http://www.morele.net/wiadomosc/jak-wybrac-czajnik-elektryczny-jaki-najlepszy/457/ 2017-11-15 09:33:11.000000

Jak wybrać czajnik elektryczny? Jaki najlepszy?

Wybór dobrego czajnika elektrycznego

Niektórzy pozostają wierni tradycyjnym rozwiązaniom gotowania wody w czajniku na kuchence. Jednak coraz więcej osób, ze względu na wygodę oraz szybkość przyrządzenia gorącego napoju, kieruje się w stronę kupna czajników elektrycznych.

Warto jednak przed zakupami dowiedzieć się, na jakie parametry i elementy zwracać uwagę, by nabycie nowego urządzenia było korzystne i opłacalne.

Na co zwracać uwagę?

Nim rozpocznie się poszukiwania i analizy oferty producentów, warto odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań dotyczących użytkowania czajnika:

 • jak często w ciągu dnia będzie wykorzystywany czajnik?
 • z ilu osób składa się rodzina?

Pojemność

To podstawowy parametr czajnika, który znacząco wpływa na codzienne korzystanie z urządzenia. Pojemność powinna być uzależniona od ilości domowników, aby wspólne wypicie gorącej kawy lub herbaty nie stanowiło problemu. Przyjmuje się, że w jednej szklance mieści się ok. 250 ml.

Oznacza to, że gotując wodę w czajniku o pojemności 1 l, można przygotować 4 szklanki gorącej wody (herbaty, kawy). Jeśli rodzina składa się z więcej niż czterech osób, warto wybrać urządzenie o większej pojemności (największa dostępna mieści 2,3 l wody). Jeśli jednak czajnik będzie stał w mieszkaniu singla lub pary nie ma konieczności kupowania czajnika mieszczącego więcej niż 0.5 l.

Każdy czajnik elektryczny ma również określoną przez producenta minimalną ilość wody, którą należy wlać przed zagotowaniem. Najczęściej jest to połowa maksymalnej pojemności urządzenia.

Wybór urządzenia o mniejszej pojemności wiąże się z niższą ceną (choć nie zawsze), skróconym czasem gotowania wody, a tym samym mniejszym zużyciem prądu. Dlatego tak ważne jest dopasowanie czajnika elektrycznego do osobistych preferencji.

Ranking najpopularniejszych czajników elektrycznych 2017

1.

Czajnik Bosch TWK7801
Czajnik Bosch TWK7801
Czajnik Bosch TWK7801
2.

Czajnik Zelmer ZCK1274E (CK1020 Kremowy)
Czajnik Zelmer ZCK1274E (CK1020 Kremowy)
Czajnik Zelmer ZCK1274E (CK1020 Kremowy)
3.

Czajnik Philips HD4646/00
Czajnik Philips HD4646/00
Czajnik Philips HD4646/00
Pokaż więcej produktów

Rodzaj grzałki

To właśnie grzałka odpowiada za ogrzewanie wody i doprowadzanie jej do wrzenia. Producenci stosują w czajnikach dwa różne rodzaje grzałek, jednak w każdym przypadku konieczne jest wlanie minimalnej ilości wody zalecanej w instrukcji w celu zapobiegnięcia spalenia elementu. Wyróżnia się

 • grzałkę spiralną – wymaga większej ilości wody do zagotowania (najczęściej od 0.4 l). Główną wadą tego rozwiązania jest szybsze i w większym stopniu osadzanie się kamienia, który skraca żywotność grzałki. Z drugiej strony tego typu czajniki są tańsze oraz charakteryzują się wyższą kulturą pracy (ciszej działają).
 • grzałkę płytową – jest to coraz częściej stosowane rozwiązanie, wypierające grzałki spiralne. Do zagotowania wody, jej minimalna ilość jest zdecydowanie niższa i wynosi nawet 0.1 l. Dzięki częściowemu lub całkowitemu zakryciu, na grzałce nie osadza się kamień (lub dzieje się to w niewielkich ilościach). Łatwiejsze jest także czyszczenie wnętrza czajnika oraz usuwanie kamienia.

