Udostępnij
Skomentuj

Jakie LEGO dla 4 latka? Na co zwrócić uwagę?

Klocki lego są znane od kilkudziesięciu lat na całym świecie. Jakie klocki wybrać dla najmłodszych?

Chcesz sprezentować swojej pociesze klocki i nie wiesz, na co się zdecydować, jakie LEGO dla 4-latka? Lego Duplo z pewnością będzie bardzo dobrym wyborem. Dlaczego? Poszczególne kolekcje wchodzące w skład wspomnianej serii zostały przygotowane właśnie z myślą o najmłodszych. Zawierają wyłącznie duże elementy. Nie ma więc ryzyka, że dziecko przez przypadek połknie któryś z komponentów. Uwagę przyciąga również sam design zabawek. Przyjmują fantazyjne kształty. Utrzymano je w wyrazistych, nasyconych barwach, dzięki czemu rozbudzają wyobraźnię malucha i stymulują jego kreatywność.

Jakie serie LEGO dla czterolatków?

Do niewątpliwych zalet opisywanych produktów zaliczyć należy także różnorodność. Asortyment jest na tyle szeroki, że każdy rodzic znajdzie wśród nich coś dla swojego dziecka. Oferta obejmuje zarówno LEGO Duplo dla chłopca 4-latka, jak i dla dziewczynki, a także warianty uniwersalne, przeznaczone dla obu płci. Pierwszą z wyżej wymienionych kategorii reprezentuje na przykład zestaw z samochodzikami, pociągami czy koparkami, druga – nawiązuje do znanych bajek o królewnach i księżniczkach. W ostatniej z przywołanych grup znajdują się między innymi klocki inspirowane światem zwierząt, wesołym miasteczkiem lub życiem na farmie.

Klocki LEGO Duplo to niejedyna propozycja skierowana do czterolatków. Duże zainteresowanie budzi również kreatywna seria Classic. Co świadczy o jej wyjątkowości? Przede wszystkim neutralność tematyczna. Nie narzucają młodym budowniczym żadnego motywu zabawy czy schematu działania i pozwalają im puścić wodze fantazji. Można z nich tworzyć szereg rozmaitych konstrukcji – poczynając od środków transportu, poprzez psy, koty oraz inne zwierzęta, a na domach i ogródkach kończąc. Opcji nie brakuje. Wszystko zależy tak naprawdę od wyobraźni młodego człowieka. Tego typu zestawy są świetnym wyborem na początek, kiedy pociecha zaczyna swoją przygodę w świecie LEGO.

Sporą popularnością wśród małych pasjonatów duńskich zabawek cieszą się klocki LEGO City. Kolekcja przywodzi na myśl realia życia w wielkiej metropolii. Większość zestawów z przywołanego zbioru jest dedykowana przedszkolakom powyżej piątego roku życia, ale można w nim znaleźć także kompozycje o mniejszej liczbie elementów, odpowiednie dla czterolatków. Mowa tu przede wszystkim o modelach rozmaitych środków transportu, na przykład śmieciarek, helikopterów policyjnych, wozów strażackich i pojazdów do robót drogowych. Seria z całą pewnością skradnie niejedno serce miłośnika motoryzacji.

Z kolei zarówno dziewczynkom, jak i chłopcom z całą pewnością przypadną do gustu klocki LEGO Friends. Seria powstała w 2012 roku i obejmuje szereg rozmaitych zestawów. Większość została zaprojektowana z myślą o sześcio-, siedmio- oraz ośmiolatkach, ale nie brakuje też propozycji dla młodszych dzieci. Jedna z nich pozwala na organizację przyjęcia urodzinowego, inna umożliwia budowę placu zabaw. Warto zwrócić uwagę na fakt, że każdy produkt zawiera przejrzyste i czytelne instrukcje, dzięki czemu nawet maluch nieposiadający wprawy w układaniu wspomnianych elementów poradzi sobie z zadaniem samodzielnie, bez pomocy rodziców.

Polecane klocki LEGO dla czterolatków

Jakie LEGO z superbohaterami dla 4-latków?

