Udostępnij
Skomentuj

Wymiary lodówek - na co zwrócić uwagę? Jak dobrać najlepszą?

Wybór lodówki o odpowiednich rozmiarach nie jest łatwy. Sprawdź, co warto wiedzieć przed podjęciem decyzji.

Rynek AGD nieustannie się rozwija, co prowadzi do udostępniania coraz liczniejszych ofert z urządzeniami przeznaczonymi do użytku domowego. Dotyczy to również lodówek – aktualnie w sklepach znajdziesz ogromną ilość modeli o różnych wymiarach. Wysokość lodówki, szerokość lodówki oraz głębokość lodówki odgrywają razem dużą rolę, dlatego są ważnym czynnikiem wpływającym na decyzję o zakupie konkretnego wariantu. Od wartości wymienionych parametrów zależy pojemność sprzętu i możliwość umieszczenia go w danej kuchni.

Polecane lodówki

Jak wybrać rozmiar lodówki?

Standardowe wymiary lodówki zawierają się w granicach od 180 do 200 cm wysokości oraz od 50 do 60 cm szerokości i głębokości. W sklepie w przypadku każdej lodówki wymiary zewnętrzne odczytasz na karcie ze specyfikacją techniczną przyklejonej do drzwi lub innego elementu. Natomiast jeśli zamawiasz wybrany egzemplarz poprzez stronę internetową, informacje te wyszukasz w dokładnym opisie produktu. Znane w Polsce i na świecie firmy tworzą najczęściej wersje o wspomnianej, tradycyjnej wielkości, ponieważ klienci zazwyczaj stawiają właśnie na nie. Dzięki nim zapewniają całej swojej rodzinie satysfakcjonującą przestrzeń na artykuły spożywcze.

W asortymentach poszczególnych marek dostępne są jednak również niekonwencjonalne lodówki. Nietypowe wymiary urządzenia przydają się wszędzie tam, gdzie trudno je zmieścić ze względu na układ pozostałych mebli kuchennych. Poza tym przedsiębiorstwa działające w branży AGD przeznaczają je osobom, które nie potrzebują dużej pojemności, bo na przykład mieszkają w pojedynkę albo tylko z partnerem czy partnerką. Wtedy rzeczywiście wystarcza mała lodówko-zamrażarka – 50 cm szerokości, tyle samo dystansu od drzwi do tylnej ściany oraz maksymalnie 80 cm długości od nóżek do górnej części obudowy.

Zmierz dokładnie miejsce, którym dysponujesz w kuchni do ulokowania nowej lodówki. Na podstawie uzyskanych wartości będziesz mógł znaleźć model pasujący idealnie do pomieszczenia w domu. Posiadając mniej wolnej powierzchni, zostaniesz zmuszony do zdecydowania się na sprzęt o nietypowych wymiarach – szczególnie jeśli chodzi o wysokość. Wtedy prawdopodobnie zabraknie przestrzeni na zamrażarkę i raczej użyjesz tylko chłodziarki.

Jak jest mierzona głębokość lodówki?

Warto podjąć temat tego, jak w ogóle mierzy się wymiary każdego modelu. Wśród konsumentów często słychać głosy wątpliwości przede wszystkim w zakresie głębokości – nie wiedzą oni, gdzie dokładnie wyznaczono granice. Pamiętaj zatem, że głębokość lodówki obejmuje odległość między zewnętrznymi krawędziami całej konstrukcji i nie zawiera w sobie elementów pomocniczych w postaci chociażby uchwytów czy kabla zasilającego.

Wiesz już, jak zmierzyć głębokość lodówki, a co z wysokością lodówki – z nóżkami czy bez? Producenci raczej podają ten parametr, pomijając wielkość nóżek, ponieważ jeden wariant ma specjalne podstawki z regulacją, a inny nie. W specyfikacjach technicznych poszczególnych wersji informuje się o wysokości przestrzeni roboczej, czyli wykorzystywanej przez użytkownika do przechowywania artykułów spożywczych. Ważne, abyś przed zakupem sprawdził, czy wybrana lodówka posiada podpory i czy pozwalają one zmieniać długość w określonym zakresie.

Ogólnie rzecz biorąc, jeśli tylko znajdziesz model z taką opcją, warto go kupić. Czasem może okazać się koniecznie na przykład lekkie obniżenie lodówki, żeby łatwo ulokować ją w wyznaczonym miejscu – wtedy niewątpliwie docenisz wspomniany element. Raczej nie licz na funkcję bardzo szerokiej adaptacji wymiaru pionowego lodówki, ale na rynku spokojnie wyszukasz egzemplarz z szansą ustawienia wysokości w skali kilku albo nawet kilkunastu centymetrów. To już sporo naprawdę sporo i z pewnością pomoże w niejednej sytuacji, gdy sprzęt będzie zbyt duży.

