https://www.morele.net/wiadomosc/jak-wybrac-czajnik-elektryczny-jaki-najlepszy/457/ 2018-09-11 16:41:50.000000

Jak wybrać czajnik elektryczny? Jaki najlepszy?

Czajnik stanowi jedno z podstawowych urządzeń kuchennych. Jak wybrać czajnik elektryczny do kuchni? Czym się kierować?

Niewiele osób wyobraża sobie początek dnia bez filiżanki gorącej kawy lub kubka herbaty. Do przygotowania tych napojów niezbędny jest czajnik. Tego typu urządzenia dostępne są w różnych wersjach – bardziej tradycyjnych czajników gazowych, a także komfortowych i nowoczesnych modeli elektrycznych. Który czajnik jest lepszy – gazowy czy elektryczny? Jak wybrać najlepszy czajnik elektryczny? Podpowiadamy w niniejszym poradniku.

Czajnik elektryczny czy czajnik gazowy?

Tradycyjne czajniki gazowe wypierane są przez nowoczesne urządzenia elektryczne. Te drugie są bardziej komfortowe w użytkowaniu i posiadają wiele dodatkowych funkcji, zwiększających ich możliwości. Który czajnik jest lepszy i bardziej odpowiedni do kuchni? Poniżej porównanie zalet i wad obu rozwiązań.

Polecane czajniki

Zalety i wady czajników elektrycznych

Zalety

 • niska cena
 • komfort użytkowania
 • dodatkowe możliwości – regulacja temperatury, podtrzymanie ciepła wody, automatyczne wyłączenie po zagotowaniu
 • krótki czas gotowania wody
 • szeroki wybór wzorów i kolorów
 • wyposażone w filtry antyosadowe

Wady

 • wyższy koszt użytkowania
 • w przypadku czajników z tworzywa sztucznego woda często ma zapach plastiku

Zalety i wady czajników gazowych

Zalety

 • niższe koszty użytkowania
 • gwizdek sygnalizujący zagotowanie się wody
 • niska cena
 • oryginalny design

Wady

 • wymagają częstego czyszczenia
 • kilkukrotnie dłużej gotują wodę niż czajniki elektryczne
 • brak zabezpieczeń
 • brak dodatkowych funkcji w postaci regulacji temperatury, podtrzymania ciepła wody itd.

Jaki czajnik elektryczny wybrać?

Czajniki elektryczne różnią się od siebie rodzajem użytej grzałki, pojemnością, mocą urządzenia, dodatkowymi funkcjami i innymi parametrami decydującymi o ich funkcjonalności. Mogą być wyprodukowane z różnych materiałów, co z kolei wpływa na ich design oraz wygodę użytkowania.

W ofercie sklepów internetowych można spotkać się z czajnikami wykonanymi z:

 • tworzywa sztucznego – są tańsze i zdecydowanie lżejsze niż urządzenia z obudową z metalu. Plastik nie nagrzewa się w takim stopniu jak metal, dlatego tego typu czajniki są bezpieczniejsze. Wadą modeli z tworzywa sztucznego jest ich wygląd, który bardzo często nie pasuje do nowoczesnych aranżacji kuchni. W tanich modelach zagotowana woda ma często zapach plastiku, co może być trudne do zaakceptowania przez smakoszy kawy i herbaty;
 • stali szlachetnej – są cięższe, jednak charakteryzują się nowoczesnym wyglądem. Większość z nich została wyposażona w termoizolację, by zapobiec nagrzewaniu się obudowy czajnika, co jednocześnie przyczynia się do dłuższego utrzymywania ciepła wody;
 • szkła – są najlżejsze z całej grupy czajników. Użytkownicy cenią je również za design, dzięki któremu urządzenie bardzo dobrze prezentuje się w kuchni. Ponadto uważane są za zdrowe i łatwe do utrzymania w czystości. Jednak ze względu na mocno nagrzewające się ściany oraz zwiększoną podatność na uszkodzenia, nie są zbyt często wybierane. Dostępne są w kilku wersjach, jako czajniki wykonane ze szkła hartowanego lub urządzenia ze szkła i stali nierdzewnej.
 • ceramiki – najlepsza, ale i najdroższa propozycja producentów czajników elektrycznych. Wyróżnia je nie tylko łatwość w czyszczeniu, ale również najzdrowszy materiał do gotowania wody. Dodatkowo ściany obudowy nie nagrzewają się w takim stopniu jak szkło. Ich zasadniczą wadą jest duży ciężar i mała odporność na uszkodzenia.

