urządzeniu z grzałką spiralną minimalny poziom wody jest nieco wyższy niż w modelach z grzałką płaską. Grzałka spiralna należy do tańszych rozwiązań, ale za to szybciej osiada na niej kamień. Grzałki płaskie są jednak coraz popularniejsze, gdyż zajmują niewiele miejsca, ułatwiają czyszczenie wnętrza czajnika.
 • Moc – to kolejny parametr, na który warto zwrócić uwagę. Im wyższa moc czajnika, tym szybsze zagotowanie wody. Czajnik elektryczny moc może mieć na poziomie od 600 do nawet 3000 W. Choć wyższa moc oznacza także większy pobór energii, to warto pamiętać, że proces gotowania będzie trwał krócej niż w urządzeniu o niższej mocy, dlatego ostateczne zużycie energii może być zbliżone.
 • Obrotowa podstawa – choć mogłoby się wydawać, że jest to standard w czajnikach elektrycznych, to nie każdy model dysponuje podstawą obrotową, która umożliwia obrócenie czajnika i odstawienie go w dowolny sposób. Tani czajnik elektryczny, a szczególnie modele poniżej 50 zł bardzo często mają klasyczne podstawy, które wymuszają odstawianie czajnika w określonej pozycji.
 • Filtry – aby zminimalizować ilość osadu oraz zanieczyszczeń przedostających się do kawy czy herbaty wraz z zagotowaną wodą, czajniki wyposażone są w specjalne filtry. Przed zakupem warto sprawdzić, w jaki filtr zostało wyposażone urządzenie, a może to być: filtr z siateczki (nylonowej lub stalowej), który wychwytuje zanieczyszczenia mechaniczne, filtr antywapniowy, który redukuje zakamienienie wody, a także filtry innego rodzaju. Ciekawą opcją są również czajniki bezprzewodowe zintegrowane z dzbankiem filtrującym wodę. 
 • Głośność pracy – czyli kultura pracy urządzenia. Jest to parametr wyrażany w decybelach (dB). Im niższy poziom decybeli, tym bardziej jest to cichy czajnik elektryczny.
 • Zastosowane zabezpieczenia – czajnik jest urządzeniem elektrycznym, które w czasie pracy wytwarza wysoką temperaturę, dlatego warto zwrócić uwagę na to, w jakie zabezpieczenia go wyposażono. Najczęściej będzie to zabezpieczenie przed uruchomieniem urządzenia bez wody, co ochroni urządzenie przed przepaleniem. Wiele czajników posiada także bezpiecznik termiczny, który chroni urządzenie przed przegrzaniem się. Niektóre czajniki oferują także blokadę pokrywki na czas gotowania wody. Standardem jest automatyczny wyłącznik po zagotowaniu wody ale też automatyczny wyłącznik po zdjęciu czajnika z podstawy.
 • Funkcjonalność – nawet mały czajnik może zaoferować wygodne funkcje. Standardem jest zastosowanie miarki poziomu wody, która ułatwia kontrolowanie zawartości urządzenia. Nowoczesny czajnik ze średniej lub wyższej półki może być również czajnikiem z regulacją temperatury, dzięki czemu można przygotować wodę o konkretnej temperaturze (np. 70 stopni). Czajniki elektryczne z regulacją temperatury nie są jednak najtańsze. Wygodną opcją jest także funkcja podtrzymywania ciepła. 
 • Cena – jeśli chodzi o przeciętny czajnik elektryczny cena nie wydaje się wygórowana. Czajnik można kupić już za kilkadziesiąt złotych, ale są też modele za kilkaset złotych, które jednak najczęściej oferują wyższą funkcjonalność i bardziej dopracowany design. Warto pamiętać o tym, że czajnik elektryczny tani może być świetnym urządzeniem – to kwestia parametrów i dopasowania sprzętu do potrzeb użytkownika. Jeśli chce się kupić tanio czajnik elektryczny promocje i rabaty są najlepszą okazją. Warto sprawdzać i porównywać ceny w ceneo – czajnik elektryczny (ten sam model) może mieć bardzo różnorodne ceny w różnych sklepach online.
 • Marka – czajniki elektryczne są obecne w asortymencie wielu marek. Warto zwrócić uwagę na renomę producenta, bo często jest ona równoznaczna z jakością urządzenia. Czajnik DeLonghi, Samsung, Silvercrest, Zelmer albo Raven z pewnością będą lepszym wyborem niż urządzenia niezbyt znanych firm.

Wybierając czajnik elektryczny, warto zwrócić uwagę na wszelkie parametry techniczne, jakie mogą mieć wpływ na wygodę jego użytkowania, a także na popularność konkretnego modelu. Jeśli upatrzony czajnik elektryczny opinie ma korzystne, to dobry znak. 

