Udostępnij
Skomentuj

Jaki plac zabaw do ogrodu wybrać? Rozwiązania, które sprawdzą się najlepiej

Prywatny plac zabaw we własnym ogrodzie? To marzenie wszystkich dzieci i wielu rodziców. Oto najlepsze propozycje.

Plac zabaw dla dzieci we własnym ogródku to chyba marzenie każdego malucha. Własna huśtawka ze zjeżdżalnią i piaskownica, a do zabaw z koleżankami i kolegami: most linowy typu małpi gaj lub ścianka wspinaczkowa – lista możliwości w zasadzie nie ma końca. Wariantów tych dziecięcych rajów jest nie tylko dużo, a każdy kolejno oglądany jest bardziej zachwycający od poprzedniego.

Jaki plac zabaw do ogrodu kupić?

Wybierając plac zabaw do ogrodu, w ofercie producentów napotkasz place zabaw z tworzywa lub plac zabaw drewniany; plastikowy plac zabaw z domkiem lub domek ze zjeżdżalnią dla dzieci, a nawet dmuchany plac zabaw. Niewykluczone też, że zafascynuje Cię sensoryczny plac zabaw, a wraz z nim panel edukacyjny lub tablica edukacyjna, dzięki którym można się uczyć przez zabawę. Taki nowoczesny plac zabaw w ogrodzie, poza rozwojem ruchowym, pobudzi zmysły i wyobraźnię malucha.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze placu zabaw?

Odpowiednie wyposażenie placu zabaw to niełatwe wyzwanie. Nie tylko dlatego, że cena ogrodowego, domowego placu zabaw bywa niemała. Przecież to decyzja na wiele lat, w ciągu których dziecko rośnie i zmienia się, a wraz z nim ewoluują jego zainteresowania. Plac zabaw powinien więc być atrakcyjny zarówno dla 3-latka, jak i dla 10-latka. Zestaw powinien więc składać się z różnorodnych elementów, z których po dwóch latach maluch nie wyrośnie.

Place zabaw Smoby to jedna z tak pomyślanych propozycji, które warto wziąć pod uwagę. Znajdziesz wśród nich zestawy złożone np. z dwóch huśtawek, zjeżdżalni i drabinek, które będą „rosły” wraz z Twoją pociechą. Jeśli zaś musisz zorganizować zabawę kilkorgu dzieciom naraz, przyjrzyj się placom zabaw Step 2. Umożliwiają one wspólną zabawę całej grupie. Dobrze też, by place zabaw dla dzieci dało się rozbudowywać lub wzbogacać o kolejne funkcje.

Niemniej ważne od samych sprzętów jest bezpieczne podłoże, gwarantujące beztroską zabawę. Warto postawić na specjalne maty lub płyty gumowe. Nie tylko zamortyzują upadki, lecz także będą łatwiejsze w utrzymaniu niż np. nawierzchnia naturalna taka jak piasek, kora czy wióry. Wszystkie te produkty powinny posiadać oznaczenie CE – zwróć na to uwagę, kupując tego typu wyposażenie.

Polecane place zabaw

Wymiary placów zabaw

Przed rozpoczęciem poszukiwań placu zabaw, musisz także określić ilość miejsca, jaką możesz przeznaczyć na ten cel. Pozwoli to wybrać odpowiednią wielkość zestawu, dostosowanego do wieku dziecka. Jeśli to kilkumiesięczny brzdąc, zaczynający odkrywanie świata, idealny będzie plac zabaw do domu. Dobrym przykładem takiej propozycji będzie choćby jeden z placów zabaw Joko. Ustawiony w dziecięcym pokoju zapewni maluchowi wspaniałą zabawę.

Jeśli nie dysponujesz dużą ilością miejsca w ogrodzie, możesz zdecydować się na mini plac zabaw dla dzieci. Wystarczy powierzchnia 1,35 × 3 m, by zmieścić zestaw złożony z zadaszonej wieży, piaskownicy, zjeżdżalni i drabinki. Niewiele więcej miejsca, bo: 3,10 × 4,60 m będzie potrzebował zestaw huśtawek ze zjeżdżalnią i ścianką wspinaczkową. Równie niewielkiej przestrzeni wymaga domek ze zjeżdżalnią czy dmuchany zamek.

