Udostępnij
Skomentuj

Wsiąść do pociągu – jak grać, dostępne edycje i dodatki – które wybrać?

Wsiąść do pociągu, a inaczej Ticket to Ride, to gra rodzinna dla dwóch do pięciu graczy.

Zabawa polega na rozbudowywaniu połączeń kolejowych, wykonywaniu sekretnych zadań i gromadzeniu punktów. Wsiąść do pociągu to nie tylko pojedyncza gra, ale cała kolekcja pełnoprawnych edycji oraz liczne dodatki, które czynią rozgrywkę jeszcze bardziej wciągającą. Jak grać? Którą wersję wybrać? Po jakie dodatki sięgnąć?

Popularne gry planszowe

Wsiąść do pociągu – podstawowe edycje gry

Cykl Wsiąść do pociągu jest obecny na rynku gier planszowych już od lat, a ogromna popularność na niemal całym świecie oraz liczne nagrody spowodowały, że nie poprzestano na jednej edycji. Obecnie w sprzedaży można znaleźć kilka pełnoprawnych wariantów gry (każdy nawiązuje do określonego obszaru świata):

 • Wsiąść do pociągu: USA – pierwsza z gier z tego cyklu. Pierwowzór dla kolejnych edycji i bardzo dobrze dopracowana gra planszowa, która w 2004 roku zdobyła prestiżowy tytuł gry roku i od tego czasu wciąż pozostaje jedną z najpopularniejszych gier planszowych na świecie. Fenomen jej popularności wynika z prostych zasad, ciekawej rozgrywki i faktu, że każda rozgrywka może potoczyć się zupełnie inaczej. Gracze zaczynają zabawę z biletami w dłoniach i wizją rozbudowy kolejowych połączeń. Zabawa toczy się na mapie USA. Rozgrywka łączy w sobie elementy gry strategicznej, podróżniczej i taktycznej. To świetny wybór na początek, bo to właśnie od tej wersji gry wszystko się zaczęło.
 • Wsiąść do pociągu: Europa – druga edycja popularnego cyklu podróżniczo-strategicznego. Gra przenosi uczestników na mapę Europy sprzed I wojny światowej z ówczesnymi państwami i granicami. Pod względem reguł i stopnia trudności, edycja Europa niczym nie różni się od pozostałych wariantów gry. Gracze otrzymują bilety, zbierają karty, budują połączenia kolejowe i realizują sekretne zadania, a wszystko to w europejskich realiach minionych wieków.
 • Wsiąść do pociągu: Dookoła świata – to bardzo ciekawa edycja gry, która przenosi graczy na zupełnie nowe tereny. Tym razem podróż przebiega dookoła świata, a to znaczy, że obejmuje szlaki wodne i kolejowe. Gra jest przez to nieco bardziej skomplikowana i ciekawa od edycji opartych wyłącznie na połączeniach kolejowych. To samodzielna edycja gry, do której nie jest potrzebna żadna inna wersja gry ani dodatki.
 • Wsiąść do pociągu: Kraje północy – edycja umożliwia rozgrywkę na mapie północnych krajów. Gracze przemierzają tereny Danii, Finlandii, Norwegii i Szwecji, budują połączenia kolejowe, zdobywają punkty i realizują sekretne zadania. To pełnoprawna edycja, która nie wymaga posiadania żadnej innej gry z cyklu. Świetny wybór dla miłośników północnych krańców Europy.
 • Wsiąść do pociągu: Niemcy – to jedna z najpopularniejszych edycji cyklu Wsiąść do pociągu. Gracze poruszają się po mapie Niemiec, ale nie współczesnych, lecz z okresu Cesarstwa Niemieckiego! Ten wariant gry wprowadza kilka drobnych zmian w porównaniu do pierwszej edycji gry, ale stopień trudności, reguły i wciągająca rozgrywka nie ulegają zmianom. Gracze rozpoczynają zabawę z biletami w dłoniach, gromadzą punkty, budują połączenia, obsługują pasażerów, a wszystko to w realiach Cesarstwa Niemieckiego, na klimatycznej planszy z historyczną mapą tej części Europy.
 • Wsiąść do pociągu: Pierwsza podróż – nieco łatwiejsza wersja gry z mapą Europy. Pierwsza podróż to wariant dedykowany dla dzieci oraz dla rodzin z dziećmi. Trasy są nieco krótsze, a rozgrywka nieco łatwiejsza, ale równie wciągająca i pasjonująca, co w pozostałych edycjach. Czas gry jest krótszy, a to wydanie jest odpowiednie dla osób od szóstego roku życia.

