Udostępnij
Skomentuj

AMD Radeon RX Vega 3 w laptopie – wydajność oraz specyfikacja

AMD Radeon RX Vega 3 to karta zintegrowana, którą spotkamy w laptopach z procesorami AMD Ryzen 3.

AMD Radeon RX Vega 3 cechuje się dość niewielką liczbą jednostek cieniujących, ale i niewielkim TDP, dzięki czemu sprzęt będzie mógł pracować dłużej. Jest to przykład dobrej zintegrowanej karty graficznej, która może nie powala wydajnością (szczególnie w grach), ale idealnie sprawdza się podczas codziennego użytkowania komputera w pracy biurowej.

AMD Radeon RX Vega 3 został wypuszczony na rynek na początku 2018 roku. Pamięć dzielona sprawia, że osiągi i wydajność układu w dużej mierze zależy od całego laptopa. Jednak taktowanie zegara, które może sięgać nawet 1011 MHz, pozwala na uruchomienie jedynie niezbyt wymagających gier komputerowych. Z pewnością jednak spełni podstawowe oczekiwania użytkowników, którzy używają komputera do prostych czynności.

AMD Radeon RX Vega 3 – specyfikacja

AMD Radeon RX Vega 3 – zastosowanie

Głównym zastosowaniem układu jest praca domowa i niewymagająca dużej wydajności praca biurowa. AMD Radeon RX Vega 3 w benchmarku UserBenchmark osiąga wskaźnik 55% w tego rodzaju zastosowaniach. To bardzo dobry wynik przy założeniu, że mówimy o karcie zintegrowanej. Nie polecamy jednak układu do prac graficznych czy przeprowadzania symulacji – tutaj benchmark wskazuje już tylko 23%. Oczywiście niewymagające wielkiej wydajności grafiki powinny nam się zrenderować, ale będzie to wymagać sporej ilości czasu.

Najgorzej AMD Radeon RX Vega 3 radzi sobie z grami komputerowymi. Niektóre tytuły odpalimy na najniższych wymaganiach. Są to:

  • FIFA 18,
  • Team Fortress 2,
  • Rocket League.

Większego wyzwania dla AMD Radeon RX Vega 3 nie będzie też stanowić Fortnite na wymaganiach minimalnych. Dobra wiadomość dla wszystkich miłośników symulacji prawdziwego życia. Na AMD Radeon RX Vega 3 uruchomimy również Sims 4 nawet na wymaganiach średnich.

AMD Radeon RX Vega 3 – wydajność

Szacowana wydajność na podstawie taktowania zegara czy liczby jednostek cieniujących jest zbliżona do GeForce GT 220 i GT 430. W testach 3DMark 11 Performance układ ma jednak podobne osiągi jak GeForce GTX 660M i GTX570M. Z powodu jednak wykorzystania pamięci systemowej, obserwujemy bardzo duże wahania wydajności w zależności od konkretnego sprzętu.

Karta jest przeznaczona do laptopów niewielkich, w których główną zaletą ma być długa żywotność baterii. Stąd też optymalną wydajność osiąga przy rozdzielczości 1280x720. Zauważymy spadek przy 1366x768, ale nie polecamy stosować wyższej rozdzielczości. Wspomnijmy też o TDP, które wynosi zaledwie 15 W – tym bardziej świadczy to o zastosowaniu karty.

AMD Radeon RX Vega 3 – porównanie z innymi modelami

AMD Radeon RX Vega 3 bardzo dobrze funkcjonuje jako karta zintegrowana w komputerach do użytku codziennego. Jak jednak wygląda w porównaniu z innym modelem od niebieskich? Przeprowadzimy pojedynek AMD Radeon RX Vega 3 vs Intel UHD Graphics 620.

Porównanie AMD Radeon RX Vega 3 vs MX130 pozostawia dalej nieco nierozstrzygnięty wątek. Porównując parametry przy grach, delikatnie lepiej wypada GeForce. Jednak w testach 3DMark uzyskuje prawie dwukrotnie mniej punktów. Widać po tym, że obie z tych kart mają całkowicie inne zastosowania. Nieco inaczej wypada porównanie AMD Radeon RX Vega 3 vs MX150 – tutaj widzimy już znaczną przewagę w czasie wirtualnych rozgrywek, jednak co ciekawe, nie potwierdzają tego do końca testy Ice Storm.

AMD Radeon RX Vega 3 – w jakich laptopach?

Zaletą AMD Radeon RX Vega 3 jest cena. Znajdziemy ten układ w najtańszych laptopach, które są dostępne na rynku, a które doskonale sprawdzą się do niezbyt wymagających zadań. To świetne sprzęty do codziennego użytku – oglądania filmów, przeglądania Internetu czy grania w niezbyt wyszukane gry. Najpopularniejsze modele z tym GPU to:

  • HP 15-db0027nw – wyposażony w 8 lub 16 GB pamięci RAM i dysk SSD,
  • Lenovo 530s-14ARR – wyposażony w 4,8 lub 16 GB pamięci i pojemny dysk SSD,
  • Lenovo IdeaPad 330-15ARR – z możliwością wyboru wielkości pamięci RAM i dysku HDD,
  • Acer Aspire 3 – wyposażony nawet w 16 GB pamięci RAM i 2 TB dysku HDD.

Wszystkie te laptopy mają dodatkowo procesor AMD Ryzen 3 2200U, który jest bardzo wydajny w domowych zastosowaniach, a dodatkowo tani.

Udostępnij
5,0
5 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 05:33
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.