Udostępnij
Skomentuj

Ile jest rodzajów klocków LEGO? Najważniejsze ciekawostki o LEGO

Klocki LEGO są popularne na całym świecie, kochają je miliony. Czy ktoś potrafi zliczyć wszystkie serie?

Klocki LEGO kochają miliony ludzi na całym świecie. Fanami nie są jedynie małe dzieci, lecz także dorośli, którzy pasjonują się budowaniem skomplikowanych budowli bądź pojazdów. Nie bez powodu powstają o nich filmy, gry komputerowe czy programy telewizyjne. Nie sposób ich podrobić ani znaleźć godnego zastępcy, którego cechowałaby taka precyzja i dokładność wykonania.

Jakie są rodzaje LEGO?

Klocki LEGO Classic są klasycznymi nietematycznymi klockami, które mają uniwersalny charakter. Są bardzo proste w budowie, a stworzyć z nich można niemalże wszystko, jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia. Takie wersje mają wiele zalet: ich ceny są niższe od tych tematycznych, zestawy są dobrane kolorystycznie, więc skonstruowane z nich obiekty wyglądają bardzo estetycznie, są idealne na początek przygody z klockami, aby je poznać i rozsmakować się w radości, jaką daje budowanie. Niewątpliwie rozwijają kreatywność dzieci, a gdyby jej zabrakło, w dołączonej instrukcji użytkownik znajdzie schematy, które ułatwią budowanie. W klockach LEGO Classic rodzaje są zróżnicowane, występują: zestawy kreatywne w określonych kolorach, zestawy kreatywne ogóle oraz zestawy kreatywne dla konstruktorów.

Klocki LEGO Duplo zostały stworzone z myślą o najmłodszych, ponieważ są przeznaczone dla dzieci od półtora roku do lat 5. Oczywiście górna granica wieku jest jedynie umowna, ponieważ te klocki sprawią również dużo radości starszym dzieciom. LEGO Duplo charakteryzuje się większym rozmiarem klocków, dzięki czemu łatwiej się one układają, a rodzice nie boją się, że zostaną połknięte przez malucha. Zestawy są tworzone z myślą o rozwoju manualnym dziecka przez zabawę. W tych klockach LEGO Duplo rodzaje są uzależnione od płci malca, można wybrać klocki dedykowane zarówno dziewczynkom, jak i chłopcom. Ich kolory są intensywne, by przykuwać uwagę najmłodszych i zachęcać ich do zabawy.

Klocki LEGO City są serią dla starszych pociech od 4 roku życia, opartą na prawdziwym świecie, obejmującą głównie tworzenie pojazdów, budynków oraz scenariuszy, które znane są dzieciom z życia codziennego. Do 2000 roku postaci były związane z zawodami publicznymi takimi jak policja czy straż. Obecnie występują zarówno wspomniane postaci, jak i „zwykli” ludzie. Seria ta ma wiele podserii: klocki LEGO policja (klasyczna, powietrzna, górska), miasto, ekspedycja badaczy Arktyki, ekipa górnicza, straż pożarna, pojazdy i superpojazdy.

Klocki LEGO Friends zostały zaprojektowane z myślą o małych użytkowniczkach. Jest ich wiele rodzai, a królują w nich laleczki, domy, zwierzątka, kawiarnie. Seria ma 5 bohaterek, a akcja toczy się w miasteczku Heartlake. To idealne klocki LEGO dla dziewczynek.

Klocki LEGO Technic to klocki LEGO dla dorosłych. Są prawdziwym wyzwaniem dla konstruktorów oraz młodych majsterkowiczów. Mimo że do tych zestawów (tak samo, jak do wszystkich innych) dołączona jest instrukcja obsługi, to by złożyć je w pełni, przyda się odrobina inżynierskiego spojrzenia, ponieważ pojazdy wykonane są z niezwykłą precyzją, posiadają sprawne układy kierownicze oraz wiele szczegółów, które sprawiają, że efekt jest zachwycający. Te klocki zdecydowanie można zaliczyć do klocków LEGO dla dorosłych.

