Udostępnij
Skomentuj

HP ProBook 445R - recenzja, dane techniczne, czy warto?

Sprawdzamy możliwości mobilnego laptopa dla firm z serii ProBook 445R G6. Czym się wyróżnia?

Do czynienia mamy z następcą modelu 445 G6, który został wyposażony w procesory AMD drugiej generacji. Układy AMD Ryzen 3000 przynoszą ze sobą wzrost wydajności, zwłaszcza w trybie wielowątkowym.

HP ProBook 445R – dane techniczne oraz cena

Sprzęt został przygotowany dla segmentu biznesowego. Jak podkreśla producent, powinien zadowolić przede wszystkim osoby, które często pracują w podróży. Co ważne, laptopy oferowane są w całkiem przystępnych cenach.

HP ProBook 445R – dostępne konfiguracje

Producentowi zależało na tym, aby okazał się bardzo wszechstronny. Ma bowiem zapewnić wygodną pracę nie tylko w biurze, przy biurku, ale również w podróży. Zainteresować powinni się nim także użytkownicy domowi. Wszystko ze względu na wykorzystanie nowoczesnych podzespołów.

Oczywiście wiele zależy od tego, na jaką konfigurację sprzętową się zdecydujemy. Jak już zostało wspomniane, laptop korzysta z możliwości procesorów z serii AMD Ryzen. Mowa tu o układach najnowszych, należących do trzeciej generacji. Do wyboru mamy trzy modele.

Najwięcej możemy spodziewać się po procesorze AMD Ryzen 7 3700U. Ten niskonapięciowy układ dysponuje czterema fizycznymi rdzeniami i ośmioma wątkami logicznymi. Jego bazowa częstotliwość taktowani wynosi 2300 MHz, jednak w trybie turbo może dojść do poziomu wynoszącego nawet 4000 MHz. Uzupełnieniem jego specyfikacji jest pamięć podręczna w ilości 4 MB, a także współczynnik TDP wynoszący 15 W.

Zobacz HP ProBook 445R

Do czynienia mamy więc z uniwersalnym procesorem niskonapięciowym, który zaraz po swojej premierze (początek czerwca bieżącego roku) stał się niezwykle popularny, dlatego montowany jest w wielu urządzenia biznesowych i multimedialnych. Jeśli chodzi o jego wydajność, bardzo dobrze sprawdza się on w trybie wielowątkowym. Dzięki temu, jest w stanie zapewnić sporą moc obliczeniową podczas realizacji szczególnie rozbudowanych operacji. Okaże się więc dobrym wyborem nie tylko w biurach, ale również w pracowniach. Wszystko to potwierdzają oczywiście testy diagnostyczne. Pod uwagę warto wziąć zwłaszcza te przeprowadzone w programie Cinebench R15. Układ uzyskał w nich średnią na poziomie 140 punktów w trybie jednowątkowym i 673 punktów w trybie wielowątkowym. Dla porównania procesor Intel Core i7-8550U w tych samych testach uzyskał kolejno 167 i 564 punktów.

W nieco tańszych konfiguracjach laptopa HP ProBook 445R G6 znajdziemy układ AMD Ryzen 5 3500U (jest montowany między innymi w konfiguracjach HP ProBook 445R G6 6UK73ES). On także wykorzystuje cztery rdzenie i osiem wątków, jednak wyróżnia się nieco niższym taktowaniem. W trybie bazowym wynosi 2100 MHz, natomiast w trybie turbo może zostać podbity do wartości 3700 MHz. Pamięć podręczna i współczynnik TDP pozostają bez zmian. Wspomniana różnica taktowania przekłada się oczywiście na słabszą wydajność. Nie można jednak powiedzieć, że model Ryzen 7 jest znacznie lepszy od Ryzen 5. Dobrze pokazują to oczywiście testy diagnostyczne, w których układ Ryzen 5 3500U uzyskał kolejno 136 i 648 punktów.