Wsiąść do pociągu – dodatki do gry

Seria gier planszowych Wsiąść do pociągu cieszy się tak dużym zainteresowaniem, że nie mogło zabraknąć ciekawych dodatków dla osób spragnionych jeszcze bardziej urozmaiconej rozgrywki. Dodatki wprowadzają nowe mapy i nowe elementy, które wprowadzają do gry nowe możliwości i podnoszą jej stopień trudności, dzięki czemu staje się na nowo dużym wyzwaniem nawet dla najbardziej doświadczonych graczy. Wśród dodatków znajdziemy:

 • Wsiąść do pociągu: Europa 1912 – to dodatek do gry Wsiąść do pociągu: Europa, który wprowadza do rozgrywki dodatkowe bilety, magazyny i zajezdnie, które czynią grę jeszcze ciekawszą. Bilety z tego dodatku pasują do gry podstawowej w edycji Wsiąść do pociągu: Europa, a magazyny i zajezdnie można użytkować też wspólnie z innymi grami z tego cyklu.
 • Wsiąść do pociągu: Zjednoczone Królestwo/Pensylwania – kolejny ciekawy dodatek do gry Wsiąść do pociągu: Europa. Dodatek wprowadza nowe mapy oraz nowe reguły gry.
 • Wsiąść do pociągu: Azja – to zestaw dwóch nowych map, który pasuje do edycji podstawowej – Wsiąść do pociągu: Europa. Ten dodatek umożliwia również rozgrywkę w sześć osób w nowym trybie drużynowym.
 • Wsiąść do pociągu: Indie i Szwajcaria – kolejny zestaw dodatkowy z dwiema mapami, które uczynią rozgrywkę jeszcze ciekawszą. To rozszerzenie jest dedykowane do wariantu podstawowego gry, czyli do Wsiąść do pociągu: Europa. Mapa Indii jest przeznaczona do gry dla 2 do 4 osób, a dodatkowa mapa Szwajcarii jest dedykowana do użytku przez dwóch lub trzech graczy.
 • Wsiąść do pociągu: Francja i Dziki Zachód – kolejny dodatek do gry Wsiąść do pociągu: Europa. Ten dodatek wprowadza dwie dodatkowe mapy (Francji – dla dwóch do pięciu graczy oraz Dzikiego Zachodu dla dwóch do sześciu graczy).
 • Wsiąść do pociągu: USA 1910 – to dodatek dedykowany posiadaczom edycji Wsiąść do pociągu: USA. Dodatek wprowadza do gry nowe karty i bilety oraz zupełnie nowe tryby gry.
 • Wsiąść do pociągu: Afryka – to dodatek, który przeniesie graczy w samo serce Afryki. Nie jest to samodzielna gra. Do rozgrywki niezbędna jest jakakolwiek wersja gry podstawowej (na przykład Wsiąść do pociągu: Państwa północy).
 • Wsiąść do pociągu: Holandia – dodatek, który wprowadza do gry mapę Holandii, a do grania przy jego udziale niezbędna jest wersja gry Wsiąść do pociągu: Europa.

Wsiąść do pociągu – czy warto?

Cykl gier Wsiąść do pociągu to jedna z popularniejszych serii gier planszowych. To wystarczająco dobry powód, by sięgnąć po nie z czystej ciekawości. Za tą popularnością stoją tysiące zadowolonych graczy i mnóstwo pozytywnych ocen, ale czy gra ma wyłącznie plusy?

ZALETY

 • Łatwe reguły, prosta mechanika.
 • Każda rozgrywka jest inna.
 • Wiele wariantów podstawowej wersji gry (można wybrać tę, która przenosi nas na ulubiony obszar – na przykład USA).
 • Liczne dodatki, które urozmaicają grę.
 • To gra, w którą można grać już w 2 osoby.

WADY

 • Wysoka cena pełnoprawnych edycji gry.
 • Po czasie gra może się znudzić./li>
 • Dodatki nie są uniwersalne (nie pasują do każdej edycji podstawowej).

Wsiąść do pociągu – którą wersję gry wybrać?

Za najbardziej uniwersalną wersję gry jest uważana edycja Wsiąść do pociągu: Europa. To właśnie do tej wersji gry będzie pasowało najwięcej dodatków.

 • Dla graczy od ósmego roku życia dobrym wyborem będzie dowolna edycja gry. Przy wyborze można kierować się po prostu sympatią do konkretnego regionu lub względami praktycznymi (do edycji Wsiąść do pociągu: Europa jest dostępnych najwięcej dodatków).
 • Dla graczy młodszych i dla rodzin z dziećmi najlepszym wyborem będzie edycja Wsiąść do pociągu: Pierwsza podróż, która nadaje się już dla sześciolatków.

Wsiąść do pociągu – który dodatek wybrać?

Zdecydowana większość dodatków jest dedykowana do gry w wersji Wsiąść do pociągu: Europa, ale nie wszystkie. Przy wyborze warto kierować się:

 • Dopasowaniem dodatku do posiadanej wersji gry. Informacje o tym, do której gry podstawowej jest przewidziane rozszerzenie można znaleźć na opakowaniu i w opisie produktu.
 • Zainteresowaniami graczy – dodatki są zróżnicowane tematycznie i związane z różnymi zakątkami świata. Można dobierać je w zależności od indywidualnych upodobań.
 • Możliwościami, jakie stworzy dodatek – niektóre dodatki zaprojektowano dla mniejszej liczby graczy niż wariant podstawowy gry i warto to wziąć pod uwagę, jeśli grywa się w grę w większym gronie.

Gry z cyklu Wsiąść do pociągu to wciągająca propozycja dla całej rodziny, dla dorosłych, dzieci i młodzieży. Zdecydowanie warto spróbować swoich sił w tej kolejowej planszówce, którą pokochali gracze na całym świecie.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 11:47
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.