Udostępnij
Skomentuj

Jak grać w pokera? Zasady gry w pokera dla początkujących

Poker – zasady tej gry mogą wydawać się skomplikowane, ale nic bardziej mylnego! Jak grać w pokera?

Jedni grają amatorsko, jedynie dla przyjemności, inni rywalizują w turniejach, gdzie stawką są naprawdę duże pieniądze. Gra w pokera wciąga i sprawia, że czasem trudno wręcz odejść od stołu i powiedzieć: pas! Dla początkujących nauka gry w pokera może wydawać się dość skomplikowana, jednak jest to kwestia wprawy. Po kilku rozdaniach taktyka gry stanie zrozumiała nawet dla laika. W końcu to praktyka czyni mistrzem!

Poker zasady gry dla początkujących

Jak się gra w pokera, wie wiele osób, ale jak dobrze grać w pokera - to już wiedza posiadana przez wąskie grono ludzi, dla których gry karciane nie mają żadnych tajemnic. Warto na początku poznać podstawowe zasady gry, by następnie pogłębiać swoją wiedzę i przyswoić rozmaite strategie pokerowe.

Najważniejsza kwestia to układy kart w pokerze, których kolejność od najsilniejszego do najsłabszego jest następująca:

 • Poker królewski to najwyższy układ kart po kolei w kolorze: 10, Jopek, Dama, Król, As.
 • Poker to układ kart po kolei w kolorze, ale niższy niż poker królewski, tj. 4, 5, 6, 7, 8.
 • Kareta to cztery te same karty, np. Jopek, Jopek, Jopek, Jopek, Dama.
 • Ful to trzy takie same figury i para, na przykład: Król, Król, Król, Jopek, Jopek.
 • Kolor to karty w tym samym kolorze, ale występujące nie po kolei, na przykład: Król, Jopek, 6, 2, Dama.
 • Strit to pięć kart po kolei, na przykład 5, 6, 7, 8, 9.
 • Trójka to trzy te same karty i dwie inne, na przykład: Jopek, Jopek, Jopek, Dama, Król.
 • Dwie pary to dwie te same karty i kolejne dwie takie same, na przykład Jopek, Jopek, Król, Król, 3.
 • Para to dwie takie same karty i trzy inne karty, na przykład: Król, Król, 9, Dama, 5.
 • Wysoka karta to układ, w którym nie mamy żadnego z pozostałych układów i liczy się najwyższa karta, którą posiadamy, na przykład: As, Król, 6, 4, 2.

Poker układy i ich siła to rzecz, którą po prostu z czasem się pamięta, tylko pozornie skomplikowana i trudna do zapamiętania. W tej grze nie bez znaczenia jest także umiejętność tak zwanego blefowania i czytania przeciwnika, który być może również blefuje. Są to jednak umiejętności, które doskonali się w trakcie gry, zgodnie z zasadą - im dłużej gramy, tym lepsi jesteśmy.

To podstawowe zasady w grze amatorskiej. Zestaw do pokera dla profesjonalistów to już zupełnie inny level. Specjalny stół do pokera, żetony do pokera, karty do pokera - tutaj wszystko jest ściśle określone, jak na każdym wysokiej klasy turnieju.

Czym jest Poker Texas Holdem?

Jak każda gra, która cieszy się tak dużym zainteresowaniem w skali światowej, tak również poker ma swoje odmiany. Najpopularniejsze odmiany pokera to Texas Hold'em oraz Omaha.

W Texas Hold'em używa się pełnej talii 52 kart. Wśród graczy znajduje się rozdający, a gracze po jego prawej i lewej stronie muszą włożyć to puli stawki w ciemno. Następnie rozdaje się po dwie karty, które widzą jedynie ich posiadacze i na tej podstawie mogą wykonać oni następujące ruchy:

 • spasować,
 • sprawdzić,
 • podbić,
 • czekać.

Po licytacji na środek wykłada się trzy karty wspólne, których użyć może każdy z graczy.