Na co zwrócić uwagę kupując czajnik elektryczny?

Nim rozpocznie się poszukiwania czajnika do swojej kuchni, warto odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań dotyczących jego użytkowania:

 • jak często w ciągu dnia będzie wykorzystywany czajnik?
 • z ilu osób składa się rodzina?

Na podstawie udzielonych odpowiedzi można oszacować, jak pojemny powinien być czajnik i jakie funkcje musi posiadać.

Przy wyborze odpowiedniego modelu, warto kierować się takimi parametrami jak:

 1. Pojemność czajnika

To podstawowy parametr podczas wyboru odpowiedniego modelu. Pojemność powinna być uzależniona od ilości domowników, aby wspólne wypicie gorącej kawy lub herbaty nie stanowiło problemu. Przyjmuje się, że w jednej szklance mieści się ok. 250 ml wody.

Oznacza to, że gotując wodę w czajniku o pojemności 1 l, można przygotować 4 szklanki gorącej herbaty lub kawy. Jeśli rodzina składa się z więcej niż czterech osób, warto wybrać urządzenie o większej pojemności. Największe czajniki mieszczą nawet 4 l wody. Gdy urządzenie będzie wykorzystywane przez jedną osobę, warto kupić nieco mniejszy sprzęt – o pojemności 0,5 l. Dla dwóch osób wystarczy czajnik 1,5 l. Dla kilku osobowejrodziny zaleca się zakup urządzenia o pojemności ok. 2 l.

Każdy czajnik elektryczny posiada wskaźnik minimalnej ilości wody, którą należy zagotować. Wynika to przede wszystkim z umiejscowienia grzałki. Podczas zakupu czajnika, warto zwrócić również uwagę na ten element. Gotowanie wody poniżej zalecanej minimalnej ilości może doprowadzić do uszkodzenia grzałki.

Im mniejsza pojemność czajnika, tym krótszy czas gotowania wody, a tym samym mniejsze zużyciem prądu. Dlatego tak ważne jest dopasowanie czajnika elektrycznego do osobistych preferencji.

 1. Rodzaj grzałki

Dobrej jakości grzałka odpowiada za efektywność czajnika, a w dużej mierze również za jego żywotność. Producenci stosują dwa rodzaje grzałek, które różnią się od siebie budową. W obu przypadkach konieczne jest uzupełnienie czajnika minimalną zalecaną ilością wody, aby urządzenie mogło prawidłowo pracować.

Czajniki można podzielić na urządzenia z:

 • grzałką spiralną – wymaga większej ilości wody do zagotowania (najczęściej minimalna ilość wynosi od 0,4 l). Główną wadą tego rozwiązania jest szybsze osadzanie się kamienia, który skraca żywotność grzałki. Z drugiej strony tego typu czajniki są tańsze oraz charakteryzują się wyższą kulturą pracy (ciszej działają). Grzałki spiralne podczas pracy muszą być całkowicie zanurzone w wodzie, oddają one ciepło na całej powierzchni, dzięki czemu są rozwiązaniem oszczędniejszym od grzałek płytowych.
 • grzałką płytową – jest to coraz częściej stosowane rozwiązanie, wypierające grzałki spiralne. Minimalna zalecana ilość wody jest zdecydowanie mniejsza i wynosi nawet 0,1 l. Na grzałkach płytowych nie osadza się kamień – lub dzieje się to w niewielkich ilościach. Łatwiejsze jest także czyszczenie wnętrza czajnika oraz usuwanie ewentualnego Urządzenia wyposażone w grzałki płytowe charakteryzują się większą mocą, ale są mniej efektywne, w związku z tym, iż grzałki oddają ciepło tylko z jednej strony.
 1. Moc grzałki/czajnika

W zależności od typu zastosowanej grzałki, moc czajnika może wynosić:

 • od 200 do 2200 W – przy grzałce spiralnej,
 • od 600 do 3100 W – przy grzałce płaskiej.