Moc grzałki/czajnika

W zależności od typu zastosowanej grzałki, moc czajnika może wynosić:

 • od 200 do 2200 W – przy grzałce spiralnej
 • od 600 do 3100 W – przy grzałce płaskiej

Ze względu na mniejszą powierzchnię oddawania ciepła w grzałce płaskiej, moc czajnika jest większa niż w analogicznym czajniku o tej samej pojemności. Większa moc czajnika wiąże się najczęściej z szybszym zagotowaniem wody, ale i większym zużyciu prądu. Czasem różnice w czasie gotowania są mało zauważalne, z kolei rachunki za prąd mogą różnić się znacząco.

Obudowa

W ofercie sklepów i producentów można spotkać się z czajnikami wykonanymi z:

 • tworzywa sztucznego – są zdecydowanie lżejsze niż obudowy z metalu, są też najczęściej tańsze. Do tego, plastik nie nagrzewa się w takim stopniu jak metal. Jednak wadami, które są nie do zaakceptowania dla wielu posiadaczy czajników jest często tandetny i banalny wygląd niepasujący do nowoczesnych wnętrz oraz posmak i zapach plastiku.
 • stali szlachetnej – są cięższe, jednak charakteryzują się nowoczesnym wyglądem. Większość z nich została wyposażona w termoizolację, by zapobiec nagrzewaniu się obudowy czajnika, co jednocześnie przyczynia się do dłuższego utrzymywania ciepła wody.
 • szkła – są najlżejsze z całej grupy czajników. Użytkownicy cenią je również za design, dzięki któremu urządzenie bardzo dobrze prezentuje się w kuchni. Ponadto uważane są zdrowe i łatwe w utrzymaniu czystości. Jednak ze względu na mocno nagrzewające się ściany oraz zwiększoną podatność na uszkodzenia, nie są zbyt często wybierane.
 • ceramiki – najlepsza, ale i najdroższa propozycja producentów czajników elektrycznych. Wyróżnia je nie tylko łatwość w czyszczeniu, ale również najzdrowszy materiał do gotowania wody. Dodatkowo ściany obudowy nie nagrzewają się w takim stopniu jak szkło. Ich zasadniczą wadą jest duży ciężar.

Uchwyt

Aby użytkowanie czajnika było komfortowe, warto sprawdzić, która rączka jest najwygodniejsza w trzymaniu. Niektóre mają dodatkową powłokę antypoślizgową, co zmniejsza ryzyko wyślizgnięcia się czajnika z ręki.

Estetyka

Producenci dbają, by ich oferta była zróżnicowana, a klienci wybrali czajnik, który zostanie dopasowany do wnętrza kuchni, zarówno pod względem stylistycznym jak i kolorystycznym. Czasy, gdy królowały plastikowe i niezbyt efektowne konstrukcje odeszły w niepamięć, a wybór kształtu, materiału i koloru jest bardzo duży.

Filtry

Aby zminimalizować ilość osadu oraz zanieczyszczeń przedostających się do szklanki wraz z wodą, czajniki dysponują specjalnymi filtrami umieszczanymi na dzióbku czajnika. Wyróżnia się filtry w postaci:

 • siateczki nylonowej – wychwytuje większe zanieczyszczenia. Jest to najprostsze i najtańsze rozwiązanie.
 • siateczki ze stali szlachetnej – zatrzymuje większość zanieczyszczeń. Jest to filtr skuteczniejszy od siateczki nylonowej.
 • filtru węglowego – pochłania zanieczyszczenia oraz zapachy.

Sprawdź naszą ofertę.

Regulacja temperatury

Niektóre czajniki pozwalają na określenie temperatury, do jakiej ma zostać podgrzana woda. Wartość można wybrać z przedziału 40-100°C. Pozwala to oczywiście precyzyjne ustawić temperaturę, co przydaje się przy przyrządzaniu różnego rodzaju napojów. Regulacja temperatury odbywa się najczęściej za pomocą elektronicznego wyświetlacza i przycisków.

Podtrzymanie ciepła

Czajnik, oprócz tradycyjnej roli, czyli gotowania wody, może również zamienić się w termos. Aby umożliwić podtrzymywanie temperatury wody, urządzenia mogą mieć termoizolację lub podwójne ściany obudowy.

