Udostępnij
Skomentuj

Ile czajnik zużywa prądu? Ile kosztuje gotowanie wody w czajniku?

Każde gospodarstwo domowe korzysta codziennie z czajnika. Ile ten mały sprzęt AGD zużywa prądu i pieniędzy?

Wybierając odpowiedni typ czajnika do swojego mieszkania, warto zastanowić się nad poborem energii, z jakim wiążę się użytkowanie tego sprzętu elektrycznego oraz gazowego. Nadmierne zużycie energii jest nie tylko niekorzystne dla środowiska, lecz także dla naszych portfeli. A więc odpowiedni dobór urządzenia do gotowania wody może pozwolić Ci na zaoszczędzenie pieniędzy. Jednak aby ustalić jego faktyczne zużycie energii, trzeba określić odpowiednie dane.

Jak obliczyć zużycie prądu przez czajnik?

Jeśli chcesz sprawdzić, ile wat zużywa czajnik elektryczny, po pierwsze musisz ustalić, jaką mocą dysponuje Twój sprzęt AGD. Najpopularniejsi producenci na rynku oferują urządzenia o zróżnicowanej mocy w zależności od pojemności i przeznaczenia czajnika. Mniejsze warianty z reguły wykorzystywane w podróży dysponują mniejszą mocą (np. 1250 W). Natomiast większe urządzenia użytkowane w warunkach domowych oferują moc 2000-2400 W. Pomimo zróżnicowania rynku pod względem mocy czajników, najczęściej wybieranym wariantem jest urządzenie o mocy 2000 W.

Polecane czajniki elektryczne

A więc ile prądu zużywa czajnik 2000 W przy jednym gotowaniu wody do stanu wrzenia? Moc czajnika należy pomnożyć przez czas gotowania wody (nie zapominając o odpowiednich jednostkach!). We wspomnianym wcześniej przykładzie moc sprzętu wynosiła 2000 W, czyli 2 kW. Urządzenie o takiej mocy doprowadza wodę do stanu wrzenia w 3 minuty, czyli 0,05 h. Obliczamy 2 kWh x 0,05 h = 0,1 kWh. Zgodnie z obliczeniami czajnik o mocy 2000 W w ciągu 3 minut zużywa 0,1 kWh.

Obliczanie poboru mocy czajnika lub innych urządzeń elektrycznych w domu może wydawać się uciążliwe, ale nie nie ma potrzeby dokonywać takich kalkulacji zbyt często. Zdecydowanie warto zainteresować się tą kwestią w momencie rozważania zakupu nowego sprzętu, tak, aby od razu wybrać wariant korzystny pod względem kosztów eksploatacyjnych. Takie podejście w przyszłości z pewnością odbije się pozytywnie na Twoich oszczędnościach.

Ile kosztuje gotowanie wody w czajniku na gazie?

W Polsce, ale i nie tylko, nadal popularne są czajniki gazowe, które coraz częściej są zastępowane elektrycznymi alternatywami. Rozwiązanie gazowe powoli znika z naszych kuchni głównie dlatego, że gotowanie wody na gazie trwa dłużej, nadal jednak wiele osób ceni sobie ten rodzaj czajnika. Wśród polecanych modeli produktu do stosowania na gazie znajdują się dobrze znane czajniki Ambition. Nie jest to najwygodniejszy wariant produktu, ale za to może być tańszy w użytkowaniu od opcji na prąd.

Najpierw należy się zastanowić, ile kosztuje zużycie energii w Polsce. Średnia cena prądu w Polsce wynosi 63 gr/kW. Natomiast średnia cena gazu (w przeliczeniu na wartość opałową) wynosi 12 gr/kWh. Średni rachunek za energię jasno wskazuje na zdecydowanie niższe koszty eksploatacyjne w przypadku czajnika gazowego. Należy pamiętać jednak, że na koszt zużycia wpływ mają również inne czynniki np. moc czajnika oraz to ile energii pobierze urządzenie w trakcie 1 minuty pracy.