Im większa moc grzałki, tym szybciej czajnik zagotuje wodę. Większa moc urządzenia to także większe zużycie energii elektrycznej.

 1. Uchwyt

Aby użytkowanie czajnika było komfortowe, warto sprawdzić, która rączka jest najwygodniejsza w trzymaniu. Niektóre mają dodatkową powłokę antypoślizgową, co zmniejsza ryzyko wyślizgnięcia się czajnika z ręki.

 1. Estetyka

Producenci dbają, by ich oferta była zróżnicowana po względem designu, a klienci mogli kupić urządzenie odpowiadające ich gustom i wpisujące się w aranżację kuchni – zarówno pod względem stylistycznym, jak i kolorystycznym. Czasy, gdy królowały plastikowe i niezbyt efektowne konstrukcje odeszły w niepamięć, a wybór kształtu, materiału i koloru czajników jest obecnie bardzo duży.

 1. Filtry

Aby zminimalizować ilość osadu oraz zanieczyszczeń przedostających się do kawy czy herbaty wraz z zagotowaną wodą, czajniki wyposażone są w specjalne filtry. Wśród tego typu rozwiązań wyróżnia się:

 • filtry z siateczki nylonowej – wychwytuje większe zanieczyszczenia. Jest to najprostsze i najtańsze rozwiązanie;
 • filtry z siateczki ze stali szlachetnej – zatrzymuje większość zanieczyszczeń. Jest to filtr skuteczniejszy od siateczki nylonowej;
 • filtry węglowe – pochłania zanieczyszczenia oraz brzydkie zapachy;
 • dzbanki filtrujące zintegrowane z czajnikiem – jedno z najskuteczniejszych rozwiązań. Nim woda trafi do czajnika, przecieka przez filtr dzbanka, który zatrzymuje zanieczyszczenia.
 1. Regulacja temperatury

Niektóre czajniki pozwalają na ustawienie temperatury, do jakiej ma zostać podgrzana woda. Wartość można wybrać z przedziału 40-100°C. Pozwala to precyzyjne określić temperaturę, co przydaje się przy przyrządzaniu różnego rodzaju napojów. Regulacja temperatury odbywa się najczęściej za pomocą elektronicznego wyświetlacza i przycisków. Spośród najbardziej popularnych urządzeń z funkcją regulacji temperatury dostępnych w naszym sklepie, warto wyróżnić czajniki Bosh TWK8611, a także Hyundai VK 750.

 1. Podtrzymanie ciepła

Czajnik, oprócz tradycyjnej roli, czyli gotowania wody, może również zamienić się w termos. Tego typu urządzenia wyposażone są w specjalny programator, przy pomocy którego ustawia się temperaturę wody, jaką czajnik ma utrzymać. Najczęściej spotykane przedziały to  40-100°C.

 1. Miarka poziomu wody

Niemal każdy czajnik elektryczny ma w swoim wyposażeniu miarkę, która określa ilość wlanej wody. Dzięki niej możliwe jest precyzyjne kontrolowanie ilości płynu oraz jego szybsze doprowadzenie do wrzenia. Miarka umożliwia zagotowanie wody w takiej ilości, jaka jest potrzebna w danej chwili. Ciekawym rozwiązaniem, przydającym się w ciemnych, słabo oświetlonych pomieszczeniach, jest podświetlenie wskaźnika.

Miarka może być umieszczona:

 • z jednej strony obudowy,
 • z obu stron obudowy,
 • na rączce (uchwycie) czajnika.
 1. Przewód

Warto sprawdzić, nie tylko jak długi jest przewód, ale również czy producent przewidział możliwość zwinięcia nadmiaru kabla i schowania go w podstawie. Tego typu rozwiązanie pozwoli zachować porządek w kuchni, a także zapobiegnie przypadkowemu pociągnięciu zbyt luźno wiszącego przewodu. Większość dostępnych na rynku modeli czajników posiada kabel o długości 1-1,3 m.

