Udostępnij
Skomentuj

Skąd pochodzą klocki LEGO? Jak wyglądały pierwsze LEGO?

Klocki lego należą do kultowych zabawek uwielbianych oraz pożądanych przez dzieci na całym świecie.

LEGO to bez wątpienia jedna z najbardziej kultowych zabawek, która od lat rozwija kreatywność kolejnych pokoleń.

Z jakiego kraju pochodzą LEGO?

Klocki lego pochodzą z Danii, a dokładnie z miasta Billund, gdzie 12 października 1932 roku została założona firma przez cieślę Olego Kirika Christiansena, jednak obecna nazwa LEGO została dodana dopiero dwa lata później. Christiansen, który pochodził z biednej rodziny, po tym, jak dotknął go wielki kryzys gospodarczy, owdowiał, zostając sam z czwórką dzieci, oraz spłonął jego warsztat, chciał zająć czymś swoje dzieci, by przestały myśleć o troskach, które dotknęły ich rodzinę. Na poprawę humoru wystrugał dla swoich pociech małą, drewnianą kaczkę, która okazała się strzałem w dziesiątkę i rozweselała malców. Radość ujrzana w oczach dzieci na widok niepozornego drobiazgu zainspirowała cieślę do stworzenia kolejnych drewnianych kaczek i sprzedawania ich w okolicy.

Zabawki cieszyły się dużym uznaniem, przyniosły Christiansenowi lokalną popularność. Dzięki swojej przedsiębiorczości oraz chęci pozostania na rynku założyciel firmy tworzył kolejne, nowe zabawki. Jednak to wspomnienie zwiedzania angielskiego zamku zainspirowało go do stworzenia klocków, z których dzieci mogłyby budować różne budowle, na przykład zamki. Do sukcesu zabawek niewątpliwie przyczyniła się precyzja wykonania i ich wysoka jakość. Mały zakład stolarski stał się bazą do zbudowania prawdziwego imperium zabawkarskiego, które obecnie ma aż 70 proc. udziału w światowym rynku klocków. Podobno mottem przewodnim właściciela przedsiębiorstwa były słowa „Tylko najlepszy jest wystarczająco dobry”. Po śmierci Christiansena dyrektorem przedsiębiorstwa został syn założyciela firmy Godtfred Kirk Christiansen, a po jego rezygnacji w 1968 roku to stanowisko przejął jego syn Kjeld Kirk Kristiansen, który tę funkcję pełnił aż do 2004 roku.

Polecane klocki LEGO

Jak wyglądały pierwsze zestawy klocków LEGO?

Motorem do działania dla Ole Kirik Christiansena była drewniana kaczka, po której przyszła pora na kolejne zabawki w kształcie innych zwierzątek, jo-jo, samochody. Przez długi czas surowcem, z którego tworzono, było drewno. W 1947 roku z taśmy produkcyjnej zjechały pierwsze plastikowe modele zabawek. Pierwsze klocki, które wypromowały markę LEGO, powstały w 1949 roku. Co prawda w porównaniu do dzisiejszych, tamte były dość prymitywne, jednak dały początek wielkiemu przedsięwzięciu, znanemu dziś na całym świecie. W 1958 roku Godfred Kirk Christiansen dokonał istotnego odkrycia, którym były specjalne rurki, umieszczone we wnętrzu pustego klocka, dzięki którym została wzmocniona siła łączenia klocków ze sobą. Pozwalało to na łączenie ze sobą elementów w dowolny sposób i zwiększało stabilizację budowanych modeli. Oczywiście wspomniana technologia, unikalna na światową skalę, została opatentowana.

Rok 1960 był przełomowy dla fabryki z powodu pożaru, w którym uległa zniszczeniu cała część budynku odpowiadająca za produkcję drewnianych zabawek. To zmusiło właścicieli przedsiębiorstwa do dokonania analizy rynku. Straty spowodowane pożarem oraz prognozy, z których wynikało, że popularność plastikowych zabawek będzie rosła, skłoniło osoby zarządzające firmą do zmiany strategii. Od tej pory skupiono się na produkcji klocków wykonanych z plastiku i stałemu, systematycznemu poszerzaniu gamy produktów. Ciągle trwały prace nad udoskonaleniem surowca, z którego wykonywano zabawki, oraz wprowadzono instrukcję montażu. Pomysłodawcą kultowych dziś zestawów tematycznych był Kjeld Kirk Kristiansen.

Klocki LEGO Creator to seria oparta na konstruowaniu. Jest spełnieniem marzeń zarówno dla chłopca, jak i dla dziewczynki, ponieważ z tych klocków można zbudować samochody, sklepiki, domy czy diabelskie młyny. Producent zadbał, by wszystkie detale były dopięte na ostatni guzik i wiele zestawów jest zaprojektowanych w taki sposób, by z tych samych klocków można było zrobić trzy różne rzeczy, co sprawia, że zabawka służy dziecku dłużej i się szybko nie nudzi. Do zestawu dołączona jest instrukcja, która pokazuje możliwe do zbudowania konstrukcje. Obecnie zestawy te posiadają często silniki oraz zdalne sterowane.