Aby obliczyć koszt gotowania wody w czajniku na gazie, należy przeliczyć cenę w kWh na m³, ponieważ jest to jednostka stosowana w licznikach. Wykonanie takich kalkulacji odbywa się z wykorzystaniem tzw. współczynnika konwersji dla gazu wysokometanowego, który wynosi 10,8. Więc 10,8 × 0,12 zł/kWh = 1,296 zł/m³. Znając cenę kWh za metr sześcienny, wystarczy, że pomnożysz swoje zużycie przez cenę. Na przykład, jeśli gotujesz 1 l wody w około 6 minut i zużyjesz przy tym 0,02 m³ gazu, to zapłacisz 0,02 m³ x 1,296 zł x 100 gr = 2,592.

Wykorzystując powyższy wzór i przykład, w łatwy sposób możesz samodzielnie obliczyć swoje własne zużycie gazu w trakcie gotowania. Ze względu na ceny energii elektrycznej i gazowej, korzystanie z czajnika na gaz będzie tańszym wyborem, ale nie koniecznie lepszym. Jak wcześnie zostało wspomniane, gotowanie wody na gazie może trwać nieco dłużej, a sam czajnik ze względu na kontakt z ogniem łatwo się przypala i brudzi.

Ile kosztuje gotowanie wody w czajniku elektrycznym?

Jeśli posiadasz jednak czajnik elektryczny, a zużycie prądu swojego urządzenia znasz lub poznałeś, kierując się wcześniejszymi wskazówkami, to również warto przekalkulować koszty eksploatacyjne, tym bardziej że ceny energii wskazują na wyższe stawki w przypadku prądu aniżeli gazu. Obliczenia także w tym przypadku będą banalnie proste, wystarczy pomnożyć cenę prądu za kWh przez zużycie prądu, które chcesz wycenić. W poniższym przykładzie podana została średnia cena prądu, ale swoją dokładną stawkę odnajdziesz na rachunku za prąd.

Przykładowo załóżmy, że posiadasz czajnik o mocy 2000 W, a woda w nim gotuje się przez 3 minuty, co daję zużycie energii na poziomie 0,1 kWh. W takim wypadku koszt jednokrotnego użycia czajnika wynosi 0,1 kWh x 63 gr/kWh = 0,063 grosza. Czy czajnik elektryczny ciągnie dużo prądu? W porównaniu do gazu koszt ugotowania wody jest trzykrotnie większy. Mówimy jednak o groszowych kwotach, zakładając, że korzystasz z czajnika 10 razy dziennie, wydasz na niego 30 groszy dziennie, natomiast w skali roku kwota ta wyniesie około 180 zł.

Na rynku dostępne są różne warianty czajników elektrycznych. Sposób obliczania poboru energii jest taki sam dla nich wszystkich. Czajnik bezprzewodowy – ile zużywa prądu też możesz bardzo łatwo obliczyć. Czajniki bezprzewodowe zasadniczo niewiele różnią się od wersji przewodowych, są zdecydowanie bardziej popularne, głównie z powodu komfortu i bezpieczeństwa w trakcie użytkowania. Zalanie kabli wodą jest bardzo mało prawdopodobne, gdy stacja dokująca znajduje się oddzielnie.

Aktualnie najczęściej wybieraną opcją przez konsumentów, pomimo kosztów eksploatacyjnych, jest elektryczny czajnik bezprzewodowy. Modele tego rodzaju posiadają szereg innych przydatnych funkcjonalności. Na przykład stosowanie specjalnych filtrów, podtrzymywanie ciepła, wskazywanie poziomu wody, uchwyt antypoślizgowy czy też czajniki z regulacją temperatury. Wszystko to składa się na wysoki poziom bezpieczeństwa urządzenia i przede wszystkim użytkownika.

Jaki czajnik zużywa najmniej prądu?

Jak zostało wcześniej wspomniane, najmniejsze zużycie energii odnotujesz, korzystając z urządzenia na gaz, przede wszystkim z powodu średnich cen energii elektrycznej oraz gazowej w Polsce. To klasyczne rozwiązanie nadal preferowane przez wiele starszych osób oraz miłośników vintage, wciąż dobrze sprawdza się w wielu domowych kuchniach. Idealny design odpowiedni do większości wystrojów oferują czajniki Klausberg, które znane są z szerokiego wyboru pod względem wyglądu.

