Udostępnij
Skomentuj

AMD Radeon RX Vega 10 w laptopie – wydajność oraz specyfikacja

AMD Radeon RX Vega 10 to zintegrowana karta graficzna, która swoją premierę miała pod koniec 2017 roku.

AMD Radeon RX Vega 10 to całkiem mocna karta jak na iGPU, przeznaczona do laptopów wydajnych, ale i stabilnych. Proces 14 nm sprawia, że układ jest bardzo energooszczędny. TDP wynosi jedynie 10 W. W zamian otrzymujemy zegar, którego taktowanie sięga nawet 1300 MHz i 640 jednostek cieniujących. Niestety to za mało, by móc odpalić większość gier – szczególnie tych najnowszych.

AMD Radeon RX Vega 10 – specyfikacja

AMD Radeon RX Vega 10 – zastosowanie

Jak na zintegrowaną kartę graficzną, Radeon RX Vega 10 osiąga bardzo dobre wyniki. W benchmarku UserBenchmark do zastosowań domowych osiąga wskaźnik aż 49%. Niewiele mniej benchmark wskazuje dla zastosowań komercyjnych i profesjonalnych – 32%. Oznacza to, że jeśli szukamy laptopa do codziennej pracy i prostej rozrywki, nie musimy inwestować w dodatkowe karty dedykowane. AMD Radeon RX Vega 10 powinien bez trudu poradzić sobie z większością oprogramowania.

Nieco gorzej wyniki prezentują się w gamingu. Tu UserBenchmark pokazuje już tylko 19%. Jakie gry komputerowe będziemy w stanie uruchomić na najniższych wymaganiach? Są to takie tytuły jak:

  • Forza Horizon 4,
  • FIFA 19,
  • Fortnite,
  • Rocket League.

Niestety z większością produkcji będziemy musieli się pożegnać. Nawet starsza pozycja – Wiedźmin 3 – nie będzie działać na tyle płynnie, byśmy mogli bez trudu oddać się rozrywce. Gra na niskich detalach w wyżej wymienione produkcje nie pozwoli, aby zachwycić się grafiką.

AMD Radeon RX Vega 10 – wydajność

Pod względem wydajność Radeon RX Vega 10 plasuje się gdzieś między GTX 650 a 460. Pamiętajmy, że cały czas mówimy o karcie zintegrowanej. Radzi sobie świetnie z rozdzielczością do 1600x900.

Sprawdźmy zatem wyniki benchmarków 3DMark. W teście Performance GPU karta uzyskała 2896 punktów, co jest podobnym wynikiem do Intel Iris Plus Graphics 655. Według Cinebench R15 Open GL z kolei, omawiany tu układ ma takie same osiągi jak HD Graphics 5600 czy UHD Graphics 615.

Laptopy z AMD Radeon RX Vega 10

Niestety w ogólnym rankingu wydajności wypada dość kiepsko – AMD Radeon RX Vega 10 zajmuje 189. miejsce na 621 kart dostępnych w bazie UserBenchmark.

AMD Radeon RX Vega 10 – porównanie z innymi modelami

Sprawdźmy, jakie są różnice między tym modelem, a poprzednim – AMD Radeon RX Vega 10 vs Vega 8. Nie zaszkodzi również sprawdzić podobieństwa i odchylenia z popularnymi GeForce’ami.

Co ciekawe, przy grach prezentowany tu układ jest najsłabszy ze wszystkich, choć wcale nie posiada najgorszych parametrów. AMD Radeon RX Vega 10 vs MX 130 również pokazuje przewagę tego drugiego w wydajności przy grach, jednak wyniki benchmarku 3DMark wskazują pierwszeństwo Vegi. Nieco inaczej prezentuje się porównanie AMD Radeon RX Vega 10 vs MX150. Tutaj nie mamy wątpliwości, która karta graficzna jest lepsza.

AMD Radeon RX Vega 10 – w jakich laptopach?

AMD Radeon RX Vega 10 jest bardzo popularnym układem, który spotkamy w wielu laptopach, takich jak:

  • Lenovo IdeaPad 330-15ARR – wyposażony w procesor AMD Ryzen 7 2700U i 8 GB pamięci RAM,
  • Lenovo ThinkPad E585 – wyposażony w procesor AMD Ryzen 7 2700U i 8 GB pamięci RAM,
  • HP EliteBook 745 G5 – wyposażony w procesor AMD Ryzen 7 2700U i 8 GB pamięci RAM,
  • Lenovo ThinkPad E485 – wyposażony w procesor AMD Ryzen 7 2700U i 8 GB pamięci RAM,
  • Lenovo Yoga 530-14ARR – wyposażony w procesor AMD Ryzen 7 2700U i 8 GB pamięci RAM.

Ceny są bardzo różne – wahają się od 2 do nawet 5 tysięcy złotych. To jednak całkiem rozsądna cena, szczególnie że kilka z tych modeli może zostać wyposażona w dodatkową kartę dedykowaną.

Laptopy wyposażone w ten układ są bardzo wydajne i z pewnością spełnią oczekiwania wielu użytkowników. Trudno liczyć na perfekcyjną obsługę wszystkich nowych gier, jednak urządzenia sprawdzą się doskonale w tych nieco starszych oraz przy użytkowaniu biurowym.

Udostępnij
4,9
8 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 22:02
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.