Udostępnij
Skomentuj

Cicha lodówka - jak wybrać? Która najlepsza?

Szukasz cichej lodówki? Nie wiesz, na co zwrócić uwagę przy wyborze urządzenia? Poznaj podstawowe kryteria.

Cicho działająca lodówka z pewnością znacznie ułatwia codzienne funkcjonowanie, a także gwarantuje spokojny, niczym niezakłócony sen. Zastanawiasz się, ile decybeli ma cicha lodówka? Poziom emisji hałasu może wynosić od 26 do nawet ponad 50 dB – wybór chłodziarki w granicach 30 dB będzie wystarczający, jeśli zależy Ci na zakupie produktu o prawie bezdźwięcznym działaniu. Ponadto dokonując selekcji, pamiętaj o innych ważnych parametrach pozwalających na wydajne użytkowanie.

Polecane lodówki

Jaką cichą lodówkę wybrać?

W zależności od aranżacji Twojego mieszkania warto poszukać sprzętu dopasowanego do jego wystroju i takiego, który nie zaburzy wykonywania podstawowych czynności. Dlatego cicha lodówka do otwartej kuchni to niezastąpione rozwiązanie, zwłaszcza w sytuacji obecności w domu małych dzieci, śpiących nie tylko w nocy, ale i w trakcie dnia. Niski poziom hałasu to nie jedyny pożądany element specyfikacji urządzenia – najlepszym wyborem będzie lodówka cicha i energooszczędna.

Jak zatem znaleźć sprzęt, spełniający Twoje oczekiwania? Z pewnością warto bliżej przeanalizować jego całą specyfikację, a wówczas cicha lodówka wolnostojąca bądź cicha lodówka do zabudowy No Frost zda egzamin na piątkę z plusem. Analizując poszczególne parametry, zwróć uwagę na poniższe kryteria:

  • design – niezależnie od tego czy zastanawiasz się, jak działa cicha lodówka – ile decybeli posiada tego typu sprzęt – chcesz na pewno także odpowiednio dopasować urządzenie do wystroju Twojego wnętrza. W ofercie znajdziesz propozycje modeli w kilku wariantach kolorystycznych, dzięki czemu wybierzesz produkt, który idealnie pasuje do klimatu pomieszczenia;
  • pojemność – jeśli niezbędna jest cicha mini lodówka, wówczas postaw na typ o mniejszej ilości litrów do przechowywania. W grupie sprzętów emitujących niski poziom hałasu znajdziesz także większe parametry w granicach 300 l, co pozwala dopasować zakup do liczby domowników i indywidualnych potrzeb;
  • klasa energetyczna – najcichsza lodówka może pracować, zużywając niewielką ilość prądu. Zwykle tego typu modele mają w specyfikacji symbol A, A++ lub nawet A+++;
  • wymiary – cicha lodówka do zabudowy charakteryzuje się mniejszą kubaturą w porównaniu do urządzeń wolnostojących, jednak i w tej kwestii możesz znaleźć optymalny wariant, gwarantujący dobre warunki przechowywania. Jeśli szukasz pojemnej chłodziarki i dysponujesz odpowiednią wielkością przestrzeni, z powodzeniem znajdziesz model emitujący hałas na niskim poziomie.

Dlaczego lodówka głośno pracuje?

Zastanawiasz się, jaka jest cicha lodówka? Ile dB ma najlepszy sprzęt? Wspomniane wyżej wartości około 25 dB, deklarowane przez producenta, nie zawsze gwarantują, że dany model będzie działał w ten sposób. Czasami urządzenie może pracować głośniej, a powoduje to na przykład niewłaściwe ustawienie i wypoziomowanie. Warto zauważyć, że masz swój wpływ na emisję hałasu, dlatego, zanim zainstalujesz sprzęt, sprawdź wyrównanie powierzchni i dopasuj wysokość nóżek tak, aby zapewnić bezgłośne działanie.

Oprócz odpowiedniej lokalizacji ważne jest także właściwe eksploatowanie. Przed rozpoczęciem korzystania z cichej lodówki No Frost przeczytaj dokładnie instrukcję obsługi, w której znajdziesz wiele cennych informacji, po których zastosowaniu gwarantujesz sobie płynne działanie sprzętu. W urządzeniach wielu producentów, takich jak lodówka Siemens czy lodówka Bosch masz dostęp do regulacji temperatury. Jeśli zdecydujesz o nastawieniu na szybsze zamrażanie i znaczne obniżenie wartości, wówczas również chłodziarka zacznie pracować głośniej.

Kupując cichą lodówkę do aneksu bądź cichą lodówkę Side by Side, warto zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje, które sprawiają, że urządzenie działa bezgłośnie. Wśród tego typu rozwiązań są między innymi:

  • system cichego zamykania drzwi;
  • rodzaj zastosowanego silnika – najlepszy wybór to wariant inwertorowy;
  • brak w wyposażeniu automatycznej kostkarki – nagłe uruchomienie wytwarzania lodu z pewnością może zakłócać ciszę w domu.

