Udostępnij
Skomentuj

HP ProBook 650 G5 - recenzja, dane techniczne, czy warto?

Sprawdzamy możliwości nowej generacji laptopa biznesowego ProBook 650. Co się zmieniło?

Nowy model korzysta z wydajniejszych procesorów. Zmieniła się również nieco obudowa, a producent pozwoli na swobodny wybór matryc i wielu innych elementów wyposażenia. Sprzęt ma spełnić wymagania szerokiej grupy klientów biznesowych.

HP ProBook 650 G5 – dane techniczne oraz cena

Duże zróżnicowanie oferowanych na rynku konfiguracji sprawia, że warto zwrócić uwagę na ich pełną specyfikację, a następnie porównać ją do programów, które mają być wykorzystywane. Warto do tego dodać także analizę jakości wykonania sprzętu.

HP ProBook 650 G5 – dostępne konfiguracje

Należy nadmienić, że laptop kierowany jest do szerokiego grona potencjalnych odbiorców. Jak podkreśla sam producent, swoje konfiguracje znajdą tu nie tylko firmy, ale również freelancerzy. Dodać do tego można mniej wymagających profesjonalistów oraz osoby, którym zależy na urządzeniach z dotykowym ekranem.

Jak już zostało wspomniane, wiele zależy od tego, jakie podzespoły znajdziemy pod obudową. To one bowiem determinują to, z obsługą jakich programów laptop powinien sobie poradzić, a jakie narzędzia będą dla niego zbyt wymagające. Najważniejszą decyzją wydaje się wybór procesora. Producent postawił na układy Intel Whiskey Lake-U, które są bardzo dobrze oceniane przez użytkowników biznesowych i nie tylko. Co ciekawe, do wyboru mamy aż 5 modeli układów.

Jeśli zależy Wam na jak najlepszych osiągach, powinniście poszukać modelu laptopa wyposażonego w procesor Intel Core i7-8665U. Ten czterordzeniowy i ośmiowątkowy układ bardzo dobrze sprawdza się podczas obsługi programów biznesowych i półprofesjonalnych. Wyróżnia się on bazową częstotliwością taktowania na poziomie 1900 MHz, która jednak może zostać podbita w trybie turbo aż do 4800 MHz dla jednego rdzenia. Dodać do tego możemy również 8 MB pamięci podręcznej. Współczynnik TDP procesora wynosi 15 W.

Zobacz HP ProBook 650 G5

Ten niskonapięciowy układ CPU zapewnia więcej niż przyzwoitą moc obliczeniową. Dzięki niemu, możliwa okaże się obsługa nie tylko standardowych programów wykorzystywanych w biurze czy też podczas tworzenia prostych projektów. Bez większych problemów poradzi sobie także z narzędziami do bardziej zaawanasowanej obróbki grafiki i wideo. Jego możliwości potwierdzają testy diagnostyczne. Pod uwagę warto brać zwłaszcza te przeprowadzone w programie Cinebench R15. W trybie jednowątkowym uzyskał on średnią na poziomie 180 punktów, natomiast w trybie wielowątkowym wyniosła ona aż 612 punktów.

Nie jest to jednak jedyny procesor z serii Intel Core i7, który znajduje się w poszczególnych konfiguracjach omawianego laptopa. Równie wysoką wydajnością wyróżnia się model Intel Core i7-8565U, który także dysponuje czterema fizycznymi rdzeniami i ośmioma wątkami logicznymi. Dysponuje on również 8 MB pamięci podręcznej, a jego współczynnik TDP wynosi 15 W. Z procesorem omawianym przed chwilą przegrywa wyłącznie pod względem częstotliwość taktowania. W trybie bazowym wynosi 1800 MHz, natomiast w trybie turbo dochodzi do poziomu 4600 MHz. Przekłada się to na nieco niższą wydajność – w programie Cinebench R15 układ uzyskał kolejno 178 i 564 punkty. Różnice nie są więc znaczące.

Do omówienia pozostały nam dwa procesory z serii Intel Core i5. Montowane są one w nieco tańszych konfiguracjach sprzętowych. O jakich dokładnie modelach mowa?

 • Intel Core i5-8365Ucztery rdzenie, osiem wątków, częstotliwość taktowania 1600-4100 MHz, 6 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu, współczynnik TDP 15 W. Wyniki w Cinebench R15 – 163 punkty w trybie jednowątkowym 554 punkty w trybie wielowątkowym.
 • Intel Core i5-8265U - cztery rdzenie, osiem wątków, częstotliwość taktowania 1600-3900 MHz, 6 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu, współczynnik TDP 15 W. Wyniki w Cinebench R15 – 157 punktów w trybie jednowątkowym 549 punktów w trybie wielowątkowym.

