Udostępnij
Skomentuj

Jak umyć klocki LEGO? Jak czyścić zestawy klocków?

Regularne mycie i odkażanie klocków LEGO jest potrzebne i ważne – na nasze szczęście jest też łatwe.

Klocki LEGO dla chłopca, dla dziewczynki, po prostu dla każdego! Można o nich mówić długo i wyłącznie w samych superlatywach, ale warto też pamiętać, że składają się z mnóstwa zakamarków i zagłębień, w których uwielbia zbierać się kurz. A jeśli są w użytkowaniu dzieci, mają stały kontakt z brudnymi rękami, kichaniem, kaszlem i wszelkimi eksperymentami, które mogą przyjść do głowy młodemu odkrywcy. Czy to najprostsze klocki LEGO Duplo, czy składające się z wielu drobnych elementów klocki LEGO Friends – trzeba je co jakiś czas dokładnie umyć.

Jak czyścić klocki LEGO?

Producent radzi by klocki czyścić ręcznie, w niezbyt gorącej wodzie. Najlepiej w temperaturze do 40 stopni, z dodatkiem niewielkiej ilości łagodnego detergentu. Następnie należy je wypłukać czystą wodą i wysuszyć w temperaturze pokojowej. Żeby dokładnie wypełnić te wskazania, należałoby na tę pracę zarezerwować sobie co najmniej kilka godzin. Zwłaszcza jeśli mówimy o rozbudowanych zestawach, jak klocki LEGO Creator. A zanim klocki wyschną i będą mogły wrócić do swojego właściciela – następnych kilka. Trzeba się też upewnić, że dokładnie wymyliśmy wszystkie, nawet najmniejsze elementy, a następnie wysuszyliśmy je na tyle dokładnie, by nie pozostała w nich woda.

Najprostszym, domowym sposobem jest wrzucenie klocków na durszlak, by następnie przelać je wodą z łagodnym detergentem. Silniejsze zabrudzenia będziesz musiał usunąć z każdego klocka osobno. Możesz do tego celu posłużyć się szczoteczką do zębów, która dotrze do wszystkich zakamarków. Następnie należy pozbyć się nadmiaru wody, a potem klocki powinny wyschnąć do końca w temperaturze pokojowej. To najbezpieczniejszy sposób, aby zadbać o klocki LEGO. Samochody i inne konstrukcje będą lśniące i czyste!

Producent stanowczo odradza mycie klocków w zmywarce czy w pralce, ale zdarza się, że to najszybszy, a w związku z tym jedyny dostępny sposób. Producent nie radzi ich także suszyć w piekarniku lub mikrofalówce, ani używać do tego celu suszarki do włosów – i tu zdecydowanie się zgadzamy z tymi sugestiami. Wysokie temperatury mogą nieodwracalnie odkształcić klocki LEGO. Pociąg mógłby już nie dać się złożyć, a tego przecież nie chcemy.

Polecane klocki LEGO

Jak odkażać klocki LEGO?

Wizja infekcji przenoszonych drogą kropelkową, na które narażone są dzieci, sprawiała, że temat ten zawsze znajdował się na czele priorytetów wielu rodziców. Zaś w dobie pandemii, która zmusiła nas do wzmożonej i dużo częstszej dezynfekcji wszystkiego, co nas otacza, nie da się uniknąć tej konieczności. Wirusy, bakterie i alergeny wymuszają jeszcze częstsze czyszczenie i dezynfekcję pokoju dziecka i znajdujących się w nim zabawek. Zalecane jest, by taki proces odbywał się przynajmniej raz w tygodniu. Ale o ile upranie ulubionego pluszaka czy przetarcie odpowiednim płynem dezynfekującym większych zabawek nie stanowi większego problemu, o tyle odkażanie wielokształtnych klocków LEGO to zupełnie inny temat. Najmniej problemów nastręczą nam większe klocki, takie, jak w zestawach LEGO Duplo. Trudniej będzie z drobniejszymi elementami, z zestawów takich, jak klocki LEGO Batman.

Najprościej jest zadbać o wystawę kompletnych modeli. Na przykład klocki LEGO City po złożeniu stworzą kolekcję budynków i pojazdów – potraktuj je tak samo, jak inne zabawki. Po odkurzeniu po prostu przetrzyj je szmatką lub wacikiem lekko namoczonym w płynie do dezynfekcji. Ale co zrobić, jeśli przechowujesz na przykład swoje klocki LEGO Minecraft luzem, żeby codzienni stworzyć z nich cos nowego?