Pojazdy, budowle czy miejskie krajobrazy to niejedyna tematyka duńskich zabawek dla dzieci. Bardzo wiele kolekcji dotyczy superbohaterów. Starsze maluchy chętnie sięgają po klocki LEGO Harry Potter. A które propozycje nich cieszą się największą popularnością wśród najmłodszych? Prym wiedzie bez wątpienia LEGO dla 4-latka Psi Patrol. Figurki siedmiu zabawnych szczeniaków przenoszą malucha w zupełnie inny świat, pozwalają mu rozwinąć skrzydła wyobraźni i uczestniczyć w zapierających dech w piersiach przygodach, mogą na przykład sterować wozem strażackim, buldożerem, helikopterem albo prowadzić baczne obserwacje ze specjalnej wieży kontrolnej. Jak widać, opcji nie brakuje. Jeśli maluch dostanie w prezencie wspomniane klocki, z pewnością nie będzie narzekać na nudę.

Jakie jeszcze zabawki z motywem superbohaterów można znaleźć w ofercie sklepów? Klocki LEGO dla dziewczynek i chłopców bardzo często są inspirowane bajkami Walta Disneya. Dzięki nim maluch może na chwilę oderwać się od rzeczywistości i skonstruować swój własny zaczarowany świat pełen księżniczek, zamków, krasnoludków czy elfów, gdzie dobro zawsze zwycięża nad złem, a wszyscy żyją długo i szczęśliwie. Ta seria zyskuje duże uznanie wśród najmłodszych nie tylko ze względu na baśniową tematykę, ale również kolorową, a jednocześnie stonowaną estetykę.

Ostatnio dużą popularnością wśród dzieci cieszy się również kolekcja LEGO Angry Birds. Nawiązuje do bohaterów popularnych filmów animowanych, a także gier komputerowych. Być może barwne ptaki nie dokonują żadnych wielkich czynów i z pewnością nie mogą do końca konkurować z Batmanem, Spidermanem czy innymi kultowymi bohaterami, ale jedna kwestia nie pozostawia najmniejszych wątpliwości – wywołają uśmiech na twarzy niejednego młodego człowieka. Są kolorowe i zabawne, a przede wszystkim mocno pobudzają wyobraźnię, zachęcając malucha do kreatywnej zabawy.

Na co zwrócić uwagę, wybierając klocki LEGO dla 4 latka?

Wielu rodziców zadaje sobie pytanie: czym kierować się przy wyborze klocków LEGO dla czterolatka? Z całą pewnością warto wziąć pod uwagę takie kwestie jak na przykład:

  • Wielkość danego zestawu – wybrany produkt nie powinien mieć zbyt wielu elementów. Ułożenie dużej ilości komponentów zwykle przekracza możliwości dziecka na tym etapie rozwoju, zarówno pod względem fizycznym, jak i intelektualnym. Dlatego zdecydowanie lepiej sięgać po prostsze kolekcje liczące maksymalnie 50 klocków, zwłaszcza gdy maluch dopiero rozpoczyna swoją przygodę z tego typu zabawkami.
  • Płeć – jedne zestawy zostały stworzone z myślą o chłopcach (na przykład LEGO Technic dla 4-latka), a inne o dziewczynkach (między innymi LEGO Princess). Oferta obejmuje również tak zwane kolekcje uniwersalne, które mogą przypaść do gustu obu przedstawicielom wspomnianych grup. Pamiętaj jednak, by przede wszystkim słuchać swojego dziecka. W końcu dziewczynki też mogą interesować się samochodami, mostami czy innymi budowlami. Płeć jest więc ważnym czynnikiem, ale nie powinna decydować o wyborze klocków.
  • Zainteresowania pociechy – to bardzo ważny czynnik, którego w żadnym razie nie wolno pominąć czy zbagatelizować. Należy mieć na uwadze, że nawet najwspanialsza zabawka nie sprawi maluchowi radości, jeśli będzie sprzeczna z jego pasjami. Dziewczynka, która nie lubi budować pojazdów, z pewnością nie będzie zadowolona, gdy sprawisz jej w prezencie klocki LEGO Technic. Ta sama zasada dotyczy w równym stopniu chłopców. Na szczęście oferta prezentowanych produktów jest na tyle różnorodna, że bez trudu odnajdziesz w niej produkt odpowiadający indywidualnym upodobaniom Twojego dziecka.
  • Koszt – aspekt ważny przede wszystkim z punktu widzenia rodzica. Warto jednak zauważyć, że klocki dla chłopców bądź LEGO dla dziewczynek 4 lata wcale nie musi kosztować fortuny. Na rynku znajdziesz produkty w różnych przedziałach cenowych. Dobre zestawy można kupić już za kilkadziesiąt złotych.

