Udostępnij
Skomentuj

Skoczek dla dziecka – jaki wybrać? Który najlepszy?

Skoczki dla dzieci to doskonały sposób na zajęcie dziecka i wspomożenie jego motoryki.

Istnieje wiele rodzajów skoczków o najróżniejszych wariantach kolorystycznych i wyposażeniu. Producenci oddają konsumentom skoczki zarówno dla małych, jak i starszych dzieci.

Rodzaje skoczków

Skoczki mogą być montowane do ściany, do podłogi, lub opierane na stojących konstrukcjach. Skoczki możemy również przytwierdzić do framugi drzwi, tworząc z niego coś na wzór huśtawki. Skoczki na konstrukcjach zajmują dużo powierzchni, jednak ogrom ich wyposażenia sprawia, że dziecko nie będzie miało okazji do nudy. Dziecko jest do nich wkładane od góry, a pod nóżkami najczęściej znajdzie małą trampolinkę, która umożliwi mu skakanie i odbijanie się.

Skoczki podłogowe najczęściej wykonywane są na wzór różnych bujanych zwierzątek. Można na nich do woli skakać, odbijać się i sprężynować dzięki gumowej konstrukcji zabawki. Tego typu skoczki mogą doskonale ćwiczyć mięśnie i poczucie równowagi brzdąców.

Skoczki przytwierdzane do sufitu lub framugi są bardziej nastawione na bujanie niż podskakiwanie i odgrywają rolę mini-huśtawki z dodatkowymi akcesoriami- grzechotkami, harmonijkami, czy pozytywkami. W tego typu zabawkach maluch wkładany jest do specjalnych uprzęży i dzięki podwieszanym szelkom może się do woli bujać i majtać.

Czy skoczki są zdrowe?

Istnieje wiele skrajnych poglądów na temat bezpieczeństwa skoczków. Przeciwnicy zarzucają skoczkom, że negatywnie wpływają na układ kostny i zmysł równowagi, a także na nieprawidłowe nabieranie nawyków przy ustawianiu stóp, co wszystko może przedkładać się na późniejsze wady postawy.

Większość rehabilitantów oraz lekarzy nie zgadza się z tymi zarzutami, mówiąc, że skoczki są całkowicie bezpieczne dla zdrowia dzieci. Gdyby tak nie było, nie zostałby dopuszczone do regularnej sprzedaży.

O ile jednak ciągle nie jesteśmy przekonani do tego typu zabawki, warto postawić na skoczki podwieszane do framugi lub sufitu, a także skoczki podłogowe. Skoczki na dużych konstrukcjach, gdzie dziecko ma pod nogami trampolinę, są najbardziej krytykowane ze względu na złe nawyki, jakie niesie za sobą odbijanie się od gumowej powierzchni przez malucha.

Nie istnieją jednak wyraźne i niepodważalne dowody na to, że skoczki są niebezpieczne dla zdrowia dzieci.

Czy skoczki są bezpieczne?

Naturalnie, o ile wybierzemy sprawdzoną konstrukcję, której producent posiada wszelkie niezbędne certyfikaty i normy. Wybierając sprzęty od nieznanych firm, ryzykujemy, że skoczek nie wytrzyma pod ciężarem dziecka. Aby uniknąć pęknięcia obudowy, zerwania się szelek, czy wątpliwej jakości produktów, warto wybierać sprawdzone zabawki od solidnych firm. Współpracujemy jedynie ze sprawdzonymi markami. Dzięki temu możemy zaoferować państwu najlepsze skoczki dla dzieci od czołowych producentów, takich jak Tootiny, Simba, Fisher Price, Świerkosz, Smily, Mattel, czy Tim Toys.

Wady i zalety skoczków

Skoczki doskonale zajmują dzieci. Zabawa na nich daje maluchom mnóstwo frajdy. Rodzice natomiast, podczas gdy maluch jest zajęty zabawą, mogą zyskać nieco czasu dla siebie. Skoczki poza samą funkcją bujania i skakania, oferują również dużą ilość wbudowanych zabawek- grzechotek, harmonijek, podwieszanych pluszczaków, czy interaktywnych tablic. Wszystkie te elementy składają się na doskonałą zabawkę, która przez długi czas będzie numerem jeden na zabawkowej liście naszej pociechy.

Wadą skoczków może być wątpliwa opinia wśród różnych środowisk o ich wpływie na zdrowie dziecka. Skoczek unieruchamia dziecko, przez co maluch może się irytować lub wystraszyć. Przed wyborem rodzaju skoczka sprawdźmy, która konstrukcja najbardziej odpowiada naszemu brzdącowi. 

Od ilu lat skoczki dla dzieci?

Skoczki mogą być wykorzystywane przez dzieci, które umieją siedzieć i w miarę stabilnie się trzymać. Umiejętność chodzenia nie jest wymagana do zabawy skoczkiem. Najbardziej odpowiednim wiekiem na rozpoczęcie przygody ze skoczkami jest 8- 12 miesięcy. Należy pamiętać, że w tym wieku dzieci bardzo szybko się rozwijają i rosną, przez co ekspresowo wyrosną ze skoczka. Warto pomyśleć nad skoczkiem podłogowym, który posłuży nieco dłużej niż taki skoczek, do którego dziecko wsadzane jest do specjalnej uprzęży lub siedziska, lub zdecydować się na huśtawkę dla maluchów, która posłuży zdecydowanie dłużej naszemu brzdącowi.

Skoczki dla małych i większych dzieci

Dla małych dzieci najbardziej odpowiednie będą skoczki, gdzie maluch wsadzany jest do specjalnego siedziska lub uprzęży. Takie skoczki będą chronić malucha przed ewentualnym upadkiem.

Starszym dzieciom proponujemy skoczki podłogowe- gumowe, sprężynowe koniki lub piłki z bezpiecznymi uchwytami, na których dzieci będą mogły do woli hopsać i skakać po całym domu. Taka zabawa nie znudzi się szybko, a konstrukcja takich skoczków sprawi, że dziecko będzie mogło długo cieszyć się tą zabawką.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 13:09
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.