Udostępnij
Skomentuj

HP ProBook 455 G5 – recenzja, dane techniczne, czy warto?

Firma HP przygotowała kolejną edycję niskobudżetowych laptopów biurowych z procesorami AMD.

Producent kolejny raz postawił na ograniczenie poboru energii, a także na wydajność, która zapewni stabilną obsługę podstawowych programów biznesowych. Do tego dochodzi również nowa, smuklejsza obudowa, a także przyzwoity zestaw portów i złączy.

HP ProBook 455 G5 – dane techniczne oraz cena

Choć na rynku nie znajdziemy zbyt wielu zróżnicowanych konfiguracji sprzętowych laptopa, wcale nie oznacza to, że nie ma z czego wybierać. Uwagę warto zwrócić nie tylko na najważniejsze podzespoły, ale również na pozostałe elementy wyposażenia sprzętu.

HP ProBook 455 G5 – dostępne konfiguracje

Jak to zostało już wspomniane, wybór nie jest zbyt duży. Warto mimo wszystko zwrócić dokładną uwagę na porównania wszystkich podzespołów montowanych w laptopie, tak aby dokonać właściwego wyboru sprzętu do konkretnego zastosowania. Jak podkreśla producent, każdy model powinien zapewnić wygodną, stabilną pracę biurową.

Podobnie jak to miało miejsce w przypadku poprzedniej serii, wykorzystane zostały niskonapięciowe procesory AMD. Do wyboru mamy dwa modele. Najwięcej zapłacimy za konfiguracje HP ProBook 455 G5 A10-9620P. Procesor ten jest dostępny na rynku od początku 2017 roku, największą popularnością cieszy się wśród małych i średnich firm. Układ A10-9620P dysponuje czterema fizycznymi rdzeniami i taką samą ilością wątków logicznych. Jego bazowa częstotliwość taktowania wynosi 2500 MHz, natomiast w trybie turbo może zostać podbita do poziomu 3400 MHz. Sprzęt korzysta także z 2 MB pamięci podręcznej. Jego współczynnik TDP wynosi zaledwie 15 W.

Nie jest to układ CPU wyróżniający się sporą wydajnością, jego możliwość są raczej ograniczone. Biorąc jednak pod uwagę to, do jakich zadań został przygotowany, jego moc obliczeniową można uznać za wystarczająco. Bardzo dobrze pokazują to testy diagnostyczne, przeprowadzone w programie Cinebench R15. W trybie jednowątkowym procesor uzyskał średnią na poziomie 72 punktów, natomiast w trybie wielowątkowym 230 punktów. Uzyskane rezultaty potwierdzają, że model A10-9620P najlepiej sprawdzi się w ramach standardowej pracy biurowej. Zapewni stabilną obsługę edytorów tekstu, aplikacji sieciowych czy też podstawowych programów multimedialnych.

Zobacz HP ProBook 455 G5

Konfiguracje korzystające z tego procesora są najdroższe. Jeśli chcecie wydać mniej, powinniście rozglądać się za modelami HP ProBook 455 G5 A9-9420. W tym przypadku musimy jednak powiedzieć o jeszcze niższej wydajności. Procesor A9-9420 wykorzystuje bowiem wyłącznie dwa fizyczne rdzenie i dwa wątki logiczne. Do tego dochodzi taktowanie w przedziale od 3000 MHz w trybie bazowym do 3600 MHz w trybie turbo, 1 MB pamięci podręcznej i współczynnik TDP na poziomie 10-25 W.

Układ ma trudności z realizacją trudniejszych zadań, okaże się więc przydatny wyłącznie do podstawowych działań, związanych między innymi z obsługą poczty elektronicznej, pakietu biurowego czy też prostych programów administracyjnych. Potwierdzeniem tego są oczywiście testy przeprowadzone na platformie Cinebench R15. Układ uzyskał w nich kolejno 81 i 134 punkty.

