Udostępnij
Skomentuj

Ile stopni ma woda z czajnika?

Czy woda zagotowana w czajniku zawsze ma 100°C? Zwykle jej temperatura jest niższa. Czy zawsze?

Choć temperatura wrzenia wody wynosi 100°C, to tuż po wyłączeniu czajnika wartość ta naturalnie się zmniejsza. Gdy więc zdejmujesz czajnik z gazu lub chwilę po automatycznym wyłączeniu czajnika elektrycznego płyn chłodzi się o kilka stopni Celsjusza. Z tego powodu wrzątek, którego używasz do przyrządzania większości gatunków herbaty lub kawy ma zazwyczaj około 96°C. Ciekawostką jest to, że niektóre zioła i napary należy przyrządzać przy użyciu cieczy o znacznie niższej temperaturze.

Polecane czajniki

Ile stopni ma woda zagotowana w czajniku?

Aby zaparzyć ulubiony napój, musisz wiedzieć, ile stopni ma woda po zagotowaniu. Pamiętaj, że niezależnie od tego, czy używasz czajnika na gaz, czy też urządzenia z grzałką elektryczną, zgodnie z prawami fizyki poziom temperatury po zagotowaniu jest dokładnie taki sam. Wiedz również, że czas potrzebny do doprowadzenia płynu do wrzenia może się różnić w zależności od konstrukcji sprzętu. Aby skrócić oczekiwanie na przyrządzenie ulubionego napoju, warto wybrać wyroby wysokiej jakości o ergonomicznym kształcie np. czajniki Botti lub czajniki Ambition.

Jak regulować temperaturę w czajniku?

Jeśli chcesz skutecznie regulować ciepłotę wody bez posiadania termometru, wiedz, że istnieją sprzęty z funkcją kontroli temperatury. Należy także wspomnieć o urządzeniach, takich jak czajniki Klausberg z wbudowanym termometrem. Z tymi innowacyjnymi wynalazkami kontrola parametrów płynu potrzebnego do przygotowania różnorodnych naparów jest o wiele łatwiejsza. Jeśli szukasz sposobu na to, aby szybko i precyzyjnie doprowadzić wodę do określonej ciepłoty bez potrzeby jej studzenia, możesz skorzystać właśnie z tych rozwiązań.

Kolejną metodą na uzyskanie płynu o odpowiednich parametrach jest studzenie go przez określoną ilość czasu. Wymagana wysokość temperatury bywa bowiem odmienna w przypadku przygotowywania zróżnicowanych napojów. Zapoznaj się z konkretnymi zaleceniami na opakowaniu produktu do zaparzenia i prostymi sposobami doprowadź płyn do określonej temperatury. Wykorzystując sprawdzone metody niezależnie od faktu, ile stopni ma woda po zagotowaniu, łatwo zmienisz ten parametr. Zawsze decyduj się na wysokiej jakości sprzęt np. czajniki Hario lub czajniki Ambition.

Aby dostosować zagotowaną wodę do swoich potrzeb, możesz także przechowywać większą ilość już przygotowanego płynu i podgrzewać go w czajniku z termometrem. Tym sposobem, jeśli chcesz uzyskać ciecz o bardzo niskiej temperaturze np. 35°C, nie musisz doprowadzać jej do wrzenia. Nowoczesne urządzenie wyłączy się bowiem dokładnie w momencie, kiedy woda osiągnie ustawiony przez Ciebie parametr. Jest to szczególnie istotne, kiedy chcesz np. przyrządzić letni napój na bazie syropu.

Jak dopasować temperaturę wody z czajnika do przygotowywanych napojów?

Jeśli zastanawiasz się, po jakim czasie od zagotowania wody można zalać np. zieloną herbatę, to wiedz, że tego rodzaju produkt przyrządza się w temperaturze od 70°C do 90°C. Czy wiesz, ile minut chłodzenia potrzebuje ciecz, aby osiągnąć tę wartość? Proces jej stygnięcia jest zależny m.in. od rodzaju naczynia, w którym płyn był gotowany. Jeśli więc przelejesz świeżo zagotowaną ciecz do szerokiej miseczki, szybciej uda Ci się ją wystudzić. Przygotowanie napoju umili Ci użytkowanie urządzeń takich jak np. czajniki Cookini lub czajniki Hario.