Jeśli natomiast szukacie oszczędności i chcecie na laptopa wydać jak najmniej, powinniście celować w modele, które zostały wyposażone w procesor AMD Ryzen 3 3200U. Jest to układ dwurdzeniowy i czterordzeniowy, co pokazuje nam, że jego możliwości ograniczą się do obsługi programów podstawowych. Jego taktowanie mieści się natomiast w przedziale od 2600 MHz do 3500 MHz. W testach Cinebench R15 uzyskał średnią na poziomie 138 punktów w trybie jednowątkowym i 344 punkty w trybie wielowątkowym.

Specyfikacja HP ProBook 445R wskazuje również na wykorzystanie szybkiej pamięci RAM typu DDR4, której taktowanie wynosi 2400 MHz. Są to wartości, które okażą się w zupełności wystarczające do obsługi wspomnianych wcześniej programów. Zwłaszcza że w laptopie mogą znaleźć się kości o łącznej pojemności wynoszącej nawet 32 GB.

Do tego wszystkiego dochodzą nowoczesne dyski twarde SSD M.2 PCIe, które zapewniają sprawną obsługę systemu operacyjnego i znaczne przyspieszenie realizacji wielu operacji. W sklepach znajdziemy modele laptopa z dyskami o pojemności 128 GB, 256 GB lub 512 GB. Warto jeszcze wspomnieć o tym, że HP ProBook 445R korzysta wyłącznie ze zintegrowanych kart graficznych.

Z tego też względu wybór procesor ma wartość podwójną. Im bowiem lepszy układ, tym wydajniejsza jednostka GPU. W przypadku modelu Ryzen 7 będzie to karta AMD Radeon RX Vega 10, procesor Ryzen 5 korzysta z możliwości jednostki RX Vega 8, a Ryzen 3 z RX Vega 3.

HP ProBook 445R – wygląd

Jak już wspomnieliśmy, producent postawił na kompromis między wygodną pracą stacjonarną, a jak największą mobilnością laptopa. Stąd też otrzymaliśmy konfiguracje 14-calowe, które bardzo dobrze sprawdzają się nie tylko przy biurku, ale również w podróży. Urządzenia są lekkie i kompaktowe, dlatego nie powinniśmy mieć problemów z ich przenoszeniem.

Warto podkreślić, że obudowa laptopa została wykonana z aluminium i tworzywa sztucznego, przy czym plastikowa jest tylko ramka ekranu. Wszystko to sprawia, że wytrzymałość i sztywność konstrukcji jest zadowalająca, choć klapę ekranu można lekko wygiąć pod naporem. Nie jest to jednak problem, który w jakiś sposób mógłby wpłynąć na komfort wykorzystania sprzętu.

Pozytywnie należy ocenić wykonanie zawiasów, które pracują bardzo płynnie, pozwalając na odchylenie ekranu maksymalnie o 180 stopni. Jeśli chodzi o design, HP ProBook 445R przypomina wiele innych nowych urządzeń z oferty tego producenta. Do czynienia mamy z ładnym dla oka, nowoczesnym projektem, który został oparty na srebrnej obudowie, a także czarnej klawiaturze i ramkach ekranu. Całość powinna zadowolić większość użytkowników, zwłaszcza że wszystkie elementy zostały bardzo dobrze spasowane.

Na pochwałę zasługuje także zamontowany zestaw portów i złączy. Znajdziemy w nim wiele przydatnych elementów, w tym porty USB typu C czy też czytnik SmartCard.

HP ProBook 445R – matryca

Każdy model laptopa został wyposażony w 14-calową matrycę Full HD, wykonaną w technologii IPS. Ogólną jakość generowanego obrazu należy ocenić jako przyzwoitą, choć bez szaleństw. Do czynienia mamy z maksymalną jasnością na poziomie 230 cd/m2, współczynnikiem kontrastu 970:1, a także pokryciem barw w 56 procentach dla palety sRGB i 36% dla palety AdobeRGB. Wartości te okazałyby się zbyt niskie w przypadku urządzenie dostosowanego do profesjonalnej obróbki graficznej. W tym przypadku należy uznać je za wystarczające.