 1. Głośność pracy

Czajniki wyposażone w grzałki spiralne odznaczają się większą kulturą pracy, przyjazną dla ucha i otoczenia. Należy jednak pamiętać, że na poziom hałasu wpływa również osadzający się na grzałce kamień, dlatego też należy regularnie odkamieniać czajnik.

 1. Bezpieczeństwo

Jako że czajnik jest urządzeniem elektrycznym, który w czasie pracy wytwarza wysoką temperaturę, warto by był wyposażony w dodatkowe zabezpieczenia:

 • przed włączeniem gotowania bez wody – czujniki określają poziom wody i nie włączają czajnika, jeśli ten jest pusty. Zapobiega to przypadkowemu spaleniu urządzenia;
 • przed przegrzaniem (tzw. bezpiecznik termiczny) – czajnik nie włączy się przy kilkukrotnym grzaniu wody w krótkim czasie lub gdy grzałka osiągnie zbyt wysoką temperaturę (zapobiega to wygotowaniu wody oraz spaleniu czajnika);
 • przed przypadkowym otwarciem pokrywki – uniemożliwia otwarcie pokrywki podczas gotowania wody. Niektóre modele czajników wyposażone są w funkcję uniemożliwiającą gotowanie wody przed zamknięciem pokrywy;
 • automatyczny wyłącznik po zagotowaniu – po zakończeniu pracy, czajnik wyłącza się, bardzo często informując o tym domowników dodatkowym sygnałem dźwiękowym;
 • automatyczny wyłącznik przy zdjęciu czajnika z podstawy – wyłącza urządzenie, nawet jeśli zostało ono zdjęte w czasie gotowania;
 • diodę pracy – sygnalizuje, kiedy czajnik pracuje. Gdy woda zagotuje się, lampka gaśnie. Niekiedy producenci stosują dodatkowe rozwiązania w postaci podświetlenia podstawy lub dzbanka podczas pracy urządzenia. Droższe modele posiadają również funkcję zmiany koloru dzbanka podczas gotowania.

Który czajnik elektryczny jest dobry i warty polecenia?

Do jednych z najpopularniejszych producentów czajników elektrycznych zaliczają się marki: Zelmer, MPM, Adler, Bosch, Sencor, Kalorik, Philips, Russell Hobbs, Unold, Romix, Tefal, Hyundai, Siemens, Bomann. Urządzenia wymienionych producentów można kupić w naszym sklepie. Wśród najczęściej wybieranych modeli znajdują się urządzenia: Bosch TWK7801, Zelmer ZCK1274E, Philips HD4646/00 czy też Philips HD9350/91. Aby wybrać sprzęt najbardziej dostosowany do potrzeb, zapoznaj się z rankingiem czajników elektrycznych dostępnych w naszym sklepie.

Polecane artykuły
 

Niewiele osób wyobraża sobie początek dnia bez filiżanki gorącej kawy lub kubka herbaty. Do przygotowania tych napojów niezbędny jest czajnik. Tego typu urządzenia dostępne są w różnych wersjach – bardziej tradycyjnych czajników gazowych, a także komfortowych i nowoczesnych modeli elektrycznych. Który czajnik jest lepszy – gazowy czy elektryczny? Jak wybrać najlepszy czajnik elektryczny? Podpowiadamy w niniejszym poradniku.

Czajnik elektryczny czy czajnik gazowy?

Tradycyjne czajniki gazowe wypierane są przez nowoczesne urządzenia elektryczne. Te drugie są bardziej komfortowe w użytkowaniu i posiadają wiele dodatkowych funkcji, zwiększających ich możliwości. Który czajnik jest lepszy i bardziej odpowiedni do kuchni? Poniżej porównanie zalet i wad obu rozwiązań.

