Udostępnij
Skomentuj

Jak rozmrozić lodówkę? Ile powinno trwać rozmrażanie lodówki?

Podpowiadamy jak prawidłowo rozmrozić lodówkę. Sprawdź jak zrobić to dobrze!

Zwróć uwagę, że systematyczne mycie lodówki to bardzo ważna czynność ze względu na fakt, iż przechowujesz w niej produkty spożywcze. W związku z tym zachowanie higieny w jej wnętrzu jest bardzo istotne. Oprócz tego zalegający na ściankach maszyny lód sprawia, że sprzęt słabo chłodzi. Aby utrzymać odpowiednią temperaturę, zużywa więcej energii elektrycznej, co wpływa na wysokość rachunków za prąd. Zauważ, że gruba warstwa szronu, długotrwale osadzona w urządzeniu, znacznie skraca jego żywotność. Warto dowiedzieć się, jak szybko rozmrozić lodówkę Beko czy też jak rozmrozić lodówkę Samsung Side by Side.

Polecane lodówki

Jak szybko rozmrozić lodówkę?

Z pewnością myślisz nad tym, jak najszybciej rozmrozić lodówkę – aby proces ten przebiegał bez komplikacji, trzeba się do niego odpowiednio przygotować. Poniżej kilka ważnych punktów, które należy wziąć pod uwagę podczas rozmrażania lodówki Samsung oraz innych urządzeń tego rodzaju.

 1. Opróżnianie chłodziarki ze wszystkich produktów spożywczych – warto wcześniej zarezerwować sobie konkretny dzień na odmrażanie lodówki Beko, nie robić wówczas dużych zakupów, a zużyć jak najwięcej przechowywanych artykułów żywnościowych. Możesz również zaopatrzyć się w specjalne torby termoizolacyjne, zapakować w nie jedzenie i położyć w chłodnym miejscu w Twoim domu, aby bezpiecznie przeczekało czas rozmrażania maszyny.
 2. Odłączenie zasilania – w trakcie rozmrażania sprzętu wskaźnik temperatury powinien być ustawiony na poziomie zero. Następnie możesz odłączyć lodówkę od prądu, zachowując jednocześnie wszystkie środki bezpieczeństwa. Przewody zasilające ułóż w taki sposób, by nie miały żadnego kontaktu z wodą. Następnie odczekaj, aż lód całkowicie się rozpuści.
 3. Zabezpieczenie podłogi – pamiętaj, by na parkiecie rozłożyć ręczniki, ponieważ wchłoną one wodę, która będzie wydobywała się ze środka lodówki po odłączeniu jej od prądu. Dobrym pomysłem jest także podstawienie plastikowego pojemnika, dzięki czemu roztopiony lód możesz wylać bezpośrednio do zlewu, a w kuchni utrzymasz porządek.
 4. Szuflady, półki oraz pojemniki na jajka należy również wyjąć z lodówki i dokładnie umyć ciepłą wodą z dodatkiem płynu do naczyń. Przed ponownym umieszczeniem ich w chłodziarce muszą dokładnie wyschnąć.
 5. Do czyszczenia lodówki Side by Side bądź tradycyjnej chłodziarki używaj ciepłej wody z płynem do mycia naczyń. Możesz także samodzielnie przygotować preparat z produktów spożywczych dostępnych w Twojej kuchni. Świetnie sprawdza się soda wymieszana z wodą, a bardziej uciążliwe zabrudzenia i plamy wystarczy przetrzeć octem. Dokładnie wyczyść też otwór odpływowy – znajdziesz go on na tylnej ściance urządzenia. Na koniec wystarczy wszystko spłukać czystą wodą.
 6. Pamiętaj, aby do czyszczenia urządzenia używać miękkiej ściereczki lub gąbki – szorstkie szczotki mogą porysować powierzchnię lodówki i pozostawić na niej nieestetyczne rysy.
 7. Wiedz, że po dokładnym umyciu lodówka musi dokładnie wyschnąć, dlatego zostaw otwarte drzwi maszyny chłodzącej do momentu, aż będzie sucha.
 8. Nie zapominaj o uszczelkach, w których także zalegają resztki jedzenia, brud oraz pleśń. Po dokładnym ich umyciu i wysuszeniu możesz posmarować je szmatką zwilżoną gliceryną – zapobiega ona ich pękaniu oraz sprawia, że drzwi z łatwością otwierają się oraz zamykają.
 9. Mycie z zewnątrz lodówki Bosch oraz innych modeli wspomnianego sprzętu jest równie istotne, ponieważ na drzwiach i uchwycie gromadzą się brud oraz bakterie. Ciepła woda z płynem idealnie usuwa wszystkie zabrudzenia na obudowie chłodziarki. Na koniec możesz wypolerować zewnętrzną część suchą, miękką ściereczką.
 10. Nie zapominaj też o agregacie – znajdziesz go z tyłu lodówki, dlatego bardzo często zbierają się na mim pajęczyny oraz kurz. Z takimi zabrudzeniami świetnie radzi sobie odkurzacz – delikatnie wyciągnij wszystkie paprochy przy użyciu miękkiej końcówki, która nie uszkodzi tego delikatnego elementu.

