Udostępnij
Skomentuj

Jak powstają klocki LEGO? Z jakich materiałów są tworzone?

Czy zastanawiałeś się, z czego zrobione są klocki LEGO? Dowiedz się, które elementy są wykonane z roślin.

Pochodzące z Danii plastikowe klocki szturmem zdobyły świat i stały się jedną z najpopularniejszych zabawek, jakie stworzono. LEGO to nieodłączna część dzieciństwa wielu z nas. A także przedmiot kolekcjonerski wśród dorosłych. Jedna z większych atrakcji to klocki LEGO Technic pozwalające na konstruowanie popularnych modeli samochodów od zera. To także licencjonowane zestawy i minifigurki z popularnych filmów czy gier, w tym klocki LEGO Harry Potter lub klocki LEGO Minecraft. Z jakich materiałów powstają kultowe klocki LEGO?

Jak robione są klocki LEGO?

Od plastikowych ziarenek do ludzika LEGO. Proces produkcji zaczyna się od malutkich granulek plastiku wielkości drobinek piasku, które dostarczane są ciężarówkami do fabryk LEGO, rozsianych po całym świecie. Granulki są wysysane z ciężarówek i lądują do bardzo pojemnych metalowych silosów. Plastik w ziarenkach zostaje podgrzany do 230˚C i przekształca się w masę przypominająca swoją konsystencją pastę do zębów.

Powstała masa przelewana jest do metalowych foremek. Formy mają dokładność do 0,002 mm. Tak powstają klasyczne klocki LEGO, kultowe żółte ludziki LEGO i wszelkie części łączące, z których będą powstawać imponujące budowle i pojazdy. A także większe klocki LEGO DUPLO dla najmłodszych, które wprowadzą je w świat zabawy przez kreatywne budowanie. Aby upewnić się, że klocki będą miały idealny kształt, wywiera się na nie nacisk setek ton, tak, żeby ich forma była bezpieczne, a krańce łagodne nawet dla maluchów.

W tym kroku ludziki LEGO zostają zaopatrzone w twarze z różnymi grymasami, a elementy, takie jak nogi minifigurek i ich fryzury i ubrania składane są w jedną całość. W 1999 roku minifigurki LEGO zmieniły się na zawsze z serią LEGO Star Wars. Od tego momentu, ludziki LEGO oprócz klasycznych kropek i uśmiechu, przypominają kultowe postaci. A zestawy przedstawiają filmowe światy. Jak budynki, magiczne akcesoria, eliksiry z ulubionych scen z filmu o Harrym Potterze. Klocki LEGO Harry Potter pozwalają zbudować magiczny świat Hogwartu we własnym domu.

Polecane klocki LEGO

Z jakiego tworzywa wykonywane są klocki LEGO?

LEGO jest wykonane z wysokiej jakości tworzywa sztucznego ABS, termoplastycznego polimeru, które nadaje mu wytrzymałość, sprężystość i błyszczącą twardą powierzchnię. Składniki miesza się z barwnikami i tak powstaje słynny klocek LEGO, który jest dokładnie przetestowany względem bezpieczeństwa i dopasowywania się do innych cegiełek. Marka wspiera recykling wykorzystanego plastiku. Co dzieje się z cegiełkami LEGO, które nie przejdą testów jakości? Nie są wyrzucane, a ponownie przetwarzane w nowe kawałki.

Projektanci pracują nad tym, aby zestawy oprócz jakości były również ciekawe i uniwersalne, aby można było je przekazać po latach. Klocki LEGO to świetny sposób spędzania wolnego czasu z przyjaciółmi lub z całą rodziną. Klocki LEGO Friends umożliwiają zabawę w odgrywanie scenek z nauką budowania. Wspierają koncentrację, wyobraźnię, pracę zespołową, cierpliwość i dbałość o szczegóły. To umiejętności, które są niezbędne w dorosłym życiu. Klocki LEGO dla dziewczynek pozwalają na ciągle zmieniającą się zabawę, która zależy tylko i wyłącznie od wyobraźni.

Klocki LEGO zrobione z roślin? Duńskie LEGO dba o środowisko naturalne i szuka lepszych rozwiązań z wykorzystaniem surowców odnawialnych i biologicznych, tak, aby klocki mogły powstawać dalej i cieszyć dzieci i dorosłych na całym świecie. Duńska firma wykorzystuje polietylen na bazie bio cukru ze zrównoważonych źródeł. Klasyczne klocki LEGO powstają z niezwykle trwałych polimerów. Zmiana materiału na bio odpowiednik nie wpływa na trwałość i wygląd kultowych klocków LEGO. Nowe elementy są dosłownie identyczne z oryginałami.

