Udostępnij
Skomentuj

Co można zbudować z LEGO Duplo? Inspiracje i pomysły

LEGO Duplo to kopalnia konstrukcyjnych możliwości. Poznaj najlepsze sposoby na doskonałą zabawę z dziećmi.

Budowanie obiektów z kolorowych klocków to wspaniała, rozwijająca zabawa dla osób w każdym wieku. Są zestawy dla najmłodszych, czyli najczęściej duże, kolorowe klocki i takie pełniące jednocześnie funkcję edukacyjną, a także zestawy dla starszych dzieci i młodzieży, w tym klocki LEGO Harry Potter, klocki LEGO Star Wars nawiązujące do postaci i motywów ze znanych i lubianych fantastycznych uniwersów lub klocki LEGO Ninjago z niesamowitymi urządzeniami. Istnieją także klocki LEGO dla dorosłych, w tym skomplikowane klocki LEGO Technic.

Co da się stworzyć z klocków LEGO Duplo?

Każdy z rodzajów, gatunków i podkategorii klocków LEGO ma swoją specyfikę. Jedne są łatwiejsze, dostosowane do nauki poprzez zabawę. Budowle z klocków LEGO Duplo mogą przybierać różne formy – począwszy od prostych układanek pomagających w opanowaniu alfabetu lub poznawanie cyfr i prostych rachunków liczbowych, poprzez tworzenie domków i pojazdów, aż po naprawdę złożone konstrukcje z LEGO Duplo. Mimo że kojarzy się to przede wszystkim z całkiem prostymi obiektami, producent zapewnia nam coraz to nowe opcje, a każda z nich jest niezwykle ciekawa.

Klocki LEGO classic to po prostu następny etap w procesie dorastania. Chociaż oczywiście nie trzeba się przejmować górną granicą wieku i ograniczać korzystania z serii Duplo, najczęściej na pewnym etapie dzieci zaczynają już poszukiwać poważniejszych wyzwań i nowych możliwości. Jeśli ich wiek pozwala już na zabawę drobniejszymi elementami bez ryzyka połknięcia lub wchłonięcia części, warto zaopatrzyć się w uniwersalny zestaw, który tak naprawdę może stanowić rozrywkę dla całej rodziny.

Polecane klocki LEGO Duplo

Jakie typy konstrukcji można zbudować z LEGO Duplo?

Pozostając przy LEGO Duplo, typy konstrukcji, jakie można z nich stworzyć, są naprawdę przeróżne. Pierwszy etap stanowią proste układanki logiczne, które uczą dziecko rozpoznawania kształtów i kolorów, przez wspomniane litery i cyfry, aż po różnobarwne wieżyczki. Bardzo popularne są zestawy z rozmaitymi budynkami – domkami, szkołami, zamkami czy też miejscami użyteczności publicznej, jak kawiarnia czy wesołe miasteczko. Pyszna zabawa jest przy nich dwuetapowa – zaczyna się od stworzenia budynku, w którym następnie można bawić się postaciami.

Olbrzymią kategorią LEGO Duplo są oczywiście zwierzęta i ich świat. To także propozycje na każdy etap rozwoju – są duże zwierzątka już dla 18-miesięcznych maluszków, następnie zestawy ze zwierzętami gospodarskimi na farmie, cała stadnina z konikami, a także zwierzątka ze znanych bajek dla dzieci – np. Myszki Mickey. Znajdzie się też wspaniała tropikalna wyspa wraz z afrykańskimi gatunkami. Klocki LEGO dinozaury spodobają się małemu fascynatowi prehistorycznej fauny, a z czasem zapewne zaciekawi go także zestaw klocki LEGO Jurassic World.

Klocki LEGO dla dziewczynki to oczywiście nie muszą być tylko zestawy z kucykami pony lub różowymi księżniczkami Disneya. Niezależnie od płci, doskonałą zabawę dla dzieci zorganizujesz, kupując np. klocki LEGO policja, które znakomicie urozmaicą zabawę. Do tego przyda się na pewno zestaw do konstruowania samochodzików i wszelkich ciekawych pojazdów oraz wspaniałe tory dla nich – wtedy postaci-funkcjonariusze policji będą stać na straży prawa i pilnować, by wyścigi przebiegały bezpiecznie. Przyda się też helikopter strażacki i radiowóz.