Jak rozmrozić lodówkę No Frost?

Obecnie na rynku można spotkać nowoczesne lodówki No Frost, które cieszą się dużą popularnością i uznaniem wśród klientów. Sprzęty te wyposażone są w nowoczesny system cyrkulacji powietrza – zapobiega on osadzaniu lodu oraz szronu na części chłodzącej urządzenia. Jeśli intensywnie myślisz nad tym, czy lodówkę No Frost trzeba rozmrażać, wiedz, że należy to robić przynajmniej dwa razy do roku.

Jak rozmrozić lodówkę Samsung No Frost oraz inne modele tego rodzaju? Jeżeli posiadasz taki sprzęt, proces jego oczyszczania trwa znacznie krócej niż w przypadku tradycyjnych chłodziarek. Jeśli myślisz nad tym, jak długo rozmrażać lodówkę No Frost, wiedz, że wystarczy ją opróżnić oraz odłączyć od prądu. Następny krok to dokładne umycie urządzenia letnią wodą z płynem oraz spłukanie jej czystą wodą. W dalszej kolejności poczekaj, aż maszyna dokładnie wyschnie, a gdy zależy Ci na czasie, wytrzyj ją do sucha. Po wykonaniu tych czynności lodówka jest gotowa do pracy.

Jak często rozmrażać lodówkę?

Skoro już wiesz, jak rozmrozić lodówkę Indesit czy jak rozmrozić lodówkę Samsung, warto teraz uzyskać odpowiedź na pytanie, co ile rozmrażać lodówkę? Jeśli jesteś właścicielem sprzętu starszej generacji, odmrażaj go nawet co dwa miesiące. W przypadku nowszych modeli chłodziarek wystarczy czynność tę powtarzać co pół roku. Należy jednak systematycznie kontrolować ilość lodu, która zbiera się w urządzeniu. Gdy tylko zauważysz na ściankach dużo szronu, wróć do dokładnego opisu, jak odmrozić lodówkę krok po kroku.

Pytanie o to, jak rozmrozić lodówkę zabudowaną przewija się często wśród właścicieli tego rodzaju sprzętu. Jeśli posiadasz chłodziarkę „ukrytą” w meblach kuchennych, możesz regularnie ją odmrażać. W takiej sytuacji odłącz sprzęt od zasilania i postępuj według przedstawionej wcześniej instrukcji dotyczącej tego, jak szybko rozmrozić lodówkę, a cały proces zajmie Ci niewiele czasu.

Czy warto rozmrażać lodówkę?

Po zapoznaniu się z wcześniejszymi punktami artykułu masz już pewność, jak rozmrozić lodówkę Amica, a także jak rozmrozić lodówkę Liebherr czy modele chłodziarek od innych producentów. Regularne oczyszczanie urządzenia niesie ze sobą szereg korzyści, o których zawsze należy pamiętać. Poniżej kilka zalet systematycznego odmrażania wspomnianego sprzętu.

 • Usuwając zalegający we wnętrzu chłodziarki lód, zyskujesz dużo więcej miejsca w jej wnętrzu.
 • Systematyczne odmrażanie lodówki sprawia, że pozbywasz się nie tylko szronu, ale także brudu, bakterii, resztek jedzenia, pleśni i brzydkiego zapachu.
 • Zadbana i oczyszczona z lodu maszyna chłodząca pobiera mniej prądu, co przyczynia się do sporych oszczędności.
 • Pozbawiona lodu i szronu lodówka jest mniej podatna na usterki, a jej żywotność znacznie się wydłuża.

Biorąc pod uwagę powyższe zalety, można śmiało stwierdzić, że warto systematycznie odmrażać swoją chłodziarkę. Skoro już wiesz, jak rozmrozić lodówkę Elektrolux czy też jak rozmrozić lodówkę Whirlpool, wystarczy jedynie przygotować odpowiednie akcesoria oraz poświęcić swój czas i oczyścić sprzęt z zalegającego w nim szronu. W efekcie przechowujesz produkty spożywcze w odpowiednich warunkach i chronisz maszynę przed awarią.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 08:52
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.