Jak dopasować wymiary lodówki do wnętrza kuchni?

Najpierw należy pomyśleć, w który rodzaj lodówki wyposażyć swoją kuchnię. Urządzenia te dzieli się przede wszystkim na wolnostojące oraz przeznaczone do zabudowy. Jeżeli chodzi o lodówkę wolnostojącą, wymiary zazwyczaj są zdecydowanie większe w porównaniu z lodówką do zabudowy. Wymiary tej drugiej trzeba zaliczyć do nietypowych – odpowiadają w przybliżeniu tym przedstawionym wcześniej, czyli około 80 cm wysokości oraz po 50 cm szerokości i głębokości.

Kupując lodówkę wolnostojącą, nie musisz się aż tak bardzo martwić jej rozmiarem, jak w przypadku lodówki do zabudowy. Wymiary szafki odgrywają ogromną rolę, więc już na etapie planowania aranżacji pomieszczenia warto precyzyjnie je określić, aby skutecznie ulokować tam lodówkę do zabudowy. Wymiary frontów również wymagają uprzedniego oszacowania – dzięki temu unikniesz problemów ze skutecznym zainstalowaniem nowego sprzętu w wyznaczonej do tego celu lokalizacji.

Jeżeli masz w domu niewiele miejsca i nie oczekujesz dużej pojemności na przechowywanie artykułów spożywczych, dobrym wyborem okaże się lodówka pod zabudowę. Wymiary takiego wariantu pozwalają zmieścić go w przygotowanej wnęce pod blatem i między pozostałymi meblami. Minusem może być jednak brak zamrażarki, ponieważ w konstrukcji lodówki podblatowej wymiary bardzo często nie dają na nią wystarczającej przestrzeni. Wówczas skorzystasz tylko z chłodziarki – weź ten aspekt pod uwagę, stawiając na małą lodówkę do zabudowy. Wymiary modelu zazwyczaj pozwalają umieścić wewnątrz obudowy tylko jedno urządzenie. Niektóre małe egzemplarze posiadają zamrażarkę w postaci wąskiej półki bez osobnych drzwi, umieszczonej na samej górze – taka opcja może być dobrym kompromisem.

Wymiary powinieneś dopasować nie tylko do wnętrza kuchni, ale także do warunków fizycznych – zarówno Twoich, jak i bliskich Ci osób. Jeśli chodzi o lodówkę, rozmiar wpływa bowiem na wygodę użytkowania. Niskie osoby korzystając z wysokiego sprzętu, są zmuszone stawać na palcach, żeby sięgnąć po jedzenie, z kolei dla tych mających problemy z kręgosłupem dużym kłopotem może być konieczność schylania się. Podobny problem dotyczy głębokości lodówki, ponieważ ludziom z krótszymi rękami trudno wyciągnąć żywność położoną gdzieś przy tylnej ścianie. Opisane sytuacje z pozoru wydają się błahe, ale tak naprawdę stanowią niezwykle istotny czynnik decydujący o nabyciu właściwej wersji pod kątem każdego z trzech parametrów zewnętrznych.

Zwróć zatem uwagę na wielkość nowego modelu w taki sposób, aby zagwarantować sobie i innym maksymalnie komfortowe otwieranie i zamykanie chłodziarki z zamrażarką oraz dogodne wyjmowanie wszystkich umieszczonych tam elementów jadłospisu. Niejednokrotnie zdarza się, że konsumenci kupują na przykład lodówkę wolnostojącą, wymiary wybierając na podstawie wyłącznie ułożenia mebli w pomieszczeniu i ogólnie wolnej przestrzeni. Zapominają natomiast o aspektach związanych z ergonomicznością, czyli zaadaptowaniem urządzenia do swoich potrzeb – warto położyć akcent na tę kwestię.

O czym jeszcze należy pamiętać, wybierając rozmiar lodówki?

Pamiętaj o tym, że na rynku dostępna jest również lodówka podwójna. Wymiary tej wersji znacznie przewyższają te charakterystyczne dla standardowej, pojedynczej lodówki. W przypadku lodówki dwudrzwiowej wymiary pozwalają zgromadzić ogromną ilość artykułów spożywczych, dlatego sprawdza się ona doskonale jako sprzęt dla całej rodziny. W sklepie znajdziesz odmianę wolnostojącą oraz pod zabudowę. W ostatnich latach sporą popularność zdobyła lodówka Side by Side do zabudowy – wymiary egzemplarzy wykonanych we wspomnianej konfiguracji wyróżnia przede wszystkim szerokość w zakresie od 90 do nawet 120 cm.

