Udostępnij
Skomentuj

Czy lodówkę można przewozić na leżąco? Jak ją transportować?

Zastanawiasz się, jak transportować duże AGD, takie jak lodówka? Czy lodówkę można przewozić na leżąco?

Transportowanie lodówki wymaga przestrzegania kilku prostych, ale niezwykle ważnych zasad. Z tego artykułu dowiesz się, jak transportować lodówkę, by jej nie uszkodzić. Czy lodówkę można przewozić na leżąco? Jak zorganizować transport lodówki? Na którym boku przewozić lodówkę, gdy rozmiary auta uniemożliwiają poziomą pozycję? To i wiele więcej dowiesz się, czytając ten artykuł.

Polecane lodówki

Czy lodówkę można przewozić na leżąco?

Transport tak masywnego sprzętu, jakim jest lodówka, podlega pewnym zasadom, które eliminują ryzyko ewentualnych uszkodzeń. Wiele osób, chcąc maksymalnie ułatwić taki proces, decyduje się na załadowanie lodówki do pojazdu w pozycji poziomej. Choć pozycja ta nie oznacza natychmiastowego uszkodzenia urządzenia, jest ona odradzana przez samych producentów lodówek – dlaczego?

Ma to związek z konstrukcją lodówki – transport poziomy zagraża prawidłowemu funkcjonowaniu kompresora lodówki. W jego wnętrzu znajduje się olej, który utrzymywany jest siłą grawitacji. Kładąc lodówkę w pozycji poziomej, sprawiamy, że olej ten swobodnie przepływa do skraplacza. Efektem jest wypełnienie średnicy cienkich rurek i całkowite zablokowanie ich drożności. Najczęściej tego rodzaju awaria jest odrzucana na naprawie gwarancyjnej, z uwagi na niewłaściwe obchodzenie się ze sprzętem.

W zależności od modelu istnieją pewne odstępstwa od tej zasady. Producenci umożliwiają transport urządzenia na leżąco, jednak konieczne jest wtedy ścisłe przestrzeganie pewnych zasad – dalsza lektura tego artykułu przybliży Ci je.

Szybkie pytania i szybkie odpowiedzi
Czy lodówkę No Frost można przewozić na leżąco?

Funkcja No Frost nie wpływa na sam transport urządzenia. Zasady, jakim podlega taka lodówka, są podobne do tych, które dotyczą zwykłych modeli. Pionowa pozycja jest najlepsza, transport w poziomie jest dopuszczalny, ale z wysokim stopniem ostrożności.

Czy można owinąć całą lodówkę folią bąbelkową?

Nie jest to wskazane, ponieważ sprzyja to gromadzeniu się wilgoci we wnętrzu urządzenia – szczególnie gdy spędza ono dużo czasu w transporcie.

Masz obawy, czy poradzisz sobie z transportem lodówki?

Wynajęcie profesjonalnej firmy to rzecz jasna koszty, ale zostajemy wtedy odciążeni z konieczności transportu na własną rękę. Jeżeli nie posiadasz odpowiedniego samochodu lub nie masz osoby do pomocy, skorzystanie z takich usług będzie najlepszym wyborem.

Jak przewieźć lodówkę, by jej nie uszkodzić?

Jeżeli lodówka została oczyszczona z wszelkiego jedzenia, rozmrożona, odłączona od sieci i odpowiednio zabezpieczona, można zabrać się za procedurę transportu urządzenia. Do pomocy będziemy potrzebować dwóch osób (to absolutne minimum), choć w niektórych modelach przydaje się pomoc trzeciej osoby – wszystko też rozbija się o ogólną siłę osób, która wymagana będzie do podniesienia urządzenia.

Przenoszenie lodówki jest często niemożliwe w pełnej pozycji pionowej, z uwagi na jej gabaryty oraz dostępną przestrzeń w pomieszczeniach. Wyniesienie lodówki z domu do pojazdu powinno odbywać się z pomocą przynajmniej dwóch osób lub specjalnego wózka, który będzie posiadał specjalny mechanizm do pokonywania schodów. Ten drugi jest częstym akcesorium firm transportowych, jednak jeżeli zabieramy się do tego sami – będziemy musieli polegać na sile swoich mięśni.

Lodówka

Przenosząc lodówkę w dwie osoby, możemy ją delikatnie przechylić. Nie należy tu jednak przesadzać – kąt 75-70 stopni powinien być granicą nieprzekraczalną. Po skutecznym wyniesieniu urządzenia z domu powinniśmy przygotować się do załadowania go na samochód. Najlepszą metodą jest ustawienie go w pozycji poziomej do ściany pojazdu i zabezpieczenie za pomocą taśm mocujących. Nie zawsze jednak będzie to możliwe – nowoczesne lodówki mogą mieć wysokość ponad 200 cm. Co zrobić, gdy lodówka nie mieści się do auta?

Posiłkując się instrukcją obsługi, poznajmy rozwiązanie tego problemu, który z pewnością jest w niej opisany. Generalna zasada, której należy się trzymać, to wystrzeganie się umieszczania lodówki frontem lub tyłem do dołu. Taka pozycja może doprowadzić do łatwego uszkodzenia urządzenia w transporcie. Do wyboru mamy dwa boki urządzenia i to właśnie instrukcja objaśni nam, który bok będzie bezpieczniejszym. To, która strona będzie właściwa, zależy do projektu lodówki. Główne założenie jest takie, by strona z wężami tłocznymi od kompresora była tą skierowaną ku górze – w ten sposób grawitacja uniemożliwi olejowi przepływ.

