Udostępnij
Skomentuj

AMD Radeon RX Vega 8 w laptopie – wydajność oraz specyfikacja

AMD Radeon RX Vega 8 to zintegrowana karta graficzna dedykowana dla procesorów Ryzen 5. Czym się wyróżnia?

AMD Radeon RX Vega 8 to zintegrowana karta graficzna wyposażona w 512 jednostek cieniujących i taktowanie zegara wynoszące w trybie Turbo nawet 1100 MHz. Pamięć współdzielona z systemem może mieć swoje plusy, jak i minusy. Z pewnością nie jest to karta, na której można pracować wielowątkowo. Mimo to bardzo dobrze sprawdza się w zastosowaniach domowych oraz do prostej rozrywki. Musimy jednak liczyć się z problemami przy uruchamianiu najnowszych gier PC. Chcesz poznać szczegóły? W artykule znajdziesz informacje o specyfikacji, zastosowaniu i wydajności AMD Radeon RX Vega 8. Oprócz tego porównamy tę kartę graficzną z innymi popularnymi modelami, a także wskażemy przykładowe laptopy, które są wyposażone w opisywany podzespół.

Polecane karty graficzne

AMD Radeon RX Vega 8 – specyfikacja iGPU

W pierwszej kolejności należy przedstawić specyfikację, aby dowiedzieć się, co charakterystycznego jest w AMD Radeon RX Vega 8. Już parametry ogólne pośrednio świadczą o wydajności karty graficznej. Niemniej jednak później przejdziemy do dokładnej oceny, aby poznać możliwości danego iGPU.

AMD Radeon RX Vega 8 – zastosowanie. Jakie gry na nim pójdą?

Karta graficzna AMD Radeon RX Vega 8 główne zastosowanie znajduje w użytku domowym. Podczas regularnego korzystania z internetu czy oglądania wideo karta graficzna nie jest z reguły specjalnie obciążona. Tym samym wydajność oferowana przez RX Vega 8 powinno w zupełności wystarczyć większości użytkownikom. Laptopy wyposażone w ten układ bez problemu poradzą sobie z codzienną pracą i rozrywką.

Oczywiście AMD Radeon RX Vega 8 nie jest kartą graficzną stworzoną z myślą o gamingu. Jeśli planujemy dużo grać na komputerze, zintegrowany z procesorem układ graficzny będzie niewystarczający. Nada się jednak do swobodnej rozgrywki w prostych graficznie produkcjach i tytułach o niewielkich wymaganiach sprzętowych. Posiadacze laptopa wyposażonego w układ AMD Radeon RX Vega 8 będą mogli w 60 klatkach na sekundę zagrać m.in. w takie popularne gry jak:

  • CS:GO (Counter-Strike: Global Offensive),
  • LoL (League of Legends),
  • Minecraft.

Czy bardziej wymagające tytuły również można włączyć na laptopie z AMD Radeon RX Vega 8? W takie produkcje z 2019 roku jak chociażby Apex Legends czy Dirt Rally 2.0 również będzie dane nam zagrać. Niestety jedynie na niskich ustawieniach, ponieważ zintegrowana karta graficzna nie spełnia minimalnych wymagań dla większości nowoczesnych gier. To pokazuje zatem, że przy wielu tytułach rozgrywka może być dość problematyczna. Musimy pożegnać się z możliwością przetestowania Metro Exodus czy Shadow of the Tomb Raider. Całe szczęście na AMD Radeon RX Vega 8 odpalimy chociażby popularnego Fortnite’a – choć płynną rozgrywkę uzyskamy jedynie przy średnich ustawieniach.

AMD Radeon RX Vega 8 – wydajność karty graficznej

W kwestii wydajności AMD Radeon RX Vega 8 plasuje się między GTX 260 a GTX 550 Ti. Choć druga z nich ma już swoje lata, to pamiętajmy, że opisujemy tu kartę zintegrowaną do laptopa, która zawsze będzie gorsza od dedykowanych.