Polecane czajniki

Zalety i wady czajników elektrycznych

Zalety

 • niska cena
 • komfort użytkowania
 • dodatkowe możliwości – regulacja temperatury, podtrzymanie ciepła wody, automatyczne wyłączenie po zagotowaniu
 • krótki czas gotowania wody
 • szeroki wybór wzorów i kolorów
 • wyposażone w filtry antyosadowe

Wady

 • wyższy koszt użytkowania
 • w przypadku czajników z tworzywa sztucznego woda często ma zapach plastiku

Zalety i wady czajników gazowych

Zalety

 • niższe koszty użytkowania
 • gwizdek sygnalizujący zagotowanie się wody
 • niska cena
 • oryginalny design

Wady

 • wymagają częstego czyszczenia
 • kilkukrotnie dłużej gotują wodę niż czajniki elektryczne
 • brak zabezpieczeń
 • brak dodatkowych funkcji w postaci regulacji temperatury, podtrzymania ciepła wody itd.

Jaki czajnik elektryczny wybrać?

Czajniki elektryczne różnią się od siebie rodzajem użytej grzałki, pojemnością, mocą urządzenia, dodatkowymi funkcjami i innymi parametrami decydującymi o ich funkcjonalności. Mogą być wyprodukowane z różnych materiałów, co z kolei wpływa na ich design oraz wygodę użytkowania.

W ofercie sklepów internetowych można spotkać się z czajnikami wykonanymi z:

 • tworzywa sztucznego – są tańsze i zdecydowanie lżejsze niż urządzenia z obudową z metalu. Plastik nie nagrzewa się w takim stopniu jak metal, dlatego tego typu czajniki są bezpieczniejsze. Wadą modeli z tworzywa sztucznego jest ich wygląd, który bardzo często nie pasuje do nowoczesnych aranżacji kuchni. W tanich modelach zagotowana woda ma często zapach plastiku, co może być trudne do zaakceptowania przez smakoszy kawy i herbaty;
 • stali szlachetnej – są cięższe, jednak charakteryzują się nowoczesnym wyglądem. Większość z nich została wyposażona w termoizolację, by zapobiec nagrzewaniu się obudowy czajnika, co jednocześnie przyczynia się do dłuższego utrzymywania ciepła wody;
 • szkła – są najlżejsze z całej grupy czajników. Użytkownicy cenią je również za design, dzięki któremu urządzenie bardzo dobrze prezentuje się w kuchni. Ponadto uważane są za zdrowe i łatwe do utrzymania w czystości. Jednak ze względu na mocno nagrzewające się ściany oraz zwiększoną podatność na uszkodzenia, nie są zbyt często wybierane. Dostępne są w kilku wersjach, jako czajniki wykonane ze szkła hartowanego lub urządzenia ze szkła i stali nierdzewnej.
 • ceramiki – najlepsza, ale i najdroższa propozycja producentów czajników elektrycznych. Wyróżnia je nie tylko łatwość w czyszczeniu, ale również najzdrowszy materiał do gotowania wody. Dodatkowo ściany obudowy nie nagrzewają się w takim stopniu jak szkło. Ich zasadniczą wadą jest duży ciężar i mała odporność na uszkodzenia.

Na co zwrócić uwagę kupując czajnik elektryczny?

Nim rozpocznie się poszukiwania czajnika do swojej kuchni, warto odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań dotyczących jego użytkowania:

 • jak często w ciągu dnia będzie wykorzystywany czajnik?
 • z ilu osób składa się rodzina?

Na podstawie udzielonych odpowiedzi można oszacować, jak pojemny powinien być czajnik i jakie funkcje musi posiadać.

Przy wyborze odpowiedniego modelu, warto kierować się takimi parametrami jak:

 1. Pojemność czajnika

To podstawowy parametr podczas wyboru odpowiedniego modelu. Pojemność powinna być uzależniona od ilości domowników, aby wspólne wypicie gorącej kawy lub herbaty nie stanowiło problemu. Przyjmuje się, że w jednej szklance mieści się ok. 250 ml wody.