Polecane modele

Oferta czajników elektrycznych jest bardzo szeroka, a popularnością cieszą się różnorodne urządzenia. Szczególnie chętnie wybierane są:

 • Czajnik Bosch TWK 3A013 – czarny czajnik Bosch, który wyróżnia się smukłym kształtem i estetycznym wykonaniem. Wyposażono go w filtr antywapniowy, a jego pojemność to 1,7 l. 
 • Czajnik Tefal Snow Control KO331830 – jeden z popularniejszych modeli marki Tefal. Jest to czajnik z regulacją temperatury, a także z funkcją podtrzymywania ciepła. 
 • Czajnik Esperanza TKK001I RORAIMA – bardzo tani czajnik elektryczny nowoczesny o pojemności 1.8 l. Urządzenie wyposażono w obrotową podstawę i ergonomiczny kształt. Jeśli poszukiwany jest czajnik elektryczny srebrny w niskiej cenie, to może być dobry wybór.
 • Czajnik DeLonghi KBOV 2001.GR – czajnik DeLonghi wyróżnia się dopracowaną estetyką retro. Jest to czajnik bezprzewodowy o pojemności 1,7 l i o mocy 2000 W. 
 • Czajnik Philips HD4646/00 – ten czajnik bezprzewodowy Philips to jeden z bestsellerów w swojej klasie cenowej. Jest to czajnik bezprzewodowy biały z obudową z tworzywa. Jego pojemność to 1,5 l a moc to 2400 W. 

Czajnik elektryczny, gazowy czy na płytę indukcyjną? -  porównanie

Chcąc kupić czajnik bezprzewodowy, warto zastanowić się nad tym, czy ma to być czajnik elektryczny bezprzewodowy, czajnik na indukcję, czy może raczej czajnik na gaz Tefal lub innej marki. Wszystkie te rozwiązania mają swoje mocne strony. Które wybrać?

Specyfikacja

Parametr
Czajnik elektryczny
Czajnik indukcyjny
Czajnik na kuchenkę gazową
Dostępność
Bardzo szeroki wybór.
Przeciętny wybór.
Przeciętny wybór.
Cena
Przeważnie od kilkudziesięciu do 200 zł, ale są też droższe modele.
Przeważnie od kilkudziesięciu do 200 zł.
Przeważnie od kilkudziesięciu do 150 zł.
Wygoda użytkowania
Bardzo wysoka – urządzenie posiada automatyczny wyłącznik, może posiadać opcję regulacji temperatury.
Przeciętna – trzeba samodzielnie wyłączyć kuchenkę po zagotowaniu wody.
eciętna – trzeba samodzielnie wyłączyć kuchenkę po zagotowaniu wody.
Pojemność
Zróżnicowana. Można kupić czajnik elektryczny 0,5 l albo 1,5 l lub większy.
Spora. Przeważnie jest to od 2 l w górę.
Spora. Może to być 2 lub 3 l, ale są też większe czajniki tradycyjne.
Funkcje i zabezpieczenia
Liczne: filtry, zabezpieczenia przed przegrzaniem, automatyczny wyłącznik, zabezpieczenie przed uruchomieniem pustego czajnika.
Znikome: zazwyczaj brak dodatkowych funkcji i zabezpieczeń
Znikome: zazwyczaj brak dodatkowych funkcji i zabezpieczeń.
Zasilanie
Uzależnione od dostępu do energii elektrycznej.
Może być stosowany na kuchence indukcyjnej lub innego rodzaju.
Może być stosowany na kuchence gazowej lub elektrycznej, ale nie na indukcji.

Największą popularnością cieszą się obecnie czajniki elektryczne. Czajnik na indukcję Tefal lub innej dobrej marki może być dobrym wyborem, jeśli szuka się modelu o dużej pojemności. Mimo wszystko to właśnie modele elektryczne oferują najszerszą funkcjonalność w dobrej cenie.

Udostępnij
4,4
8 ocen
12 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (8)

Prosze o przyklady czajnikow posiadajacych funkcje zaprogramowania czasu włączenia czajnika
Mam ten od Gotie - Czajnik GOTIE GCS-100B - i prezentuje się bosko w kuchni :)
A ja ostatnio znalazłam czajnik breville High Gloss <3 wygląda cudnie. właśnie wszystkie czajniki jak oglądałam były takie zwykłe, mało estetyczne, a ten nie tylko robi co trzeba, to jeszcze ślicznie wygląda.
Biały z srebrnymi elementami? Oglądałam go w weekend i nie wiem dla czego nie kupiłam :D chyba wrócię po niego bo właśnie jako jedyny przykuł mój wzrok
ooo. śliczny! musiałam go wygooglać, właśnie robię remont kuchni na bardziej minimalistyczną i szukałam czegoś ładnego.
No i kupiłam ten czajnik i przyznaję, że faktycznie, jestem bardzo zadowolona :) dyzy plus za to że jakoś nie osiada kamień albo może tylko u mnie taka woda? nie wiem ale nie muszę się męczyć
Najlepszy czajnik jaki do tej pory kupiłem to czajnik zamówiony ze strony wasserman - Czajnik bezprzewodowy szklany 1,5 L Mesko MS 1245. Wytrzymały, fajnie się prezentuje, zależało mi też na tym aby był bezprzewodowy. Daje mu 5 z +
Polecam czajniki z breville, sama mam jeden, mam też od nich opiekacz i jak dla mnie są super, wcześniej miałam zelmer ale jakoś bardzo szybko zbierał się kamień, chociaż tragiczny nie był...
jest jakiś konkretny model??? muszę kupić porządny czajnik w prezencie na nowe mieszkanie dla siostry
ja mam czajnik profi cook szklany i jest rewelacyjny! model 1167G, wg mnie cudny :)
ariete vintage! najlepszy. na żywo wygląda obłędnie <3
Od roku korzystamy z czajnika Breville High Gloss VKT157X Grey. Przepiękny na żywo. Mam nadzieję, że jego wytrzymałość dorównuje wyglądowi. Jestem bardzo zadowolony z zakupu, polecam każdemu.
Specjalista Morele | 14:25
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.