Jedną z najprostszych metod jest wymoczenie elementów w samodzielnie przygotowanym roztworze odkażającym. Można go szybko przygotować ze składników, które mamy w domu. 100 ml octu spirytusowego należy wymieszać z 400 ml przegotowanej wody lub wody destylowanej, a dla zabicia drażniącego zapachu warto dodać kilka kropli ulubionego olejku zapachowego. W tak przygotowanej kąpieli odkażającej należy pozostawić klocki na kilka godzin, a następnie dokładnie osuszyć.

Jak myć klocki LEGO w zmywarce?

Niektórzy, mimo ostrzeżeń producenta, próbują myć klocki w zmywarce. Elementy są wkładane do jakieś niedużej płóciennej siatki, szczelnie zawiązanej i włożonej do komory myjącej. Kłopot w tym, że temperatura wewnątrz zmywarki zazwyczaj znacznie przekracza dopuszczoną przez producenta temperaturę czyszczenia i może doprowadzić do odkształcenia plastiku. Jeśli zdecydujesz się na czyszczenie klocków w zmywarce, sprawdź, czy ustawiłeś najniższą możliwą temperaturę. I przede wszystkim upewnij się, że szczelnie zawiązałeś siatkę. Jeśli klocki wypadną, mogą zniknąć w odpływie, a nawet uszkodzić zmywarkę!

A jak myć klocki LEGO w pralce? Już wiemy, że producent nie zaleca tej metody, ale mimo to niektórzy użytkownicy decydują się na ten sposób. Podobnie jak w przypadku czyszczenia klocków Lego w zmywarce, wkładamy je do poszewki na poduszkę lub do siatki do firan. Poszewkę lub siatkę trzeba mocno i szczelnie zawiązać, by klocki nie rozsypały się w trakcie mycia – to ważne! Pamiętaj, żeby używać delikatnych środków czyszczących i ustawiać najniższą możliwą temperaturę. Mocniejsze detergenty, zwłaszcza te z dodatkiem chloru, mogą odbarwić klocki.

Czyszczenie mechaniczne nie jest najlepszym pomysłem przy zestawach zawierających unikalne elementy, takich, jak klocki LEGO Spiderman. Uszkodzenie lub zgubienie figurki głównego bohatera może uniemożliwić złożenie zestawu, w takich sytuacjach chyba warto jednak wrócić do mycia ręcznego.

Jak czyścić klocki LEGO z kurzu?

Żeby oczyścić LEGO z kurzu, wystarczy spłukać je wodą z dodatkiem delikatnego detergentu. Jeśli klocków jest sporo, najwygodniej będzie płukać je w brodziku lub wannie, rozkładając uprzednio na dnie duży ręcznik kąpielowy. Po dokładnym spłukaniu wszystkich elementów wystarczy zwinąć ręcznik, unieść go tak, by większość wody obciekła, a następnie przenieść na balkon lub taras, aby tam wyschły.

Jeśli natomiast masz na półce wystawę złożonych modeli, wtedy najlepiej zrobisz, przecierając je ściereczką z mikrofibry. Trudno dostępne miejsca możesz odkurzyć zwykłym pędzelkiem. To nie jest zbyt pracochłonne, a poza tym każdy konstruktor chętnie zadba o swoje klocki LEGO. Straż pożarna powinna przecież lśnić!

Jak często czyścić zestawy LEGO?

Wszystko zależy od tego, jak klocki są przechowywane i jak często używane. Najlepiej zrobisz, myjąc je raz na tydzień, zwłaszcza jeśli codziennie są w użyciu. Natomiast jeśli zazwyczaj leżą w szczelnie zamkniętych pudełkach i są wyjmowane tylko od czasu do czasu, możesz myć je rzadziej. W takim wypadku najlepiej zrobisz, myjąc i odkażając klocki przed odłożeniem ich do pudeł na dłuższy odpoczynek.

Klocki Lego to świetna zabawa, doceniana przez kolejne pokolenia budowniczych. I, choć na pierwszy rzut oka może się tak nie wydawać, utrzymanie ich w czystości jest proste. Jeśli zadbasz o ich regularne mycie i właściwe przechowywanie, będą Ci służyć przez wiele lat.

Udostępnij
5,0
4 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 07:33
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.