Udostępnij
Skomentuj

HP ProBook 645 G4 - recenzja, dane techniczne, czy warto?

Firma HP przygotowała kolejną generację swojego wszechstronnego laptopa biznesowego, opartego na układach AMD.

Producent zdecydował się na wykorzystanie nowszych, wydajniejszych podzespołów, które mają zapewnić komfortowe warunki do intensywnej pracy biurowej, programistycznej, administracyjnej i kreatywnej.

Polecane laptopy HP ProBook

HP ProBook 645 G4 – dane techniczne oraz cena

Laptop ma sprawdzić się także jako sprzęt typowo multimedialny i mobilny – gwarantuje to 14-calowy ekran, smukłość konstrukcji i niewielka waga. Przydatność sprzętu zależna jest także od tego, na jaką konfigurację sprzętową się zdecydujemy. Na rynku znajdziemy kilkanaście różnych modeli, którym warto przyjrzeć się bliżej.

HP ProBook 645 G4 – dostępne konfiguracje

Warto podkreślić, że nawet najlepsze konfiguracje sprzętowe omawianego laptopa nie kosztują dużo. Dzięki temu, swoje urządzenia powinny znaleźć małe i średnie firmy, a także freelancerzy oraz osoby, które poszukują nowoczesnego sprzętu o ultramobilnym charakterze. Oferowane modele napędzane są niskonapięciowymi procesorami z serii AMD Ryzen. Do wyboru mamy aż 3 modele.

Osoby stawiające na maksymalizację wydajności powinny stawiać na konfiguracje wyposażone w czterordzeniowy i ośmiowątkowy układ AMD Ryzen 7 PRO 2700U, który bardzo często napędza laptopy biznesowe oraz multimedialne. Przez użytkowników jest ceniony głównie za połączenie bardzo przyzwoitej wydajności z niskim poborem energii i wysoką kulturą pracy. Laptop HP ProBook 645 G4 Ryzen 7 zapewni nie tylko obsługę podstawowych programów wykorzystywanych w firmach, ale również bardziej zaawansowanych narzędzi, wymagających użycia zwiększonej mocy obliczeniowej. Mowa tu między innymi o programach do obróbki grafiki i wideo.

Niemałe możliwości procesora potwierdzają jego parametry techniczne oraz wyniki testów wydajnościowych. Jego bazowa częstotliwość taktowania wynosi 2200 MHz, jednak w trybie turbo może zostać podbita do poziomu 3800 MHz. Specyfikacja wskazuje również na 8 MB pamięci podręcznej i współczynnik TDP wynoszący 15 W. Sprzęt był sprawdzany w oprogramowaniu Cinebench R15. W trybie jednowątkowym uzyskał on średnią na poziomie 144 punktów, natomiast w trybie wielowątkowym wyniosła 640 punktów. Pod tym względem, procesor wyróżnia się w swojej kategorii, toteż naprawdę warto na niego postawić.

Drugim układem CPU montowanym w laptopie HP ProBook 645 G4 jest AMD Ryzen 5 PRO 2500U (znaleźć można go między innymi w wersji HP ProBook 645 g4 3UP62EA). Podobnie jak model Ryzen 7, dysponuje on czterema fizycznymi rdzeniami i ośmioma wątkami logicznymi. Przegrywa on jednak nieco niższym taktowaniem. W trybie bazowym wynosi ono 2000 MHz, a w trybie turbo maksymalnie 3600 MHz dla jednego rdzenia. Jeśli chodzi o pamięć podręczną i współczynnik TDP, parametry te pozostają be zmian. Mamy więc do czynienia z układem słabszym, jednak tylko nieznacznie, co zdają się potwierdzać wspomniane już testy w Cinebench R15. Procesor uzyskał w nich kolejno 134 i 553 punkty. Różnice są więc nieduże, dzięki czemu można powiedzieć, że oba układy prezentują bardzo podobny poziom i możliwości.

Zdecydowanie słabszy jest natomiast procesor montowany w najtańszych konfiguracjach sprzętowych. Mowa o modelu AMD Ryzen 3 2200U, który dysponuje dwoma rdzeniami i czterema wątkami. Jego taktowanie wynosi od 2500 MHz do 3400 MHz. Korzysta on z 4 MB pamięci podręcznej, a jego współczynnik TDP wynosi 15 W. Jego możliwości zapewnią dobrą obsługę podstawowych programów biznesowych, jednak w przypadku bardziej wymagających narzędzi mogą okazać się niewystarczające.

Specyfikacja  HP ProBook 645 G4 wskazuje również na wykorzystanie szybkiej pamięci RAM typu DDR4, co w przypadku nowych laptopów biznesowych jest już normą. Warto jednak nadmienić, że nie mówimy tu o pamięci wlutowanej w płytę główną. Znalazły się na niej dwa sloty, dzięki czemu nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby rozbudować swój zestaw. Maksymalna pojemność kości RAM może wynieść nawet 32 GB.