Oznacza to, że gotując wodę w czajniku o pojemności 1 l, można przygotować 4 szklanki gorącej herbaty lub kawy. Jeśli rodzina składa się z więcej niż czterech osób, warto wybrać urządzenie o większej pojemności. Największe czajniki mieszczą nawet 4 l wody. Gdy urządzenie będzie wykorzystywane przez jedną osobę, warto kupić nieco mniejszy sprzęt – o pojemności 0,5 l. Dla dwóch osób wystarczy czajnik 1,5 l. Dla kilku osobowejrodziny zaleca się zakup urządzenia o pojemności ok. 2 l.

Każdy czajnik elektryczny posiada wskaźnik minimalnej ilości wody, którą należy zagotować. Wynika to przede wszystkim z umiejscowienia grzałki. Podczas zakupu czajnika, warto zwrócić również uwagę na ten element. Gotowanie wody poniżej zalecanej minimalnej ilości może doprowadzić do uszkodzenia grzałki.

Im mniejsza pojemność czajnika, tym krótszy czas gotowania wody, a tym samym mniejsze zużyciem prądu. Dlatego tak ważne jest dopasowanie czajnika elektrycznego do osobistych preferencji.

 1. Rodzaj grzałki

Dobrej jakości grzałka odpowiada za efektywność czajnika, a w dużej mierze również za jego żywotność. Producenci stosują dwa rodzaje grzałek, które różnią się od siebie budową. W obu przypadkach konieczne jest uzupełnienie czajnika minimalną zalecaną ilością wody, aby urządzenie mogło prawidłowo pracować.

Czajniki można podzielić na urządzenia z:

 • grzałką spiralną – wymaga większej ilości wody do zagotowania (najczęściej minimalna ilość wynosi od 0,4 l). Główną wadą tego rozwiązania jest szybsze osadzanie się kamienia, który skraca żywotność grzałki. Z drugiej strony tego typu czajniki są tańsze oraz charakteryzują się wyższą kulturą pracy (ciszej działają). Grzałki spiralne podczas pracy muszą być całkowicie zanurzone w wodzie, oddają one ciepło na całej powierzchni, dzięki czemu są rozwiązaniem oszczędniejszym od grzałek płytowych.
 • grzałką płytową – jest to coraz częściej stosowane rozwiązanie, wypierające grzałki spiralne. Minimalna zalecana ilość wody jest zdecydowanie mniejsza i wynosi nawet 0,1 l. Na grzałkach płytowych nie osadza się kamień – lub dzieje się to w niewielkich ilościach. Łatwiejsze jest także czyszczenie wnętrza czajnika oraz usuwanie ewentualnego Urządzenia wyposażone w grzałki płytowe charakteryzują się większą mocą, ale są mniej efektywne, w związku z tym, iż grzałki oddają ciepło tylko z jednej strony.
 1. Moc grzałki/czajnika

W zależności od typu zastosowanej grzałki, moc czajnika może wynosić:

 • od 200 do 2200 W – przy grzałce spiralnej,
 • od 600 do 3100 W – przy grzałce płaskiej.

Im większa moc grzałki, tym szybciej czajnik zagotuje wodę. Większa moc urządzenia to także większe zużycie energii elektrycznej.

 1. Uchwyt

Aby użytkowanie czajnika było komfortowe, warto sprawdzić, która rączka jest najwygodniejsza w trzymaniu. Niektóre mają dodatkową powłokę antypoślizgową, co zmniejsza ryzyko wyślizgnięcia się czajnika z ręki.

 1. Estetyka

Producenci dbają, by ich oferta była zróżnicowana po względem designu, a klienci mogli kupić urządzenie odpowiadające ich gustom i wpisujące się w aranżację kuchni – zarówno pod względem stylistycznym, jak i kolorystycznym. Czasy, gdy królowały plastikowe i niezbyt efektowne konstrukcje odeszły w niepamięć, a wybór kształtu, materiału i koloru czajników jest obecnie bardzo duży.