Polecane klocki LEGO

Top ciekawostki o klockach LEGO

Firma została założona 12 października 1932 roku przez cieśle OLEGO Kirikiego Christiansena w Danii, w mieście Billund. Nazwa LEGO została nadana dopiero dwa lata później, a jej wyboru dokonano po przeprowadzeniu konkursu wśród pracowników. Główną nagrodę stanowiła butelka domowego wina, będąca wówczas niemałym rarytasem. Słowo LEGO po łacinie znaczy: „wiążę”, „łączę razem”, „uczę się”. W języku duńskim wyrażenie leg godt znaczy po prostu „baw się dobrze”.

Pierwszą zabawką stworzoną przez założyciela firmy była drewniana kaczka, która miała pocieszyć jego dzieci po stracie matki. Gdy cieśla zobaczył, ile radości ten przedmiot daje jego dzieciom, wówczas postanowił zacząć tę zabawkę sprzedawać w swojej okolicy, gdzie szybko zyskały sławę. Christiansen, nie chcąc wypaść z obiegu, zaczął wymyślać coraz to nowe zabawki, między innymi samochody czy jojo.

Pierwsze klocki LEGO były drewniane, w 1947 roku zaczęto produkować również klocki z plastiku, a od 1960 roku wykonywane były już tylko z niego. Wtedy to doszło do pożaru, który zniszczył wszystkie drewniane klocki oraz skłonił rodzinę Christiansena do głębszej analizy rynku, z której wynikało, że rośnie popyt na plastikowe zabawki. W 1958 roku syn założyciela firmy, Godfred Kirk Christiansen, odkrył specjalne rurki, które po umieszczeniu wewnątrz pustego klocka sprawiały, że siła łączenia klocków była wzmocniona, zwiększała się stabilizacja budowanych modeli, a klocki można było łączyć ze sobą w dowolny sposób. Unikalna na światową skalę technologia została opatentowana przez twórców.

Obecny logotyp jest już 11 w historii firmy, jednak bardzo podobne logo do obecnego zostało wprowadzone w 1972 roku, a w 1998 roku nieznacznie zmienione. W 1978 roku pojawiły się Ludziki LEGO, czyli charakterystyczne małe, zabawkowe ruchome minifigurki. Zazwyczaj są częścią składową zestawu. Przede wszystkim przedstawiają one ludzi, ale również inne postaci, np. roboty. Po raz pierwszy wystąpiły w zestawie Rodzina LEGO i bardzo różniły się od tych obecnie występujących.

Mimo iż w 2009 roku panował światowy kryzys gospodarczy, LEGO odnotowało 22 proc. wzrost sprzedaży oraz aż 63 proc. wzrost zysków. W 2012 roku koncern znalazł się w Księdze Rekordów Guinessa, ponieważ wyprodukował aż 318 milionów klocków-opon i stał się pod tym względem największym producentem opon na świecie.

Firma LEGO obecnie posiada około 70 proc. udziału w światowym rynku klocków, co świadczy o tym, że blisko 400 milionów ludzi rocznie bawi się jej produktami.

Na które klocki LEGO zwrócić uwagę?

Na to pytanie każdy powinien sobie odpowiedzieć indywidualnie, ponieważ tak naprawdę atrakcyjność danych klocków jest uzależniona od zainteresowań konkretnych osób, jak również wieku przyszłego użytkownika. Nie sposób wymienić wszystkich rodzajów klocków LEGO, jednak warto pochylić się nad ich seriami tematycznymi, związanymi z komiksami czy filmami. Mogą one zainteresować dzieci, a wiadomo, że lepiej, by dziecko bawiło się klockami, niż spędzało bezmyślnie kolejną godzinę przed telewizorem lub komputerem czy tabletem. Obecnie szeroka oferta zestawów tematycznych klocków LEGO publikowana w katalogach wydawanych cyklicznie co pół roku. Klocki LEGO idą z duchem czasu i możemy być pewni, że gdy coś stanie się popularne, wówczas ich twórcy wyjdą naprzeciw oczekiwaniom swoich fanów.

Klocki LEGO Harry Potter pojawiły się na rynku wraz z premierą pierwszego filmu o przygodach najsłynniejszego młodego czarodzieja pod tytułem „Harry Potter i kamień filozoficzny”. Obecnie dostępne są klocki wydane na podstawie wszystkich 8 filmów o przygodach dzielnego chłopca. Przy tej serii firma LEGO współpracowała z firmą Warner Bros.