Wspomnieć należy również o układzie Intel Core i3-8145U, montowanym w urządzeniach najtańszych. Został on przystosowany do obsługi podstawowych programów, co zresztą potwierdzają jego parametry. Dysponuje on dwoma rdzeniami i czterema wątkami, a jego taktowanie wynosi od 2100 MHz do 3900 MHz. Do tego dochodzi jeszcze 4 MB pamięci podręcznej. W testach Cinebench R15 uzyskał 148 punktów w trybie jednowątkowym i 339 punktów w wielowątkowym.

Choć zarówno modele HP ProBook 650 G5 i7, jak i i5 występują przeważnie wyłącznie ze zintegrowanymi jednostkami GPU, na rynku znaleźć można również modele z kartą dedykowaną. Wybór padł na AMD Radeon 540X z 2 GB pamięci typu GDDR5. Jest to uniwersalna jednostka, która poradzi sobie z obsługą wielu narzędzi graficznych, a także kilku ciekawych gier.

To jeszcze nie koniec, ponieważ specyfikacja HP ProBook 650 G5 wskazuje również na to, że producent zdecydował się na zamontowanie w laptopie pamięci RAM typu DDR4. W dwóch slotach znaleźć się mogą kości o łącznej pojemności 32 GB. Do tego wszystkiego dochodzi również dysk twardy SSD, występujący w wersji z interfejsem SATA III lub PCIe (znacznie szybszy).

HP ProBook 650 G5 – wygląd

Zarówno wymiary, jak i waga laptopa jest uzależniona od tego, czy zdecydujemy się na model standardowy czy też z ekranem dotykowym. W każdym przypadku mamy jednak do czynienia ze sprzętem, który sprawdzi się przede wszystkim w pracy stacjonarnej, przy biurku. Wpływ na to ma zarówno 15-calowy ekran, jak i waga wynosząca ponad 2 kilogramy. Najważniejsze wydaje się jednak to, że mamy do czynienia z bardzo solidną, dodatkowo wzmocnioną konstrukcją, która wyróżnia się zadowalającą sztywnością i wytrzymałością mechaniczną. Zarówno jednostka centralna, jak i klapa ekranu są odporne na wygięcia. Nie musimy również martwić się odkształcaniem się konstrukcji podczas intensywnego użytkowania klawiatury. Na uwagę zasługuje również dobre spasowanie wszystkich elementów, dzięki czemu brak tu zbędnych szczelin czy też nieestetycznie wyglądających krzywizn. Sprzęt już na pierwszy rzut oka robi dobre wrażenie, które potęgowane jest nowoczesnym, atrakcyjnym designem.

Plus możemy postawić także przy jakości wykonania zawiasów. Zostały one wzmocnione, dzięki czemu nie musimy martwić się o ich wytrzymałość mechaniczną. Pracują w sposób płynny, zapewniając przy tym utrzymanie ekranu zawsze w stabilnej pozycji, bez niepotrzebnego dygotania podczas intensywnej pracy. Do tego dochodzi bardzo przyzwoity zestaw portów, w którym znajdziemy wszystkie elementy niezbędne w pracy. Na uwagę zasługuje także zamontowanie złącza dokowania oraz wejścia VGA, dzięki któremu do laptopa podłączymy starszy sprzęt peryferyjny.

HP ProBook 650 G5 – matryca

Producent postawił na różnorodność także w przypadku matryc montowanych w poszczególnych konfiguracjach sprzętowych. Dzięki temu, możemy dokonać wyboru uwzględniając zastosowanie sprzętu, a także nasze możliwości finansowe. Jeśli chcecie wydać jak najmniej, powinniście zainteresować się modelami laptopa wyposażonymi w matrycę SVA HD. Sprawdzi się podczas użytku biurowego, jednak nic poza tym. Parametry obrazu są bowiem przeciętne – przyczepić można się zarówno do luminancji, jak i odwzorowania kolorów.

Lepiej pod tym względem wypadają matryce IPS Full HD, jednak w tym przypadku musimy pamiętać o tym, że poszczególne modele (standardowy, z panelem dotykowym i filtrem prywatności) wyróżniają się innymi parametrami technicznymi. Wymaga to od nas dokładnego przeanalizowania udostępnionej specyfikacji. W najlepszym przypadku możemy liczyć na 72% pokrycia palety barw sRGB, przyzwoity kontrast oraz podwyższoną jasność obrazu. Matryca ta pozwoli na półprofesjonalną obróbkę grafiki. Warto sprawdzić również, czy interesujący nas panel został wyposażony w matową powłokę, która pozwala na pracę na zewnątrz.