Jeśli studzisz płyn w osobnym naczyniu, dbaj zawsze o to, aby temperatura wody nie stała się zbyt niska. W takim wypadku właściwości naparu nie będą odpowiednie. Większość ziół parzy się w temperaturze około 95°C, można je więc zalewać wrzątkiem po odczekaniu chwili. Pamiętaj także, aby po wlaniu gorącej wody przykryć naczynie, w celu przyspieszenia osiągnięcia efektu. W taki sposób przygotowuje się także napary z czarnej herbaty oraz kawy. Miej na uwadze, by tego rodzaju produkty zaparzać w uprzednio ostudzonym przez 1-2 minuty płynie.

Do uzyskania napoju o temp. 70°C potrzebujesz około 7-9 minut studzenia. Jeśli zależy Ci na osiągnięciu cieczy, która ma 80°C, musisz odczekać około 4-6 minut. Dla porównania zagotowany płyn chłodzi się do temperatury 90°C przez około 3-4 minuty. Podane wartości mogą się nieco różnić, głównie ze względu na wspomniany wcześniej czynnik, jakim jest konstrukcja naczynia oraz temperaturę w pomieszczeniu. Jeśli więc zależy Ci na bardzo dokładnym sprawdzeniu, ile stopni Celsjusza ma woda, użyj termometru i w ten sposób sprawdzaj ten parametr.

Pamiętaj również, że temperatura wymagana do parzenia herbaty białej to około 80°C, natomiast aby przygotować wysokiej jakości herbatę zieloną japońską, musisz użyć wody o ciepłocie od 60°C do 75°C. Herbaty: czerwona, owocowa i niebieska przyrządzaj w 90°C-95°C. Niezależnie, czy skorzystasz z metody chłodzenia opierającej się na obserwacji czasu, czy też zastosujesz termometr, wiedz, iż w celu stworzenia naparu o najlepszych właściwościach trzeba wykorzystać wrzątek o odpowiednich parametrach.

Aby szybko uzyskać temperaturę odpowiednią do picia, użyj kostek lodu. Nie umieszczaj ich w szklance jeszcze podczas parzenia, a jedynie wtedy, gdy napój uzyska już pożądaną intensywność. Ważnym zagadnieniem jest także podgrzewanie wody do przygotowywania kaszki dla dzieci. Aby ułatwić sobie to zadanie, warto użyć termometru lub podgrzewacza z regulacją temperatury, wymagana ciepłota płynu jest bowiem na poziomie 40°C-45°C. Przykładami takiego sprzętu są m.in. czajniki Klausberg lub czajniki Cookini.

Jak szybko schłodzić wodę z czajnika?

Istnieje kilka metod na to, aby w szybki sposób schłodzić wodę z czajnika. Pierwsza z nich polega na umieszczeniu naczynia w chłodnym pomieszczeniu. Najskuteczniejszym rozwiązaniem jest jednak przelanie płynu do obszernej miski i odczekanie kilku minut. Możesz także umieścić płyn w kubku, który wstawisz do wysokiego pojemnika wypełnionego zimną wodą i łyżeczka soli. Aby efekt był jeszcze szybszy — użyj lodu z zamrażalnika. Możesz także wystawić wrzątek np. na balkon lub taras.

Jeśli woda jest już chłodna lub ma temperaturę pokojową, możesz także przelać ją do butelki i owinąć zwilżonym ręcznikiem papierowym. Tak przygotowany pojemnik umieszcza się na 10-15 minut w zamrażarce. W skrócie więc, aby szybko zmniejszyć temperaturę wody po jej uprzednim przegotowaniu, użyj substancji o diametralnie niższej ciepłocie. Kolejnym sposobem, jest przelewanie płynu z jednego naczynia do drugiego. Gdy poprzednio użyty kubek już się rozgrzał, umieść wodę w innym naczyniu, które jest chłodne.

Podsumowując – gdy chcesz mieć jak największy komfort przygotowywania napojów i posiadać kontrolę nad temperaturą używanej wody, zainwestuj w innowacyjny sprzęt. Stosuj także praktyczne zasady, które pozwalają Ci szybko uporać się z zadaniami w kuchni. Poświęć uwagę na to, aby wybrać dobry czajnik, szczególnie jeśli często przygotowujesz napary z ziół, herbatę oraz tradycyjnie przyrządzaną kawę. Jak wiadomo, odpowiednie urządzenia są połową sukcesu podczas każdego działania.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 20:41
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.