Udostępnij
Skomentuj

Uchwyt do monitora i laptopa – jak wybrać? Jaki najlepszy?

Pomagamy w wyborze dobrej jakości uchwytu do monitora lub laptopa. Na co warto zwrócić uwagę?

Ograniczona przestrzeń na biurku może okazać się sporym problemem, zwłaszcza gdy korzystamy ze sporych rozmiarów sprzętu. Duży monitor, drukarka, klawiatura, myszka, laptop – wszystko to może w sposób bardzo skuteczny ograniczyć nasze pole manewru, co oczywiście wpływa na komfort codziennej pracy. Mając to wszystko na uwadze, warto skorzystać z rozwiązań pozwalających na przynajmniej częściowe zwolnienie zajmowanego miejsca. Pod tym względem doskonale sprawdzają się różnego rodzaju uchwyty. W przypadku sprzętu komputerowego, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na uchwyty do monitorów i laptopów. Korzyści korzystania z takich rozwiązań, wbrew pozorom, są dość spore.

Jaki uchwyt do monitora wybrać?

Skoro wiemy już, na jakie korzyści możemy liczyć w przypadku wykorzystania tego typu produktów, możemy przejść do wyboru konkretnych rozwiązań. Jak bowiem łatwo można się domyślić, uchwytów na rynku dostępnych jest sporo. Żeby nieco uporządkować wiedzę, najpierw zajmiemy się wyłącznie uchwytem do monitora. Na co warto zwrócić uwagę?

 • Rodzaj. Zaczniemy od kwestii najważniejszej, a więc od dobrania uchwytu ze względu na miejsce montażu. Na rynku najczęściej możemy znaleźć modele biurkowe. Jak sama nazwa wskazuje, przytwierdzane są one do biurka – zazwyczaj jest to jedna rurka z systemem montażowym, składająca się z jednego lub kilku ramion, które są utrzymywane w powietrzu. W ten sposób redukujemy wykorzystywaną przestrzeń na biurku do minimum.

  Kolejnym typem jest uchwyt ścienny, który jednak okażę się przydatny tylko wówczas, gdy nasze stanowisko znajduje się tuż przy ścianie. Zakupić możemy również uchwyty składające się z podstawki stołowej (podobnych rozmiarów co te w monitorach). Wszystko zależy więc od naszych potrzeb i miejsca usytuowania biurka.

 • Liczba monitorów. Na rynku najczęściej możemy znaleźć modele na wyłącznie jeden monitor. W takim przypadku warto dokładnie sprawdzić, jaka może być jego maksymalna przekątna. Nie powinniśmy mieć większych problemów, by znaleźć uchwyty do monitorów 24 cale, 32 cale, 34 cale czy też mniejsze.

  Oczywiście dostępne są również modele pozwalające na montaż większej liczby ekranów – przeważnie dwóch lub trzech. W takich przypadkach również warto sprawdzić, jak duże mogą być to monitory.

 • Wymiary. Są najczęściej podawane w milimetrach, zgodnie ze standardem VESA.
 • Nośność. Kolejny niezwykle istotny parametr, o którym pod żadnym pozorem nie powinniśmy zapominać. Jeśli bowiem zakupimy uchwyt niedostosowany do monitora pod względem jego ciężaru, całość może po prostu się załamać i spaść, czego skutkiem będzie uszkodzenie sprzętu. Wszystko to sprawia, że należy upewnić się, ile dokładnie kilogramów jest w stanie utrzymać interesujący nas uchwyt.
 • Regulacja. Uchwyt do monitora regulowany okaże się dla nas najlepszym wyborem, zwłaszcza w przypadku dużych biurek. Niemniej, nie każdy uchwyt dysponuje takim właśnie systemem regulacji, dlatego przed zakupem warto to wszystko sprawdzić. Co równie ważne, regulacja może dotyczyć ustawienia monitora góra-dół, a także jego wygodnego obracania. Uchwyt do monitora obrotowy (funkcja PIVOT) zapewni nam ogromną swobodę dostosowania jego pozycji.
 • Jakość wykonania. Jak nietrudno się domyślić, uchwyt do monitora powinien zostać wykonany z wysokiej jakości materiałów, które dodatkowo wzmocniono i zabezpieczono przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Warto nadmienić, że na rynku znajdziemy zarówno modele uniwersalne, dostosowane do obsługi każdego ekranu, jak i dedykowane konkretnemu producentowi. Zakupić możemy więc uchwyt do monitora Samsung, Dell i monitorów innych firm. Takie produkty dają gwarancje odpowiedniego dopasowania.