Elementy botaniczne — liście, krzewy i drzewa są wykonane z tworzywa pochodzącego z trzciny cukrowej. Cukier, z którego wykonane są rośliny LEGO, jest certyfikowany jako pozyskiwany przez zrównoważoną organizację cukrowniczą. To pierwszy krok w planie, który zakłada, że do 2030 roku LEGO będzie wykorzystywać zrównoważone opcje aktualnych surowców. LEGO poszukuje ekologicznych rozwiązań i tworzyw biologicznych, które będą tak samo jakościowo dobre, trwałe i bezpieczne jak ich sztuczne odpowiedniki.

Co jeszcze warto wiedzieć na temat produkcji klocków LEGO?

Czy wiedziałeś, że LEGO produkuje 35 tysięcy kultowych cegiełek na minutę? I 20 miliardów elementów rocznie, ale tylko 18 elementów na milion ma wadę produkcyjną. LEGO wykonane są z plastiku, ale przez lata rodzaj tego plastiku się zmieniał. Od powstania firmy w 1949 do 1963 roku stosowanym polimerem był octan celulozy. Substancja, która jest stosowana do produkcji okularów przeciwsłonecznych. W 1963 roku LEGO zmieniło plastik na ABS. Do produkcji przezroczystych części używa się plastiku poliwęglanowego.

Aby kultowe klocki były jeszcze bardziej odporne na zniszczenia i można je było przekazywać z pokolenia na pokolenie. Jednym z testów kontroli jakości klocków jest opuszczanie na nie bardzo ciężkich przedmiotów. Jak to wygląda w liczbach? Klasyczny klocek LEGO 2 × 2 wytrzyma ciężar odpowiadający temu, że stoi na nim osoba ważąca 430 kg. Jeśli kiedykolwiek nadepnąłeś na kawałek LEGO późno w nocy, wiesz, że cegiełka była cała, a ból stopy nie do opisania.

LEGO to największy producent opon na świecie. Lego produkuje ich całe mnóstwo, 870 tys. każdego dnia. Miniaturowe opony wykonane do pojazdów LEGO City powstają z bardziej elastycznego i miękkiego rodzaju plastiku SBS. Klocki LEGO City policja i straż pożarna w wesoły i inspirujący sposób odwzorowują sceny z codziennego życia miasta. Zestawy składają się z pojazdów, budynków i ludzików. W tym helikoptera, policjantów i wielu innych. Pozwalają na zabawę we wcielanie się w rolę i konstruowanie, rozwijając kreatywność najmłodszych.

Skąd wziął się fenomen LEGO?

Klocki LEGO są jedną z najpopularniejszych zabawek na świecie. Bawią się nimi zarówno dzieci, jak i dorośli. Marka doczekała się także własnego filmu, którego główni bohaterowie to minifigurki LEGO. A także zestawów z kultowych filmów i gier, jak klocki LEGO Minecraft. Rodzinna duńska firma Ole Kirka Kristiansena, przekazywana z ojca na syna, z małego warsztatu stolarskiego z drewnianymi zabawkami przekształciła się w markę ikoniczną. Słowo LEGO to połączenie dwóch duńskich słów: „leg” i „godt”, które w połączeniu oznaczają „baw się dobrze”.

Pierwsze zestawy przypominające te współczesne powstały aż w 1949 roku. Po 30 latach stworzono do nich żółtego ludzika LEGO z ruchomymi rękami i nogami i klasycznym uśmiechem. Jak wyglądała pierwsza figurka LEGO? Pierwszy ludzik w historii LEGO to funkcjonariusz policji, ubrany w czarny mundur i białą policyjną czapkę. Co ciekawe, jedną z pierwszych minifigurek w cielistym odcieniu był Harry Potter. Szacuje się, że na świecie jest około 4 mld minifigurek — to największa na świecie grupa ludności.

Kolorowe klocki LEGO uniwersalne wychodzą poza swój czas, nawet gdy pierwsi właściciele dorosną i zestarzeją się, LEGO mogą być przekazane następnym pokoleniom. Dlaczego LEGO po tylu latach jest nadal popularne? To zasługa uniwersalności klocków, dobrej jakości i klasycznej formy, która podąża za postępem technologicznym. Zabawa przy tworzeniu nowych konstrukcji i nauka kreatywności nigdy nie wyjdą z mody. LEGO wyprzedza nowinki technologiczne, bo pozwala projektować nowe światy. Co ciekawe, pierwszy klocek LEGO pasuje do tych obecnych.

Klocki LEGO Technic, które pozwalają na tworzenie modeli kultowych pojazdów, sprawdzą się również jako sposób relaksu. Podobnie jak gotowanie pozwala wyznaczyć sobie krótkoterminowy cel i zająć się jego realizacją. Skupieni na konstrukcji odrywamy się od świata zewnętrznego. To też forma odskoczni, kiedy ma się stresującą pracę. Jako że klocki LEGO uniwersalne to spora część dzieciństwa, wielu z nas powraca do nich jako do elementu nostalgii. Nawet jeśli nie bawiłeś się nimi jako dziecko, bez wątpienia możesz cieszyć się nimi jako dorosły.

Udostępnij
5,0
4 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 01:52
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.