 1. Filtry

Aby zminimalizować ilość osadu oraz zanieczyszczeń przedostających się do kawy czy herbaty wraz z zagotowaną wodą, czajniki wyposażone są w specjalne filtry. Wśród tego typu rozwiązań wyróżnia się:

 • filtry z siateczki nylonowej – wychwytuje większe zanieczyszczenia. Jest to najprostsze i najtańsze rozwiązanie;
 • filtry z siateczki ze stali szlachetnej – zatrzymuje większość zanieczyszczeń. Jest to filtr skuteczniejszy od siateczki nylonowej;
 • filtry węglowe – pochłania zanieczyszczenia oraz brzydkie zapachy;
 • dzbanki filtrujące zintegrowane z czajnikiem – jedno z najskuteczniejszych rozwiązań. Nim woda trafi do czajnika, przecieka przez filtr dzbanka, który zatrzymuje zanieczyszczenia.
 1. Regulacja temperatury

Niektóre czajniki pozwalają na ustawienie temperatury, do jakiej ma zostać podgrzana woda. Wartość można wybrać z przedziału 40-100°C. Pozwala to precyzyjne określić temperaturę, co przydaje się przy przyrządzaniu różnego rodzaju napojów. Regulacja temperatury odbywa się najczęściej za pomocą elektronicznego wyświetlacza i przycisków. Spośród najbardziej popularnych urządzeń z funkcją regulacji temperatury dostępnych w naszym sklepie, warto wyróżnić czajniki Bosh TWK8611, a także Hyundai VK 750.

 1. Podtrzymanie ciepła

Czajnik, oprócz tradycyjnej roli, czyli gotowania wody, może również zamienić się w termos. Tego typu urządzenia wyposażone są w specjalny programator, przy pomocy którego ustawia się temperaturę wody, jaką czajnik ma utrzymać. Najczęściej spotykane przedziały to  40-100°C.

 1. Miarka poziomu wody

Niemal każdy czajnik elektryczny ma w swoim wyposażeniu miarkę, która określa ilość wlanej wody. Dzięki niej możliwe jest precyzyjne kontrolowanie ilości płynu oraz jego szybsze doprowadzenie do wrzenia. Miarka umożliwia zagotowanie wody w takiej ilości, jaka jest potrzebna w danej chwili. Ciekawym rozwiązaniem, przydającym się w ciemnych, słabo oświetlonych pomieszczeniach, jest podświetlenie wskaźnika.

Miarka może być umieszczona:

 • z jednej strony obudowy,
 • z obu stron obudowy,
 • na rączce (uchwycie) czajnika.
 1. Przewód

Warto sprawdzić, nie tylko jak długi jest przewód, ale również czy producent przewidział możliwość zwinięcia nadmiaru kabla i schowania go w podstawie. Tego typu rozwiązanie pozwoli zachować porządek w kuchni, a także zapobiegnie przypadkowemu pociągnięciu zbyt luźno wiszącego przewodu. Większość dostępnych na rynku modeli czajników posiada kabel o długości 1-1,3 m.

 1. Głośność pracy

Czajniki wyposażone w grzałki spiralne odznaczają się większą kulturą pracy, przyjazną dla ucha i otoczenia. Należy jednak pamiętać, że na poziom hałasu wpływa również osadzający się na grzałce kamień, dlatego też należy regularnie odkamieniać czajnik.

 1. Bezpieczeństwo

Jako że czajnik jest urządzeniem elektrycznym, który w czasie pracy wytwarza wysoką temperaturę, warto by był wyposażony w dodatkowe zabezpieczenia:

