Udostępnij
Skomentuj

Uchwyt na dwa monitory – jak wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Wyjaśniamy, w jaki sposób można wykorzystać uchwyty do monitorów i jak dokonać ich wyboru.

Odpowiednio przygotowane stanowisko pracownicze to podstawa, jeśli liczymy na komfortową, twórczą pracę, bez niepotrzebnej irytacji, związanej z zalegającymi kablami, dokumentami czy też innymi elementami, które nie znajdują się tam, gdzie powinny.

Czasem jednak biurko jest tak małe, że naprawdę trudno zrobić coś, by praca przebiegała w warunkach komfortowych. Zwłaszcza gdy znajduje się na nim nie jeden, a dwa monitory. W takich przypadkach skutecznym rozwiązaniem może okazać się specjalny uchwyt, który pozwoli nam nie tylko zdobyć trochę wolnego miejsca, ale również zorganizować wszystko w taki sposób, by codzienna praca okazała się znacznie przyjemniejsza.

Uchwyt na dwa monitory – czy jest potrzebny?

Jak już wspomnieliśmy, tego typu rozwiązania stosowane są przede wszystkim wtedy, gdy nasze miejsce na biurku jest mocno ograniczone. Przeniesienie monitorów na uchwyty pozwoli więc zyskać sporo dodatkowego miejsca, które może zostać spożytkowane na magazynowanie kolejnych dokumentów czy też lepsze ułożenie sprzętu peryferyjnego.

Uchwyty na dwa monitory zapewniają również mnóstwo swobody w dostosowywaniu ekranów do naszych potrzeb. Mowa tu przede wszystkim o ich wysokości, położeniu czy też kącie nachylenia. Bez tego, przygotowanie stanowiska składającego się z dwóch monitorów jest znacznie trudniejsze. Mając do dyspozycji uchwyt, możemy mieć pewność, że zawsze będą one znajdowały się obok siebie w najwygodniejszej możliwej konfiguracji. Jest to rozwiązanie polecane grafikom, projektantom, a także wszystkim tym, którzy pracują na wielu oknach. Wspomnieć należy także o graczach i miłośnikach dobrych filmów.

Polecane uchwyty na dwa monitory

Jaki uchwyt na 2 monitory?

Stworzenie komfortowego stanowiska wymaga jednak użycia odpowiednio dobranych zestawów. Tych natomiast jest na rynku naprawdę sporo. Wybrać możemy uchwyt spośród kilkuset modeli przygotowanych przez wielu producentów – są one zróżnicowane zarówno pod względem konstrukcji, jak i możliwości konfiguracyjnych. Wszystko to sprawia, że przed dokonaniem ostatecznego wyboru, warto je dokładnie przeanalizować.

  • Rodzaj. Na początek kwestia najważniejsza. Jak można się bowiem domyślić, na rynku dostępnych jest kilka rodzajów uchwytów, które pozwolą na montaż co najmniej dwóch monitorów. Tym najpopularniejszym jest uchwyt biurkowy na monitor. Jego konstrukcja jest bardzo prosta – jest to najczęściej cienka rurka z podstawką lub specjalnym systemem montażowym, który pozwala przytwierdzić konstrukcję do biurka, a także dwa ramiona z uchwytami, na których zakładane są monitory. W zależności od modelu, ramiona mogą być ruchome, co pozwala na dowolne ustawianie ekranów.

    Zaletą uchwytów biurkowych jest przede wszystkim to, że zajmują bardzo mało miejsca. Zestaw montażowy jest również nieinwazyjny, dlatego nie musimy martwić, że na blacie zostanie jakiś ślad. Nieco rzadziej spotykany jest uchwyt ścienny na monitor, który, jak sama nazwa wskazuje, należy przytwierdzić do ściany. Monitory mocowane są na ramionach lub na specjalnych uchwytach. W tym przypadku cała konstrukcja nie zajmuje ani odrobiny miejsca, jednak konieczne jest zamontowanie całości w takim miejscu, aby dostęp do monitorów był swobodny.