Zasady gry w Texas Hold'em są zdecydowanie bardziej skomplikowane niż w tradycyjnym pokerze, dlatego dla początkujących graczy zdecydowanie lepszą propozycją będzie odmiana tradycyjna. Po jej opanowaniu można z powodzeniem przejść na zaawansowany poziom, jakim jest właśnie Texas Hold'em. Jedno nie ulega wątpliwości - gdy już zacznie się grać w pokera, trudno będzie przerzucić się na coś innego. To jedna z tych gier, która wciąga bez reszty na długie godziny, wyzwalając wielkie emocje.

Blefowanie w pokerze – sztuka manipulacji i odczytywania przeciwników

W pokerze, gracze działają w oparciu o niepełne informacje, co daje możliwość zwycięstwa poprzez reprezentowanie najlepszej ręki.W prostych słowach, blefowanie polega na stawianiu lub przebijaniu przeciwników, posiadając gorszą lub słabszą rękę.

Blefowanie jest kluczową umiejętnością u doświadczonych graczy, a zrozumienie, kiedy i jak blefować, jest niezbędne, jeśli chcesz odnosić sukcesy w grze.Aby być dochodowym graczem, musisz być w stanie wygrywać nawet z gorszymi kartami od przeciwników.

Jednak, jeśli blefujesz zbyt często lub w nieodpowiednich sytuacjach, możesz stać się przegrywającym graczem, dlatego utrzymanie równowagi w grze jest niezwykle ważne. W pokerze wyróżniamy dwa rodzaje blefu:

 1. Czysty blef – gracz wykonuje czysty blef, gdy stawia lub przebija z ręką, która ma niewielkie szanse na poprawę w dalszej części rozdania. Przykładowo, po rozdaniu pięciu kart gracz nie otrzymuje żadnego trafienia i posiada tylko wysoką kartę, jak Król. Decyduje się na podbicie, mając nadzieję, że pozostali gracze nie trafili lepszych układów i spasują.
 2. Pół-blef – gracz stawia zakład, choć prawdopodobnie nie ma najlepszego układu w danym momencie, ale istnieje szansa na jego poprawę. Na przykład, jeśli gracz posiada cztery karty do ułożenia strita lub koloru na flopie, podejmuje stawki. Tego rodzaju działanie możemy nazwać pół-blefem.

Wielu graczy popełnia błąd, myśląc, że blefowanie oznacza, że powinni chronić każdą dobrą rękę, niezależnie od tego, co inni gracze posiadają. Technicznie rzecz biorąc, taka sytuacja również może być traktowana jako blef, ponieważ gracz stara się reprezentować lepszą rękę niż pozostali. Jednakże, jeśli nie zwraca uwagi na sposób, w jaki inni gracze grają, blef może okazać się kosztowną strategią w pokerze.

Blefowanie to wartościowa umiejętność do opanowania, ale nie stanowi zasady lub reguły pokera. Poker nie polega na ilości i częstotliwości blefowania. Nie będziesz oceniany przez to, jak często blefujesz, ale przez to, jak często twój blef przynosi rezultaty.

Najlepszy czas na blefowanie następuje wtedy, gdy spełnione są co najmniej jedno z poniższych warunków:

 • Zajmujesz późną pozycję i żaden gracz przed tobą nie reprezentuje mocnej ręki.
 • Karty na stole lub twoje własne karty pozwalają na reprezentację silnego układu.
 • Posiadasz wizerunek "skały" - jesteś traktowany jako trudny do pokonania.
 • Odczytałeś innych graczy i masz przeczucie, że ich ręce są słabe, co skłoni ich do spasowania lub przebicia.
 • Masz tylko jednego gracza przed sobą.

Najgorszy czas na blefowanie występuje, gdy:

 • Wiesz, że przeciwnik rzadko pasuje.
 • Przeciwnik ma dużo żetonów i twoje podbicie lub postawienie nie będzie wystarczające, aby go zmusić do spasowania.
 • Przed tobą jest jeszcze wielu graczy.

Poker dla początkujących – praktyczne wskazówki i strategie gry

Każdy gracz w Texas Hold'em otrzymuje na początku dwie karty, które mogą mieć różną wartość. Istnieją ręce startowe, które są bardzo dobre, ale także takie, z którymi lepiej zrezygnować z dalszej gry. Zrozumienie zasad pokera i znajomość różnych układów jest ważna, ale często kluczowe jest wiedzieć, kiedy lepiej się wycofać.