Klocki LEGO pojazdy są nie lada gratką dla chłopców, nie tylko tych najmłodszych. Pierwsze modele samochodów pojawiały się w serii LEGO City. Obecnie można kupić zestaw składający się tylko i wyłącznie z samochodu. Producenci dbają o to, by gama pojazdów była bardzo szeroka. Model auta Bugatti Chiron w skali 1:1 można ułożyć z ponad miliona klocków LEGO Technic, a porusza się on z prędkością 20 km/h.

Klocki LEGO pociąg zostały wprowadzone w serii Lego City, obecnie istnieją nawet jako jedna z jej kultowych podserii. Obecnie mamy do wyboru wiele modeli pociągów pasażerskich oraz towarowych w różnych rozmiarach. Tory zarówno proste, jak i łukowate, są dostępne w zestawach, ale można je dokupić również osobno, by poszerzyć i rozwinąć już posiadaną trasę kolejową. Zwrotnice pozwalają na łączenie linii i tworzenie skomplikowanych tras kolejowych. Dzięki temu, że szerokość torów od początku jest taka sama, można łączyć już te posiadane z innych zestawów z nowymi i nie trzeba się martwić, że nie będą pasować. Opcja zdalnego sterowania sprawia jeszcze większą frajdę dzieciom, które kochają nowoczesne zabawki, a jeden pilot może służyć do obsługi aż 5 pociągów.

Klocki LEGO straż pożarna również zostały wprowadzone w serii Lego City i są jedną z jej podserii. Ogólnie rzecz biorąc, do roku 2000 wszystkie zestawy skupiały się na pracach publicznych takich jak wspomniani strażacy czy lekarze, policjanci lub budowniczy. Wraz z nowym tysiącleciem nastąpił przełom, a twórcy serii zaczęli skupiać się również na życiu ludzi niepracujących w zawodach publicznych.

Klocki LEGO Batman wprowadzono w 2006 roku, wówczas tytułowy bohater komiksów nosił oficjalny szary strój oraz filmowy czarny. W pierwszych zestawach pojawiali się bardziej znani przeciwnicy Batmana, tacy jak Joker, Człowiek-Zagadka, Pingwin, Mr Freeze czy Dwie Twarze oraz pomocnik głównego bohatera, Robin. Po premierze filmu „Mroczny rycerz” w 2008 roku w zestawach wykorzystano nową zbroję. Na każdym opakowaniu z tyłu jest narysowany komiks, który ma za zadanie podsunąć użytkownikowi zabawki pomysł na jej spożytkowanie.

Klocki LEGO Spider-Man są nie lada gratką dla fanów Człowieka Pająka, który stał się jedną z ikon popkultury i bohaterem nie tylko komiksów, filmów i gier, lecz także zabawek.

Klocki LEGO dla chłopca są idealną zabawką, ale czy sprawdzą się też w przypadku dziewczynki? Na pewno, ponieważ producenci stworzyli również serie, które dedykowane są dziewczynkom.

Skąd wzięła się nazwa LEGO?

Obecnie brzmiąca nazwa LEGO została nadana w 1934 roku. Swoją genezę zawdzięcza duńskiemu wyrażeniu „leg godt”, które oznacza „baw się dobrze”. Po łacinie słowo Lego znaczy: „łączę razem”, „uczę się”, „wiążę”. Ole Kirik Christiansen twierdził, że dobra nazwa jest istotnym elementem, który może pomóc w rozwoju przedsiębiorstwa. Zorganizował w swojej firmie konkurs, w którym mógł wziąć każdy, kto wówczas był zatrudniony. Nagrodą był ówczesny rarytas, czyli butelka domowego wina. W ten sposób została wyłoniona nazwa firmy LEGO. Do 1972 roku przedsiębiorstwo miało aż 9 logotypów, najbardziej podobny do dzisiejszego powstał w 1972 roku i został tylko nieznacznie zmieniony 18 listopada 1998 roku.

Ile kosztują klocki LEGO?

Koszt klocków lego jest uzależniony od zestawu, który się wybierze. Im zestaw jest większy, tym staje się automatycznie droższy. Ważną kwestią jest liczba klocków i czy są one ruchome. Cena natomiast uzależniona jest też od dodatkowych czynników takich jak seria, którą jesteśmy zainteresowani, jakie dodatkowe opcje dany model posiada, czy jest zasilany na baterie, czy ma zdalne sterowanie, światła i inne udoskonalenia. Najdroższym zestawem lego jest Lego Creator Koloseum, będący repliką rzymskiego Koloseum, wprowadzony na rynek w roku 2020. Składa się z 9036 klocków. Cena katalogowa wynosi 2 250 PLN.

Udostępnij
5,0
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 20:26
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.