To samo można stwierdzić o ochronie antyodblaskowej, gwarantowanej przez matową powłokę ekranu. Praca przy odsłoniętym oknie czy też na zewnątrz, w zacienionych miejscach, okaże się bardzo wygodna. Z drastycznym spadkiem widoczności wyświetlanych treści musimy liczyć się dopiero wówczas, gdy wyjdziemy na pełne słońce.

HP ProBook 445R – klawiatura i touchpad

Każdy model został wyposażony w sześciorzędową klawiaturę typu chiclet, która wyróżnia się całkiem dużymi klawiszami. Dzięki temu, ich wykorzystanie okaże się bardzo wygodne. Zwłaszcza że wyróżniają się one wyraźnym skokiem i reakcją. Przekłada się to także na stosunkowo ciche działanie klawiatury. Problemem mogą okazać się pomniejszone wymiary klawiszy strzałek, a także fakt, że podświetlenie klawiatury jest opcjonalne, dlatego znajdziemy je tylko w wybranych modelach laptopa.

Warto podkreślić, że został on wyposażony w całkiem duży touchpad, co zdecydowanie ułatwia jego obsługę. Wpływ na to mają także właściwości ślizgowe i skuteczne rozpoznawanie gestów wielopunktowych. Co ważne, w większości konfiguracji znajdziemy czytnik linii papilarnych, a także moduł szyfrujący TPM.

HP ProBook 445R – wydajność

Zamontowanie procesorów AMD Ryzen 3000 zapewniło bardzo stabilną, wydajną pracę wielowątkową, dzięki której obsługa najważniejszych programów biznesowych nie powinna być problemem. To samo tyczy się narzędzi multimedialnych, a nawet niektórych gier.

Oczywiście najszersze możliwości zapewni nam konfiguracja z procesorem AMD Ryzen 7 3700U. Również dlatego, że korzysta on z najlepszej jednostki GPU. Mowa tu o karcie AMD Radeon RX Vega 10. Jak na model zintegrowany, wyróżnia się całkiem przyzwoitymi osiągami, które potwierdzają testy diagnostyczne. W programie 3DMark 11 Performance GPU uzyskała ona średnią na poziomie 3507 punktów, natomiast w 3DMark Ice Storm Extreme Graphics zatrzymała się na 72586 punktach.

Czy karta RX Vega 10 pozwoli na obsługę gier? Tak, jednak będą to głównie produkcje o obniżonych wymaganiach sprzętowych względem najbardziej rozbudowanych tytułów z segmentu AAA. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów.

HP ProBook 445R – wady i zalety

Zamontowanie nowych podzespołów przełożyło się na znaczny wzrost wydajności w porównaniu z poprzednią odsłoną tego laptopa. Producenta pochwalić trzeba także za bardzo dobrze połączenie laptopa biurowego z urządzeniem, z którego możemy skorzystać też w podróży.

Po stronie zalet zapiszemy również dobre wykonanie obudowy, która wyróżnia się odpowiednią sztywnością i wytrzymałością mechaniczną, całkiem rozbudowany zestaw porów i złączy, a także możliwość wykorzystania bardzo szybkiej pamięci RAM oraz dysków twardych. Do tego dodać możemy atrakcyjny design laptopa oraz dostępność czytnika linii papilarnych.

Jeśli chodzi natomiast o wady, wspomnieć możemy o dość przeciętnej matrycy, a także o tym, że podświetlenie klawiatury pojawia się w małej liczbie oferowanych konfiguracji.

ZALETY

 • Mobilny charakter
 • Nowe, lepsze procesory AMD Ryzen
 • Szybka pamięć RAM
 • Dyski twarde SSD M.2 PCIe
 • Dobra jakość wykonania obudowy
 • Rozbudowany zestaw portów i złączy
 • Atrakcyjny design
 • Czytnik linii papilarnych
 • Solidny osprzęt

WADY

 • Przeciętna matryca
 • Podświetlenie klawiatury jest tylko opcjonalne

HP ProBook 445R – podsumowanie, czy warto?

Do czynienia mamy z kolejnym mobilnym laptopem biznesowym, który wyróżnia się bardzo uniwersalnym charakterem. Biorąc pod uwagę wysoką jakość wykonania, a także osiągi, warto go polecić firmom i freelancerom.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 10:29
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.