Kolejnym ograniczeniem potencjału laptopa jest fakt, iż wszystkie oferowane na rynku modele korzystają wyłącznie ze zintegrowanych jednostek graficznych. Mowa tu o modelu AMD Radeon R5, który nie okaże się pomocny podczas realizacji zadań wymagających dodatkowej mocy obliczeniowej.

Specyfikacja HP ProBook 455 G5 wskazuje również na wykorzystanie pamięci RAM typu DDR4. Są to jednak kości o dość niskiej częstotliwości taktowania (1866 MHz). Pojemność zamontowanych kości może wynieść łącznie 16 GB. Do tego wszystkiego dochodzi szybki dysk twardy SSD M.2, który pracuje z wykorzystaniem interfejsu PCIe. Dzięki temu, zapewnia znaczne przyspieszenie działania systemu operacyjnego w porównaniu z możliwościami standardowych dysków talerzowych (HDD). Na rynku znajdziemy laptopy wyposażone w dyski o pojemności do 128 GB do 512 GB.

HP ProBook 455 G5 – wygląd

Omawiany laptop został wyposażony w aluminiową obudowę, która wyróżnia się zadowalającą sztywnością i wytrzymałością mechaniczną. Zarówno jednostka centralna, jak i klapa ekranu nie wyginają się łatwo pod naporem, toteż użytkownicy nie muszą obawiać się, że ulegną one uszkodzeniu w krótkim czasie. Na pochwałę zasługuje także dobra jakość wykonania zawiasów, których praca jest bardzo płynna i pewna. Ekran nie chybota się podczas pracy, brak tu również charakterystycznego skrzypienia podczas odchylania klapy. Na plus należy zaliczyć także spasowanie wszystkich elementów. Laptop prezentuje się więc bardzo solidnie.

Laptop wazy nieco ponad 2 kilogramy – nie należy więc do najlżejszych urządzeń ze swojej kategorii, jednocześnie nie jest nadmiernie ciężki. Mamy więc do czynienia ze standardowym laptopem, który najlepiej sprawdza się przy biurku. Pod względem designu także się nie wyróżnia. W sklepach dostępne są zazwyczaj modele srebrno-czarne, które prezentują się elegancko, choć nie możemy mówić tu o czymś, czego w swoich ofertach nie posiadają inni producenci.

Na pochwałę zasługuje zestaw portów i złączy, w którym znajdziemy wszystko to, co jest potrzebne podczas pracy. Zamontowane zostało również złącze VGA – dzięki temu, do laptopa podłączymy również starsze urządzenia peryferyjne.

HP ProBook 455 G5 – matryca

Producent wyposażył każdą wersję laptopa w 15-calową matrycę Full HD, która została wykonana w technologii IPS. Zapewnia ona przyzwoitą jakość generowanego obrazu, doskonale sprawdzającą się w ramach pracy biurowej. Oczywiście nie możemy mówić tu o panelu, który pozwoliłby na półprofesjonalną obróbką graficzną, jednak i tak nie jest on potrzebny. Zwłaszcza biorąc pod uwagę wydajność zamontowanych podzespołów, które nie byłyby w stanie obsłużyć wymagających narzędzi graficznych czy też projektowych.

Podstawowe parametry techniczne, czyli luminancja, pokrycie kolorów, kąty widzenia i kontrast, stoją na zadowalającym poziomie. To samo można powiedzieć o działaniu matowej powłoki matryca, która skutecznie zabezpiecza ją przed wpływem promieni słonecznych padających bezpośrednio na ekran. Praca przy odsłoniętym oknie nie powinna wiązać się ze znaczną obniżką widoczności wyświetlanych treści.

HP ProBook 455 G5 – klawiatura i touchpad

O pewnym standardzie i poziomie przyzwoitości możemy mówić także w przypadku zamontowanego osprzętu. Laptop został wyposażony w pełnowymiarową klawiaturę wyspową, dysponująca sześcioma rzędami klawiszy i panelem numerycznym. Użyte materiały i przełączniki przekładają się na wyraźny, wygodny skok klawiszy, a także na szybką reakcję. Co ważne, klawiatura działa w sposób cichy, nie będzie więc przeszkadzać osobom znajdującym się w pobliżu. Została wyposażona w podświetlenie, co także należy zapisać po stronie zalet sprzętu.