Miarka poziomu wody

Niemal każdy czajnik elektryczny ma w swoim wyposażeniu miarkę, która określa ilość wlanej wody. Dzięki niej możliwe jest precyzyjne kontrolowanie wlanej cieczy oraz jej szybsze doprowadzenie do wrzenia. Miarka umożliwia wlać tyle wody, ile jest rzeczywiście konieczne w danej chwili. Ciekawym rozwiązaniem, przydającym w ciemnych, słabo oświetlonych pomieszczeniach, jest podświetlenie wskaźnika.

Miarka może być umieszczona:

 • z jednej strony obudowy
 • z obu stron obudowy
 • na rączce (uchwycie) czajnika

Przewód

Warto sprawdzić, nie tylko jak długi jest przewód, ale również czy producent przewidział możliwość zwinięcia nadmiaru kabla i schowania go w podstawie. Tego typu rozwiązanie pozwoli zachować porządek w kuchni, a także zapobiegnie przypadkowemu pociągnięciu zbyt luźno wiszącego przewodu.

Głośność pracy

Czajniki wyposażone w grzałki spiralne odznaczają się większą kulturą pracy, przyjazną dla ucha i otoczenia. Należy jednak pamiętać, że na poziom hałasu wpływa również osadzający się na grzałce kamień, dlatego też należy regularnie odkamieniać czajnik.

Bezpieczeństwo

Jako że czajnik jest urządzeniem elektrycznym, który w czasie pracy wytwarza wysoką temperaturę, warto by był wyposażony w dodatkowe zabezpieczenia:

 • przed włączeniem gotowania bez wody – czujniki określają poziom wody i nie włączają czajnika, jeśli ten jest pusty. Zapobiega to przypadkowemu spaleniu urządzenia.
 • przed przegrzaniem – czajnik nie włączy się przy kilkukrotnym grzaniu wody w krótkim czasie lub gdy grzałka osiągnie zbyt wysoką temperaturę (zapobiega to wygotowaniu wody oraz spaleniu czajnika).
 • automatyczny wyłącznik po zagotowaniu – po zakończeniu pracy, czajnik wyłącza się, bardzo często informując domowników dodatkowym sygnałem dźwiękowym.
 • automatyczny wyłącznik przy zdjęciu czajnika z podstawy – wyłącza urządzenie, nawet jeśli zostało ono zdjęte w czasie gotowania.
 • dioda pracy – sygnalizuje, kiedy czajnik pracuje. Gdy woda zagotuje się, lampka gaśnie. Niekiedy producenci stosują dodatkowe rozwiązania w postaci podświetlenia podstawy podczas pracy urządzenia.

Dodatkowe funkcje

Interesującą funkcją, która przyda się osobom, które wstają zbyt późno, jest możliwość zaprogramowania czasu włączenia czajnika. Dzięki niej, czajnik automatycznie zacznie gotować wodę o ustawionej wcześniej godzinie.

Który producent ma najlepsze czajniki elektryczne? Który czajnik elektryczny jest dobry i warty polecenia?

Najpopularniejsi z producentów czajników elektrycznych to m.in. Zelmer, MPM, Adler, Bosch, Sencor, Kalorik, Philips, Russell Hobbs, Unold, Romix, Tefal, Hyundai, Siemens, Bomann. Każdy z opisanych producentów ma w ofercie zarówno lepsze jak i gorsze czajniki elektryczne. Zobacz ranking czajników elektrycznych w naszym sklepie, aby lepiej wybrać sprzęt do zagotowania wody.

Polecane artykuły
 

Niektórzy pozostają wierni tradycyjnym rozwiązaniom gotowania wody w czajniku na kuchence. Jednak coraz więcej osób, ze względu na wygodę oraz szybkość przyrządzenia gorącego napoju, kieruje się w stronę kupna czajników elektrycznych.

Warto jednak przed zakupami dowiedzieć się, na jakie parametry i elementy zwracać uwagę, by nabycie nowego urządzenia było korzystne i opłacalne.

Na co zwracać uwagę?