Przygotowanie lodówki do transportu i zabezpieczanie ładunku

W tym paragrafie opiszemy wszystkie kroki związane z właściwym transportem urządzenia, jakim jest lodówka. Nie ograniczymy się tu jedynie do kwestii przeniesienia z pomieszczenie i wniesienia na „pakę” samochodu. Opiszemy wszystkie kroki związane z przygotowaniem tego urządzenia, na długo przed wyniesieniem go z kuchni.

Przygotowanie i przenoszenie lodówki
step-mark-icon 1
Procedura przygotowania lodówki do transportu powinna odbyć co najmniej około 24 godzin przed. Opróżniamy urządzenie z wszelkiej żywności oraz elementów ruchomych – wnętrze lodówki musi być puste. Jeżeli nasza lodówka wyposażona jest w zamrażalnik, jeszcze wcześniej decydujemy się na usunięcie żywności i całkowite rozmrożenie go. Trzymajmy się zasady, że na dobę przed transportem, lodówka musi zostać odłączona od zasilania i być całkowicie pusta.
step-mark-icon 2
Umieść kartony na podłodze, by zabezpieczyć ją na czas transportu.
step-mark-icon 3
Zmierz wymiary lodówki i upewnij się, że dysponujesz odpowiednim samochodem do transportu. Jeżeli nie, najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług firmy transportowej.
step-mark-icon 4
Przygotuj urządzenie do transportu, tak by zabezpieczyć zewnętrzne warstwy przed uszkodzeniem. Zabezpiecz drzwi za pomocą specjalnej taśmy lub folii, skorzystaj ze styropianu do osłony rogów urządzenia, owiń je folią bąbelkową, by osłonić ścianki. Im dokładniej osłonisz wystające elementy, tym większe szanse, że nie ulegną uszkodzeniu podczas przenoszenia/transportu.
step-mark-icon 5
Pamiętaj o przenoszeniu w pozycji pionowej lub jak najbardziej zbliżonej do pionu.
step-mark-icon 6
Po przeniesieniu lodówki tuż przed pakę samochodu upewnij się, że zmieści się ona w wybranej pozycji. Umieść lodówkę zgodnie z zaleceniami producenta – jeżeli jest to duży samochód ciężarowy, dobrą lokalizacją będzie róg kontenera. Pozwoli to oprzeć się urządzeniu o dwie ściany. Pamiętaj jednak, by zabezpieczyć je tak, aby inny przewożony sprzęt nie uderzał o lodówkę.
step-mark-icon 7
Decydując się na transport poziomy, lodówka powinna znajdować się przy ścianie kontenera.
step-mark-icon 8
Bez względu na pozycję, zawsze korzystać z taśm mocujących. Pozwolą one na solidne przytwierdzenie sprzętu AGD do burty kontenera.
step-mark-icon 9
Upewnij się, że sprzęt nie będzie samoczynnie przemieszczał się w trakcie ruchu pojazdu i żaden inny przewożony artykuł potencjalnie nie uszkodzi go.

Po jakim czasie włączyć lodówkę po transporcie?

Dotarliśmy do naszego celu, a lodówka z powodzeniem i według wszystkich zasad została przeniesiona do nowej kuchni. Świetnie, pora ją podłączyć i wypełnić jedzeniem! To błąd, który zdarza się popełnić wielu osobom. Każdy udany transport lodówki powinien wiązać się z odczekaniem kilku godzin przed uruchomieniem. Dlaczego ma to takie znaczenie?

Lodówka jest sprzętem AGD, który projektowany jest do pracy w pozycji nieruchomej. Wszelkie przenoszenie wiąże się z przemieszczaniem między innymi oleju w kompresorze. Podlega on sile grawitacji, jednak jest przy tym lepki. Po przeniesieniu urządzenia powinniśmy dać mu czas, by olej ten spłynął swobodnie do najniższego punktu (czyli w okolice wspomnianej sprężarki).

To ile czasu musimy zaczekać, będzie zależało od metody transportu urządzenia. Decydując się na pozycję poziomą, absolutnym minimum będą 24 godziny przed ponownym uruchomieniem lodówki. Czy oznacza to, że pozycja pionowa zwalnia nas z tego obowiązku? Nie, ponieważ drgania w trakcie transportu mogą mieć wpływ na olej, prowadząc do jego przemieszczenia się – 4 godziny będą wystarczające, by pozwolić mu spłynąć do kompresora.

Uwaga!

Pamiętaj, że podłączenie urządzenie do prądu nie oznacza, że można od razu wypełnić je żywnością. Każda lodówka będzie potrzebować czasu, by osiągnąć roboczą temperaturę i schłodzić się na tyle, by umożliwić bezpieczne przechowywanie żywności. Zazwyczaj będzie to około 12 godzin. Ta zasada tyczy się zarówno starszych, jak i nowszych modeli lodówek.

Udostępnij
5,0
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 06:34
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.