Udostępnij
Skomentuj

Ile prądu zużywają lodówki popularnych producentów? Które wybrać?

Interesuje Cię nowa lodówka? Pobór mocy to jeden z tych parametrów, na który warto zwrócić szczególną uwagę.

Chcesz zainwestować w nowy sprzęt AGD i zastanawiasz się, ile prądu zużywa lodówka Samsung, Bosch, lodówka Beko czy inna? Informacje na ten temat znajdziesz w specyfikacji technicznej konkretnego modelu. Jak odczytywać poszczególne dane dotyczące poboru energii elektrycznej przez urządzenie, takie jak na przykład moc lodówki w watach? Zwróć szczególną uwagę na etykietę energetyczną. Co oznaczają poszczególne elementy widoczne na nalepce?

Polecane lodówki

Ile prądu pobiera lodówka?

Kolorowe paski symbolizują klasę efektywności energetycznej określaną na podstawie średniego zużycia prądu przez dany sprzęt w ciągu roku w porównaniu do innych egzemplarzy o zbliżonych parametrach technicznych. Ile prądu bierze lodówka należąca do kategorii D? Chłodziarki zaliczane do tej grupy są często nazywane „pożeraczami energii”. Na szczęście występują dosyć rzadko i stanowią wyjątki w asortymencie sklepów. Podobnie dzieje się w przypadku sprzętów z literą C na etykiecie. A w takim razie ile prądu zużywa lodówka klasy B? Około 450 kWh rocznie (generuje więc koszty w granicach 250 złotych).

Ile prądu zużywa lodówka klasy A? Jest uznawana za najbardziej energooszczędne AGD dostępne na współczesnym rynku – do poprawnego działania potrzebuje dwa razy mniej energii niż akcesoria typu B. Jeszcze większa efektywność cechuje sprzęty znakowane dodatkowo plusami, na przykład A+++. To najwyższa spotykana klasa energetyczności. Inwestując w egzemplarze przypisane do wspomnianej grupy, jeszcze bardziej obniżysz rachunki za podstawowe media i zadbasz o środowisko naturalne.

Nie tylko klasa energetyczna decyduje o tym, ile prądu pobiera agregat lodówki. Niebagatelną rolę odgrywają między innymi takie czynniki jak pojemność i rozmiary danego modelu. Zasada jest prosta: duże, podwójne lodówko-zamrażarki charakteryzuje większe zapotrzebowanie na energię elektryczną niż egzemplarze lodówek turystycznych bądź lodówek jednodrzwiowych. Ile prądu pobiera mała lodówka? W przybliżeniu 170 kWh w ciągu 12 miesięcy (choć wartości zużycia energii różnią się w zależności od wybranego producenta). Podejmując decyzję dotyczącą zakupu, pomyśl, jak często gotujesz i ile metrów kwadratowych ma Twoja kuchnia. W ciasnych kawalerkach często brakuje miejsca na pełnogabarytowe sprzęty.

Duży wpływ na to, ile prądu zużywa lodówka miesięcznie czy rocznie mają również technologie zastosowane przy produkcji urządzenia, na przykład system automatycznego odszraniania No Frost. Wentylatory rozmieszczone w poszczególnych komorach wtłaczają do środka zimne powietrze, a odprowadzają ciepłe. W efekcie wilgoć nie osiada na ściankach urządzenia, a prawdopodobieństwo powstawania lodu i szadzi zostaje zminimalizowane.

Nie musisz więc poświęcać wolnego czasu na wyjmowanie z szuflad artykułów spożywczych i ręczne rozmnażanie urządzenia, a jedzenie dłużej zachowuje swoją świeżość i niezbędne wartości odżywcze. Ile wat zużywa lodówka No Frost? Znacznie mniej niż tradycyjne sprzęty odszraniane manualnie. Nie „marnują” one bowiem energii na ponowne uruchomienie po zakończeniu procesu rozmrażania.

Inną niezwykle ciekawą funkcją, która ma znaczący wpływ na pobór prądu przez opisywane akcesoria gospodarstwa domowego, jest alarm uchylonych drzwi. Biorąc pod uwagę fakt, ile prądu pobiera otwarta lodówka, oszczędności są naprawdę spore. Przez niedomknięte fronty do urządzenia dostaje się więcej ciepłego powietrza – w rezultacie agregat musi mocniej pracować, by zapobiec nadmiernemu ogrzaniu przestrzeni wewnątrz szuflad (zużywa więc więcej energii). Co prawda nowoczesne chłodziarko-zamrażarki wyposażone w inteligentne technologie nie należą do najtańszych (trzeba za nie zapłacić nawet kilka tysięcy złotych), ale wydatek zwraca się już po paru miesiącach użytkowania sprzętu.

Ile wat ma lodówka?

Większość sprzętów dostępnych na rynku posiada klasę efektywności energetycznej A+ lub wyższą. Należy jednak podkreślić, że wartości podawane przez producentów na etykietach często odbiegają od stanu faktycznego. Co stoi za wspomnianymi rozbieżnościami? W specyfikacji technicznej widnieją zazwyczaj informacje stricte teoretyczne, oparte na założeniu, że użytkownik korzysta z AGD zgodnie ze wszystkimi zaleceniami i wytycznymi zawartymi w instrukcji. Tymczasem realna moc lodówki zależy od wielu rozmaitych czynników, na przykład sposobu eksploatacji urządzenia.

Ile lodówka pracuje na dobę?