Nim rozpocznie się poszukiwania i analizy oferty producentów, warto odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań dotyczących użytkowania czajnika:

 • jak często w ciągu dnia będzie wykorzystywany czajnik?
 • z ilu osób składa się rodzina?

Pojemność

To podstawowy parametr czajnika, który znacząco wpływa na codzienne korzystanie z urządzenia. Pojemność powinna być uzależniona od ilości domowników, aby wspólne wypicie gorącej kawy lub herbaty nie stanowiło problemu. Przyjmuje się, że w jednej szklance mieści się ok. 250 ml.

Oznacza to, że gotując wodę w czajniku o pojemności 1 l, można przygotować 4 szklanki gorącej wody (herbaty, kawy). Jeśli rodzina składa się z więcej niż czterech osób, warto wybrać urządzenie o większej pojemności (największa dostępna mieści 2,3 l wody). Jeśli jednak czajnik będzie stał w mieszkaniu singla lub pary nie ma konieczności kupowania czajnika mieszczącego więcej niż 0.5 l.

Każdy czajnik elektryczny ma również określoną przez producenta minimalną ilość wody, którą należy wlać przed zagotowaniem. Najczęściej jest to połowa maksymalnej pojemności urządzenia.

Wybór urządzenia o mniejszej pojemności wiąże się z niższą ceną (choć nie zawsze), skróconym czasem gotowania wody, a tym samym mniejszym zużyciem prądu. Dlatego tak ważne jest dopasowanie czajnika elektrycznego do osobistych preferencji.

Ranking najpopularniejszych czajników elektrycznych 2017

1.

Czajnik Bosch TWK7801
Czajnik Bosch TWK7801
Czajnik Bosch TWK7801
2.

Czajnik Zelmer ZCK1274E (CK1020 Kremowy)
Czajnik Zelmer ZCK1274E (CK1020 Kremowy)
Czajnik Zelmer ZCK1274E (CK1020 Kremowy)
3.

Czajnik Philips HD4646/00
Czajnik Philips HD4646/00
Czajnik Philips HD4646/00
Pokaż więcej produktów

Rodzaj grzałki

To właśnie grzałka odpowiada za ogrzewanie wody i doprowadzanie jej do wrzenia. Producenci stosują w czajnikach dwa różne rodzaje grzałek, jednak w każdym przypadku konieczne jest wlanie minimalnej ilości wody zalecanej w instrukcji w celu zapobiegnięcia spalenia elementu. Wyróżnia się

 • grzałkę spiralną – wymaga większej ilości wody do zagotowania (najczęściej od 0.4 l). Główną wadą tego rozwiązania jest szybsze i w większym stopniu osadzanie się kamienia, który skraca żywotność grzałki. Z drugiej strony tego typu czajniki są tańsze oraz charakteryzują się wyższą kulturą pracy (ciszej działają).
 • grzałkę płytową – jest to coraz częściej stosowane rozwiązanie, wypierające grzałki spiralne. Do zagotowania wody, jej minimalna ilość jest zdecydowanie niższa i wynosi nawet 0.1 l. Dzięki częściowemu lub całkowitemu zakryciu, na grzałce nie osadza się kamień (lub dzieje się to w niewielkich ilościach). Łatwiejsze jest także czyszczenie wnętrza czajnika oraz usuwanie kamienia.

Moc grzałki/czajnika

W zależności od typu zastosowanej grzałki, moc czajnika może wynosić:

 • od 200 do 2200 W – przy grzałce spiralnej
 • od 600 do 3100 W – przy grzałce płaskiej

Ze względu na mniejszą powierzchnię oddawania ciepła w grzałce płaskiej, moc czajnika jest większa niż w analogicznym czajniku o tej samej pojemności. Większa moc czajnika wiąże się najczęściej z szybszym zagotowaniem wody, ale i większym zużyciu prądu. Czasem różnice w czasie gotowania są mało zauważalne, z kolei rachunki za prąd mogą różnić się znacząco.