Najlepsze układy rąk w pokera sportowego (Texas Hold'em) to:

 • A,A - Para asów uważana jest za jedną z dwóch najlepszych rąk startowych w pokerze. Posiadając taką parę na początku gry, szanse na wygranie puli są ogromne, co doświadcza nawet połowa wszystkich graczy.
 • K,K - Para króli, znana również jako "kowboje", to drugi najlepszy układ startowy.
 • A,K - Ta para jest nazywana również "big slick". Jeśli gracz z takim układem zagra agresywnie i nie napotka na parę asów lub króli, szansa na zgarnięcie całej puli jest bardzo wysoka.
 • Q,Q - Para dam, znana jako "ladies", to kolejny mocny układ startowy.
 • J,J - Para waletów również daje dość duże szanse na sukces.
 • K,Q - Król i dama to dobry układ startowy, szczególnie gdy występują w tym samym kolorze (tzw. suited).

Oczywiście istnieje wiele innych układów startowych, które są godne uwagi. Jednak powyższych sześć - według ekspertów - oferuje największe możliwości wygranej całej puli. Zasady pokera są przejrzyste, a zależności wynikające z tych zasad są pomocne w procesie nauki. Warto jednak pamiętać, że zdobycie wiedzy teoretycznej nie wystarczy - największą wartość ma praktyczne opanowanie gry, ponieważ tylko wtedy można skutecznie wykorzystywać wcześniej zdobytą wiedzę.

Inne odmiany Pokera

Najbardziej znaną odmianą pokera jest Poker TExas Holdem. Jakie są jednak jeszcze inne wersje tej popularnej gry karcianej? Oto lista i krótki opis niektórych z nich:

 • Omaha – w Omaha gracz otrzymuje cztery prywatne karty, a pięć wspólnych kart jest ujawnianych na stole. Gracze muszą użyć dokładnie dwóch kart z ręki i trzech z kart wspólnych, aby utworzyć układ pięciu kart.
 • 7-Card Stud – w tej odmianie gracze otrzymują po siedem kart, z których cztery są odkryte, a trzy pozostają zakryte. Gracze tworzą układ pięciu kart na podstawie swoich najlepszych pięciu kart, zaczynając od trzech odkrytych kart i kontynuując przez rundy licytacji.
 • 5-Card Draw – jest to prostsza wersja pokera, w której gracze otrzymują pięć prywatnych kart i mogą wymieniać dowolną liczbę kart na nowe ze stosu. Celem jest utworzenie jak najlepszego układu pięciu kart.
 • Caribbean Stud Poker – w tej grze gracze rywalizują z krupierem, a nie między sobą. Każdy gracz otrzymuje pięć kart, a ich zadaniem jest pokonać krupiera, mając lepszy układ pięciu kart.
 • Razz – jest to odmiana pokera stud, w której celem jest uzyskanie jak najniższego układu pięciu kart. As ma najniższą wartość, a pary i strity nie są brane pod uwagę przy ocenie układów.
 • Badugi – w tej odmianie gracze otrzymują cztery prywatne karty i mają za zadanie utworzyć jak najniższy i jak najbardziej różnorodny układ czterech kart różnego koloru.
 • Chinese Poker – w Chinese Poker gracze otrzymują trzynaście kart i muszą je rozmieścić w trzech różnych układach: dwóch pięciokartowych układach (górny i środkowy) oraz jednym trzykartowym układzie dolnym. Układy muszą być ułożone w kolejności od najmocniejszego do najmniej mocnego.

Czy da się grać w pokera w 2 osoby? Ile osób może grać?

Teoretycznie nie ma ustalonej maksymalnej liczby graczy w pokerze, ale praktycznie uważa się, że maksymalnie może brać udział 10 osób. Minimalna liczba graczy wynosi jednak dwie osoby. Wraz z większą liczbą uczestników, gra staje się trudniejsza, ponieważ w pokerze korzysta się z jednej talii składającej się z 52 kart.

Udostępnij
5,0
5 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 16:13
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.