Udostępnij
Skomentuj

Jak przechowywać klocki LEGO? Najważniejsze zasady

Mnóstwo klocków zwykle trudno jest utrzymać w porządku. Sprawdź, jak przechowywać zestawy LEGO.

LEGO to popularne różnorodne zestawy klocków znane zarówno z kompletów przeznaczonych dla młodszych, jak i starszych fanów układania. Zawierają one całe mnóstwo elementów o różnych kolorach, rozmiarach i kształtach. Nie sposób więc się nie dziwić, że czasem można je pogubić, pomieszać lub przeoczyć podczas sprzątania miejsca zabawy. Nie ma jednak nic, czemu nie można zaradzić, a przechowywanie klocków LEGO nie stanowi w tej kwestii żadnego wyjątku. Oto kilka propozycji na przechowywanie zestawów klocków LEGO!

Zasady przechowywania LEGO

Jak wiadomo, zestawy klocków LEGO w większości są złożone z drobnych elementów, które małe dziecko może z łatwością połknąć lub włożyć na przykład do nosa. Dlatego niezwykle ważną kwestią jest przechowywanie ich w miejscu niedostępnym dla maluchów oraz zwierząt. Klocki warto także przechowywać w miejscu, które nie będzie ich narażało na kontakt z wodą lub ze światłem słonecznym. Należy także pamiętać, aby nie narażać klocków na działanie zbyt wysokiej bądź zbyt niskiej temperatury. Warto także zabezpieczyć miejsce, w którym trzymasz klocki, aby się nie rozsypały, do czego najlepiej posłuży szersza półka lub miejsce na podłodze, na przykład pod łóżkiem.

Jeśli chodzi o przechowywanie LEGO, trzeba także pamiętać o wieku, w jakim jest użytkownik klocków. Jeśli jest to dziecko, ważne, żeby miało dostęp do swoich klocków, aby zatem nie stały one za wysoko ani nie znajdowały się w zbyt trudnym do otwarcia opakowaniu. Istnieje wiele funkcjonalnych dodatków, dzięki którym można ułatwić małemu budowniczemu dostępność do LEGO, a przy okazji estetycznie urządzić jego kącik zabaw. Mowa tu na przykład o specjalnych szafkach, różnorodnych pudełkach, wiszących półkach, stolikach czy matach. Jeśli natomiast z klocków korzysta osoba dorosła, wiadomo, że takie ograniczenia nie są konieczne. Ważne, żeby użytkownik wiedział, gdzie co jest i potrafił dbać o swoje elementy zestawu.

Polecane klocki LEGO

Jak przechowywać złożone LEGO?

W tym przypadku, podobnie jak we wspomnianych powyżej nieposkładanych elementach, opcji jest wiele. Złożone LEGO możesz przechowywać gdzieś na widoku, na przykład na półce, na regale, na biurku czy też w specjalnej gablocie, dzięki czemu każdy będzie mógł zobaczyć Twoje dzieła. Również stół do LEGO sprawdzi się znakomicie w tym przypadku. Możesz je także chować w różnych opakowaniach podobnie jak nieposkładane klocki albo przeznaczyć dla nich osobny kawałek przestrzeni, chociażby szufladę czy półkę.

Na przechowywanie LEGO możesz znaleźć także specjalne półki przeznaczone do wystawiania na nich złożonych kompletów LEGO. Istnieją również stoliki z przytwierdzoną nakładką, na której możesz układać swoje modele bez ryzyka, że się odczepią bądź przewrócą. Pamiętaj jednak, że Twoje budowle z klocków nie należą do najtrwalszych, dlatego lepiej zapewnij im miejsce, z którego nie spadną, nie zostaną zamoczone ani zabrane przez dziecko lub zwierzę. Najrozsądniej zakupić odpowiedniej wielkości pudełko do przechowywania, kufry, kosze lub torby na LEGO. Wtedy będziemy pewni, że każdy zestaw klocków jest odpowiednio zabezpieczony.

Jak odpowiednio podzielić klocki LEGO?

Przechowywanie zestawów LEGO może być dowolne. Sam musisz zdecydować, który sposób na przechowywanie klocków LEGO będzie dla Ciebie wygodny. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że segregacja klocków LEGO stanowi podstawowy element zachowania porządku w Twojej kolekcji. Nie będziesz miał problemu ze znalezieniem odpowiedniego kompletu – zwłaszcza gdy masz na swoim wyposażeniu bardzo dużą ich liczbę – a także nie zgubisz poszczególnych klocków. Jak zatem powinno wyglądać przechowywanie LEGO?