    Na rynku znajdziemy również tak zwane podstawy stołowe. Są to uchwyty przymocowane do podstawki, którą umieszczamy na biurku. Podstawka zajmuje więc nieco miejsca, jednak w zamian pozwala na dowolne ustawienie i sterowanie ekranami.

  • Ułożenie monitorów. Bardzo ważna kwestia, która często jest bagatelizowana. Zakupić możemy bowiem uchwyt na dwa monitory jeden nad drugim lub pozwalający zamontować ekrany obok siebie. Na rynku dostępne są również modele z ruchomymi elementami montażowymi, dzięki którym pozycja monitorów może być cały czas zmieniana. Wybór konkretnego rozwiązania zależny jest oczywiście od indywidualnych preferencji użytkownika, a także miejsca, w którym wszystko ma zostać zamontowane.
  • Opcje regulacyjne. Należy wyraźnie podkreślić, że na rynku znajdziemy zarówno uchwyty utrzymujące monitory w jednej pozycji, jak i dysponujące mechanizmami regulacyjnymi – pozwalają one dostosować wysokość monitorów, ich położenie, a także kąt nachylenia. Tego typu rozwiązania są polecane osobom, które lubią na bieżąco dostosowywać stanowisko pracy do wykonywanych czynności.
  • Nośność. Niezwykle ważny parametr, zwłaszcza gdy kupujemy uchwyt dwa monitory. Jak wiadomo, są to urządzenia z reguły ciężkie, a w przypadku modeli o sporej przekątnej ekranu, nawet bardzo. Wszystko to sprawia, że przed zakupem należy porównać ogólną wagę dwóch monitorów z nośnością uchwytów. Na rynku znajdziemy zarówno modele o nośności poniżej 10 kilogramów, jak i z parametrem wynoszącym 200 kilogramów. Nie powinniśmy mieć więc trudności w zakupie potrzebnego nam modelu.
  • Wymiary. Kolejny parametr, któremu warto się przyjrzeć. Jak już bowiem wspomnieliśmy, na rynku dostępne są zarówno uchwyty zajmujące bardzo mało miejsca (są to modele z cienkimi rurkami), jak i te wyposażone w szerokie podstawki. Przed zakupem należy więc się upewnić, ile miejsca będzie zajmował interesujący nas uchwyt.

Nie powinniśmy zapominać również o analizie budowy kupowanych uchwytów. Mowa tu przede wszystkim o materiałach użytych w procesie produkcyjnym. Bardzo często znaleźć możemy uchwyty specjalnie wzmacniane i uodparniane na wpływ czynników zewnętrznych. Warto również podkreślić, że niektórzy producenci przygotowują modele dedykowane konkretnym monitorom – dzięki temu zakupić możemy między innymi uchwyt na monitory Dell.

Uchwyt na dwa monitory – cena

Ze względu na możliwość montażu dwóch ekranów, tego typu uchwyty są przeważnie droższe od modeli pojedynczych. Oczywiście ostateczna cena jest mocno uzależniona od wymienionych wyżej parametrów, toteż warto dostosowywać je także pod tym względem. Najtańsze uchwyty podwójne zakupimy za około 100 złotych, jeśli jednak zależy nam na lepszym wykonaniu, sporej nośności czy też bogatych funkcjach regulacyjnych, musimy przygotować się na wydatek od 150 zł do nawet 2000 zł.

Zastanawiając się, jaki uchwyt na dwa monitory wybrać, warto również przeanalizować opinie i oceny konkretnych modeli. Użytkownicy, którzy mieli już okazję z nich skorzystać, nie tylko dzielą się swoimi doświadczeniami, ale często również wskazują na ewentualne mankamenty. Wszystko to pozwoli nam odrzucić te uchwyty, które nie nadadzą się do użytku w konkretnych warunkach.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 00:41
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.