Swoją funkcję dobrze spełnia również touchpad. Na uwagę zasługują jego wymiary i położenie (został przesunięty nieco w lewo względem środka palmrestu) – zapewnia to bardzo wygodną pracę. Spory wpływ mają na to także właściwości ślizgowe płytki, które zapewniają precyzyjne operowanie kursorem. Co istotne, płytka dobrze radzi sobie z obsługą gestów wielopunktowych. Poza podświetleniem klawiatury, producent zdecydował się na zamontowanie czytnika linii papilarnych, modułu TPM oraz gniazda blokady Kensington Lock. Wszystkie te rozwiązania zwiększają poziom ochrony przechowywanych danych.

HP ProBook 455 G5 – wydajność

Jak wynika z wielu testów diagnostycznych, laptop 455 G5 najlepiej sprawdza się w ramach podstawowej pracy biurowej. Procesory od AMD dobrze radzą sobie z obsługą edytorów tekstu, narzędzi administracyjnych i sieciowych, a także programów multimedialnych. Okażą się jednak zbyt słabe do bardziej zaawansowanie obróbki grafiki czy też tworzenia rozbudowanych projektów.

Sporym ograniczeniem możliwości laptopa okazało się również użycie zintegrowanej karty graficznej. Jednostka AMD Radeon R5 Bristol Ridge to jednostka dość stara (z połowy 2016 roku), przez co jej parametry nie pozwolą na nic więcej niż obsługa absolutnie podstawowych zadań biurowych. Potwierdzeniem tego są zresztą wyniki testów diagnostycznych. W programie 3D Mark 11 Performance GPU karta uzyskała średnią na poziomie 1720 punktów, natomiast w 3D Mark Ice Storm Extreme Graphics wyniosła 36979 punktów. Są to bardzo przeciętne rezultaty. A czy karta pozwoli na obsługę gier? Uruchomione mogą zostać wyłącznie klasyki, a także produkcje o bardzo niskich wymaganiach sprzętowych. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów.

HP ProBook 455 G5 – wady i zalety

Oferowane na rynku konfiguracje omawianego laptopa okażą się interesujące przede wszystkim dla małych i średnich firm, które poszukują tanich, nowoczesnych urządzeń do realizacji podstawowych zadań biurowych. Cena HP ProBook 455 G5 jest niska, mimo wszystko skorzystać możemy z bardzo solidnie wykonanego sprzętu, który został wyposażony we wszystkie najważniejsze dodatki biznesowe, takie jak podświetlana klawiatura, czytnik kart pamięci czy też moduł TPM.

Po stronie laptopa zapisać należy również wytrzymałą, aluminiową obudowę oraz przyzwoitą matrycę IPS Full HD. Nie można zapominać także o dobrze wykonanym osprzęcie, a także rozbudowanym zestawie portów i złączy. Jak wskazuje recenzja, HP ProBook 455 G5 ma również pewne ograniczenia. Wynikają one przede wszystkim z dobranych podzespołów. Skorzystać możemy z przeciętnych procesorów i starej, zintegrowanej karty graficznej. Do tego dochodzi stosunkowo wolna pamięć RAM. Wszystko to przekłada się na dość niską wydajność ogólną.

ZALETY

  • Niskie ceny
  • Solidna obudowa
  • Dodatki bezpieczeństwa
  • Podświetlana klawiatura
  • Rozbudowany zestaw portów
  • Przyzwoita matryca Full HD IPS
  • Dobrze wykonany osprzęt

WADY

  • Przeciętne procesory
  • Brak dedykowanej karty graficznej
  • Wolna pamięć RAM

HP ProBook 455 G5 – podsumowanie, czy warto?

Jeśli Wasze wymagania nie są wygórowane i zależy Wam na laptopie biurowym z wieloma przydatnymi dodatkami, model ProBook 455 G5 może okazać się dobrym wyborem. Także ze względu na swój niskonapięciowy charakter.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 03:25
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.