Możesz podzielić swoje LEGO pod następującymi względami:

  • pod względem koloru – nikt nie wymaga od Ciebie, abyś szczegółowo dobierał do siebie klocki w identycznym odcieniu danej barwy. Wystarczy, że zgromadzisz razem przykładowo wszystkie zielone, czerwone i niebieskie, a następnie każdy kolor umieścisz w osobnym miejscu;
  • pod względem zestawu – jak wiadomo, każdy komplet LEGO zawiera określoną liczbę elementów, których spis znajdziesz w załączonych do zestawu ulotkach oraz w instrukcji składania. Jeżeli zależy Ci na tym, aby Twoje zestawy klocków LEGO nie wymieszały się między sobą, będzie to idealny warunek segregacji. Wystarczy, że podzielisz wszystkie klocki na zestawy, które posiadasz, a następnie każdy komplet umieścisz w innym miejscu (kup różne pudełka na klocki lub pojemniki na LEGO), dzięki czemu będziesz mieć gwarancję, że dane opakowanie zawiera tylko klocki z jednego zestawu;
  • pod względem serii – często kilka zestawów klocków wychodzi spod jednej serii, to znaczy, że nawiązują do tego samej kategorii, na przykład do filmu, miejsca, profesji itp. Wśród takich serii znajdziesz chociażby klocki LEGO Harry Potter, klocki LEGO Ninjago, klocki LEGO Star Wars, klocki LEGO Jurassic World, klocki LEGO policja, klocki LEGO dinozaury, klocki LEGO Technic lub najbardziej popularne klocki LEGO Classic;
  • pod względem przeznaczenia – poprzez przeznaczenie rozumiemy to, dla kogo są skierowane dane klocki. W ofercie producenta znajdziesz między innymi klocki LEGO dla chłopców, klocki LEGO dla dziewczynki, klocki LEGO dla dorosłych czy klocki LEGO Duplo, czyli edycja dla najmłodszych. Wskazana grupa odbiorców oczywiście nie zakazuje innym korzystania z danego kompletu, po prostu w LEGO Duplo znajdziesz duże klocki, których Twoje dziecko nie będzie w stanie połknąć ani zrobić sobie nimi żadnej innej krzywdy, natomiast w LEGO dla dorosłych będzie znacznie więcej, zdecydowanie drobniejszych elementów i trudniejszych projektów, których większość dzieci nie będzie w stanie złożyć. Podobnie jest ze wskazywaniem na zestawach płci – nie wszyscy chłopcy będą chcieli budować domek dla lalek z klocków, tak samo jak nie wszystkie dziewczynki będą chciały składać samochody;
  • pod względem kształtu i rozmiaru – klocki LEGO mają niezwykle szeroką gamę kształtów i rozmiarów. Jednak w większości zestawów znajdziesz elementy tej samej wielkości lub tego samego kształtu, dzięki czemu możesz je posegregować pod tym względem;
  • pod względem niepasujących elementów – często w zestawach LEGO trafiają się elementy, które nie spełniają żadnego z powyższych kryteriów segregacji, ponieważ na przykład są charakterystycznym elementem wyłącznie jednego zestawu. W takiej sytuacji możesz umieścić je wszystkie razem, niezależnie od koloru, kształtu czy kompletu, do których należą.

W czym przechowywać klocki LEGO?

To, jaki wykorzystasz pomysł na przechowywanie klocków LEGO, zależy przede wszystkim od Ciebie. W tej kwestii obowiązuje pełna dowolność i tak naprawdę wszystko zależy od indywidualnych preferencji. Ważne, żeby Twoje klocki były uporządkowane zgodnie z Twoimi upodobaniami i odporne na wszelkie czynniki, które mogłyby zaszkodzić im lub komuś innemu. Dopilnuj także, aby pojemnik na klocki LEGO były szczelny i stał w stabilnym miejscu. Klocki możesz trzymać w różnych rzeczach, przykład stanowią oryginalne opakowania zestawów, specjalne pudełka do przechowywania przedmiotów, zwykłe pudełka, na przykład po butach lub dostarczonych przesyłkach, worki, na przykład materiałowe lub foliowe, a także wszelkiego rodzaju torby. Inną możliwością jest zaopatrzenie się w specjalną szafkę z plastikowymi szufladami na klocki. Pod względem przechowywania możesz sam eksperymentować!

Co ważne, LEGO mały zestaw z pewnością nie będzie stanowił problemu do przechowywania – zmieścisz go bowiem zapewne w każdej szufladzie czy szafce. Jeśli jednak jesteś kolekcjonerem, to wszystkie duże zestawy LEGO będą wyzwaniem w ich magazynowaniu. Większa szafka na LEGO lub rozbudowany organizer na klocki LEGO będą w tym przypadku priorytetem.

Przy przechowywaniu LEGO warto pamiętać także o instrukcjach składania i wszelakiej maści załączonych do zestawów ulotkach. Nigdy nie wiadomo, kiedy mogą Ci się przydać. Przykładowo przeznacz na nie jedną teczkę, kopertę lub segregator.

Jak widzisz, istnieje więcej sposobów na przechowywanie klocków LEGO, niż można się spodziewać. Teraz nadszedł czas na porządki w Twojej klockowej kolekcji. Możesz wykorzystać podane w tym poradniku pomysły na przechowywanie LEGO lub jedynie się nimi zainspirować. Przechowywanie zabawek – w tym małych klocków – powinno być jednak zawsze przemyślane. To ułatwi Ci szukanie konkretnych elementów, zwłaszcza gdy każdy pojemnik na LEGO czy pudełko na klocki będą odpowiednio podpisane.

Udostępnij
5,0
6 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 11:09
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.