Mimo tego, że zastosowałeś się do powyższych wskazówek i zakupiłeś produkt o wskazanych parametrach, masz wrażenie, że po jakimś czasie Twoja lodówka Candy (lub każdej innej marki) działa głośniej? Wraz ze zużyciem niektórych elementów występują zakłócenia – na przykład taki efekt daje zużyta sprężarka lub nagromadzenie lodu, spowodowane słabszym obiegiem powietrza i gorszą eliminacją wilgotności. Część z tych problemów jest możliwa do rozwiązania pod warunkiem wymiany uszkodzonych podzespołów, dlatego kupując konkretny model, warto sprawdzić, czy istnieje taka opcja.

Dlaczego lodówka w kuchni powinna być cicha?

Cicha lodówka sprawdza się w otwartej kuchni i nie utrudnia wykonywania wielu zadań domowych oraz swobodnego porozumiewania się z bliskimi. Dobierając do swojej kuchni właściwy model, warto także pamiętać o innych przydatnych funkcjach, dzięki którym użytkowanie sprzętu jest wygodne. Jedno z takich rozwiązań to możliwość regulacji półek, co pozwala dopasować ich wysokość do niewymiarowych, wysokich naczyń, a w razie potrzeby wyczyszczenia w łatwy sposób wyjmiesz je do umycia.

Jeśli jest Ci potrzebna dobra lodówka podblatowa do zabudowy, cicha wersja będzie idealnym wyborem. Urządzenie ulokowane w meblu o niskim poziomie hałasu pracuje niemal bezgłośnie, co zdaje egzamin w kuchni połączonej z salonem czy jadalnią. Wówczas możesz swobodnie oglądać telewizję bądź rozmawiać przy stole z rodziną. Ponadto w rozbudowanej ofercie producentów masz do dyspozycji chłodziarki w wielu pojemnościach i różnych wariantach kolorystycznych.

W niektórych specyfikacjach urządzeń zobaczysz oznaczenia literami od A do N, które określają poziom hałasu. Pierwsze symbole alfabetu to niższe ilości decybeli, a dla przykładu cicha lodówka turystyczna ma te wartości na poziomie około 40 dB. Jeśli odpowiednio przeanalizujesz dane przed zakupem, z pewnością postawisz na właściwy typ. W razie wątpliwości możesz zajrzeć do rankingów bezgłośnych modeli – trafisz tam również na opinie innych użytkowników, co niewątpliwie ułatwi podjęcie decyzji.

Czy warto kupić cichą lodówkę?

Cicha lodówka Miele, lodówka Samsung czy innego producenta z pewnością zda egzamin jako funkcjonalne urządzenie, dlatego przy wyborze konkretnego modelu warto zwrócić uwagę na oznaczenia dotyczące emisji hałasu. Zwykle takie dane są umieszczone na etykiecie w parze z opisem klasy energetycznej, a konkretnie w prawym dolnym rogu przy symbolu głośnika i fal dźwiękowych. W sytuacji, gdy masz problem ze znalezieniem tych parametrów, możesz także namierzyć je na stronie internetowej sklepu.

Szukając sprzętu działającego najciszej, pamiętaj, że nie istnieją całkiem bezgłośne modele. Wszystkie chłodziarki posiadają podzespoły, takie jak agregaty czy wentylatory, których praca powoduje wydawanie mniej lub bardziej słyszalnych dźwięków. Im bardziej zaawansowane technologie i wykorzystane przez producenta nowoczesne komponenty, tym lepsze warunki pod względem emisji hałasu. Często taki zakup wiąże się z większym wydatkiem, więc gdy chcesz mieć najcichszą lodówkę, zaplanuj odpowiedni budżet do wykorzystania.

W oferowanych chłodziarko-zamrażarkach istotne są także wspomniane już dodatkowe funkcje związane z intuicyjną obsługą lub możliwością uruchomienia innego trybu działania, na przykład wakacyjnego, pozwalającego na utrzymanie niższej temperatury oraz mniejsze zużycie energii. Taka opcja zdaje egzamin podczas wyjazdu i dłuższej nieobecności w domu. Ponadto przydatny jest system No Frost, dzięki któremu zaoszczędzasz czas – cicha lodówka z No Frost rozmraża się automatycznie, a na ściankach nie ma lodu do ręcznego usuwania.

Kupując funkcjonalny sprzęt AGD, weź pod uwagę także dodatkowe akcesoria, takie jak specjalne półki lub uchwyty dedykowane konkretnym produktom typu butelki bądź jajka. Oprócz tego, jeśli chcesz mieć lodówkę cichą i energooszczędną, sprawdź, czy posiada zamontowane oświetlenie LED, wykorzystujące do działania znacznie mniejszą ilość mocy. Dzięki takiemu wyborowi gwarantowana jest dobra widoczność i niższe rachunki z tytułu poboru prądu.

Jeśli planujesz zaopatrzyć się w cichą chłodziarkę o przyzwoitych parametrach technicznych, dokładnie przeanalizuj wymienione wyżej kryteria wyboru. Oprócz tego odszukaj w rankingach najczęściej wybierane modele z niskim poziomem hałasu, a wówczas z pewnością trafisz na funkcjonalny model, który zda egzamin w codziennym użytkowaniu i będzie przez długi czas sprawował się całkowicie bezawaryjnie.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 17:03
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.