Udostępnij
Skomentuj

Czajnik elektryczny a indukcyjny – który lepszy? Jaki wybrać?

Zarówno czajniki elektryczne, jak i indukcyjne wykorzystywane są w kuchniach na szeroką skalę.

Które z tych rozwiązań jest lepsze? Prezentujemy porównanie możliwości obu urządzeń. Niewątpliwie jednym z podstawowych akcesoriów kuchennych jest czajnik. Za jego pomocą można zagotować wodę lub jedynie podgrzać ją do określonej temperatury. Odwiecznym dylematem był wybór pomiędzy czajnikiem elektrycznym a czajnikiem gazowym. Pojawienie się nowych rozwiązań w kuchni jak np. płyt indukcyjnych wymusiło skonstruowanie naczyń przeznaczonych specjalne dla nich. Powstało wówczas pytanie, co lepsze i oszczędniejsze – czajnik elektryczny czy kuchenka indukcyjna z dedykowanym czajnikiem? W niniejszym poradniku podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas zakupu obu urządzeń.

Polecane czajniki elektryczne

Czajnik elektryczny a płyta indukcyjna – jak oszczędniej gotować wodę?

Poranna kawa, popołudniowa herbata i napary na różnego rodzaju dolegliwości. Sytuacji, w których potrzeba zagotować lub chociaż mocno podgrzać wodę jest w codziennym życiu sporo. Nie dziwne więc, że również w tym elemencie poszukuje się oszczędności. Czajniki elektryczne należą do jednych z najwygodniejszych rozwiązań – można z nich korzystać praktycznie wszędzie, wystarczy mieć tylko dostęp do czynnego gniazdka elektrycznego. Niestety nowoczesne i zaawansowane urządzenia o dużej mocy zużywają niemało energii elektrycznej, a to przekłada się na wyższe rachunki za prąd. Rozwiązaniem tego problemu może być zakup energooszczędnego czajnika elektrycznego lub czajnika na indukcję.

Czym jest czajnik indukcyjny? To specjalne naczynie wykonane z fotomagnetyków, które można używać na płytach indukcyjnych. Garnki, patelnie czy też czajniki stosowane na kuchniach indukcyjnych posiadają płaskie dno z metalu, który ulega namagnesowaniu. W ten sposób pole grzewcze „wykrywa” naczynie i się nagrzewa. Z jakich materiałów produkuje się czajniki indukcyjne? Przede wszystkim ze stali oraz emaliowanego lub nieemaliowanego lanego żelaza.

Czajnik elektryczny czy indukcyjny – zalety i wady

Zarówno czajniki bezprzewodowe elektryczne, jak i czajniki indukcyjne mają rzesze zwolenników, którzy przekonują, że to właśnie dane urządzenie jest ekonomiczniejsze, bezpieczniejsze i wygodniejsze w użytkowaniu. Trudno jednoznacznie stwierdzić, które z wymienionych urządzeń jest lepsze. Wszystko zależy od własnych potrzeb i oczekiwań. Jak więc wybrać czajnik do kuchni? Poniżej prezentujemy tabele, w których zebraliśmy najważniejsze cechy czajników elektrycznych oraz indukcyjnych. Przed zakupem warto porównać możliwości obu urządzeń i w ten sposób wybrać naczynie na miarę swoich potrzeb.

Zalety i wady czajników elektrycznych

Zalety

 • Do działania potrzebują jedynie czynnego gniazdka elektrycznego, dzięki czemu można ich używać praktycznie w każdym pomieszczeniu,
 • wykonane mogą być z tworzywa sztucznego, stali, ceramiki lub szkła,
 • wyposażone w specjalne filtry, usuwają z wody zanieczyszczenia, a także nieprzyjemny zapach,
 • dostępne są w wielu wersjach kolorystycznych i stylistycznych,
 • czajniki elektryczne można kupić już jako urządzenia o pojemności 0,4 l,
 • wyposażone mogą być w grzałki spiralne lub płytowe,
 • są stosunkowo niedrogie,
 • wyposażone w dodatkowe funkcjonalności i szereg zabezpieczeń stają się nie tylko bardziej komfortowe w użytkowaniu, ale i bezpieczniejsze.