Wynika ona ze specyficznej, przegrodzonej w połowie konstrukcji – do każdej części przymocowane są oddzielne drzwi. Zazwyczaj w jednej z nich instaluje się chłodziarkę, natomiast w drugiej zamrażarkę. Producenci bardzo często oferują w tej grupie urządzeń lodówkę z kostkarką – wymiary dostosowano w niej do wielkości wewnętrznych podzespołów odpowiedzialnych za pracę dodatkowych modułów. Podobnie wygląda to w przypadku lodówki z dystrybutorem wody. W podwójnej lodówce rozmiar daje pojemność na poziomie od 300 do 600 litrów, a zatem otrzymujesz naprawdę dużo przestrzeni na przechowywanie jedzenia.

Na rynku masz możliwość zaopatrzenia się w bardzo ciekawe egzemplarze dwuskrzydłowe znanych marek, takich jak lodówki Amica, lodówki Samsung czy lodówki Gorenje. Gwarantują one sporą przestronność, co niewątpliwie jest ich ogromnym atutem. Za ich wadę należy uznać fakt, że wymagają równocześnie zapewnienia dość rozległego wolnego zakątka w kuchni i poza tym sprzątanie zajmuje nieco więcej czasu. Jeśli jednak dysponujesz pokaźnym pomieszczeniem, pomyśl poważnie nad zakupem takiego wariantu, ponieważ dzięki niemu raczej nie zabraknie Ci miejsca na zapasy żywności.

Kolejny istotny aspekt to budżet – za niskie, wąskie i krótkie wersje zapłacisz mniej. Oszacuj swoje środki pieniężne, a później wyznacz warianty mieszczące się w Twoich możliwościach. Najlepiej poszukaj kompromisu między wymaganiami oraz ceną, czyli postaw na tańszą opcję dającą jednocześnie wystarczającą pojemność dla Ciebie i całej rodziny. Przekalkuluj, ile gromadzicie wspólnie jedzenia i kup lodówko-zamrażarkę odpowiadającą Waszym potrzebom. Nie ma sensu przepłacać za egzemplarz z bardzo dużą objętością, jeżeli wraz z rodziną nie wykorzystacie jej w pełni.

Pamiętaj ponadto, że stawiając lodówkę w kuchni, powinieneś uwzględnić między innymi zasięg drzwi po otwarciu, mechanizmy zasilające umieszczone z tyłu czy wielkość uchwytów z przodu. Poza tym nie zapominaj, że tego rodzaju urządzenie należy trochę odsunąć od ściany, aby system cyrkulacji powietrza działał prawidłowo. Przyjrzyj się wysokości, szerokości oraz głębokości danych modeli, a potem dokładnie zaplanuj każdą ze wspomnianych kwestii, aby uniknąć kłopotów w trakcie prób umieszczenia sprzętu. Postępuj identycznie w przypadku produktów wolnostojących i tych przeznaczonych do zabudowy.

Zwracając uwagę na opisane tutaj aspekty, bez problemu kupisz o lodówkę odpowiadającą Twoim potrzebom. Postaw na standardowe wymiary lodówki, jeśli masz na nią wystarczająco dużo miejsca i zależy Ci na zamrażarce. W przeciwnym razie wybierz chłodziarkę o nietypowych wymiarach – nie musisz martwić się ograniczoną powierzchnią, bo przedsiębiorstwa działające w branży AGD dostarczają również takie opcje. Na rynku dostępna jest szeroka oferta, dzięki czemu na pewno znajdziesz wersję odpowiadającą wszystkim Twoim oczekiwaniom oraz warunkom panującym w domu.

Przejrzyj asortyment sklepu Morele i kup idealną lodówkę dla siebie. Wyszukasz tutaj wiele propozycji najpopularniejszych marek – od niskich i wąskich egzemplarzy pod zabudowę stworzonych z myślą o singlach oraz parach po obszerne modele wolnostojące przeznaczone dla rodzin wymagających sporo przestrzeni na przechowywanie artykułów spożywczych. Sprawdź nasze produkty – postaw na wysoką jakość oraz innowacyjne rozwiązania technologiczne w atrakcyjnej cenie.

Udostępnij
3,6
6 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 10:01
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.