Udostępnij
Skomentuj

Czajniki elektryczne bezprzewodowe – jak działają? Które najlepsze?

Czajnik elektryczny bezprzewodowy – co to jest i jak działa? Jak wybrać najlepszy czajnik bezprzewodowy do domu i firmy? Podpowiadamy w niniejszym poradniku.

Bezprzewodowe czajniki elektryczne są wygodne, tanie i dostępne w wielu wariantach. Bez problemu można kupić zarówno urządzenie o pojemności do 0,5 litrów, które doskonale sprawdzi się w przypadku singla, jak i czajnik mieszczący nawet 2,5 litra wody, dedykowany rodzinie. Pojemność urządzenia to niejedyny aspekt, na jaki należy zwrócić uwagę podczas zakupu. Istotna jest także moc czajnika, materiał, z jakiego jest wykonany, rodzaj grzałki, a także zastosowane filtry. Jak wybrać najlepszy czajnik elektryczny bezprzewodowy? Odpowiedź na to pytanie można znaleźć w dalszej części artykułu.

Polecane czajniki elektryczne

Czajnik elektryczny bezprzewodowy – jak działa?

Trudno wyobrazić sobie kuchnię bez praktycznego czajnika umożliwiającego szybkie zagotowanie wody na kawę czy herbatę. Tradycyjne urządzenia gazowe z powodzeniem zastępowane są dziś nowszymi i wydajniejszymi czajnikami elektrycznymi. Modele zasilane energią elektryczną wyróżniają się nie tylko atrakcyjnym designem, ale przede wszystkim funkcjonalnością. Do pracy potrzebne jest tutaj jedynie czynne gniazdko elektryczne, dzięki czemu z czajnika można korzystać praktycznie w każdym pomieszczeniu – od kuchni, poprzez salon i gabinet, aż po sypialnię.

Czajniki elektryczne bezprzewodowe składają się z dzbanka wyposażonego w grzałkę oraz podstawki zasilającej, którą podłącza się do prądu. Brak kabla zasilającego przy dzbanku pozwala poruszać się z nim swobodnie po całym pomieszczeniu, bez ograniczeń wynikających z długości przewodu.

Jaki czajnik elektryczny bezprzewodowy wybrać?

Jednym z elementów różniących oferowane przez producentów czajniki elektryczne bezprzewodowe jest materiał, z jakiego są one wykonane. Odpowiada on nie tylko za wygląd danego urządzenia, ale również za jego właściwości.

Biorąc pod uwagę materiał, z jakiego produkuje się tego typu sprzęt, wyróżnić można:

 • czajniki elektryczne z tworzyw sztucznych – są tanie, lekkie i najmniej wytrzymałe ze wszystkich modeli dostępnych na rynku. Do zalet czajników plastikowych należy zaliczyć to, że ich obudowa nie nagrzewa się w takim stopniu jak choćby czajników stalowych, urządzenia te są więc bezpieczniejsze. Niestety nie zachwycają one wyglądem, a zagotowana w nich woda nierzadko ma posmak plastiku;
 • czajniki elektryczne stalowe – produkuje się je przede wszystkim ze stali szlachetnej, są to urządzenia o wiele cięższe od modeli z plastiku, wyróżnia je także niebanalny design. Czajnik elektryczny bezprzewodowy stalowy pasuje do każdej nowoczesnej kuchni. Obudowa w tego typu modelach wyposażona jest najczęściej w termoizolację, chroniącą przed nagrzewaniem;
 • czajniki elektryczne ceramiczne – są najdroższe, ale i najlepsze. Ceramika uznawana jest za najmniej inwazyjny dla zdrowia materiał, który łatwo utrzymać w czystości. Wadami czajnika elektrycznego bezprzewodowego ceramicznego jest niewątpliwie jego ciężar oraz niska odporność na uszkodzenia mechaniczne;
 • czajniki elektryczne szklane – charakteryzują się niebanalnym wyglądem, są estetyczne i atrakcyjnie prezentują się w każdej kuchni. Tego typu urządzenia są lekkie i łatwe do utrzymania w czystości. Największą wadą czajnika elektrycznego bezprzewodowego szklanego nie jest wysoka cena, ale to, że jego obudowa bardzo szybko i mocno się nagrzewa, stwarzając niebezpieczeństwo poparzenia.