Wady

 • Na grzałkach spiralnych osadza się sporo kamienia, który niekiedy trudno usunąć,
 • niektóre modele czajników elektrycznych nie mogą pochwalić się wysoką sprawnością energetyczną,
 • obudowy np. w czajnikach szklanych mocno się nagrzewają, zwiększając ryzyko poparzenia.

Zalety i wady czajników indukcyjnych

Zalety

 • Dostępne są w wielu wersjach kolorystycznych i stylistycznych,
 • są łatwe do utrzymania w czystości,
 • podczas gotowania wody nie ma obawy o to, że czajnik zostanie źle ustawiony i plastikowa rączka się stopi,
 • wykonuje się je ze stali nierdzewnej lub żelaza,
 • nie należą do rozwiązań bardzo drogich,
 • w niektórych przypadkach gotowanie wody na płycie indukcyjnej jest ekonomiczniejsze niż używanie czajników elektrycznych.

Wady

 • Do działania potrzebują płyty indukcyjnej, kuchenki elektrycznej lub kuchenki gazowej, dlatego używać można ich jedynie w kuchniach,
 • najmniejsze czajniki indukcyjne mieszczą 1 l wody, na próżno szukać tutaj mniejszych naczyń.

Jaki czajnik bezprzewodowy indukcyjny wybrać?

Oferowane przez producentów czajniki indukcyjne różnią się nie tylko wyglądem, ale także pojemnością, materiałem, z jakiego są wykonane oraz wielkością dna. Wszystkie te elementy mają znaczenie dla funkcjonalności urządzenia.

 • Pojemność czajnika – należy dostosować ją do liczby domowników oraz ilości spożywanych przez nich ciepłych napojów. Większość oferowanych przez producentów czajników indukcyjnych mieści od 1,5 l do 3 l wody. W przypadku gospodarstw domowych jedno- czy dwuosobowych w zupełności wystarczy mniejszy czajnik o pojemności do 2 l.
 • Wielkość dna – czajnik indukcyjny musi być dostosowany do rozmiarów pól na płycie grzewczej – jego dno nie może być większe niż pole. Jeśli czajnik będzie zbyt duży, płyta może się nie uruchomić. W tym miejscu warto jednak zaznaczyć, iż nowoczesne płyty indukcyjne wyposażone są w sensory na całej powierzchni, wówczas ograniczenie wynikające z wielkości dna nie obowiązuje.
 • Typ gwizdka – wyróżnia się czajniki indukcyjne z gwizdkiem zdejmowanym oraz podnoszonym na zawiasach. Gwizdek podnoszony wyposażony jest w specjalny przycisk, który po naciśnięciu zwalnia blokadę i korek się podnosi. Jest to rozwiązanie wygodniejsze i co najważniejsze zmniejsza ryzyko poparzenia parą wydobywającą się z naczynia.
 • Materiał, z jakiego czajnik jest wykonany – może być to stal nierdzewna oraz emaliowane lub nieemaliowane żelazo. Najtańszymi urządzeniami są czajniki ze stali nierdzewnej.

Jaki czajnik bezprzewodowy elektryczny wybrać?

Decydując się na zakup czajnika elektrycznego, warto zastanowić się nad jego parametrami. Mnogość tego typu urządzeń wcale nie ułatwia wyboru, a przecież tylko dobrze dobrany sprzęt może w pełni sprostać oczekiwaniom użytkowników. Na co zwrócić uwagę kupując czajnik bezprzewodowy elektryczny?

