Udostępnij
Skomentuj

Dlaczego lodówka mrozi zamiast chłodzić?

Lodówka czasami odmawia posłuszeństwa i zamiast chłodzić, mrozi. Jak na to zaradzić?

W przypadku tego typu usterki możemy sprawdzić, czy temperatura wewnątrz urządzenia jest odpowiednia. Pomocna może być również wymiana termostatu, a w ostateczności wizyta u serwisanta lub zakup nowego sprzętu. Sprawdź, o czym świadczy problem z zamrażaniem żywności i w jaki sposób można zdiagnozować jego przyczynę. Przedstawiamy szczegóły, które pozwolą Ci podjąć odpowiednie działania.

Polecane lodówki

Lodówka mrozi, zamiast chłodzić – co to oznacza?

Na początku należy poznać przyczynę usterki, co pozwoli nam określić dalsze kroki. Zdecydowanie najłatwiejszym problemem do rozwiązania będzie zmiana temperatury pracy urządzenia. Być może jest zbyt niska, co powoduje nieprawidłową pracę. Dobrą praktyką jest ustawienie tej wartości na poziomie pomiędzy 5 a 8 °C. Jeśli zmiana temperatury nie pomaga, problem może być dużo poważniejszy. Niewykluczone, że chodzi o termostat. Jego awaria często objawia się szronem na tylnej ścianie lodówki. Termostat stanowi bardzo ważny element w konstrukcji urządzenia, gdyż dostarcza napięcie do silnika, wentylatora, skraplacza i sprężarki. W takim przypadku konieczna będzie wymiana. Niejednokrotnie najlepszym rozwiązaniem może być zakup nowej lodówki. Dziś można bez trudu kupić wysokiej jakości sprzęt w rozsądnej cenie. Oferta jest bardzo bogata i zróżnicowana. Jeżeli nasza lodówka sprawia coraz więcej kłopotów, zdecydowanie warto rozważyć takie rozwiązanie.

Dlaczego lodówka mrozi, zamiast chłodzić?

Nie ulega wątpliwości, że problemem może być źle ustawiona temperatura, uszkodzony czujnik temperatury, termostat lub przepustnica. W jaki sposób dochodzi do awarii? Warto pamiętać, że za kontrolowanie temperatury w lodówce odpowiada specjalny czujnik, który przekazuje odczytaną wartość do modułu sterującego. Ten z kolei decyduje o włączeniu sprężarki lub wentylatora. Łatwo więc wywnioskować, że uszkodzony czujnik będzie przekazywał nieprawidłowe informacje, a sprężarka zostanie uruchomiona w niewłaściwym czasie. Właśnie dlatego temperatura w lodówce może być zbyt niska i mrozić zgromadzone w niej produkty. Aby sprawdzić, że przyczyną awarii może być niewłaściwe działanie czujnika, wystarczy dokonać pomiaru za pomocą multimetru cyfrowego.

Kolejną przyczyną problemu z lodówką może być uszkodzona przepustnica. To również bardzo istotny element konstrukcji. Jej zadaniem jest dostarczanie zimnego powietrza do chłodziarki. Jeżeli jednak mechanizm otwierania i zamykania przepustnicy jest uszkodzony, może pojawić się problem ze zbyt dużą ilością powietrza, które trafia do chłodziarki. Element ten można sprawdzić samodzielnie, lecz przy naprawie konieczne może okazać się wsparcie profesjonalnego serwisanta. O właściwe działanie lodówki możemy zadbać samemu. Niekiedy wystarczy właściwe ułożenie produktów wewnątrz, aby uchronić sprzęt przed wystąpieniem awarii. Należy pamiętać o tym, aby nie zastawiać wlotów powietrza wewnątrz.

Jak wybrać najlepszą lodówkę?

Jeżeli usterki lodówki występują często, a naprawa bywa kosztowna, warto zastanowić się nad zakupem nowego urządzenia. Zanim jednak wybierzemy konkretny model, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na kilka istotnych elementów, dzięki którym sięgniemy po sprzęt, który idealnie sprawdzi się w naszej kuchni.

  • Pojemność chłodziarki/zamrażarki – parametr ten wyrażony jest w litrach. Należy wybrać sprzęt, który pozwoli nam zgromadzić produkty dla całej rodziny.
  • Wymiary – powinniśmy sięgnąć po sprzęt, który idealnie sprawdzi się w naszej kuchni. Warto przed zakupem dokonać niezbędnych pomiarów i określić, w którym miejscu lodówka będzie stała.
  • Sposób otwierania drzwi – przy planowaniu wystroju kuchni należy zwrócić szczególną uwagę na ten parametr. Klienci często zapominają o sprawdzeniu tej informacji.
  • Umiejscowienie zamrażalnika – w zależności od wyboru modelu możemy sięgnąć po lodówkę z zamrażarką położą na górze lub na dole.
  • Klasa energetyczna – wyższa ocena klasy energetycznej sprawi, że rachunki za prąd będą niższe. Pamiętajmy, że z lodówki korzystamy na co dzień.
  • Dodatkowe funkcje – nowoczesne lodówki zostały wyposażone w szereg interesujących udogodnień, które znacznie poprawiają komfort użytkowania.
  • Renoma producenta – zdecydowanie warto wybierać urządzenia uznanych marek. Dzięki temu ryzyko wystąpienia awarii jest znacznie niższe.
  • Cena – zakres cenowy jest bardzo szeroki. Za najprostsze lodówki zapłacimy poniżej 400 zł. Natomiast te najbardziej nowoczesne sprzęty mogą kosztować nawet ponad 10 000 zł.

Przy zakupie urządzenia powinniśmy kierować się wszystkimi wymienionymi tu czynnikami. Dzięki temu nie będziemy musieli martwić się, że lodówka zamraża produkty lub występują jakiekolwiek inne usterki. Wysokiej jakości model z pewnością będzie służył nam przez długie lata. Zapoznaj się ze specyfikacją urządzeń i wybierz najlepszy sprzęt. Pomocne mogą być również opinie klientów. Postaw na sprawdzone rozwiązania!

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 08:30
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.