Polecane uchwyty do monitorów i laptopów

Jak wybrać uchwyt do laptopa?

Na rynku znajdziemy również specjalne uchwyty, które pozwalają na wygodniejsze ułożenie komputerów przenośnych. Są one wykorzystywane przede wszystkim wtedy, gdy brakuje nam wolnego miejsca na biurku lub gdy jest ono za niskie. Specjalne uchwytu do laptopa z półką pozwalają również na wygodne przechowywanie dokumentów.

Warto nadmienić, że znaleźć możemy zarówno standardowe uchwyty w formie podstawek, jak i konstrukcje przytwierdzane do ściany. Przed dokonaniem ostatecznego wyboru, warto sprawdzić przede wszystkim wymiary uchwytu oraz materiał, z którego został wykonany.

Ile kosztuje uchwyt do monitora i laptopa?

Mając na uwadze wszystkie wyżej wymienione parametry, należy zdać sobie sprawę, że uchwyty są bardzo zróżnicowane pod względem kosztów zakupu. W przypadku modeli dostosowanych do monitorów, najtańsze uchwyty kosztują około 30-40 złotych, natomiast jeśli zależy nam na pełnej regulacji lub zamontowaniu dwóch lub więcej monitorów, będziemy musieli przygotować się na wydatek od 80 zł do nawet tysiąca złotych.

Dobrej jakości uchwyty do laptopa przeważnie kosztują od 200 do około 600 złotych. W każdym przypadku warto decydować się na produkty sprawdzone, dobrze oceniane przez innych klientów. W ten sposób zyskujemy bowiem pewną gwarancję jakości.

Dlaczego warto kupić uchwyt do monitora i laptopa?

Warto podkreślić, że często nie tylko brak wolnego miejsca jest problemem. W przypadku monitorów, nie zawsze mamy możliwość wygodnej regulacji ich położenia, co znacząco utrudnia dostosowanie stanowiska pracy do własnych potrzeb i wymagań. Odpowiednio dobrany uchwyt wszystko to ułatwia.

To jednak niejedyna zaleta tego rozwiązania:

 • Mniejsza plątanina kabli. Jeśli zdecydujemy się na zakup uchwytu wyposażonego w specjalny system prowadzenia przewodów, możemy je umieścić w taki sposób, aby nie przeszkadzały w codziennej pracy i nie szpeciły naszego biurka.
 • Więcej wolnego miejsca. Jest to największa zaleta stosowania tego typu uchwytów. Jeśli pozbędziemy się z biurka monitora lub laptopa, znacznie łatwiej będzie nam poradzić sobie z organizacją urządzeń peryferyjnych, dokumentów i wszelkich akcesoriów, z których korzystamy na co dzień.
 • Łatwiejsze wykorzystanie kilku monitorów. Uchwyty znacznie ułatwiają również przygotowanie stanowisk składających się z dwóch lub więcej monitorów. Nie tylko pozbywamy się kabli i oszczędzamy miejsce, ale również jesteśmy w stanie odpowiednio ustawić pozycje, a także kąt nachylenia poszczególnych ekranów. Wszystko to pozwoli nam zorganizować stanowisko w taki sposób, że praca stanie się znacznie przyjemniejsza.

Warto również wspomnieć o tym, że korzystając z uchwytów, pozbywamy się codziennej irytacji związanej z ciągłym ustawianiem i poprawianiem monitora. Wszystko zostaje ułożone w pozycji, która pasuje nam najbardziej.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 08:34
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.