 • Pojemność czajnika – najmniejsze czajniki elektryczne mieszczą 0,4 l wody. Są to niewielkie urządzenia polecane singlom, którzy kawę czy herbatę piją sporadycznie. Popularnymi rozwiązaniami są czajniki elektryczne 1 l, w których jednorazowo można zagotować wodę na cztery szklanki ciepłego napoju. Na rynku dostępne są też znacznie pojemniejsze naczynia, których dzbanki mieszczą 2, 2,5, 3, a nawet 4 l wody. Tego typu urządzenia sprawdzą się najlepiej w przypadku rodzin z kilkorgiem dzieci.
 • Rodzaj grzałki i moc – w czajnikach elektrycznych stosuje się dwa typy grzałek: spiralne oraz płytowe. Te pierwsze podczas gotowania wody muszą być w pełni zanurzone, w przeciwnym razie mogą się spalić. Wymusza to na użytkowniku gotowanie określonej ilości wody, nawet jeśli nie jest mu ona w tej chwili potrzebna. W czajnikach płytowych można podgrzać lub zagotować dowolną ilość płynu, np. tylko na jedną herbatę. Niestety urządzenia te są o wiele głośniejsze od czajników z grzałką spiralną. Moc czajników elektrycznych uzależniona jest przede wszystkim do zastosowanych w nich grzałek. Im większa moc czajnika, tym urządzenie szybciej gotuje wodę, ale i jednocześnie zużywa więcej energii elektrycznej. Urządzenia wyposażone w grzałki spiralne mają moc od 200 do 2200 W, a modele z grzałkami płytowymi od 600 do 3100 W.
 • Materiał, z jakiego czajnik jest wykonany – mogą  być to czajniki z tworzywa sztucznego, stali szlachetnej, ceramiki lub czajniki elektryczne szklane. Czajniki wykonane z plastiku są tanie, lekkie, ale i najmniej wytrzymałe. W ich przypadku obudowa nie nagrzewa się tak mocno, jak w urządzeniach szklanych czy stalowych, przez co są bezpieczniejsze w użytkowaniu. Czajniki elektryczne stalowe są wytrzymalsze, cięższe i droższe od modeli plastikowych. Lepiej utrzymują też temperaturę wody. Aby zapobiec poparzeniom, stosuje się tutaj powłokę termoizolacyjną. Najlepszymi pod względem funkcjonalności naczyniami na rynku są czajniki elektryczne ceramiczne. Ich wadą jest słaba odporność na uszkodzenia mechaniczne. Do niewątpliwych zalet czajników ceramicznych zaliczyć należy: łatwość do utrzymania w czystości, neutralność dla gotowanego w nich płynu – urządzenia ceramiczne nie wchodzą w reakcję z wodą, przez co nie zmienia ona smaku oraz zapachu.
 • Zastosowany filtr – węglowy, z siateczki nylonowej lub z siateczki stalowej. Filtry mają usuwać zanieczyszczenia z wody i w zależności od zastosowanego modelu są mniej lub bardziej skuteczne. Najtańsze filtry nylonowe wyłapują jedynie duże nieczystości np. cząsteczki kamienia. Skuteczniejsze są niewątpliwie filtry z siateczki stalowej, które zatrzymują również osad. Najlepsze rozwiązanie stanowi filtr węglowy, który oprócz nieczystości neutralizuje również nieprzyjemny zapach wody.
 • Bezpieczeństwo użytkowania – zapewniają je zastosowane w czajnikach dodatkowe funkcje np. zabezpieczenie przed włączeniem gotowania bez wody, zabezpieczenie przed włączeniem gotowania, gdy pokrywa czajnika nie jest zamknięta, zabezpieczenie przed przegrzaniem, a także zabezpieczenie przed przypadkowych otwarciem pokrywki w czasie gotowania.
 • Dodatkowe funkcje – np. sygnalizacja alarmem dźwiękowym o zagotowaniu wody, możliwość zaprogramowania opóźnienia startu, udogodnienie w postaci podtrzymania ciepła zagotowanej wody czy też czajniki elektryczne z regulacją temperatury wody.
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 08:56
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.