Teoretycznie ta zintegrowana karta graficzna obsłuży nawet rozdzielczość 4K – 3840 × 2160. Zatem po podłączeniu laptopa do telewizora możliwe będzie nawet oglądanie filmów w najwyższej jakości. Jeśli chodzi o granie, nawet w najprostsze tytuły, zaleca się ustawienia nieprzekraczające standardu full HD – 1920 × 1080. Wyższe rozdzielczości niestety będą skutkować drastycznym spadkiem wydajności. Z powodu pamięci dzielonej, bardzo wiele zależy od posiadanego przez nas systemu. Zintegrowana karta graficzna wykorzystuje bowiem pamięć RAM komputera.

AMD Radeon RX Vega 8 – porównanie z innymi modelami

Warto sprawdzić, jak prezentuje się AMD Radeon RX Vega 8 vs Vega 10. Do tego przedstawimy również dwie zintegrowane grafiki – Intel UHD Graphics 620 oraz Nvidia GeForce MX150. Porównamy, jak prezentują się w zestawieniu z AMD Radeon RX Vega 8.

Jakie spostrzeżenia po porównaniu wszystkich podzespołów? W praktyce różnica między AMD Radeon RX Vega 8 a modelem Vega 10 nie jest aż tak wielka. W porównaniu jednak z Intel UHD Graphics 620 widać znaczącą przewagę karty graficznej, której poświęcony jest ten artykuł. Z kolei w starciu AMD Radeon RX Vega 8 vs Nvidia GeForce MX150 z pewnością widzimy prowadzenie tego drugiego – mimo iż w testach Ice Storm Radeon wypada o dziwo lepiej.

AMD Radeon RX Vega 8 – w jakich laptopach?

AMD Radeon RX Vega 8 to dość popularne iGPU, które znajdziemy w wielu laptopach od różnych producentów. Szczególnie możemy polecić takie propozycje jak:

  • Laptop Huawei MateBook D15 – z procesorem AMD Ryzen 5 3500U i pamięcią RAM 8 GB;
  • Laptop HP Envy x360 13-ar0010nw – z procesorem AMD Ryzen 5 3500U i pamięcią 8 GB RAM;
  • Laptop HP Pavilion 15−eh1404nw – z procesorem AMD Ryzen 5 5500U i 16 GB pamięci RAM;
  • Laptop Lenovo V330-14ARR – z procesorem AMD Ryzen 5 2500U i pamięcią 8 GB.

Cechą szczególną tych laptopów jest z pewnością atrakcyjna cena. Co więcej, dobrze dobrane komponenty sprawią, że otrzymamy wydajny sprzęt w jeszcze niższej cenie. AMD Radeon RX Vega 8 to doskonały wybór iGPU do komputerów, w których nie potrzebujemy wysokiej wydajności, a laptop ma nam służyć do codziennej pracy czy prostej rozrywki.

Udostępnij
5,0
5 ocen
2 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (2)

1. "Maksymalna rozdzielczość, którą karta obsługuje to 1600x900. Wyższe rozdzielczości niestety będą skutkować drastycznym spadkiem wydajności. "

Sprzeczność logiczna między zdaniami.

2. "Wskaźnik TDP to 65 W, czyli dość dużo jak na zintegrowaną kartę graficzną. "

Nieprawda, wynosi 15-25W i to jest dla APU.

3. "Radeon RX Vega 8 sprawuje się lepiej w grach komputerowych od Vegi 10."

Cuda po prostu - jak wydanie karty z większą ilości jednostek i większym zegarem mogło uzyskać gorsze wyniki od słabszej karty? Może ktoś wpisać wartości do błędnej kolumny?
Mam laptop lenovo 330 z procesorem ryzen 5 i karta graficzna vega zintegrowana . Dlaczego nie dziala mi gra dirt 1 i diablo 3 ?
Specjalista Morele | 01:36
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.