Kolejną dobrą informacją jest to, że wszystkie modele laptopa są wyposażane w super szybkie dyski M2, obsługujące interfejs PCIe. W porównaniu z tradycyjnymi dyskami talerzowymi (HDD) oraz modelami SSD SATA III, zapewniają one znaczne przyspieszenie działania systemu operacyjnego oraz zainstalowanych programów. Na rynku oferowane są konfiguracje z dyskami o pojemności od 256 GB do 1 TB.

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o tym, że HP ProBook 645 G4 nie wykorzystuje dedykowanej karty graficznej. Ograniczyć musimy się do jednostek zintegrowanych. W przypadku modeli z procesorem Ryzen 7 będzie to karta AMD Radeon RX Vega 10, układ Ryzen 5 korzysta z możliwości jednostki RX Vega 8, a Ryzen 3 z RX Vega 3.

HP ProBook 645 G4 – wygląd

Pod względem designu, laptop bardzo przypomina inne modele z serii HP ProBook. Producent postawił na srebrną kolorystykę, przełamaną czarną klawiaturą i czarnymi ramkami ekranu. Jest to sprzęt smukły i bardzo atrakcyjny, toteż powinien zadowolić większość użytkowników. Przygotowana bryła bardzo dobrze oddaje nowoczesny charakter sprzętu – dobrze prezentuje się więc w biurze, pracowni, warsztacie, a także w domu.

Jak już zostało wspomniane, mamy do czynienia z laptopem o ultramobilnym charakterze. Czternastocalowy ekran sprawił, że jego wymiary są kompaktowe, a waga nie przekracza 2 kilogramów (laptop waży 1,73 kg). Oczywiście daleko mu do najlżejszych ultrabooków dostępnych na rynku, jednak nie powinien sprawiać żadnych problemów podczas przenoszenia oraz użytku mobilnego. Sprawdzi się więc nie tylko przy biurku, ale również na kanapie, ławce w parku, kawiarni czy też w podróży.

Obudowa została wykonana całkowicie z tworzyw sztucznych. Pomimo wzmocnienia konstrukcji, jej sztywność jest co najwyżej przeciętna. Klapa ekranu dość łatwo poddaje się wygięciu pod naporem. Wspomnieć należy również o uginaniu się niektórych obszarów jednostki centralnej. Zawiasy całkiem dobrze spełniają swoje funkcje, niemniej zdarza się, że ekran nieco chybocze podczas intensywnego pisania na klawiaturze. Biorąc pod uwagę całą konstrukcję, trzeba uczciwie przyznać, że powinna być nieco sztywniejsza. Zwłaszcza że mówimy o laptopie, którego najtańsze wersje kosztują ponad 3 tysiące złotych. Przyczepić nie można się natomiast do spasowania wszystkich elementów, a także zestawu portów. Znajdziemy w nim  wszystkie najpotrzebniejsze elementy. Cieszy także zamontowanie złącza VGA, dzięki któremu do laptopa podłączymy starsze urządzenia peryferyjne.

HP ProBook 645 G4 – matryca

Jak już zostało wspomniane, mamy do czynienia z laptopem 14-calowym, który całkiem nieźle radzi sobie w trybie mobilnym. Co istotne, oferowane na rynku modele różnią się pod względem wykorzystywanych matryc. Do wyboru mamy trzy modele. W najtańszych wersjach znajdziemy matrycę typu SVA, obsługującą rozdzielczość HD. Warto na nią stawiać tylko wówczas, gdy interesuje nas standardowa praca biurowa i nie chcemy wydać zbyt wiele. Jakość generowanego obrazu przez ten panel jest bowiem mocno przeciętna.

W pozostałych konfiguracjach znajdziemy matryce IPS Full HD z powłoką antyrefleksyjną lub bez niej. Na plus należy zaliczyć odwzorowanie kolorów. Średni błąd DeltaE2000 wynosi 4,54, jednak po kalibracji jest mniejszy niż 3, spełnia więc najważniejsze kryteria. Jeśli natomiast chodzi o pokrycie barw, wyniki nie są już tak dobre. W przestrzeni kolorów sRGB, pokrycie wynosi 61%, natomiast w AdobreRGB 39%. Są to przeciętne rezultaty, które wskazują, że laptop nie nadaje się do półprofesjonalnej obróbki grafiki. Jeśli chodzi o działanie powłoki antyrefleksyjnej, dobrze radzi sobie przy odsłoniętym oknie, a także na zewnątrz, w miejscach zacienionych. Wyjście na pełne słońce będzie natomiast skutkowało znacznym obniżeniem widoczności wyświetlanych treści.