 • przed włączeniem gotowania bez wody – czujniki określają poziom wody i nie włączają czajnika, jeśli ten jest pusty. Zapobiega to przypadkowemu spaleniu urządzenia;
 • przed przegrzaniem (tzw. bezpiecznik termiczny) – czajnik nie włączy się przy kilkukrotnym grzaniu wody w krótkim czasie lub gdy grzałka osiągnie zbyt wysoką temperaturę (zapobiega to wygotowaniu wody oraz spaleniu czajnika);
 • przed przypadkowym otwarciem pokrywki – uniemożliwia otwarcie pokrywki podczas gotowania wody. Niektóre modele czajników wyposażone są w funkcję uniemożliwiającą gotowanie wody przed zamknięciem pokrywy;
 • automatyczny wyłącznik po zagotowaniu – po zakończeniu pracy, czajnik wyłącza się, bardzo często informując o tym domowników dodatkowym sygnałem dźwiękowym;
 • automatyczny wyłącznik przy zdjęciu czajnika z podstawy – wyłącza urządzenie, nawet jeśli zostało ono zdjęte w czasie gotowania;
 • diodę pracy – sygnalizuje, kiedy czajnik pracuje. Gdy woda zagotuje się, lampka gaśnie. Niekiedy producenci stosują dodatkowe rozwiązania w postaci podświetlenia podstawy lub dzbanka podczas pracy urządzenia. Droższe modele posiadają również funkcję zmiany koloru dzbanka podczas gotowania.

Który czajnik elektryczny jest dobry i warty polecenia?

Do jednych z najpopularniejszych producentów czajników elektrycznych zaliczają się marki: Zelmer, MPM, Adler, Bosch, Sencor, Kalorik, Philips, Russell Hobbs, Unold, Romix, Tefal, Hyundai, Siemens, Bomann. Urządzenia wymienionych producentów można kupić w naszym sklepie. Wśród najczęściej wybieranych modeli znajdują się urządzenia: Bosch TWK7801, Zelmer ZCK1274E, Philips HD4646/00 czy też Philips HD9350/91. Aby wybrać sprzęt najbardziej dostosowany do potrzeb, zapoznaj się z rankingiem czajników elektrycznych dostępnych w naszym sklepie.

Polecane artykuły
 
Kategoria: Poradniki
Data: 11.09.2018
Social
4,1
5 ocen
11 komentarzy
Moja ocena
Ja
Prosze o przyklady czajnikow posiadajacych funkcje zaprogramowania czasu włączenia czajnika
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2016-12-29
Basia
Mam ten od Gotie - Czajnik GOTIE GCS-100B - i prezentuje się bosko w kuchni :)
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2018-02-05
Malwina
A ja ostatnio znalazłam czajnik breville High Gloss <3 wygląda cudnie. właśnie wszystkie czajniki jak oglądałam były takie zwykłe, mało estetyczne, a ten nie tylko robi co trzeba, to jeszcze ślicznie wygląda.
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2018-03-08
Weronka
Biały z srebrnymi elementami? Oglądałam go w weekend i nie wiem dla czego nie kupiłam :D chyba wrócię po niego bo właśnie jako jedyny przykuł mój wzrok
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2018-04-16
Agnieszka
ooo. śliczny! musiałam go wygooglać, właśnie robię remont kuchni na bardziej minimalistyczną i szukałam czegoś ładnego.
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2018-05-14
Weronika
No i kupiłam ten czajnik i przyznaję, że faktycznie, jestem bardzo zadowolona :) dyzy plus za to że jakoś nie osiada kamień albo może tylko u mnie taka woda? nie wiem ale nie muszę się męczyć
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2018-06-18
jasiek
Najlepszy czajnik jaki do tej pory kupiłem to czajnik zamówiony ze strony wasserman - Czajnik bezprzewodowy szklany 1,5 L Mesko MS 1245. Wytrzymały, fajnie się prezentuje, zależało mi też na tym aby był bezprzewodowy. Daje mu 5 z +
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2018-07-02
Aleksandra
Polecam czajniki z breville, sama mam jeden, mam też od nich opiekacz i jak dla mnie są super, wcześniej miałam zelmer ale jakoś bardzo szybko zbierał się kamień, chociaż tragiczny nie był...
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2018-07-16
Malwina
jest jakiś konkretny model??? muszę kupić porządny czajnik w prezencie na nowe mieszkanie dla siostry
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2018-07-21
Patricia Kaski
Czajnik z breville high gloss - GENIALNY! Super wygląda i porządny jest :)
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2018-08-16