Obudowa

W ofercie sklepów i producentów można spotkać się z czajnikami wykonanymi z:

 • tworzywa sztucznego – są zdecydowanie lżejsze niż obudowy z metalu, są też najczęściej tańsze. Do tego, plastik nie nagrzewa się w takim stopniu jak metal. Jednak wadami, które są nie do zaakceptowania dla wielu posiadaczy czajników jest często tandetny i banalny wygląd niepasujący do nowoczesnych wnętrz oraz posmak i zapach plastiku.
 • stali szlachetnej – są cięższe, jednak charakteryzują się nowoczesnym wyglądem. Większość z nich została wyposażona w termoizolację, by zapobiec nagrzewaniu się obudowy czajnika, co jednocześnie przyczynia się do dłuższego utrzymywania ciepła wody.
 • szkła – są najlżejsze z całej grupy czajników. Użytkownicy cenią je również za design, dzięki któremu urządzenie bardzo dobrze prezentuje się w kuchni. Ponadto uważane są zdrowe i łatwe w utrzymaniu czystości. Jednak ze względu na mocno nagrzewające się ściany oraz zwiększoną podatność na uszkodzenia, nie są zbyt często wybierane.
 • ceramiki – najlepsza, ale i najdroższa propozycja producentów czajników elektrycznych. Wyróżnia je nie tylko łatwość w czyszczeniu, ale również najzdrowszy materiał do gotowania wody. Dodatkowo ściany obudowy nie nagrzewają się w takim stopniu jak szkło. Ich zasadniczą wadą jest duży ciężar.

Uchwyt

Aby użytkowanie czajnika było komfortowe, warto sprawdzić, która rączka jest najwygodniejsza w trzymaniu. Niektóre mają dodatkową powłokę antypoślizgową, co zmniejsza ryzyko wyślizgnięcia się czajnika z ręki.

Estetyka

Producenci dbają, by ich oferta była zróżnicowana, a klienci wybrali czajnik, który zostanie dopasowany do wnętrza kuchni, zarówno pod względem stylistycznym jak i kolorystycznym. Czasy, gdy królowały plastikowe i niezbyt efektowne konstrukcje odeszły w niepamięć, a wybór kształtu, materiału i koloru jest bardzo duży.

Filtry

Aby zminimalizować ilość osadu oraz zanieczyszczeń przedostających się do szklanki wraz z wodą, czajniki dysponują specjalnymi filtrami umieszczanymi na dzióbku czajnika. Wyróżnia się filtry w postaci:

 • siateczki nylonowej – wychwytuje większe zanieczyszczenia. Jest to najprostsze i najtańsze rozwiązanie.
 • siateczki ze stali szlachetnej – zatrzymuje większość zanieczyszczeń. Jest to filtr skuteczniejszy od siateczki nylonowej.
 • filtru węglowego – pochłania zanieczyszczenia oraz zapachy.

Sprawdź naszą ofertę.

Regulacja temperatury

Niektóre czajniki pozwalają na określenie temperatury, do jakiej ma zostać podgrzana woda. Wartość można wybrać z przedziału 40-100°C. Pozwala to oczywiście precyzyjne ustawić temperaturę, co przydaje się przy przyrządzaniu różnego rodzaju napojów. Regulacja temperatury odbywa się najczęściej za pomocą elektronicznego wyświetlacza i przycisków.

Podtrzymanie ciepła

Czajnik, oprócz tradycyjnej roli, czyli gotowania wody, może również zamienić się w termos. Aby umożliwić podtrzymywanie temperatury wody, urządzenia mogą mieć termoizolację lub podwójne ściany obudowy.

Miarka poziomu wody

Niemal każdy czajnik elektryczny ma w swoim wyposażeniu miarkę, która określa ilość wlanej wody. Dzięki niej możliwe jest precyzyjne kontrolowanie wlanej cieczy oraz jej szybsze doprowadzenie do wrzenia. Miarka umożliwia wlać tyle wody, ile jest rzeczywiście konieczne w danej chwili. Ciekawym rozwiązaniem, przydającym w ciemnych, słabo oświetlonych pomieszczeniach, jest podświetlenie wskaźnika.

Miarka może być umieszczona:

 • z jednej strony obudowy
 • z obu stron obudowy
 • na rączce (uchwycie) czajnika

Przewód

Warto sprawdzić, nie tylko jak długi jest przewód, ale również czy producent przewidział możliwość zwinięcia nadmiaru kabla i schowania go w podstawie. Tego typu rozwiązanie pozwoli zachować porządek w kuchni, a także zapobiegnie przypadkowemu pociągnięciu zbyt luźno wiszącego przewodu.

