Udostępnij
Skomentuj

AMD Ryzen 7 3700U – wydajność oraz specyfikacja

AMD Ryzen 7 3700U to jedna z najnowszych propozycji od czerwonych, która jest dostępna już w naszych sklepach. Procesor wygląda całkiem przyzwoicie – cztery rdzenie z Hyoer-Threading, taktowanie turbo 4 GHz i niezłej klasy jednostka graficzna.

AMD Ryzen 7 3700U nie należy do bardzo popularnych jednostek, a szkoda. To niskonapięciowy procesor, idealny do zastosowań domowych czy dla mniej wymagających graczy. Z pewnością jednak możemy czuć się lekko zawiedzeni, jeśli spojrzymy na starszy model – 2700U. Różnice w obu układach nie są znaczące. Może to właśnie wpływa na brak popularności jednostki. AMD bardziej skupia się na wersjach stacjonarnych, a rynek mobilny dalej twardą ręką trzyma Intel.

Polecane procesory AMD

AMD Ryzen 7 3700U – specyfikacja

AMD Ryzen 7 3700U – zastosowanie

Laptopy z tym procesorem dedykowane są do użytku domowego czy biurowego. Powinniśmy bez przeszkód poradzić sobie z obsługą pakietów biurowych, odtwarzaczy czy przeglądarek różnych typów jednocześnie. Możliwość obsługi ośmiu wątków jednocześnie z pewnością zapewni nam możliwość uruchamiania wielu zadań.

Nieco gorzej będzie spisywał się w laptopach gamingowych. Nie powinniśmy mieć problemów z uruchomieniem najnowszych gier, jednak pamiętajmy o TDP wynoszącym jedynie 15 W. By móc uruchomić najwyższe detale, konieczne może być również skorzystanie z trybu turbo.

Standardowo przy laptopach lepiej jest unikać uruchamiania procesów obliczeniowych, symulacji czy odpalania maszyn wirtualnych. Z AMD Ryzen 7 3700U laptopy raczej nie poradzą sobie z tymi zadaniami najlepiej. W przypadku wykonywania wymagających obliczeń musimy szykować się na bardzo długi czas przetwarzania.

AMD Ryzen 7 3700U – wydajność

Dla AMD Ryzen 7 3700U benchamark Cinebench R15 w trybie Multi-Core pokazuje jedynie 701 punktów, co jest dość słabym wynikiem, biorąc pod uwagę liczbę dostępnych rdzeni i szybkość taktowania. Nieco lepiej prezentuje się wynik Single-Core. Tutaj procesor osiąga 146 punktów.

Niestety procesor nie doczekał się jeszcze szerszych testów wydajnościowych. Z pewnością wpływ na to ma niska popularność modelu. Porównując jednak parametry techniczne do poprzedniej wersji 2700U, możemy oczekiwać jedynie niewiele lepszej wydajności.

AMD Ryzen 7 3700U – porównanie z innymi modelami

Z pewnością warto sprawdzić, jak faktycznie wygląda pojedynek AMD Ryzen 7 3700U vs 2700U. Czy faktycznie wzrost wydajności jest tak niewielki?

Faktycznie, różnica między oboma procesorami AMD wynosi jedynie 6% w trybie Multi-Core. Otrzymujemy zatem jedynie nieco wyższe taktowanie bazowe i turbo. Ciekawie również wygląda porównanie z modelami od niebieskich. Choć wygląda na to, że Intel dalej jest liderem wydajności jednordzeniowej, to Cinebench wyraźnie wskazuje, że lepszy jest Ryzen. Zanim jednak jednoznacznie wskażemy zwycięzcę, warto pamiętać, że model i7-8550U jest prawie dwa lata starszy od procesora AMD.

AMD Ryzen 7 3700U – w jakich laptopach?

W sklepach bardzo trudno jest dostać laptopa z tym procesorem. Na chwilę obecną jest to raczej niemożliwe w standardowej sprzedaży. Możemy jednak spotkać ten układ w takich komputerach jak:

  • Dell Inspiron 500 14 2-in-1,
  • Lenovo IdeaPad L340.

Pierwszy z nich z reguły jest dostępny z procesorami Intela. Natomiast drugi możemy zakupić w dwóch wersjach – z wyżej opisywaną jednostką lub z Ryzenem 7 3500U. Dodatkowo w laptopie znajdziemy:

Za model z procesorem Ryzen 7 3700U cena sprzętu wynosi około 650 euro.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 13:58
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.