Wybierając klocki LEGO dla swojej pociechy, zawsze dokładnie przeglądaj etykiety i specyfikację produktu. Zanim dokonasz zakupu, upewnij się, że upatrzona pozycja jest przeznaczona dla dzieci w wieku Twojej syna czy córki. Zestawy o zbyt dużej liczbie elementów mogą – jak wspomniano wcześniej – okazać się dla malucha za trudne, a nawet niebezpieczne. Szkrab może przez przypadek połknąć mały element i zrobić sobie krzywdę.

Czy warto wybrać klocki LEGO dla czterolatka?

A zatem, czy w ogóle warto kupować klocki LEGO dla chłopców i dziewczynek w wieku 4 lat? Może lepiej zrezygnować z tego pomysłu i sięgnąć po inne sprawdzone zabawki, na przykład lalki czy koniki na biegunach? Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Wiele zależy bowiem od decyzji samego rodzica, a także upodobań dziecka. Pewna kwestia nie ulega jednak wątpliwości – zakup opisywanych propozycji niesie za sobą szereg rozmaitych korzyści.

Przede wszystkim LEGO Friends od 4 lat czy inna kolekcja we wspomnianym przedziale wiekowym pozwala maluchowi rozwinąć skrzydła wyobraźni. Pobudza jego kreatywność i zachęca do poznawania świata. Co więcej, budowanie z klocków to świetna okazja do tego, by ćwiczyć koordynację wzrokowo-ruchową i umiejętność pytania oraz łączenia elementów o różnych kształtach. Wspomniane zdolności są bardzo istotne dla prawidłowego rozwoju dziecka. Maluch wykorzystuje je później w całym swoim dalszym życiu, na przykład podczas nauki w szkole, gry w piłkę czy różnego rodzaju innych czynnościach.

Można więc śmiało powiedzieć, że zakup klocków LEGO to dobra inwestycja, która zaprocentuje w przyszłości. Warto również zwrócić uwagę na jeszcze jedną ważną kwestię – zabawa wspomnianymi zestawami stanowi również świetną okazję do wspólnego spędzania czasu. W budowanie helikopterów, samochodów bądź innych elementów można tak naprawdę zaangażować całą rodzinę – nie tylko dzieci, ale również dorosłych, rodziców i dziadków. Metryka nie ma w tym przypadku najmniejszego znaczenia. Co więcej, spora część zestawów dostępnych obecnie na rynku to propozycje przeznaczone dla nastolatków, nawet powyżej 15. roku życia, na przykład klocki LEGO Minecraft.

Niewątpliwą zaletą opisanych, wybranych produktów jest również uniwersalność i ponadczasowość. Klocki LEGO – w przeciwieństwie do innych popularnych zabawek – nie wyjdą tak szybko z mody i nie znudzą się maluchowi po kilku dniach bądź tygodniach od zakupu. Dlaczego? Można z nich tworzyć w zasadzie niezliczone ilości konstrukcji, nie tylko te, o których mówi instrukcja. Wystarczy puścić wodze fantazji, znaleźć swój własny pomysł na odlotowy helikopter, nowoczesny buldożer czy inną budowlę. I właśnie na tym polega fenomen opisywanych klocków – pozwalają wyjść poza utrwalone schematy i wykreować coś naprawdę wyjątkowego, udowadniając, że rozrywka nie kończy się na grach komputerowych i telewizji.

Udostępnij
5,0
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 12:15
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.