Udostępnij
Skomentuj

Jak segregować klocki LEGO? W czym je trzymać?

Czy istnieje szybki sposób na segregację klocków LEGO? Jak uporać się z bałaganem po zabawie klockami LEGO?

Niektórzy rodzice już od najmłodszych lat swoich pociech kształtują w nich nawyk utrzymywania porządku. W tym celu zachęca się dzieci, aby ich ulubione zabawki, którymi się bawiły, wrzucały do jednego dużego pudła. Tak jest choćby z popularnymi klockami. Segregacja LEGO jest bardzo ważna z wielu powodów – na przykład ze względu na fakt, że są to zazwyczaj małe elementy, które nieuporządkowane mogłyby się gdzieś zapodziać. Warto więc zastanowić się, jak przechowywać małe LEGO oraz jaki organizer na klocki LEGO wybrać.

Sposoby segregacji klocków LEGO

Klocki to od lat jedne z ulubionych zabawek dzieci. Są uniwersalne, ponieważ można je wykorzystywać w różnych zabawach. W związku z ich ogromną popularnością wszystkim znany jest światowy producent klocków — firma LEGO. Miłośników zabawek tej marki można szukać nie tylko wśród dzieci, lecz także wśród dorosłych. Można by rzec, że klocki LEGO zbliżają rodziny i łączą pokolenia. Jednak po radosnej i ekscytującej zabawie przychodzi nielubiany przez większość osób czas sprzątania.

Wyobraźmy sobie zastosowanie tej metody w przypadku klocków LEGO. Oczywiście porządek zostałby utrzymany, ale odnalezienie elementów potrzebnych do zbudowania konkretnej budowli podczas następnej zabawy graniczyłoby z cudem.

Firma LEGO produkuje ogromną liczbę zestawów w obrębie określonej serii. Pakiety klocków związane są często z postaciami z bajek i filmów, a także z różnymi sytuacjami życiowymi. I tak istnieją np. klocki LEGO Batman czy klocki LEGO Spiderman. Producenci stworzyli także serię, która ma wspierać rozwój małych konstruktorów — klocki LEGO Creator. LEGO ma w swojej ofercie nieskomplikowane zestawy dla początkujących legomaniaków, ale są także komplety zawierające setki elementów. Nie jest łatwo nad tym zapanować. Jak więc powinna wyglądać segregacja LEGO, aby komfort podczas kolejnej zabawy był na zadowalającym poziomie?

Jak przechowywać klocki LEGO?

Zatem w jaki sposób przechowywać tak ogromną liczbę kolorowych klocków? Warto zaopatrzyć się w pudełka na klocki LEGO. Firma oferuje oryginalne opakowania do przechowywania zabawek, które są nie tylko użyteczne, ale mają także ciekawy design. Pojemniki na LEGO z wyglądu przypominają klocki, ponieważ mają charakterystyczne wypustki. Z tego rodzaju pudełek można tworzyć konstrukcje niczym z klocków.

Jednak nie musimy inwestować w specjalne pojemniki. Idealnie sprawdzą się także zwyczajne plastikowe pudełka czy worki na zabawki. Do przechowywania różnych elementów możemy zastosować też inne dziecięce akcesoria, którymi akurat dziecko się nie bawi, np. wiaderka z piaskownicy. Możliwości jest wiele. Przy wyborze odpowiedniego rozwiązania pamiętajmy o najważniejszej zasadzie — nie wrzucajmy wszystkich elementów do jednego pojemnika. To przysporzy dodatkowego bałaganu. Segregacja LEGO powinna być utrzymana ze względu na komfort kolejnej zabawy.

Polecane klocki LEGO

Na co zwrócić uwagę przy segregacji LEGO?

LEGO produkuje ogromną liczbę zestawów, a dużą tego zaletą jest możliwość łączenia ich ze sobą. Rodzice zazwyczaj nie poprzestają na jednym zestawie LEGO dla swojego dziecka, widząc, jak wielką frajdę sprawia mu zabawa. Wiedząc, że zestawy można ze sobą łączyć, a przynajmniej wykorzystywać ich części w odmiennych pakietach, kupują ich jeszcze więcej.

Mając w domu kilka różnych zestawów klocków LEGO, a co za tym idzie — tysiące kolorowych, plastikowych elementów, warto zastosować kilka technik usprawniających segregację klocków.

Niektórzy porządkują części według zestawów. W ten sposób łatwo jest odnaleźć wszystkie fragmenty potrzebne do skonstruowania danego obiektu. Metoda ta sprawdzi się, jeśli mamy jeden, ewentualnie dwa lub trzy zestawy i dzieci bawią się nimi oddzielnie. W innym przypadku rozdzielanie klocków należących do wielu różnych pakietów jest żmudne i czasochłonne.

Bardzo popularnym sposobem na segregację LEGO jest podział na kolory. W tym przypadku warto już zorganizować pudełka na klocki LEGO i rozdzielić je zgodnie z ustalonymi kryteriami. Możemy przeznaczyć jeden pojemnik na jeden kolor albo podzielić zabawki na ciemne i jasne. Wybór należy do nas. Ten system rozwiązuje problem pomieszanych elementów z różnych zestawów. Skoro można je wykorzystywać do budowy wszystkich wymarzonych konstrukcji, nic nie stoi na przeszkodzie, by zostały połączone. Oczywiście jeśli zdecydujemy się na podział na dane kolory, będziemy musieli znaleźć miejsce na więcej niż jedno pudełko na klocki LEGO. Mimo tego przechowywanie LEGO w ten sposób to wielka wygoda przy kolejnej zabawie.

Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie podziału na podobne do siebie części. Czasami trudno odszukać klocki mikroskopijnej wielkości w pudełku, w którym są elementy tylko jednego koloru. To może przyprawić o zawrót głowy. Dlatego też warto wypróbować rozdzielanie według kształtu klocków. Na początku segregacja LEGO może być wyczerpująca i zajmować dużo czasu, jednak za każdym następnym razem sprzątanie będzie trwało coraz krócej.

W związku z tym, że zestawy LEGO często nawiązują do postaci z bajek i filmów, pakiety zawierają plastikowe figurki przypominające ulubionych bohaterów. Posiadając dużą liczbę zestawów, można mieć także pokaźną kolekcję postaci. Do ludzików LEGO należą między innymi wspomniani już Batman i Spiderman, ale także Harry Potter oraz księżniczki Anna i Elsa. Dla takich bohaterów warto stworzyć osobne miejsce. Można np. skonstruować specjalną półkę na figurki LEGO lub organizer na LEGO figurki. Kiedy podczas zabawy będziemy potrzebowali którejś postaci, bez problemu będzie można ją odnaleźć wśród innych bohaterów.

Podobnie możemy zrobić w przypadku innych klocków, które przypominają nam przedmioty codziennego użytku. Jeśli wyodrębnimy specjalny pojemnik na klocki LEGO samochody, wówczas będziemy mogli wrzucać do niego figurki samochodów osobowych, ciężarowych oraz służb uprzywilejowanych. Tutaj będzie mógł się znaleźć wóz strażacki należący do zestawu klocki LEGO Straż pożarna oraz pociąg z serii klocki LEGO Pociąg. Osobny pojemnik mogłyby mieć także figurki zwierząt.

Mimo że odchodzi się od podziału na zabawki dla chłopców i dla dziewczynek, można w pewien sposób zastosować to kryterium przy segregacji zabawek, nieco je modyfikując. LEGO proponuje zestawy o najróżniejszej tematyce, które przeznaczone są zarówno dla chłopców, jak i dziewczynek. Może się zdarzyć tak, że rodzeństwo nie lubi się bawić tymi samymi zestawami. Wtedy warto zastosować podwójną segregację – osobno przechowywać klocki LEGO dla chłopca i osobno klocki, którymi bawi się dziewczynka. W obrębie ich zestawów można natomiast zastosować metody zaproponowane powyżej.

Pamiętaj też, że dla najmłodszych dzieci powstaje bezpieczniejsza wersja LEGO Duplo. Klocki te zajmują zdecydowanie więcej wolnego miejsca. Jeśli je zakupisz, warto więc wtedy wyposażyć się w większy pojemnik na LEGO Duplo, aby wszystkie elementy były przechowywane w jednym miejscu. Pudełka na LEGO mniejsze, czyli klasyczne, mogą być nieco mniej pojemne, choć oczywiście wszystko zależy od zgromadzonej kolekcji i liczby elementów.

Czy warto segregować klocki LEGO?

Porządek w domu pełnym dzieci jest trudny do utrzymania. Kiedy nadejdzie moment, w którym przechadzając się po pokoju, nie nadepniemy na malutki kawałek z zestawu LEGO, czujemy satysfakcję. Dlatego segregacja klocków LEGO oraz wszystkich innych to rozsądne rozwiązanie, które przynosi wiele korzyści.

Po pierwsze, w pokoju dziecka łatwiej utrzymać porządek. Ono samo może dzięki temu kształtować pozytywny nawyk utrzymywania czystości. Wszystkiego, czego potrzebujesz do nauczenia pociechy porządku, to dobre chęci i pudełka LEGO lub worek na klocki LEGO.

Po drugie, szybciej odnajduje się części, które są posegregowane. Po jakimś czasie pamiętamy, do którego pudełka odłożyliśmy określone kawałki, więc odszukanie ich w razie potrzeby zajmuje tylko chwilę. Nie musimy już tracić czasu na gromadzenie elementów.

Po trzecie, utrzymywanie porządku w pojemnikach na LEGO zmniejsza ryzyko zgubienia elementów. Jeśli klocki zawsze odkładamy w to samo miejsce, unikniemy sytuacji, w której zabrakłoby potrzebnej części.

Stała segregacja klocków LEGO umożliwia skupienie się na zabawie i konstruowaniu nowych budowli, a wszystkie elementy będą na wyciągnięcie ręki. W czym trzymać klocki LEGO? Możliwości jest wiele. Możesz wybrać pudełko na klocki LEGO, worek czy skrzynki na klocki. W ramach możliwość wszystko możesz następnie umieścić w jednym miejscu. Dobrym pomysłem będzie wtedy szafka na klocki LEGO, którą samodzielnie możesz skonstruować dla swojej pociechy lub kupić gotowy już mebel. A Ty jakie kupujesz LEGO? Małe zestawy czy raczej te większe znajdują się w Twojej lub Twojego dziecka kolekcji?

Udostępnij
5,0
7 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 10:27
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.