Udostępnij
Skomentuj

Warcaby – jak grać? Zasady. Jakie wybrać?

Warcaby to gra planszowa dla całej rodziny. Idealna na długie wieczory i deszczowe dni.

Do świetnie spędzonego czasu wystarczy nabyć plansze z pionkami i poznać proste zasady. Warcaby to łatwa do nauczenia się gra planszowa, w którą mogą grać dorośli i dzieci. Co warto wiedzieć o grze w warcaby? Jak grać? 

Warcaby historia

Za kolebkę warcabów uważa się Egipt, gdzie w 3000 lat p.n.e. grano w podobną grę planszową zwaną Senet. Jednak współcześnie znana plansza do warcabów została wymyślona na Półwyspie Iberyjskim, dopiero około XVI wieku. Z Hiszpanii pochodzą też książki poświęcone grze w warcaby.

Warto wiedzieć

Warcaby uznaje się za jedną z dyscyplin sportowych. W związku z czym regularnie odbywają się mistrzostwa świata. Nad ich przebiegiem czuwa Światowa Federacja Warcabowa.

Jak wyglądają warcaby?

Warcaby występują w różnych wersjach, aczkolwiek w większości państw plansza do warcabów posiada 64 pola i każdy z graczy dysponuje 12 pionkami. Pola ułożone są na przemian – ciemne (czarne) i jasne (białe). Gra odbywa się jedynie na polach ciemnych co oznacza, że wykorzystuje się tylko 32 pola.

Poszczególne pola stykając się tworzę linie zwane diagonalnymi (przekątnymi). Natomiast najdłuższa linia łącząca dwa narożniki planszy do warcabów to linia główna.

Warto wiedzieć

Za dyscyplinę sportową uważa się jedynie warcaby stupolowe, zwane także polskimi lub międzynarodowymi. Plansza do warcabów składa się w tym przypadku ze stu pól.

Warcaby – jakie wybrać?

Warcaby różnią się od siebie między innymi:

 • ilością pionków
 • wielkością planszy
 • barwami pól oraz pionów

Najpopularniejsza jest 64-polowa plansza do warcabów z 24 pionkami w kolorze biało-czarnym. W sprzedaży są dostępne plansze i pionki z drewna bądź odpowiednio tektury i plastiku.

Warcaby klasyczne

Warcaby klasyczne inaczej zwane brazylijskim charakteryzują się:

 • plansza do warcabów – 64 pola
 • ile pionków – 24
 • kolory – na przemian ciemne i jasne

Zasady są analogiczne jak w warcabach polskich, gdzie trzeba bić pionki przeciwnika.

Warto wiedzieć

Istnieje wiele odmian gry w warcaby:

 • polskie (międzynarodowe) – plansza 10x10
 • klasyczne (brazylijskie) – plansza 8x8
 • tajskie – plansza 8x8
 • angielskie (checkers) – plansza 8x8
 • hiszpańskie, włoskie, rosyjskie, czeskie – plansza 8x8
 • kanadyjskie – plansza 12x12

Jak grać w warcaby?

Podstawowe zasady gry w warcaby to:

 • granie na ciemnych polach planszy do warcabów
 • białe pionki rozpoczynają grę
 • celem jest zbicie wszystkich pionków przeciwnika
 • piony poruszają się do przodu tylko o jedno pole po przekątnej
 • zbicie odbywa się po przekątnej przeskakując przez pionek przeciwnika na puste pole
 • podczas jednego ruchu tym samym pionkiem można zbić więcej niż jeden pion
 • po dojściu pionu do ostatniego rzędu na planszy do warcabów po stronie przeciwnika staje się on damką
 • damkom przysługuje możliwość poruszania o dowolną liczbę pól po przekątnej
 • gra kończy się remisem, gdy żaden z graczy nie może zbić pionu przeciwnika
Warto wiedzieć

Czy trzeba bić? – tak! Jedną z ważniejszych zasad gry w warcaby jest obligatoryjność zbijania pionków przeciwnika. Żaden z graczy nie może zrezygnować z bicia.

Czy w warcaby można bić do tyłu?

Jak dokonać bicia w warcabach? Zazwyczaj przyjmuje się, że wszystkie pionki mają możliwość bić zarówno do przodu, jak i do tyłu. Bicie polega na przeskoczeniu pionka przez pionek przeciwnika i zatrzymaniu się na wolnym polu tuż za nim. Istnieje również możliwość zbicia więcej niż jednego pionka w jednym ruchu, co nazywane jest bicie wielokrotne. Dodatkowo, można zmieniać kierunek bicia, pod warunkiem, że pomiędzy pionkami przeciwnika znajduje się jedno puste pole, które umożliwia swobodne przeskoczenie pionka między nimi.

Kiedy można ruszać się damką w warcabach?

Aby damka mogła się poruszyć, musi poczekać, aż przeciwnik (drugiego gracza) wykonana ruch. Zgodnie z zasadami, damka może poruszać się zarówno do przodu, jak i do tyłu, przemieszczając się przez kolejne wolne pola na zajmowanej przez nią przekątnej. Oznacza to, że damka może zakończyć swój ruch na dowolnym wolnym polu, nawet jeśli jest ono najbardziej odległe.

Czy w warcabach może być remis?

Jeśli żadnemu z graczy nie uda się osiągnąć tego celu, czyli jeśli obaj gracze wykonają po 15 ruchów damkami, nie zmniejszając przy tym liczby pionów na planszy, następuje remis. Piony mają możliwość poruszania się o jedno pole do przodu na przekątnej (na ukos), na wolne pola.

Warcaby czy szachy?

Warcaby uznaje się za prostszą wersję szachów. Często też planszę do warcabów gracze zamieniają szachownicą. Szachy wymagają większego skupienia i opracowania strategii. Natomiast warcaby to lekka, przyjemna planszówka, gdzie podczas rozgrywki można się zrelaksować i świetnie bawić. Idealnie sprawdza się jako gra integracyjna oraz alternatywne zajęcie dla dzieci, zamiast gier komputerowych.

Wybór między warcabami a szachownicą uzależniony jest od osobistych preferencji. Warcaby mają łatwiejsze zasady i nie są tak skomplikowane, jak szachy. Mimo to, również rozwijają pamięć i uczą podejmowania decyzji. Obie gry są ponadczasowe i warte rozgrywki.

Podsumowując, gra w warcaby to nieskomplikowane zasady, standardowa plansza do warcabów z 64 polami (8x8) i 24 pionami. Wybór gry jest bardzo prosty, a zabawa ponadpokoleniowa. Gra w warcaby to gwarancja świetnie spędzonego czasu, a także rozwoju intelektu. Szczególnie zalecana dla dzieci, jako zajęcie uczące koncentracji i przewidywania ruchów przeciwnika.

Udostępnij
5,0
4 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 18:02
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.