Jakie zastosowania może mieć LEGO Duplo?

Oprócz klasycznej zabawy w układanie konstrukcji, urządzanie budynków oraz sterowanie postaciami ludzkimi i zwierzęcymi, a także pojazdami i zupełnie fantazyjnymi stworami – klocki LEGO Duplo mogą mieć także inne zastosowania. Sam producent podpowiada, w jaki sposób przy użyciu oryginalnych elementów można bawić się w szarady, zagadki i gierki. Zaproponuj maluszkowi odtwarzanie kształtów narysowanych przez Ciebie na kartce w odpowiednich kolorach, aby ćwiczyć jego zdolności koordynacyjne. Zmieniaj drobiazgi, by ćwiczyć spostrzegawczość.

Zaproś swoje nieco starsze dziecko do znanej zabawy w… kółko i krzyżyk! Tak jest, użyj elementów z zestawu Duplo, aby skonstruować planszę wielorazowego użytku do tej doskonałej, znanej wszystkim zabawy. Jest to propozycja, która uczy kreatywnego wykorzystania posiadanych elementów i kształtuje podejście ekologiczne. Ile kartek papieru trzeba by zużyć, aby pograć tyle razy, ile chcecie? Na pewno dużo. Tymczasem nie potrzebujesz takich surowców. Czy dasz się przechytrzyć swojemu małemu spryciarzowi?

Możliwości jest mnóstwo, a ogranicza Cię jedynie kreatywność Twoja i małych podopiecznych. Wykombinujcie wspólnie, jak fantastycznie można bawić się w łączenie par, w chowanego, szlifować magiczne sztuczki z użyciem elementów Duplo, a nawet grać w kalambury. Niektóre propozycje świetnie sprawdzą się na dziecięcych urodzinach, podczas zabawy z większą grupą dzieci. Delikatny element rywalizacyjny podczas gier doda rozgrywkom rumieńców, a uczestnikom imprezy – dodatkowej radości.

Czy warto kupić klocki LEGO Duplo?

Wszystkie klocki LEGO to przede wszystkim fenomenalny sposób na wspólne spędzanie czasu w rodzinnym gronie i nieskończona liczba możliwości zabawowych. Jeśli zabraknie Ci pomysłów na nowe zabawy, a Twoim dzieciom już znudziły się poprzednie – wyszukaj w internecie propozycje z innych blogów, a jest tego całe mnóstwo. Z klockami LEGO Duplo nie sposób się nudzić, dlatego właśnie warto się w nie zaopatrzyć i zaproponować ten typ zabawy pociechom.

LEGO Duplo mają szeroki walor edukacyjny, który nie ogranicza się przecież do rozpoznawania kształtów i kolorów. Dumna reprezentacja zwierzątek pomaga poznawać i zapamiętywać nowe słowa, gry mogą uczyć spostrzegawczości, bystrości, refleksu i sprytu. W przypadku wspólnej zabawy to także nauka kooperacji i komunikacji, gdy bawią się z rodzicami, rodzeństwem lub koleżankami – współpraca jest niezwykle ważna, kiedy chce się sprawnie wybudować pałac lub statek. Pokaż najmłodszym, że to może być bardzo przyjemne.

Klocki z serii LEGO Duplo są w pełni bezpieczne i atestowane, dostosowane do użytku przez dzieci. To zabawki na lata – solidne, porządnie wykonane elementy z pewnością nie rozpadną się po kilku zabawach, jak to się może zdarzać w przypadku klocków niskiej jakości. Również z tego powodu to rewelacyjny pomysł na prezent dla dzieci Twoich znajomych, siostrzeńców, wnuków czy bratanic. Podarunek możesz dobrać do wieku i zainteresowań młodych ludzi.

Mnóstwo zestawów budowlanych Duplo składa się z ciekawych propozycji konstrukcyjnych, w przypadku których trzeba się nauczyć logicznego myślenia, a korzystając z instrukcji także kształtować wyobraźnię przestrzenną. Opanowanie, w jaki sposób tworzyć stabilne i wytrzymałe konstrukcje przyda się na poczet późniejszych lekcji fizyki i lepszego rozumienia świata. Choć na początku może to być frustrujące, przynosi szybkie efekty. A może Twój malec lub maluszka założą w przyszłości firmę budowlaną? A wszystko zaczęło się od zabawy klockami.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 17:54
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.