HP ProBook 650 G5 – klawiatura i touchpad

Laptop został wyposażony w pełnowymiarową klawiaturę wyspową, w której znajdziemy panel numeryczny. Wielkość klawiszy jest odpowiednia – no, może poza strzałkami „góra” i „dół”, które zostały pomniejszone względem pozostałych klawiszy. Co jednak najważniejsze, wyróżniają się one dobrym skokiem i wyraźną, sprężystą reakcją, co oczywiście ma ogromny wpływ na komfort pracy. Klawiatura została także wytłumiona, dlatego stukanie nie jest nadmiernie głośne. Niestety, producent nie zdecydował się na zaimplementowanie podświetlenia klawiatury, co może dziwić, zwłaszcza mając na uwadze fakt, iż jest to sprzęt biznesowy.

Zamontowany touchpad dobrze spełnia swoje funkcje. Nie można powiedzieć, by specjalnie wyróżniał się na tle tego, co proponuje konkurencja, jednak nie można mieć do niego większych zastrzeżeń. Właściwości ślizgowe płytki stoją na zadowalającym poziomie. Warto nadmienić, że jedynym typowo biznesowym dodatkiem w przypadku omawianego laptopa jest czytnik linii papilarnych.

HP ProBook 650 G5 – wydajność

Warto nadmienić, że zarówno konfiguracje HP ProBook 650 G5 i5, jak i i7 zagwarantują nam bardzo naprawdę wiele możliwości. Ich wydajność okaże się wystarczająca do obsługi wszystkich najważniejszych programów biznesowych. Liczyć możemy również na komfortową pracę podczas korzystania z możliwości wielu narzędzi graficznych.

Chcąc dodatkowo poszerzyć wachlarz możliwości laptopa, warto celować w konfiguracje wyposażone w dedykowaną kartę graficzną AMD Radeon RX 540. Oczywiście nie jest to jednostka, którą moglibyśmy przypisać do wysokiej półki jakościowej, jednak jej uniwersalny charakter sprawia, że w wielu przypadkach okaże się bardzo pomocna. W programie diagnostycznym 3DMark 11 Performance GPU jej średni wynik wyniósł 4646 punktów, natomiast w 3DMark Ice Storm Extreme Graphics zatrzymał się na 67875 punktach. Warto również nadmienić, że karta pozwoli na obsługę wielu ciekawych gier. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów.

HP ProBook 650 G5 – wady i zalety

Producent pozostawił nam sporą swobodę wyboru w przypadku najważniejszych podzespołów i elementów wyposażenia. Nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby dobrać sprzęt w oparciu o zamontowany procesor, ilość pamięci RAM, pojemność oraz rodzaj dysku twardego, a także typ matrycy. Wszystko to sprawia, że jesteśmy w stanie zakupić sprzęt doskonale dopasowany do konkretnego zastosowania, ale również naszych możliwości finansowych. Jest to bez wątpienia największy atut modelu ProBook 650 G5.

Po stronie zalet zapisać możemy także solidne wykonanie sprzętu. Obudowa jest nie tylko atrakcyjna pod względem wizualnym, ale również solidna i odporna na uszkodzenia oraz wpływ rozmaitych czynników zewnętrznych. Producenta pochwalić możemy także za dobre wykonanie osprzętu oraz za zamontowanie rozbudowanego zestawu portów.

Do czego możemy się przyczepić? Przede wszystkim do braku typowych dodatków biznesowych. Skorzystać możemy wyłącznie z czytnika linii papilarnych, brak tu nawet podświetlenia klawiatury. Minus możemy postawić również przy pojemności baterii, a także sporym nagrzewaniu się jednostki centralnej podczas pracy na pełnych obrotach.

ZALETY

 • Możliwość wyboru spośród wielu zróżnicowanych konfiguracji
 • Przyzwoite procesory Intel Whiskey Lake-U
 • Szybka pamięć RAM
 • Dostęp do dysków twardych SSD M.2 PCIe
 • Solidna, wytrzymała obudowa
 • Rozbudowany zestaw portów
 • Atrakcyjny design
 • Dobrze wykonany osprzęt

WADY

 • Brak podświetlenia klawiatury i wielu innych dodatków biznesowych
 • Bateria rozładowuje się zbyt szybko
 • Nagrzewanie się laptopa podczas wykorzystania pełnej mocy

HP ProBook 650 G5 – podsumowanie, czy warto?

Piąta generacja laptopa ProBook 650 zachowała najważniejsze atuty poprzednich modeli. Nadal mamy więc do czynienia z wszechstronnym sprzętem, który dobrze radzi sobie z programami biznesowymi. Co najważniejsze, występuje on w wielu zróżnicowanych konfiguracjach sprzętowych.

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 13:49
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.