Jaka pojemność czajnika elektrycznego bezprzewodowego?

Parametrem, który obok ceny i materiału, z jakiego wykonany jest czajnik, decyduje o wyborze konkretnego rozwiązania, jest jego pojemność. Ta uzależniona powinna być od liczby domowników oraz ilości spożywanych przez nich gorących napojów. Najmniejsze dostępne w sprzedaży modele mieszczą 0,4 litra wody. To najlepsze rozwiązania dla singli, którzy herbatę lub kawę piją sporadycznie. Czajnik elektryczny bezprzewodowy 0,4 litra doskonale sprawdzi się również w podróży.

Dużą popularnością cieszą się czajniki elektryczne 1 litr. Pomieszczą one wodę potrzebną do przygotowania około czterech szklanek herbaty lub kawy. Tej wielkości urządzenia polecane są głównie parom lub niewielkim rodzinom.

Miłośnicy herbat i kaw powinni pomyśleć o zakupie nieco większego czajnika elektrycznego, szczególnie jeśli liczba domowników przekracza cztery osoby. W sprzedaży dostępne są rozwiązania o pojemności 2, 2,5, a nawet 4 litrów.

Czajnik elektryczny bezprzewodowy – jaki rodzaj grzałki i jaka moc?

Wpływ na wydajność oraz żywotność czajników elektrycznych bezprzewodowych ma rodzaj zastosowanych w nich grzałek. W tym elemencie wyróżnia się dwa rozwiązania: grzałki spiralne oraz płytowe.

 • Czajniki elektryczne z grzałką spiralną – jeszcze do niedawna stanowiły najczęściej oferowane przez producentów rozwiązanie, jednak ze względu na sporą liczbę wad, wypierane są przez urządzenia z grzałkami płytowymi. Grzałka spiralna musi być całkowicie zanurzona w wodzie podczas gotowania, w przeciwnym razie może się spalić. Wymusza to na użytkownikach gotowanie określonej ilości wody, nawet jeśli nie potrzebują jej tak wiele w danym momencie. Grzałki spiralne są ciche, a czajniki w nie wyposażone – tanie.
 • Czajniki elektryczne z grzałką płytową – są droższe, głośniejsze, ale i łatwiejsze do utrzymania w czystości. Urządzenie postawione na podstawce można dowolnie obracać, a woda w czajniku musi przykrywać jedynie jego dno. W ten sposób można z łatwością zagotować wodę na jedną lub dwie herbaty. Czajniki elektryczne bezprzewodowe wyposażone w grzałki płytowe wyróżniają się większą mocą, ale ze względu na to, iż podgrzewają wodę tylko z jednej strony, są mniej wydajne.

Warto wiedzieć

Im większa moc czajnika elektrycznego, tym urządzenie szybciej zagotuje wodę. Moc czajników uzależniona jest od zastosowanego rodzaju grzałki i może wynosić od 200 do 2200 W przy grzałce spiralnej oraz od 600 do 3100 W przy grzałce płaskiej. Czajniki o dużej mocy zużywają więcej energii elektrycznej.

Na co jeszcze zwrócić uwagę kupując czajnik elektryczny bezprzewodowy?

Wymienione wyżej elementy to wierzchołek góry lodowej, jeśli chodzi o wybór czajnika elektrycznego bezprzewodowego. Te z pozoru proste urządzenia codziennego użytku mają szereg udogodnień zwiększających ich funkcjonalność oraz wygodę i bezpieczeństwo użytkowania, Co jeszcze wziąć pod uwagę kupując czajnik elektryczny bezprzewodowy na miarę swoich potrzeb?

