Udostępnij
Skomentuj

Kiedy powstało LEGO? Jak powstały klocki LEGO?

LEGO to znana na całym świecie seria niesamowicie pobudzających kreatywność klocków. Jak powstały klocki LEGO?

Chociaż wydawać by się mogło, że na rynku dostępne praktycznie od zawsze, to warto zastanowić się, od kiedy możemy kupować klocki LEGO.

W którym roku powstało LEGO?

Historia firmy rozpoczyna się pod koniec dwudziestolecia międzywojennego. Zatem kiedy powstała firma LEGO?

Została ona założona w roku 1932, jednak wówczas zajmowała się produkcją klocków drewnianych. Przełom nastąpił w latach czterdziestych, kiedy po raz pierwszy do produkcji zabawek zdecydowano się wykorzystać tworzywo sztuczne, jakim był plastik. Zakupiona została wówczas pierwsza profesjonalna maszyna do odlewów plastikowych klocków.

Ważne jest również, gdzie powstały klocki LEGO. Są one produktem europejskim, a ich historia rozpoczyna się w Danii w warsztacie stolarskim Olego Kirka Kistiansena. Zajmował się on precyzyjnie wykonanymi zabawkami, które cieszyły nie jedno dziecko w tym niewielkim państwie.

Jakie były pierwsze klocki LEGO na świecie?

W formie znanej nam dzisiaj pierwszy zestaw LEGO na świecie pojawił się w roku 1949. Nosił on nazwę „Automatic Binding Bricks”, która oznaczała po prostu, że są to „klocki samołączące”. Był to pięciokolorowy zestaw zawierający komplet klocków, okna i drzwi. Pozwalał on na wybudowanie barwnego domu. Forma klocków oraz system ich łączenia zostały opatentowane w roku 1958 i chociaż cały czas doskonalone, to technika używana jest do tej pory.

Bezpośrednim nawiązaniem do pierwszych produktów są klocki Lego Classic, które, chociaż posiadają znacznie większą gamę kolorów obejmującą nawet po kilka odcieni jednej barwy, są sprzedawane w liczących do 1500 elementów zestawach umożliwiających wybudowanie dowolnego obiektu z instrukcją lub bez niej. O ich ponadczasowości świadczyć może charakterystyczne oznaczenie wiekowe informujące, że klocki przeznaczone są dla osób w wieku od lat 4 do 99. Do większych zestawów dołączane są również płytki, które umożliwiają budowanie większych i stabilniejszych konstrukcji. Wyjątkowość zestawów Lego Classic kryje się w prostocie, która, mimo że nie obejmuje wyrafinowanych, perfekcyjnie profilowanych kształtów, to pozwala utworzenie różnego rodzaju funkcjonalnych konstrukcji. Zaczynając od domostw, poprzez jeżdżące samochody, a skończywszy na postaciach zwierząt.

Polecane klocki LEGO

Historia powstania klocków LEGO

Oczywiście kilkudziesięcioletnia historia firmy pełna jest przełomowych momentów. Jednak niezmiennie od wypuszczenia na rynek pierwszego zestawu „samołączących się klocków” charakteryzuje je precyzja wykonania i nastawienie na jak najlepszą zabawę dla każdego odbiorcy. Z założenia klocki miały pełnić również funkcję dydaktyczną – przygotować dziecko do życia poprzez nieustanne pobudzanie jego wyobraźni do tworzenia coraz to nowych i wymyślnych konstrukcji. Właśnie w ten sposób udało się stworzyć produkt, który oprócz zapewniania niesamowicie dobrej zabawy, pobudzał chęć rozwoju kreatywności, a co za tym idzie, również inspiruje do szukania nowych rozwiązań i samorozwoju.

W roku 1960 spaleniu uległa część fabryki obejmująca wytwórnię klocków drewnianych. O dziwo, właściciel nie podjął decyzji o jej odbudowie, skupiając się jedynie na rozwijaniu produkcji klocków z plastiku. Decyzja ta, co pokazały następne dziesięciolecia, okazała się być strzałem w dziesiątkę. Koniec lat sześćdziesiątych to także powstanie klocków Lego Duplo, których elementy są dwukrotnie większe od klocków standardowych, dzięki czemu stanowią bezpieczną zabawkę dla najmłodszych dzieci.

Klocki zaczęły podbijać rynki europejskie, a w połowie lat siedemdziesiątych założony zostaje amerykański oddział firmy. Również wtedy wypuszczone zostają pierwsze klocki Lego Technic, przeznaczone dla starszych dzieci i umożliwiające tworzenie bardziej realistycznych modeli. Seria cieszyła się taką popularnością, że do tej pory pojawiają się jej nowe zestawy.