Wiele osób uważa, że wybierając czajnik elektryczny, najlepszą opcją są warianty oferujące mniejszą moc, ponieważ zużywają mniejszą ilość energii elektrycznej. Nie jest to do końca prawda, co jasno wynika z wcześniej podanych przykładów oraz obliczeń. Im większa moc urządzenia, tym szybciej zagotuje nam wodę. A więc, szukając optymalnego sprzętu AGD pod względem zużycia prądu, należy wziąć pod uwagę dwa kluczowe parametry, czyli moc urządzenia i czas przygotowywania wody.

Warto dodać, że na czas gotowania wpływ ma również to, jak skutecznie czajnik przenosi ciepło z grzałki na wodę. Natomiast na transfer ciepła wpływa to, jaki jest typ, a także jakość grzałki oraz jej stan (czy posiada na sobie osad z kamienia). Innym aspektem, który może skutkować utratą energii, jest komora czajnika. Jeśli jest dobrze odizolowana, gotowanie będzie trwało krócej, co pozwoli na zaoszczędzenie zarówno cennego czasu, jak i energii elektrycznej.

W sprzedawanych modelach czajników elektrycznych możesz się spotkać z grzałkami płytowymi lub spiralnymi. Oba rodzaje wykorzystywane są w czajnikach energooszczędnych. Warto zwrócić uwagę na ten element, ponieważ grzałka spiralna w trakcie gotowania powinna być w pełni zanurzona w wodzie, w przeciwnym razie może ulec spaleniu. Jest to minus, ale ten typ grzałki oddaje ciepło z każdej strony, a więc działa skuteczniej. Grzałka płytowa oddaje ciepło tylko z jednej strony, ale jest mniej podatna na osadzanie się kamienia i pozwala na gotowanie mniejszych ilości wody.

Jak zmniejszyć zużycie prądu przez czajnik?

Jeśli bardzo zależy Ci na zaoszczędzeniu pieniędzy poprzez zmniejszenie zużycia prądu, na pewno warto pomyśleć o czajniku na gaz. Uniwersalne, stalowe modele znajdziesz wśród czajników Stellar. O tym, jak bardzo można oszczędzić na użytkowaniu czajnika, decyduje raczej częstotliwość korzystania z urządzenia. Zadaj sobie pytanie, ile średnio razy dziennie gotujesz wodę w czajniku. Jeśli robisz to stosunkowo często, poważnie rozważ czajnik na gaz.

Poza tym gotowanie wody na gazie pozwala na korzystanie z bardziej unikalnych imbryków, które pozwalają na przygotowywanie naparów między innymi herbaty, w specjalistyczny sposób. Czajniki Botti w swojej szerokiej gamie produktów oferują modele imbryków przeznaczonych do przygotowywania na przykład tureckiej herbaty. Tego typu czajnik charakteryzuje się podwójną komorą. W dolnej parzona jest herbata, natomiast w górnej czysta woda, która wytwarza parę wodną. W ten sposób parzona herbata gwarantuje oryginalny smak.

Jeśli jednak nie korzystasz ze swojego czajnika wielokrotnie każdego dnia, wygodniejszym rozwiązaniem będą czajniki Amica. Imbryki te dostępne są w zróżnicowanych wariantach. Producent oferuje modele czajników elektrycznych w ramach każdej półki cenowej, wykonanych z różnych materiałów (najczęściej stal lub plastik) oraz o zróżnicowanej mocy urządzeń.

Podsumowując, możesz zmniejszyć zużycie prądu i zaoszczędzić pieniądze, jeśli często korzystasz ze swojego czajnika i zdecydujesz się na wybranie z modelu na gaz. Natomiast jeśli używasz swojego imbryka nieco rzadziej, nie ma powodu do zrezygnowania z czajnika zasilanego energią elektryczną, ale przy wyborze odpowiedniego modelu warto zwrócić uwagę na typ grzałki oraz tworzywo, z którego wykonany jest imbryk. Wybór jest naprawdę ogromny, więc bez trudu znajdziesz coś dla siebie.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 08:37
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.