Udostępnij
Skomentuj

AMD Ryzen 5 3500U – wydajność oraz specyfikacja

AMD Ryzen 5 3500U to lekkie odświeżenie modelu Ryzen 5 2500U, które ma wejść na rynek lada chwila. Po zapowiedzi na targach CES w Las Vegas z niecierpliwością czekamy na premierę.

Wygląda na to, że nowe procesory AMD z drugiej generacji mają w sobie potencjał, by zdominować rynek lekkich komputerów przenośnych czy tych konwertowalnych. Choć w porównaniu do wysokiej wydajności jednostek Intela „z ciężkich laptopów” wypadają nieco słabo, to powinniśmy otrzymać układ zadowalający zarówno do codziennej pracy, jak i do wieczornej rozrywki przy najnowszej grze.

Polecane procesory AMD

AMD Ryzen 5 3500U – specyfikacja

AMD Ryzen 5 3500U – zastosowanie

Użytkownicy, którzy z niecierpliwością oczekują komponentów umożliwiających swobodną pracę i rozrywkę nawet przy wymagających grach na laptopach konwertowalnych, powinni być całkiem zadowoleni z nowej propozycji AMD.

Jeśli jednak mamy ją porównywać do standardowych jednostek mobilnych, to nie można powiedzieć, żeby zdumiewała swoją wydajnością czy wysokością taktowania. Można wręcz powiedzieć, że jest dość przeciętna. Jej wykorzystanie leży w rękach producentów sprzętu komputerowego. Pamiętajmy jednak, że możemy mieć problemy przy próbie uruchomienia najnowszych gier na najwyższych detalach. Nie temu służy ta jednostka.

Laptopy z opisywanym tu układem mają być wydajne, szybkie i lekkie, a także miejmy nadzieję, że tanie. W końcu do tego przyzwyczaili nas czerwoni. Z niecierpliwością więc czekamy na podanie dla AMD Ryzen 5 3500U ceny, za jaką będziemy mogli kupić procesor.

AMD Ryzen 5 3500U – wydajność

Procesory, które zostały dostarczone do testów benchmarkowych spisują się średnio, jeśli mamy je porównywać do ogółu układów przeznaczonych do laptopów. Dla AMD Ryzen 5 3500U benchmark Cinebench R15 pokazuje jedynie 620 punktów w trybie Multi-Core i 138 punktów w trybie Single-Core. To gorzej od mobilnych procesorów Intela z serii i3 ósmej generacji. Nieco lepiej jednak ocenił układ Passmark. Tutaj zyskał 8255 punktów, co plasuje go tuż obok mobilnych i7  szóstej generacji.

Dopóki nie sprawdzimy, jak faktycznie procesor sprawuje się przy dużym obciążeniu, ile trwa renderowanie sceny czy przeprowadzenie obliczeń, ciężko jest wydać wyrok. AMD chce nas zaskoczyć układami dla urządzeń konwertowalnych i musimy dać im szansę to zrobić.

AMD Ryzen 5 3500U – porównanie z innymi modelami

Z pewnością warto zobaczyć, jak zmieniły się parametry techniczne tego procesora, a jego poprzednika – modelu 2500U. Weźmiemy pod lupę również jeden z najczęściej używanych układów Intela.

Wyniki testów są zaskakujące. AMD ma problemy przy wydajności jednordzeniowej, co ma też miejsce przy procesorach stacjonarnych. Jednak bardzo dobrze radzi sobie w trybie wielowątkowym. Do ciekawych wniosków można również dojść porównując model 3500U z 2500U. Decydując się na nowszy z nich, otrzymujemy jedynie 6% lepszą wydajność. To dość mało, patrząc na to, że dzieli je od siebie prawie półtora roku. Można więc pokusić się o przypuszczenie, że opisywany tu model jest jedynie odświeżeniem starego.

AMD Ryzen 5 3500U – w jakich laptopach?

Obecnie nie spotkamy jeszcze AMD Ryzen 5 3500U w laptopach, choć jest to pewnie jedynie kwestia czasu. Do wypuszczenia swojego modelu szykuje się Lenovo ze swoim IdeaPadem L340. Do wyboru będziemy mieli zarówno ten model układu, jak i odrobinę lepszego Ryzena 7 3700U. Inną, bardzo ciekawą i wyczekiwaną propozycją może być Honor MagicBook. Odrobinę przypomina sławne Maci, ale należy do grupy produktowej Huawei, która słynie ze sprzedaży niskobudżetowych sprzętów.

Udostępnij
2,5
14 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 16:53
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.