Możesz też wybrać duży zestaw np. o wymiarach 5,95 × 6,45 m. W zależności od modelu w tej przestrzeni zmieszczą się huśtawka, domek, małpi gaj dla dzieci, zjeżdżalnia, mostek, piaskownica. W ofercie znajdziesz także bardzo duże place zabaw o wymiarach od 9,53 do 6,70 m do nawet 12 × 6,80 m, z rozbudowanym małpim gajem dla dzieci lub świetnym, długim mostem linowym. Każdy bez problemu znajdzie więc rozmiar doskonale dopasowany do swoich potrzeb.

Drewniane place zabaw do ogrodu

Place zabaw drewniane są jednym z najczęściej wybieranych tego typu produktów. Piękne, ekologiczne i bardzo wytrzymałe, cieszą się niesłabnącą popularnością. Gotowe zestawy takie jak np. place zabaw Vidaxi, przystosowane są do zabawy zarówno dla małych, jak i większych dzieci. Powierzchnia drewna jest gładka, a poszczególne sprzęty pozbawiono ostrych krawędzi. Zaokrąglone na wszystkich końcach i wolne od drzazg nie stanowią zagrożenia dla małych użytkowników.

Wielu rodziców decyduje się np. na drewniany plac zabaw z domkiem i drabinką linową, ponieważ bardzo łatwo go rozbudować o dodatkowe elementy. Producenci poza różnorodnością modeli placów zabaw, proponują także szereg akcesoriów, spośród których możesz wybierać najbardziej odpowiednie dla Twego dziecka. Siatka do wspinaczki lub przymocowane do ściany domku kamienie wspinaczkowe otworzą przed małymi poszukiwaczami przygód nowe możliwości.

Decydując się na plac zabaw z takiego materiału jak drewno, trzeba koniecznie sprawdzić, czy zostało ono zaimpregnowane. W przyszłości zaś trzeba będzie samodzielnie zadbać o właściwą konserwację – zwłaszcza że zestaw tych sprzętów będzie stał w ogrodzie przez cały rok. Wystawiony na wszystkie typy pogody musi być systematycznie zabezpieczany przed butwieniem i gniciem. Warto też się zorientować, które impregnaty są bezpieczne dla dzieci.

Kolorowe place zabaw do ogrodu

Coraz większą popularność zyskują też place zabaw z tworzywa sztucznego. Bajecznie kolorowe, przyciągają wzrok i zachęcają do zabawy nie tylko najmłodsze dzieci. Little Tikes plac zabaw dla dzieci to przykład takich świetnie skomponowanych zestawów ogrodowych. Różnorodne elementy: domek ze zjeżdżalnią, kolorowe tuby i huśtawki zachwycą każdego malucha, zapraszając do ruchu na świeżym powietrzu przez długie godziny.

Zaletą plastikowego placu zabaw jest łatwość utrzymania go w czystości. Nie zaszkodzi mu zmienna pogoda. Po deszczu, zabawie w zabłoconych butach lub trudnych do przewidzenia efektach dziecięcej pomysłowości, spłuczesz go wodą i wytrzesz. Nie będzie też wymagał dodatkowej impregnacji. I, co równie ważne, w odróżnieniu od np. metalowych placów zabaw, jest bardzo lekki. Bez problemu przesuniesz go w inne miejsce ogrodu, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Plastikowe akcesoria na place zabaw można spotkać także w drewnianych zestawach: kolorowe huśtawki lub barwne kamienie wspinaczkowe doskonale komponują się z nieco surową elegancją drewna, stanowiąc jego wesołe urozmaicenie. Bajkowym akcentem lata będzie wielobarwny dmuchany plac zabaw, z centralną jego częścią, zamkiem dmuchanym. Jeśli więc wolisz plac zabaw dla dzieci, który po sezonie schowasz na strychu – jest to niewątpliwie propozycja godna rozważenia.

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 13:30
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.