HP ProBook 645 G4 – klawiatura i touchpad

Laptop został wyposażony w sześciorzędową klawiaturę wyspową, która przypomina to, z czym mamy do czynienia w innych nowych urządzeniach z rodziny ProBook. Jakość jej wykonania jest dobra. Klawisze wyróżniają się znacznym skokiem i bardzo dobrą reakcją, dzięki czemu pisanie dłuższych tekstów okażę się wygodniejsze w porównaniu z tanimi klawiaturami, montowanymi w laptopach za mniej niż 2 tysiące złotych. Ich działanie zostało skutecznie wytłumione, dlatego klawiatura nie jest nadmiernie głośna. Niestety, nie została ona wyposażona w podświetlenie, co może dziwić. Jest to bowiem standardowy dodatek, z którym często mamy do czynienia w przypadku laptopów biznesowych.

Większych zastrzeżeń nie można mieć do wykonania touchpada. Przygotowana powierzchnia, a także właściwości ślizgowe płytki zapewniają wygodną, precyzyjną pracę kursorem. Dobrze sprawdzają się również wbudowane klawisze. Warto nadmienić, że producent zaimplementował w swoim laptopie czytnik linii papilarnych.

HP ProBook 645 G4 – wydajność

Niskonapięciowe procesory AMD Ryzen są wysoko oceniane przez użytkowników. Jest to zasługa ich więcej niż przyzwoitej wydajności, a także wysokiej kulturze pracy. Wyróżnić należy zwłaszcza modele z serii Ryzen 7 oraz 5. Zapewnią one bezproblemową obsługę najważniejszych programów biznesowych, ale nie tylko, co potwierdzają wspominane wcześniej testy Cinebench R15.

Choć w laptopie brak dedykowanej karty graficznej, to jednostki zintegrowane dobrze sprawdzają się w ramach omawianego zastosowania. Pod uwagę warto wziąć model AMD Radeon RX Vega 10, który występuje z procesorem Ryzen 7. Jej osiągi w programach diagnostycznych prezentują się bardzo przyzwoicie. W 3DMark 11 Performance GPU uzyskała średnią na poziomie 3507 punktów, natomiast w 3DMark Ice Storm Extreme Graphics jej średnia wyniosła 72586 punktów. Warto zaznaczyć również, że pozwoli ona na obsługę gier. Oczywiście nie będą to najnowsze hity z segmentu AAA, jednak na liście znaleźć można kilka perełek.

HP ProBook 645 G4 – wady i zalety

Jednym z największych atutów omawianego laptopa jest jego wszechstronność. Dostępne na rynku konfiguracje mogą zostać wykorzystane na wiele różnych sposobów. Posłużą do obsługi programów biznesowych, narzędzi graficznych, a także całej masy aplikacji multimedialnych. Co ważne, zapewnią one wysoką kulturę pracy. Na uwagę zasługuje także fakt, iż oferowane wersje laptopa są bardzo zróżnicowane – na pochwałę zasługuje przede wszystkim możliwość zamontowania dodatkowych kości RAM, a także wybór dysków twardych SSD M.2 PCIe.

Po stronie zalet sprzętu znajdzie się także rozbudowany zestaw portów, dobrze wykonany osprzęt oraz ultramobilny charakter laptopa, dzięki któremu sprawdzi się on nie tylko przy biurku. Recenzja HP ProBook 645 G4 wskazać musi również na atrakcyjny design urządzenia.

Jeśli chodzi natomiast o wady, narzekać można przede wszystkim na dość przeciętną sztywność obudowy, która została wykonana z tworzyw sztucznych. Użytkownicy zwracają uwagę również na stosunkowo niską luminancję i niedostateczne pokrycie palety kolorów. Przyczepić możemy się również do braku podświetlenia klawiatury i wielu innych dodatków biznesowych.

ZALETY

 • Wszechstronność
 • Wiele konfiguracji do wyboru
 • Przyzwoite procesory AMD Ryzen
 • Szybka pamięć RAM DDR4
 • Dyski twarde SSD M.2 PCIe
 • Atrakcyjny design
 • Rozbudowany zestaw portów
 • Ultramobilny charakter
 • Czytnik linii papilarnych

WADY

 • Przeciętna sztywność obudowy
 • Brak podświetlenia klawiatury
 • Przeciętne parametry matryc

HP ProBook 645 G4 – podsumowanie, czy warto?

Do czynienia mamy z bardzo wszechstronnym sprzętem, który dobrze sprawdzi się w wielu sytuacjach, nie tylko w pracy biurowej. Biorąc pod uwagę to, że cena HP ProBook 645 G4 jest całkiem atrakcyjna, warto zwrócić na niego uwagę.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 06:32
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.