Udostępnij
Skomentuj

Ceramiczny czajnik elektryczny – jak wybrać? Co jest najważniejsze?

Podpowiadamy, na co zwracać uwagę podczas wyboru ceramicznego czajnika elektrycznego.

Wśród urządzeń, bez których wiele osób nie wyobraża sobie życia, bez wątpienia znajduje się czajnik. Gotowanie wody w garnkach jest nie tylko czasochłonne, ale również bardzo uciążliwe. Po co się więc męczyć, skoro można zakupić dobrej jakości czajnik? Zwłaszcza że na rynku dostępnych jest mnóstwo bardzo zróżnicowanych urządzeń, które wyróżniają się konkretnymi parametrami, funkcjami, a także określonym stylem.

Polecane czajniki elektryczne

Ze względu na przyjemny design, niezwykle często wybieranymi czajnikami są modele ceramiczne. Swoim wyglądem przypominają nieco tradycyjne imbryki, które jeszcze jakiś czas temu stanowiły nieodłączny element każdej zastawy stołowej. Oczywiście mają one również inne zalety, które jednak są zależne od tego, na jaki model się zdecydujemy.

Czajnik elektryczny ceramiczny - gdzie kupić?

Jak to zwykle w przypadku tego typu urządzeń bywa, na rynku znajdziemy modele zróżnicowane pod wieloma względami. Mowa tu jednak nie tylko o konkretnych parametrach technicznych czy też dodatkowych funkcjach, ale przede wszystkim o sposobie i jakości wykonania. Ceramika zapewnia wiele możliwości projektowania sprzętów, jeśli jednak okaże się słabej jakości, efekt końcowy będzie daleki od spodziewanego.

Wszystko to sprawia, że nie zawsze warto kierować się wyłącznie ceną. Niektórym może się wydać nieopłacalne wydanie większej kwoty na taki sprzęt, jak czajnik, jednak dołożenie kilkudziesięciu złotych pozwoli nam zyskać gwarancję, że kupujemy sprzęt naprawdę solidny, który posłuży nam dłużej niż przez kilka miesięcy.

Jakość wykonania sprzętu widoczna jest także w zastosowanych zabezpieczeniach, chroniących przed przedwczesnym uszkodzeniem. Sporą popularnością cieszy się również czajnik elektryczny ceramiczny z filtrem, który oczyszcza wodę jeszcze przed jej użyciem. Sprzęty tego typu są polecane przede wszystkim w sytuacji, gdy korzystamy z bardzo twardej wody.

Jaki czajnik elektryczny ceramiczny wybrać?

Choć jakość wykonania czajnika elektrycznego jest bardzo ważna i w większości przypadków decyduje o jego przydatności i żywotności, przed dokonaniem ostatecznego wyboru należy jeszcze zwrócić uwagę na kluczowe parametry techniczne. Warto dostosować je do własnych preferencji, a także sposobu wykorzystania urządzenia.

  • Moc. Parametr absolutnie najważniejszy. To od mocy czajnika zależy bowiem, ile będzie trwał proces podgrzewania wody. Parametr ten warto więc dobrać do własnych potrzeb, a także wielkości sprzętu. Niewielkie czajniki ceramiczne, przystosowane dla jednej-dwóch osób, przeważnie występują na rynku w wersjach o mocy wynoszącej maksymalnie 1000 W. W przypadku urządzeń większych, moc przeważnie oscyluje wokół 2000 W lub przekracza ten pułap. Oczywiście musimy zdawać sobie sprawę, że moc przekłada się także na pobór energii. Czasem lepiej jest kupić sprzęt nieco słabszy, który działa wolniej, ale zużywa mniej energii.
  • Funkcje. Producenci bardzo często urozmaicają swoje urządzenie poprzez implementację wielu przydatnych rozwiązań, które dodatkowo zwiększają komfort ich użycia. Szczególnie popularny jest ceramiczny czajnik elektryczny z regulacją temperatury. Dzięki niemu, możemy łatwo zaparzyć nie tylko różne rodzaje kawy i herbaty, ale również wszelkiego rodzaju napary i inne napoje, które wymagają wody o innej temperaturze niż klasyczny wrzątek.