Prawdziwy przełom następuje w roku 1978, kiedy wnuk założyciela – Kjeld Kirk Kristiansen – opracowuje tak zwany „system w systemie”, czyli strategię nastawioną na produkty przeznaczone dla określonych grup wiekowych i realizację konkretnych celów. To właśnie dzięki niej wypuszczono na rynek takie serie jak choćby znane dzisiaj powszechnie klocki Lego City. Lubiane przez dzieci i dorosłych na całym świecie pobudzają kreatywność w budowaniu od podstaw całego miasta. Świetnym ich uzupełnieniem są takie zestawy jak klocki Lego policja, straż pożarna czy szpital wraz z karetkami pogotowia ratunkowego. Każdy młody budowniczy z pewnością chętnie pochyli się nad możliwością stworzenia własnego, tętniącego życiem i ciągle rozwijającego się miasta.

Zgodnie z tą logiką na rynku pojawiły się też klocki Lego Friends, specjalnie dla dziewczynek. Przeniosą one w świat niekończących się bali, wydarzeń towarzyskich w domku na plaży czy pełnych radości wycieczek jachtem po nieznanych morzach. To również jedna z niewielu serii, w których minifigurki – popularnie zwane „Ludzikami Lego” – mają nieco inną, bardziej przypominającą człowieka formę. Nie zmienia to jednak faktu, że i one potrafią być prawdziwą inspiracją do wielogodzinnej zabawy.

Historia produktów Lego to również ciągłe poszukiwanie inspiracji, także we współczesnej kulturze. Dzięki porozumieniom licencyjnym na rynku mogły pojawić się takie serie jak klocki Lego Harry Potter , Jurassic Word czy klocki Lego Star Wars, inspirowane największymi światowymi hitami filmowymi. Pozwalają one na odtworzenie w czasie zabawy ulubionych scen filmowych, a nawet doprowadzenie do spotkania bohaterów różnych produkcji. Wszystko zależy od Twojej wyobraźni. O tym, że popularne klocki mogą zachęcić współczesnego odbiorcę do zabawy „na żywo”, a nie tylko na ekranie telewizora czy komputera, mogą świadczyć popularne od kilku lat klocki Lego Minecraft, produkowane na licencji tej znanej gry komputerowej.

Ile lat mają klocki LEGO?

W internecie wciąż można natknąć się na najstarsze zestawy klocków Lego, które liczą sobie po kilkadziesiąt lat. Chociaż od wydania pierwszego zestawu minęło ponad siedemdziesiąt lat, to są one na tyle cennym elementem kolekcjonerskim, że na aukcjach internetowych potrafią osiągać bardzo wysokie ceny.

Kilkudziesięcioletnia historia zobowiązuje również do poszukiwania inspiracji w tradycji. Tak właśnie powstały klocki Ninjago . Kiedy powstało Lego Ninjago? Historia serii, chociaż rozpoczyna się niedawno, to inspirowana jest folklorem Japonii. Pozwoli Ci ona na przeżycie niesamowitych przygód z wojownikami ninja. Seria stała się tak popularna, że od 2011 roku rozpoczęto produkcję opartego na jej motywach serialu telewizyjnego. Zresztą nie ma się co dziwić, skoro poszczególne zestawy składają się z różnego rodzaju machin jeżdżących i latających czy nawet całych japońskich zamków.

Czas ten to również rozwój technologiczny. Dzięki usprawnieniu produkcji i nowym technologiom ludziki mają różne wyrazy twarzy, tworzone są coraz bardziej realistyczne kształty klocków, a wszystko to sprawia, że zabawa Lego jest jeszcze większą frajdą i dla dzieci, i dla dorosłych. Jednak rozwój techniki to również zdalnie sterowane roboty zbudowane z klocków, a nawet pojazdy takie jak choćby przemierzające Lego City pociągi, którymi można sterować za pomocą odpowiedniego oprogramowania. To wszystko sprawia, że chociaż dzisiaj świat coraz bardziej przenosi się do rzeczywistości wirtualnej, to z powodzeniem można połączyć technologię z, wydawałoby się, tak banalną rzeczą jak budowanie z klocków. W roku 2017 Lego wypuściło pierwszą serię zabawek, Lego Boost, które łączą programowanie z fizycznym budowaniem z klocków.

Jeśli jednak liczysz na dobrą zabawę z klockami i szukasz zestawów współczesnych, to ich bogaty asortyment znajdziesz w sklepie morele.net, który oferuje różnego rodzaju modele klocków w dobrych cenach. Niekończące się inspiracje, które są dostępne na wyciągnięcie ręki, pozwalają podejrzewać, że zestawy klocków Lego z powodzeniem będą towarzyszyły jeszcze kolejnym pokoleniom.

Udostępnij
5,0
5 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 00:49
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.