 • Czajniki z regulacją temperatury. To funkcja, która niewątpliwie przyda się miłośnikom zielonej oraz białej herbaty, które do przygotowania wymagają wody o temperaturze nie wyższej niż 85 stopni. Możliwość regulacji temperatury pozwala ustawić wartość, do jakiej urządzenie ma podgrzać wodę. Czajnik elektryczny bezprzewodowy z regulacją temperatury wyposażony jest zazwyczaj w czytelny wyświetlacz elektroniczny oraz przyciski, dzięki którym z łatwością można ustawić pożądaną wartość.
 • Zastosowane filtry. Czajniki wyposażone są w dodatkowe filtry minimalizujące osad i zanieczyszczenia, które przedostają się wraz z wodą do przygotowywanych napojów. W czajnikach elektrycznych stosuje się filtry z siateczki nylonowej, filtry z siateczki stalowej, a także filtry węglowe. Filtry z siateczki nylonowej są tanie i często stosowane w niskobudżetowych urządzeniach. Wychwytują one jedynie duże zanieczyszczenia np. w postaci cząstek kamienia. Filtry z siateczki stalowej są efektywniejsze i zatrzymują nawet drobne nieczystości. Coraz popularniejsze stają się czajniki elektryczne bezprzewodowe z filtrem węglowym, które poza zanieczyszczeniami i osadem usuwają z wody również nieprzyjemny zapach. Najskuteczniejszym rozwiązaniem zasługującym na szczególną uwagę są dzbanki filtrujące zintegrowane z czajnikiem. Ich zasada działania polega na filtrowaniu wody wlewanej do urządzenia. W tym przypadku do czajnika trafia całkowicie oczyszczona ciecz.
 • Funkcja podtrzymania ciepła. Pozwala zachować wysoką temperaturę wcześniej zagotowanej wody. To rozwiązanie idealne dla singli, a także dla osób, które często organizują przyjęcia w domu. Czajniki z funkcją podtrzymania ciepła pozwalają na ustawienie temperatury w przedziale 40-100 stopni.
 • Wskaźnik poziomu wody. Może być umieszczony bezpośrednio na dzbanku czajnika, niekiedy znajduje się w jego rączce. Na rynku dostępne są urządzenia zarówno z jednostronnym, jak i dwustronnym wskaźnikiem. Te drugie są wygodniejsze w użytkowaniu, gdyż nie wymagają odwrócenia urządzenia, aby zobaczyć, ile wody się w nim znajduje. Nowoczesne i droższe modele wyposażone są w dodatkowe podświetlenie miarki poziomu wody, dzięki czemu można je użytkować nawet w ciemnych pomieszczeniach, bez potrzeby włączania światła.
 • Uchwyt. Warto zadbać, aby uchwyt czajnika wyposażony był w antypoślizgową powłokę, która znacznie zmniejsza ryzyko wyślizgnięcia się z ręki pełnego ciepłej wody urządzenia.
 • Bezpieczeństwo użytkowania. W nowoczesnych czajnikach stosuje się szereg zabezpieczeń chroniących nie tylko urządzenie, ale przede wszystkim użytkownika. Zabezpieczenie przed włączeniem gotowania bez wody zablokuje uruchomienie urządzenia, gdy jest ono puste, z kolei funkcja chroniąca przed przegrzaniem nie pozwoli na kilkukrotne gotowanie wody, kiedy grzałka ma zbyt wysoką temperaturę. Jednym z ciekawszych udogodnień jest także zabezpieczenie przed przypadkowym otwarciem pokrywki w czasie gotowania wody, a także automatyczny wyłącznik, który o zagotowaniu wody informuje domowników sygnałem dźwiękowym.
 • Design. Czajnik elektryczny bezprzewodowy retro, a może czajnik elektryczny bezprzewodowy nowoczesny? Stylistyka urządzenia to element istotny przede wszystkim dla estetów. W sprzedaży dostępne są czajniki o rozmaitej stylistyce i kolorystyce, dzięki czemu każdy bez problemu dobierze rozwiązanie na miarę swoich potrzeb.
Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 00:40
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.