Ile prądu zużywa lodówka na dobę? Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na postawione wyżej pytanie. Sprzęt jest na ogół stale podłączony do źródła zasilania, co nie znaczy, że cały czas pracuje z taką samą intensywnością. Najwięcej energii zużywa podczas uruchamiania i nagłego schładzania przechowywanej w środku żywności. Kilkukrotne otwarcie i zamknięcie drzwi urządzenia znacznie wydłuża pracę kompresora.

Zauważ też, że spora część nowoczesnych modeli AGD (między innymi lodówka Bosch) posiada dodatkowe udogodnienia zmniejszające dzienne zużycie energii, na przykład tryb Holiday Mode, niezwykle przydatny, gdy wyjeżdżasz na wakacje i nie chcesz w pośpiechu opróżniać wnętrza chłodziarki. Urządzenie pobiera minimalne ilości prądu, a jednocześnie zachowuje wszystkie funkcje niezbędne do utrzymania świeżości produktów spożywczych zgromadzonych na półkach.

Jak ograniczyć zużywanie prądu przez lodówkę?

Szukasz sposobu, by obniżyć rachunki za elektryczność? Sprawdź, ile prądu pobiera lodówka przy rozruchu i podczas standardowej pracy, a następnie przeanalizuj zebrane dane. Jeśli uzyskane informacje nie będą zbyt zadowalające i na przykład okaże się, że Twój sprzęt jest istnym „pożeraczem energii”, spróbuj zastąpić go nowszym, bardziej ekologicznym egzemplarzem.

Zastanawiasz się, ile prądu zużywa stara lodówka i czy zaproponowana wymiana na pewno jest opłacalna? Odpowiedź brzmi: tak. Obecnie niemal wszystkie chłodziarki – jak zasygnalizowano wcześniej – reprezentują klasę A+ bądź wyższą. Poza tym są wzbogacane o szereg udogodnień zaprojektowanych z myślą o jeszcze lepszym gospodarowaniu dostępną energią i większej wygodzie użytkownika. Przywołane kryteria doskonale spełnia lodówka Indesit, innowacyjne i designerskie, a zarazem energooszczędne urządzenie, które przypadnie do gustu szerokiej grupie odbiorców.

Nie chcesz wydawać pieniędzy na nowy sprzęt? Istnieją inne metody zmniejszenia wydatków za elektryczność:

  • Rezygnacja ze skrajnych wartości temperatur – więcej nie zawsze znaczy lepiej. Dla zachowania świeżości i wartości odżywczych artykułów spożywczych w zupełności wystarczy odpowiednio 7 (chłodziarka) i -18 stopni (zamrażarka). Niższe ustawienia oznaczają mniejszy pobór prądu.
  • Ulokowanie sprzętu we właściwym miejscu, czyli kilka centymetrów od ściany z dala od źródeł ciepła – ile kW zużywa lodówka postawiona blisko od kaloryfera? Zdecydowanie więcej niż w przypadku braku wspomnianego „towarzystwa”.
  • Dostosowanie wielkości AGD do liczby domowników – w przypadku singli, którzy większość czasu spędzają na mieście i nie lubią gotować, duża dwudrzwiowa lodówka Amica czy Bosch nie jest najtrafniejszym wyborem. Lepiej sięgnąć po mniejszy, energooszczędny wariant i w pełni wykorzystać jego potencjał.
  • Dobre zorganizowanie przestrzeni do przechowywania żywności – to, ile kWh zużywa lodówka, zależy w dużej mierze od porządku na półkach. Jeśli utrzymujesz ład w poszczególnych komorach, wiesz, co i gdzie leży. Nie tracisz czasu na szukanie produktów i nie pozostawiasz otwartego urządzenia na zbyt długo. Dobrym rozwiązaniem problemu częstego ocieplania wnętrza chłodziarki podczas otwierania i zamykania drzwi jest inwestycja w model z opcją podglądu zawartości (np. lodówka Gorenje).
  • Wkładanie do lodówki wystudzonych potraw – sprzęt nie będzie wówczas marnował energii na schładzanie gorących dań.
  • Przeprowadzanie systematycznego rozmrażania – oczywiście jeśli nie posiadasz modelu z funkcją automatycznego odszraniania.
  • Sprawdzanie stanu uszczelek – zwróć uwagę na to, czy drzwi lodówki działają prawidłowo, a ciepło nie przedostaje się do środka.
  • Regularne pielęgnowanie urządzenia – czyść jego wnętrze za pomocą wilgotnej ściereczki lub gąbki. Kurz, plamy z zaschniętego jedzenia czy inne zabrudzenia mogą zakłócać pracę mechanizmów chłodzących i wpływać na to, ile lodówka bierze prądu.

Decydując się na zakup nowej energooszczędnej lodówki typu No Frost, sięgaj po produkty renomowanych przedsiębiorstw z dużym doświadczeniem i ugruntowaną pozycją w branży. Dlaczego to takie ważne? Wspomniane sprzęty spełniają wszystkie obowiązujące normy i posiadają niezbędne gwarancje. Poza tym są wytwarzane przy użyciu wysokogatunkowych, starannie wyselekcjonowanych surowców (na przykład stal INOX), wytrzymałych i odpornych na działanie negatywnych czynników zewnętrznych oraz uszkodzenia mechaniczne. Inwestując w nie, masz pewność, że wybierasz sprawdzone, przetestowane produkty, które będą doskonale spełniać swoje zadania przez wiele lat i nie ulegną awarii po kilku tygodniach czy miesiącach użytkowania.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 18:14
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.