Klocki LEGO Star Wars istnieją od 1999 roku i inspirowane są popularną na całym świece serią filmów „Gwiezdne Wojny”. Od daty premiery powstało aż kilkaset regularnych zestawów. Ten projekt został zrealizowany dzięki współpracy producenta LEGO oraz firmy Lucasfilm Ltd.

Klocki LEGO NINJAGO od dekady cieszą się niesłabnącą popularnością nie tylko wśród najmłodszych. Zestawy nawiązują do serialu telewizyjnego NINJAGO. Powstało już ponad 250 zestawów.

Klocki LEGO Jurasic World, inaczej klocki LEGO dinozaury, powstały w 2015 roku, a w roku 2018 seria została wznowiona w związku z premierą filmu Jurassic World: Upadłe Królestwo. Zestawy przedstawiają postaci i dinozaury znane fanom z ekranu. Seria ta pozwala przenieść się do prehistorii i poznać fascynujący świat dinozaurów.

Klocki LEGO Minecraft powstały w oparciu o grę komputerową o charakterze survivalowym – Minecraft. Wspomniana gra polega na pokonywaniu istot, które się pojawiają, oraz budowaniu i niszczeniu obiektów, które są położone losowo. Ta seria dzieli się na dwa rodzaje: Proste, nieskomplikowane w budowie światy oraz skomplikowane, wieloelementowe zestawy. Warto dodać, że te klocki przeznaczone są dla dzieci od 8 lat. Zestaw wyróżnia się dużą funkcjonalnością, dzięki czemu wszystkie rodzaje klocków LEGO w zestawie użytkownik może przebudować wedle swojego uznania. Postaci, które znalazły się w tych seriach to: Alex, Steve, Zoombie, Szkielet i wiele innych.

Co jeszcze warto wiedzieć o klockach LEGO?

Niezwykłą gratką dla fanów klocków LEGO są parki rozrywki nazywane LegoLandami. Obecnie jest ich 8. Pierwszy został otwarty w Billund, w miejscu, w którym powstało przedsiębiorstwo LEGO w 1968 roku i na razie jest on największym istniejącym LegoLandem na świecie. Cały jest zbudowany z klocków LEGO, a przy obserwacji z góry wygląda na miasteczko. Dodatkowo znajdują się tam inne atrakcje, takie jak: kina, karuzele, miniaturowe budowle, kolejka górska o ponad 30-metrowej wysokości i hotel, nazywający się „Hotel LegoLand”. Całkowita powierzchnia parku wynosi 123 000 metry kwadratowe.

W 2015 roku w Mediolanie powstała najwyższa budowla z klocków, zbudowana przez pracowników LEGO Italia. Mierzy ona ponad 35 metrów wysokości.

Powstało 8 filmów związanych z tematyką klocków LEGO:

 • LEGO: Clutch Powers wkracza do akcji,
 • LEGO: Przygoda,
 • LEGO Batman: Film,
 • LEGO Ninjago: Film,
 • LEGO: Przygoda 2,
 • LEGO Scooby-Doo Nawiedzone Hollywood,
 • LEGO Scooby-Doo! Klątwa piratów,
 • Scooby Doo i Czarny Rycerz.

Wyprodukowano 13 seriali związanej z LEGO:

 • LEGO Star Wars: Kroniki Yody,
 • LEGO Hero Factory: Pierwsze akcje rekrutów,
 • Legendy Chima,
 • Ninjago: Mistrzowie spinjitzu,
 • klocki LEGO Friends rodzaje typu Przyjaciele z Heartlake City,
 • Mixele,
 • LEGO Star Wars: Opowieści droidów,
 • LEGO: Rycerze Nexo,
 • LEGO Elves,
 • LEGO Star Wars Przygody Freemakerów,
 • LEGO Jurassic World: Legenda Wyspy Nublar,
 • LEGO City: Miasto przygód,
 • LEGO Hidden Side.

Jak widać, klocki LEGO odniosły niebywały sukces i są inspiracją dla twórców filmów i seriali animowanych, które są dodatkową gratką dla ich fanów.

Udostępnij
5,0
4 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 18:05
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.