    To jednak niejedyna funkcja, jaką możemy znaleźć w nowoczesnych czajnikach ceramicznych. Producenci często decydują się na specjalną podstawę z podtrzymywaniem temperatury, specjalne wskaźniki wody, sygnały dźwiękowe, a także na różnego rodzaju zabezpieczenia, o których była już mowa. Dzięki temu zyskujemy sprzęt, który potrafi znacznie więcej niż standardowy czajnik elektryczny.

  • Grzałka. Warto nadmienić, że obecnie na rynku dominują czajniki z grzałkami płytowymi. Wynika to przede wszystkim z faktu, iż nie są one podatne na zabrudzenia i osadzanie się kamienia. Mimo wszystko, w sklepach wciąż możemy znaleźć modele z grzałkami spiralnymi. Wyróżniają się szybko, równomierną pracą, jednak na ich powierzchni dość szybko osadza się kamień.
  • Podstawa. Warto decydować się na modele czajników wyposażone w obrotowe podstawy. Dzięki temu, będziemy mogli postawić czajnik w dowolnej pozycji i zawsze obrócić go w taki sposób, aby jego użycie było komfortowe.
  • Pojemność. Przechodzimy do kolejnego jakże ważnego parametru. Jak można się domyślić, na rynku dostępne są zarówno modele niewielkie, przystosowane do użycia przez jedną-dwie osoby (zazwyczaj jest to czajnik elektryczny 1 l), jak i bardzo pojemne czajniki kierowane do rodzin – w ich przypadku pojemność często oscyluje wokół 2 litrów. Oczywiście parametr ten należy dopasować w zależności od naszych potrzeb.
  • Styl. Jak już wspominaliśmy, modele ceramiczne cieszą się sporą popularnością ze względu na niepowtarzalny design, który odnosi się nieco do produktów używanych dawniej. Oczywiście na rynku znaleźć można klasyczny czajnik ceramiczny elektryczny biały, jednak oferowane są również modele dodatkowo dekorowane, na przykład poprzez kolorowe wzory i obrazki. Dzięki temu łatwiej nam będzie dobrać sprzęt do wystroju wnętrza, w którym ma się znaleźć.

Czajnik elektryczny ceramiczny – jaka cena i firma?

Jak już wspominaliśmy, nie zawsze warto kierować się wyłącznie kryterium ceny, choć oczywiście nie można zaprzeczyć, że jest ona bardzo ważna. W przypadku modeli ceramicznych, dobrej jakości czajniki zakupimy już za około 60 złotych. Jeśli natomiast zależy nam wielu dodatkach, zabezpieczeniach czy też sporej mocy, należy przygotować się na wydatek od 100 złotych do nawet 400 złotych.

Gwarancją jakości urządzenia okaże się również renoma producenta, który odpowiada za jego przygotowanie. Decydując się na sprzęt uznanej firmy, możemy mieć pewność, że jego żywotność będzie odpowiednia. Analizując obecną ofertę rynkową, polecić można między innymi czajniki Esperanza, czajniki Optimum, czajniki Concept, czajniki Emerio, czajniki Guzzanti oraz Swan.

Czajnik elektryczny ceramiczny czy szklany?

Producenci przygotowują urządzenia wykonane z wielu tworzyw. Sporą popularnością cieszą się także czajniki elektryczne szklane, które gwarantują doskonałe warunki podczas podgrzewania wody. Są one również bardzo atrakcyjne pod względem wizualnym, zwłaszcza gdy wybierzemy modele z podświetleniem LED. Największą wadą takiego sprzętu jest oczywiście podatność na uszkodzenia. Upadek takiego sprzętu może doprowadzić do jego rozbicia, dlatego konieczne jest zachowanie odpowiednich środków ostrożności.

Dobry czajnik elektryczny ceramiczny jest nie tylko bardzo ładny, ale również praktyczny. Zastosowane funkcje dodatkowe sprawiają, że możliwości jego wykorzystania są jeszcze szersze. Do tego należy dodać wspomnień już malunki i dekoracje widoczne na obudowach czajników ceramicznych. Z tego właśnie względu, są one warte polecenia. Zanim oczywiście dokonamy ostatecznego wyboru, powinniśmy dokładnie przeanalizować najważniejsze parametry techniczne, tak aby zakupić sprzęt, który spełni nasze wymagania i potrzeby.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 22:28
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.