Głośność pracy

Czajniki wyposażone w grzałki spiralne odznaczają się większą kulturą pracy, przyjazną dla ucha i otoczenia. Należy jednak pamiętać, że na poziom hałasu wpływa również osadzający się na grzałce kamień, dlatego też należy regularnie odkamieniać czajnik.

Bezpieczeństwo

Jako że czajnik jest urządzeniem elektrycznym, który w czasie pracy wytwarza wysoką temperaturę, warto by był wyposażony w dodatkowe zabezpieczenia:

 • przed włączeniem gotowania bez wody – czujniki określają poziom wody i nie włączają czajnika, jeśli ten jest pusty. Zapobiega to przypadkowemu spaleniu urządzenia.
 • przed przegrzaniem – czajnik nie włączy się przy kilkukrotnym grzaniu wody w krótkim czasie lub gdy grzałka osiągnie zbyt wysoką temperaturę (zapobiega to wygotowaniu wody oraz spaleniu czajnika).
 • automatyczny wyłącznik po zagotowaniu – po zakończeniu pracy, czajnik wyłącza się, bardzo często informując domowników dodatkowym sygnałem dźwiękowym.
 • automatyczny wyłącznik przy zdjęciu czajnika z podstawy – wyłącza urządzenie, nawet jeśli zostało ono zdjęte w czasie gotowania.
 • dioda pracy – sygnalizuje, kiedy czajnik pracuje. Gdy woda zagotuje się, lampka gaśnie. Niekiedy producenci stosują dodatkowe rozwiązania w postaci podświetlenia podstawy podczas pracy urządzenia.

Dodatkowe funkcje

Interesującą funkcją, która przyda się osobom, które wstają zbyt późno, jest możliwość zaprogramowania czasu włączenia czajnika. Dzięki niej, czajnik automatycznie zacznie gotować wodę o ustawionej wcześniej godzinie.

Który producent ma najlepsze czajniki elektryczne? Który czajnik elektryczny jest dobry i warty polecenia?

Najpopularniejsi z producentów czajników elektrycznych to m.in. Zelmer, MPM, Adler, Bosch, Sencor, Kalorik, Philips, Russell Hobbs, Unold, Romix, Tefal, Hyundai, Siemens, Bomann. Każdy z opisanych producentów ma w ofercie zarówno lepsze jak i gorsze czajniki elektryczne. Zobacz ranking czajników elektrycznych w naszym sklepie, aby lepiej wybrać sprzęt do zagotowania wody.

Polecane artykuły
 
Kategoria: Poradniki
Data: 15.11.2017
Social
5,0
2 oceny
7 komentarzy
Moja ocena
Ja
Prosze o przyklady czajnikow posiadajacych funkcje zaprogramowania czasu włączenia czajnika
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2016-12-29
Basia
Mam ten od Gotie - Czajnik GOTIE GCS-100B - i prezentuje się bosko w kuchni :)
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2018-02-05
Malwina
A ja ostatnio znalazłam czajnik breville High Gloss <3 wygląda cudnie. właśnie wszystkie czajniki jak oglądałam były takie zwykłe, mało estetyczne, a ten nie tylko robi co trzeba, to jeszcze ślicznie wygląda.
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2018-03-08
Weronka
Biały z srebrnymi elementami? Oglądałam go w weekend i nie wiem dla czego nie kupiłam :D chyba wrócię po niego bo właśnie jako jedyny przykuł mój wzrok
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2018-04-16
Agnieszka
ooo. śliczny! musiałam go wygooglać, właśnie robię remont kuchni na bardziej minimalistyczną i szukałam czegoś ładnego.
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2018-05-14
Weronika
No i kupiłam ten czajnik i przyznaję, że faktycznie, jestem bardzo zadowolona :) dyzy plus za to że jakoś nie osiada kamień albo może tylko u mnie taka woda? nie wiem ale nie muszę się męczyć
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2018-06-18